Atlagit.com: Paylaşımlı Otomobil Kiralama Dönemi
Girişim

Atlagit.com: Paylaşımlı Otomobil Kiralama Dönemi

Paylaşımlı araba kiralama servisi ZipCar'ı duyduysanız artık bunun Türkiye'de bir karşılığı olduğunu bilmelisiniz, AtlaGit.com. Zipcar ve AtlaGit'in diğer araba kiralama servislerinden ayıran yönü, bir üyelik modeliyle belirli park alanlarındaki araçları dilediğiniz süreyle kiralayabilmeniz ve yine o park alanlarına aracı bırakabilmeniz.

Paylaşımlı araba kiralama modelini biraz daha açayım. Üyelik modeli ile çalışan bu servisler, size özel bir üye kartı veriyor. Eğer bir işiniz için araç ihtiyacınız olursa öncelikle telefon ya da internet yoluyla size en yakın aracın uygun olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Olumlu cevap aldığınız takdirde de o aracı buluyor ve üyelik kartınızı kiralanan araçtaki okuyucuya yaklaştırarak aracın başına geçiyorsunuz. Aracı kullandığınız kadar da ücret ödüyorsunuz. Benzin dahil tüm masraflar sizi ilgilendirmiyor.

Atlagit.com Nasıl Çalışır?

Kişisel otomobil sahibi olmanın masrafları, özellikle büyük şehirlerdeki trafik ve park sorunları 2000 senesinde Zipcar'ın doğmasına neden olmuştu. Türkiye'de bu modeli uygulayan AtlaGit'in İstanbul'da işe başlaması bu anlamda oldukça mantıklı. Girişimin kurucuları Muhsin Güler ve Murat Selçuk, AtlaGit'in yılda 12.000 kilometreden az yol yapan kişiler için karlı bir teklif olduğunu söylüyor.

Bu sene Mashable Awards ve Techcrunch Disrupt'ta dikkan çeken Get Around adlı bir mobil uygulama vardı. Yine paylaşımlı araba kiralama hizmeti sunan bu uygulama, kiralanan araçları kendi tekelinden çıkarıp kullanıcıların arabasını kiralayabilmesini sağlayarak dikkat çekti. Bunu bir mobil uygulamayla yönetmesi de oldukça akıllıcaydı. Tabii AirBNB'nin araba üzerine kurulan şekli olarak anılan servisin, son günlerde öne çıkan tartışmalarda olduğu gibi güvenlik ve kullanıcı sorunlarını iyi kontrol etmesi gerekiyor. Atlagit de mobil uygulamalarıyla (iPhone, Blackberry..) daha fazla kullanıcı dostu olmayı hedefliyor.

Zipcar'ın 2000'den bu yana 235 milyon dolar yatırım çektiğini ve borsaya açılmış olduğu düşünürsek AtlaGit'in işe yarar bir iş modeli olduğunu söyleyebiliriz. Barselona'da Avancar'ı Londra'da Streetcar'ı satın alan Zipcar'ın Avrupa'ya açılmak istemesi de AtlaGit'in doğru yolda olduğunu gösteriyor. ABD'li bir başka paylaşımlı otomobil kiralama servisi Relayrides'ın ise 5 milyon dolar yatırımı bulunuyor.

Bir çok internet odaklı girişime göre daha fazla sermaye isteyen AtlaGit'in şu anda Şişli'de 3 otoparkta 3 farklı modelle hizmet veriyor. Şirketin bu konumu belirlemede yanılmamak için bir anket yaptığını ve online pazarlamayı radarına aldığını umut ediyorum. Yeni araçlarını Nişantaşı'nda konumlandıracak olan servisin nüfusun yoğun olduğu bölgeler kadar şehir dışına açılması da etkili olabilir.

Sıfır araç satışına da başlanan online dünyada otomobil dünyasının varlığı büyüyor. Çevreci bir yol izleyen bu projeyi elektrikli otomobil geleceği ile birleştirmek ve çıtayı yükseltmek de pekala mümkün ve Citycarshare.orgAutoshare.com gibi örnekleri de olan bu iş modelinin Türkiye'de de yatırımla buluşacağına inanıyorum.

Yorumlar (17)
 1. Bence model harika. Yatırımcıların acilen yatırım yapması ve en azından İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere de açılması gerekli. Bana göre bu işin tutmama ihtimali yok.

 2. Üyelik şuanda ücretsiz, ancak üyelikte kredi kartı bilgilerinin alınması üye olma oranını azaltacaktır. İnsanlar sanal alışverişte kredi kartını kullanımını dahi düşünmektedir. Satın almadığı şey için kredi kartı bilgilerini vermeyebilir.

  Ayrıca diğer şehirlerde de yaygınlaştırılması ve arabayı istanbul'dan kiraladınız, ankara'da teslim edebilecek şekilde olması gerekir.

 3. Bu BMW 'nin almanyada hayata geçirdiği bir proje değil mi zaten. Yakında bütün avrupayı saracağını öngörüyor herkes.

 4. Biraz hesap yapilirsa buyuk sehirlerde yogun trafikte gercekten normal gunluk araba kiralamanin daha hesapli olacagi gorulecektir. 18den sonra 2 saatlik arabayi alip 50km yaptiginizda maliyetler 50-60TLyi bulmaktadir.... Onun yerine 70TLye dizel gunluk araba kiralayabilirsiniz... Trafigin bos oldugu zaman dilimleri icin az bir avantaji var...

  1. Saatlik 8,5 lira! Niye 70 TL vereyim ki bir akşamüstü araba kullanmak için...

 5. operasyon maliyeti ve AirBNB'de olduğu gibi güvenlik riskleri çok yüksek olduğundan yatırımcıların yanaşacağını pek sanmıyorum..

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Girişimcilerine başarılar dilerim, gerçekleştirilmesi kolay bir hizmet değil.

 7. Emre Şahin Emre Şahin

  Günlük araba kiraları bazı araçlar için daha uygun. Proje çok güzel açıkçası uzun süredir kim yapacak bakalım Türkiye de diye bekliyordum. Fiyatlar, ilerleyen zamanlarda tekrar gözden geçirilirse ciddi bir potansiyele sahip. Özellikle İstanbul da.

 8. çok güzel haber! en kısa zamanda iletişime geçmeyi düşünüyorum fikir harika. eşime araba almak zorunda kalmamak ve 2. araba masraflarından (ki her şeyiyle benim ilgilenmem gereken )kurtulmakta ayrı avantaj... kiralamak ve her seferinde uygun arabayı bulmak zordu üyelik sistemi kolaylık bu iş bana göre de tutar!!!

 9. Fiyatlar yüksek.

  Arabalar otomatik vitesli olmalı bir de.

 10. Prohayat Prohayat

  Zipcar'ı kullanmış biri olarak, Türkiye'ye de bu hizmetin gelmesi sevindirici. Ancak zipcar'da ekstradan benzin masrafı alınmıyordu hatırladığım kadarıyla. Projeyi yapmak zor, yürek isteyen bir girişim açıkçası. Başarılar diliyorum.

 11. Çağatay Kıyıcı Çağatay Kıyıcı

  ZipCar çok beğendiğim bir iş modeli. Avrupa'da satın almalarla büyüdü. Ancak, bu hizmetler hem tüketici faydası hem de fiyat açısından rekabetçi olabilmesi için ölçeğini büyütmesi gerekiyor. Yani tüketici arabalara kolay erişebilmeli, kolaylıkla bırakabilmeli, çok sayıda araba bulabilmeli ve bunlara makul bir fiyatla ulaşabilmeliyim. Bunun için de sağlam bir yatırım alması gerek. Ama sadece nakit girişi yeterli olmayabilirç. Alternatif olarak büyük bir leasing firması veya otomobil üreticisini yatırımcı olarak içeri çekerse ölçek ekonomisi sağlayabilir. Belediye (ispark) ve alışveriş merkezleri ile işbirliği kurarak da yaygınlık sağlayabilir. Bildiğim kadarı ile zipcar'ın önemli bir müşterisi de New York belediyesi. Kurumsal abonelikler de önemli bir potansiye olabilir.

 12. Uzun süredir gerçekleşmesini beklediğim bir modeldi. İstanbul'da Avrupa'dan Andolu'ya geçecek veya tam tersi bir durumda bulunan bir kişinin yol ve köprü trafiğini düşünmeksizn yararlanmak isteyeceği bir fırsat olabilir düşüncesindeyim.

  Ancak tüm yorumlarda belirtildiği gibi yüksek bir yatırım miktarına ihtiyaç gösteren bir model. Bunu geliştirmek amacıyla, çoğu zaman atıl durumda bekleyen arabalardan yararlanmayı ve sahiplerine de kazanç vaadeden bir model de kurgulanamaz mı acaba?

 13. Bence proje ismi çok kötü atlagit ne yaa? Araba dururken atla niye gideyim diye mutlaka düşündürecektir.

 14. BMW nunda böyle bir servisi Almanya da başlatacak diye bazı haberler okumuştum.Ama uygulanabilir bir sistem mi Türkiye için pek emin değilim.

 15. Istanbul Araç Kiralam Istanbul Araç Kiralam

  atlagit sistemini biraz inceledim iyi düşünülmüş ve bu alandaki açıklar kapatılmaya çalışılmış saat üzerinden araç kiralaması yapılması çok hoşuma gitti mesela ancak ehliyeti kaç senelik olanlar kiralama yapabiliyor bunu göremedim sitede

  2 sene olmadı ehliyet alalı atlagit e üye olsam bana araba verirler mi acaba?

 16. Atlagit Atlagit

  Atlayıp gitmek artık çok daha ucuz!

  İlginiz için teşekkür ederiz.

  Atlagit