Hizliarackirala.com: Şirketler ve aracını kiralayacaklar için ortak platform
Girişim

Hizliarackirala.com: Şirketler ve aracını kiralayacaklar için ortak platform

Hizliarackirala.com, araç kiralama alanına giren yeni bir oyuncu. Sunduğu yazılımla hem araç kiralama şirketlerini web ortamına sistemli şekilde taşıyor hem de aracını kiralamak isteyen kişilere imkan sağlıyor. Kısacası büyük bir potansiyeli, esnek bir modelle hayata geçirmek istiyor.

Temmuz ayının ortasında açılacak girişimin kurucu ortakları Hamdi Gürsoy, Yiğit Nalkıran ve İlhan Yılmaz. Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin de (GF'den bağımsız olarak) melek yatırımcı olarak bulunuyor. İzmir merkezli girişim 'uzun kuyruk'a odaklanarak başarıyı yakalamayı hedefliyor.

2000 araçla açılıyor

Test sürecindeki ekran görüntülerini aldığımız girişim açılışta 21 ilde (aktif havaalanı olan, orta ve doğu illeri) hizmete başlayacak. 41 merkez ve 18 tatil yöresinde toplam 200 firmanın 2000 aracına Hizliarackirala.com üzerinden ulaşılabilecek.

Girişim web tabanlı sunduğu hizmetle araç kiralama şirketlerinin yabancı müşterileri yakalamasına da yardımcı olacak. Araçlarını kiralamak isteyen kullanıcılara ne ölçüde ulaşılacağı ise merakla beklediğimiz bir gelişme.

Büyük bir potansiyel

ABD'de Zipcar vb. girişimlerle yükselen ortak araç kullanımı AtlaGit ve Drive Yoyo ile yerli girişimlere ilham vermişti. Uber gibi soför hizmeti de sunan farklı girişimler klasik araç kiralamalarına yeni rakipler olarak çıkarken Hızı Araç Kirala bu anlamda uyuyan bir potansiyeli uyandırabilir. Bireylerin araçlarını kiralamaya başlaması ise yeni girişimleri veya mevcut girişimlerin iş modelini tetikleyebilir.

Hizliarackirala.com hem kendi adına hem de pazar açısından önemli bir girişim ama neleri değiştireceğini görmek için 15 Temmuz sonrasını beklememiz gerekiyor.

 

Yorumlar (9)
 1. sadece aracılık edip, süreci kontrol etmemezlik yapmazlarsa başarılı olurlar... bir de müşterileri hala telefonla vs rezervasyon alıyorlar, araçların uygunluğunu düzgün şekilde girdirtmek de zor iş... ek olark bir de şöyle bir önerim olacak, seyahatinizi planlayın demişsiniz zaten, biz oradan gideceğimiz yerleri yazsak, googlemaps api ile kaç km yapacağımızı biliyor olacaksınız, sanayi bakanlığından da araçların modellere göre ne kadar yakıt tüketimi yaptığı belirtiliyor toplu liste ile, benzin mazot fiyatını da alabiliyorsunuz... sadece araç fiyatı değil toplam pakete göre en uygun aracı seçmeye yardımcı olabilirsiniz. örnek vermek gerekirse kısa yol yapılacaktır, çok yakmasın diye yüksek fiyattan dizel araç kiralarsak toplamda daha fazla ücret ödemiş oluruz araç+yakıt için... belli bir km ye kadar benzinli araçların kira ücreti daha ucuz olduğu için daha avantajlı bir tercih olabiliyor...

  1. Bende uygunkirala.com ile benzer bir iş yapmayı düşünmüştüm. Basit bir beyin fırtınasından sonra araç yatırımı haricinde aynen araç kiralama firması gibi yapılanmadığımız taktirde başarılı olamayacağımıza karar verdik ve vazgeçtik. İnşallah başarılı olurlar.

   Küçük araç kiralama firmalarının çoğunun kara düzen çalıştıklarını düşünürsek firmalara verilecek küçük bir uygulama(araçlarını kaydedecekleri ve fatura sözleşme çıktısı alabilecekleri) entegrasyon problemlerini de çözebilir.

 2. Umut Kazdal Umut Kazdal

  Yurtdisinda hotwire.com gibi basarili ornekleri olan bir uygulama. Acikcasi Turkiye icin gerekliydi. Yurtdisinda hotwire gibi servisleri cokca kullanmis ve ayni zamanda Turkiye'de de siklikla arac kiralayan biri olarak bu servisten ziyade arac kiralama sirketlerinin de servis kalitelerinde oldukca kapsamli iyilestirmeler yapmalari gerekiyor kanisindayim. Bircok arac kiralama sirketi kurumsalligin fersah fersah uzaginda henuz ve bu girisim de bu konuda beraber calisacagi sirketleri itinayla secmeli yoksa kiralama sirketlerinin magduru olan bir suru musterisi olacaktir.

 3. Mehmet Koca Mehmet Koca

  Siteye girip herhangi bir linki tıkladığımda beni beta.aspx sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfada sitenin açılış tarihi 15 Temmuz 2015 olarak yazıyor. 3 yıl sonra açılacak bir sitenin şuanda Webrazzi'de tanıtılması bana biraz garip geldi.

 4. Webrazzi yayinlamadan keske bir deneseydi. Site hata veriyor.

  1. Uyari icin tesekkurler. Bu problem hosting firmasinin yaptigi guncellemelerden kaynaklanmaktadir.

   1. sitenizi hosting firması mı yönetiyor (güncelliyor) yönlendirme falan onların işi değil.

   2. hayir, sitemizi hosting firmamiz yonetmiyor. windows sunucularda bulunan bir acik ve plesk yazilimindaki baska bir acik sebebiyle hosting firmalari plesk yazilimlarini guncelliyorlardi. ilgili haberi bu linkte bulabilirsiniz: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/20921274.asp

 5. Domain adı çok uzun.