Günlük araç kiralama girişimi Otoredi.com, Kurthan Tarakçıoğlu tarafından satın alındı
Yatırım

Günlük araç kiralama girişimi Otoredi.com, Kurthan Tarakçıoğlu tarafından satın alındı

Günlük araç kiralama alanına 2012 yılında Hizliarackirala.com adıyla giren Otoredi.com, otomotiv sektörünün tecrübeli isimlerinden Kurthan Tarakçığolu tarafından satın alındı.

Girişimin kurucu kadrosunda yer alan İhsan Elgin'den biraz önce aldığımız bilgiye göre Otoredi.com'un 4 kurucusundan (Hamdi Gürsoy, İlhan Yılmaz) sadece Yiğit Nalkıran yüzde 10 oranında bir hisse payı ile içeride kalmış. Satın alma rakamı ise yeni yatırım planları nedeniyle açıklanmış değil.

otoredi.com Kurthan Tarakcioglu 2Ziya Boyacıgiller'in yatırımcı şapkasıyla yer aldığı Otoredi, şu anda 36 ilde, yaklaşık 10.000 araç ile hizmet veriyor. Sitenin ayda 10 bin üzerinde aktif ziyaretçisi var. Kuruluşunda uzun kuyruk modelinde büyümeyi hedefleyen girişimin başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Etohum 15 girişimleri arasında yer alan Otoredi'nin stratejik bir yatırımcının eline geçmesini oldukça önemli. Aslında Kurthan Tarakçıoğlu'nun bir girişimci* olduğunu söylemekte de fayda var. Otoredi'nin bundan sonraki gelişmesini de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

*Kurmuş olduğu otomotiv (KTConsulting) ve pazarlama iletişimi (Move Business Assistance) şirketleri bulunuyor. Ayrıca  kısa süre önce tanıttığımız Parcadeposu.com'u geliştiren olan Otoworks'ün yönetici ekibinde yer alıyor.

Yorumlar (7)
 1. Ahmet Selvim Ahmet Selvim

  Avrupada günlük araç kiralama sektörü tamamen brokerların eline geçmişken Türkiye'de henüz yeni yeni hareketlenmede olacak bir sektör. Sektörün içinden birinin satın alma yaparak katılması girişim açısından çok avantajlı. Umarım Türkiye'de de Otoredi Avrupada ki brokerların başarısına erişir, hayırlısı olsun.

 2. Bir Yolcu Bir Yolcu

  Böyle sitelerede para veriyorlar ya aklım almıyor, İstanbul yazıyorum araç yok, buraa yazıyorum araç yok, izmir yazıyorum araç yok, arama inputuna bakıyorum, Test, Merkez Türkiye diye sonuç çıkıyor. Bir proje bu şekilde olmaması lazım. Tüm teknik işlemler tamamlanıp, gerekli testlerin yapılmasından sonra site BETA yayınına geçmesi gerekiyor. Daha sonra ürün/temsilci/bayi gibi paydaların toplanması ve sitenin hizmete %100 hazır olduktan sonra yayına girmesi lazım. Tasarım 10 üzerinden 6, Sitenin kullanıcı açısından fonksiyonel özelliği 10 üzerinden 3. Bence hiç uğraşmasınlar tüm eksikliklerini tamamladıktan sonra açsınlar siteyi. Ayrıca günlük 10 bin ziyaretçisi var diye de kimseyi kandırmasınlar .. Bu millet o kadar saf değil. Son olarak unutmasınlar ticaret = DÜRÜSTLÜK'tür.

  1. Bahsettiğiniz lokasyonların tamamında araç araması yaptım ve 10 dan fazla araç listelendi. Dürüstlüğünüze inanıyorum ve muhtemelen anlık bir arızaya denk geldiğinizi düşünüyorum.

  2. Lokasyon bazlı aramaların hepsi sonuç veriyor. Yerine göre değişen araç rakamları görülüyor. Böyle uygulamalarda yaygınlaşma olmadan içeriğe erişmekte mümkün olmuyor. O yüzden içeriğin çıkmaması lokasyon hatası olduğu anlamına gelmiyor. İleriye dönük geliştirilebilecek bir sisteme benziyor.

 3. araç aradım 218 lira çıktı, hertz te 90 - 120 liraya kiralıyorum :)

 4. Rent A Car Rent A Car

  Yaklaşık 7 senedir bu işin içerisindeyim belkide ilk rent a car ilan sitesini açan kişiyim. Rent a car sektörünü bir araya toplamak çok zor ve aylık trafik bilgilerinin doğru olmadığını düşünüyorum bunların geneli reklamlardan veya çeşitli yollardan siteye yönlendirilmiş olduğunu düşünüyorum.