Parcadeposu.com, 212'den 500 bin dolar yatırım aldı
Yatırım

Parcadeposu.com, 212'den 500 bin dolar yatırım aldı

Screen Shot 2014-05-16 at 17.15.53Parcadeposu.com, lider otomobil markalarının orijinal yedek parçalarını tek bir sistemden alabildikleri bir platform olarak 2012 yılının Ekim ayında açıldı. Bugüne kadar Türkiye genelinde 4,000 üye işyerinin yaklaşık 75 bin adet yedek parça siparişini yönetti.

Üyelerinin yüzde 70'i İstanbul dışından gelen parcadeposu.com'un aralarında Mercedes, Alfa Romeo, Volkswagen, Chevrolet, Toyota, Honda, Nissan, Ford, Fiat gibi önde gelen otomotiv üreticilerinin bulunda 28 adet tedarikçisi bulunuyor bugün.

Parcadeposu.com, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin önde gelen girişim yatırım fonlarından 212'nin bugüne kadar yatırım yaptığı dokuzuncu şirket oldu. Webrazzi Startup 14'e konuşmacı olarak katılan Numan Numan, yatırımın miktarını 500 bin dolar olarak açıkladı. Parcadeposu.com. aldığı sermayeyle bu yıl büyümesini ivmelendirerek, 10 bin üyeye ulaşmayı planlıyor.

Yalnızca B2B çalışan Parcadeposu.com'da giriş yapan üye işyerlerini önce otomotiv sektöründen haberlerin yer aldığı bir sayfa karşılıyor. Ana sayfadan Parça Arama menüsüne geçtiğinizde parcadeposu.com'un tedarikçileri yedek parçaları için güncel indirimleriyle birlikte sıralanıyor. Markaların oirijinal parçaları doğrudan parça numarası veya parça ismiyle aranabiliyor. Arama sonuçlarında parçanın fiyat, indirim ve stok durumu sıralanıyor.

parcadeposu.com ekran

Parçanın şasi numarasını biliyorsanız, Resimli Parça Katalogu'nu ve Parça Tespit Menüsü'nü de kullanabiliyorsunuz. Siparişler her bir marka için sunulan canlı destek servisinden ya da çağrı merkezinden de verilebiliyor.

Parcadeposu.com Kurucu Ortağı Bertan Özdemir, şirketin elektronik katalogunda yaklaşık 10 milyon adet orijinal yedek parçanın listelendiğini belirtiyor. Şirket, gelirlerini yapılan her satış için alınan komisyonlarla sağlıyor. Komisyonlar tedarikçiye göre farklılık gösteriyor. Şu anda ödeme için kredi kartı ve EFT kabul eden sitenin yakın zamanda farklı ödeme sistemlerinin entegre edileceğini belirtiyor Özdemir.

parcadeposu.com ekran 2

Parcadeposu.com bir otomotiv yazılım firması olarak 2009 yılında kurulan OtoWorks'un bir ürünü. OtoWorks, otomotiv sektöründeki deneyimlerinin ardından bu alana yönelen Bertan Özdemir ve Burçak Sayınsoy tarafından kurulmuş. Yönetim takımındaki üçücü isim Kurthan Tarakçıoğlu ise OtoWorks'e 2011 yılında katılmış. OtoWorks'un yine otomotiv sektörünü diğer ürünleri, filoline.com ve filosis.net.

Yedek parça siparişlerinin teslimatını da organize eden parcadeposu.com yedek parçalar için online bir platform olarak tanımlanabiliyor. Şirket 212'den aldığı yatırımı bugün 12 kişi olan ekibini büyütüp, Türkiye genelinde erişimini artırmak için kullanacak. Bunun ardından daha büyük bir yatırım turuna da hazır hale geleceklerini söylüyor Özdemir.

Yorumlar (3)
 1. Proje gerçekten yere basan ve gelecek vadeden bir proje. 212 nin çok iyi bir yatırım yaptığını düşünüyorum. Ama 500 bin lira çok düşük bir yatırım. Bu ancak 15 kişilik bir iş yerinin 1 yıllık personel giderini ancak karşılar. Yani rekabet üstünlüğü veya büyümeye çok etki etki etmez. Ülkemizde bu sorun hala çözülemedi. Projelere bir seferde 5-6 milyon yatırım yapılmalı ki bariyerleri kolayca aşabilsin, bir üst segmente geçebilsin...

 2. Yavuz Yiğit Bilgin Yavuz Yiğit Bilgin

  Öncelikle başarılarınızın devamını dilerim ,

  Dikkatimi çeken birkaç husus var onları paylaşmak istedim.

  Kuruluş : 2012 Yılında Ekim Ayında kurulmuş (Yaklaşık 2 Yıllık Şirket)

  Portföy : 4.000 Üye işyeri , 2 Yılda ortalama 75,000 parça yönetimi

  Kazanç : %'lik komisyonlar ile sağlanıyormuş

  75.000 / 4.000 = 18,75 --> Yaklaşık firma başına 20 yedek parça yönetimi diyelim

  4000 yedek parçanın fiyatını ortalama olarak 1000 TL'den alsak (Yedek parçaya nazaran oldukça yüksek bir rakam, yedek parça fiyatlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız)

  4000 * 1000 = 4.000.000 TL

  %10 Komisyon aldığını varsayalım

  (4.000.000 * 10) /100 = 400.000 TL Kazanç Sağlamıştır , bu hızda gittiklerini düşünürsek yatırım tutarı , 4 yıllık kazançları diyebiliriz

  Çelişki;

  Yatırımcılar (VC'ler) bildiğim kadarı ile MİLYON,MİLYAR ($) dolar'lık projelere yatırım yapıyorlardı ?

  Yatırım alan projelerde ve yatırımcıların röportajında her zaman bir çelişki gördüm zaten (Birçok çelişkiyi kanıtlı bir şekilde gösterebilirim , en basitinden forumdaki yazıları okumanız yeterli olacaktır) ...

  Yukarıda "Akın" kardeşimin yaptığı yoruma katılıyorum.

  PROJEYE "parcadeposu.com" BAŞARILAR DİLERİM ,

  Yavuz Yiğit BİLGİN

 3. Kamil Kamil

  işe yaramaz firmanın teki parça istiyoruz bir haftadır parça yok.bir hafta sonunda ise parçanın temin edilemediği ellerinde bulunamadığı söyleniyor. sitesine bakıyoruz parçanın hala var olduğu görünüyor.demekki neymiş bu işler her yiğidin harcı değil.