Pembepanjur.com'a da erişim engeli geldi (Güncelleme)
Genel

Pembepanjur.com'a da erişim engeli geldi (Güncelleme)

Günün maalesef ikinci erişim engelleme haberi de geldi. Bilimsel eşleştirme yapan arkadaşlık sitesi olarak tanıttığımız Pembepanjur.com da dün itibarıyla erişim tedbiri konuldu ve siteye erişim engeli bugün aşamalı olarak devreye girdi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından alınan idari tedbir kararının 5651 sayılı kanuna istinaden yapıldığını görüyoruz. Ancak Pembe Panjur kurucularından Haluk Akın, sitenin tüm içeriği kontrol edildiği için 5651 kapsamına giren hiç bir şeyin yer almadığını söylüyor. Konuyla ilgili bir ekibin Ankara'ya gidip orada daha detaylı bilgi ve çözüm arayacaklarını da ekliyor. Kendileri de dün öğleden sonra kullanıcı telefonları ile bu durumu öğrenmişler.pembe panjur engelleme

Yaptığı bilimsel eşleştirme ile Türkiye’nin en ciddi arkadaşlık sitesi olmayı hedefleyen Pembe Panjur, 2011 yılında Etohum 40 girişimleri arasına girmeyi başarmış ve aynı yıl Etohum A.Ş.'den de yatırım almıştı. Başta engel kararının gerekçesi olmak üzere tarafımıza ulaşacak yeni bilgilerle haberi güncellemeye devam edeceğiz.

GÜNCELLEME: Biraz önce yaptığımız kontrolde Pembepanjur.com için konulan idari tedbir kararının kaldırıldığını gördük ancak Pembepanjur.com'a erişmek halen mümkün değil. Erişimin kısa sürede açılacağını tahmin ediyoruz. Diğer yandan idari tedbir kararının bir hata olup olmadığını onaylamış değiliz.

Haluk Akın'dan gelen açıklamayı aşağıda paylaşıyoruz;

"Pembe Panjur ekibinin önemli bir bölümünün tek iş tanımı 365 gün boyunca kullanıcıların paylaştığı içeriği denetlemektir. Başta bütün fotoğraflar olmak üzere siteye eklenen tüm içerik moderasyon ekibinin kontrolü sonrasında yayına giriyor. Tüm içerik sadece uygunsuz olması değil, sahte olma olasıklarını da azaltmak pek çok farklı kontrolden geçiriliyor. Her tür içerikle ilgili her şikayet de ivedilikle cevaplanıyor. Dolayısıyla uygun olmayan bir içerik barındırmamız mümkün olmadığını biz Pembe Panjur ekibi olarak başından beri biliyorduk.

Bugün öğlen Ankara'ya uçtuk, Ankara'da Av. Gülşah Deniz'le birlikte TİB'e elden itiraz dilekçesi vermeyi planlamıştık. Uçaktan indiğimizde tedbir kararının kalktığını öğrendik. Şu anda ne sebeple bu tedbir kararı alındı bir bilgimiz yok, ancak bunu öğrenmek için gerekli tüm başvuruları yapacağız."

Yorumlar (7)
 1. Kimyarena Kimyarena

  artık yasakçı dönemi kapatmalıyız.neler oluyor anlaşılacak gibi değil.neden açılıyor neden kapatılıyor.umarım herşey yolune girer.

 2. Ahmet Mehmet Ahmet Mehmet

  Yok ki böyle bir şey?

 3. Eğer pembepanjur yanlışlıkla ve teknik bir hatadan dolayı "İDARİ TEDBİR" uygulanmış ve erişime engellenmiş ise HANGİ TEKNİK HATA sonucu farklı bir karar numarası (490.05.01.2014.-113507 sayılı karar) veriliyor.

  Diğer taraftan eğer TİB tarafından idari tedbir kaldırılıyorsa hangi 5651 sayılı kanunun nezdinde 490.05.01.2014.-113507 sayılı karar HATA sonucu verilmiştir denebiliyor. Acaba bunun gibi HATALI kararlar var mıdır? TİB tarafından uygulanan (mahkeme kararı gerekmeksizin) İDARİ TEDBİRleri hangi kurumlar denetleyebilmektedir?

 4. Bunun adı idari tedbir falan değil düpedüz sansürdür. Birileri oturdukları yerden, hiçbir yargı kararı olmadan şu siteyi kapatayım diye karar verip herkesin erişimini engelliyorlar. Bunun Çin'den, İran'dan ne farkı var, bilen varsa söylesin. Sonra da site sahipleri kerameti kendinden menkul bu çokbilmiş beyzadelerin peşinde koşup sitelerini açtırmak için para ve zaman kaybetsinler, manevi sıkıntılar yaşasınlar.

 5. pembepanjur reklamı olmuş sanki.

 6. Haluk Akın Haluk Akın

  Bildiğiniz gibi Pembe Panjur TİB'in aldığı bir idari tedbir kararıyla 11 Haziran 2014 tarihinde geçici olarak bir süre erişime kapandı. İdari tedbir kararı bugün kalktı ve site yeniden erişime açıldı. Bu süreçte neler yaşandığını burada sizinle kısaca paylaşmak isteriz.

  11 Haziran Saat 13:00'da kullanıcılarımızdan "siteye erişemediklerini" bildiren telefonlar almaya başladık. Bunun üzerine hemen Av. Gökhan Ahi'yi arayıp kendisinden destek istedik. Kendisi TİB'e online olarak itirazımızı iletti ve bizi Ankara'da Av. Gülşah Deniz'e yönlendirdi.

  Pembe Panjur ekibinin önemli bir bölümünün tek iş tanımı 365 gün boyunca kullanıcıların paylaştığı içeriği denetlemektir. Başta bütün fotoğraflar olmak üzere siteye eklenen tüm içerik moderasyon ekibinin kontrolü sonrasında yayına giriyor. Tüm içerik sadece uygunsuz olması değil, sahte olma olasıklarını da azaltmak pek çok farklı kontrolden geçiriliyor. Her tür içerikle ilgili her şikayet de ivedilikle cevaplanıyor. Dolayısıyla uygun olmayan bir içerik barındırmamız mümkün olmadığını biz Pembe Panjur ekibi olarak başından beri biliyorduk.

  Öğlen Ankara'ya uçtuk, Ankara'da Av. Gülşah Deniz'le birlikte TİB'e elden itiraz dilekçesi vermeyi planlamıştık. Uçaktan indiğimizde tedbir kararının kalktığını öğrendik. Şu anda ne sebeple bu tedbir kararı alındı bir bilgimiz yok, ancak bunu öğrenmek için gerekli tüm başvuruları yapacağız.

  Bu süreçte yönetim kurulumuzdan Ersan Özer ve Burak Büyükdemir büyük destek oldular. Av. Gökhan Ahi ve Av. Gülşah Deniz de bize hukuki destek sağladılar. Kendilerine tüm ekibim adına çok teşekkür ediyorum.

 7. Alaaddin Erim Alaaddin Erim

  Haluk bey ,aylar önce sitenize kaydoldum.Bir aylık üyelik paketi aldım,daha sonra şifremi unuttuğum için,siteye giriş yapamıyorum.Bunun yanısıra aylardır 19.90 tl banka hesabımdan kesiliyor.Lütfen benim bu sounumu çöümlermisiniz