Google Labs'dan yeni ürün: Similar Images

Google Labs'dan yeni ürün: Similar Images

İnternet teknolojileri her geçen gün bilim kurgu tadındaki dünyaya bizi yaklaştırıyor. Sürekli verdiğim bir örnek vardır kısaca paylaşmak isterim. Sylvester Stallone'un Demolition Man filmini hatırlar mısınız? Dondurulup gelecekte gözünü açan Sylvester Stallone elinde defter gibi bilgisayarlar taşıyan polislerin olduğu bir yıla gitmişti. Malum tablet PC'lerden bahsediyoruz. Söz konusu filmde olup da şu anda olmayan herhalde bir tek bizi evimize kendi kendine götürebilen arabalar kaldı ki aslında protatip olarak onlar da hazır. Bu fantastik örneklemeyi yapmamın sebebi oldum olası internet üzerinde görüntü eşleştirme ve tanıma teknolojilerinin bende yarattığı gelecek kurgusudur. İşte bu kurguya bugün biraz daha yaklaştık ve ben yine heyecanlandım.

Google Labs gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yeni ürünü Similar Images'i lanse etmiş. Henüz Labs kapsamında çalışan ürün Google Images aramalarında bulunan görsellerin benzerlerini bulmanıza olanak tanıyor. Google'ın "tüm dünya bilgisine sahip olmak" vizyonunda böylesine bir modellemenin nerelere ulaşabileceğini hayal edebiliyor musunuz?

Aslında yapılan iş çok yeni sayılmaz. Sonuçta Riya ve Like benzer teknolojileri bir süredir uygulayabiliyorlardı. Ancak söz konusu uygulama platformu Google veritabanı seviyesine geçince haliyle işin boyutu birkaç basamak yükselmiş oluyor.

Servisin biraz operasyonel boyutuna inecek olursak, Similar Images üzerinden yapacağınız bir arama sonrasında istediğiniz bir görseli seçerek benzerlerini bulabiliyorsunuz. Örnek olarak herhangi birşeyi deneyebilirsiniz, şahsen ben "Web 2.0" kelimesini deneyerek şu en sevdiğim Web 2.0 logo posterlerinin benzerlerini bulmaya çalıştım. Elde ettiğim sonuç mükemmeldi diyebilirim.

Ürünün görsel filtreleme özellikleri de harika. Mesela görselleri renk bazında arayabilirsiniz ki bu herhalde yapılan işin mühendislik seviyesinde en kolay aşamasıdır.

Kısacası internetin daha akıllı olacağı yıllara biraz daha yaklaştık. Fantastik bir gelecek için görsel tanımanın tabana yayılması ile birlikte çok farklı bir dönem bizi bekliyor olacak. "Puma" marka t-shirt'ünüzün üzerinizde olduğu bir Facebook fotoğrafınızın sizi "Puma" firması için ne kadar değerli yapacağını tahmin edebiliyor musunuz? Hatırlatmak isterim, fotoğrafınız Facebook'da olduğu için ödemeyi onlar alacaklar. :)

Aşağıdaki video Google tarafından yayınlanmış ve sanırım Similar Images kullanımı ile ilgili benim anlatmaya çalıştıklarımdan çok daha değerli örnekler verecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.