İlker Baydar, Markafoni'nin yeni CEO'su oldu
E-Ticaret

İlker Baydar, Markafoni'nin yeni CEO'su oldu

Geçen ay Hepsiburada Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan İlker Baydar'ın bugün paylaşılan bir basın bülteniyle Markafoni'nin yeni CEO'su olduğu açıklandı. Yine geçtiğimiz ay Naspers'in Markafoni'nin kalan hisselerini satın almak için KAP'a yaptığı başvuruyu da sizlerle paylaşmıştık.

Buna göre Naspers, Markafoni'nin tamamını satın almış ve ortakların şirketten ayrılmasıyla Sina Afra'nın yürüttüğü CEO'luk görevine Hepsiburada'nın eski Genel Müdürü İlker Baydar'ı getirmiş.

Markafoni’nin CEO’luğuna atanan İlker Baydar, “Markafoni’nin liderliğini yürütmekten ve Naspers ailesine katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Türk tüketicilere mümkün olan en iyi online alışveriş deneyimini yaşatarak Markafoni’yi daha da ileri noktalara taşımayı hedefliyorum” şeklinde kısa bir açıklama yapmış.

Yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. Naspersdan Bri Dost Naspersdan Bri Dost

  İşin finansal boyutuna haberde hiç değinmemişsiniz. Anladığım kadarıyla Markafoni'deki yönetimden memnun olmayan Naspers kurucu ekip ile bağlarını kopartıp Hepsiburada'dan CEO transfer etmiş. Anlaşmanın boyutu da herhalde arzu edilenden ufak olmuş ki kurucu ekip hiçbir yerde bu konudan bahsetmiyor.

  1 milyar USD değerleme diye yola çıkan Markafoni'nin Trendyol'un gerisinde kalması da sanıyorum bu değişikliğin en önemli nedenlerinden biri. Insallah Webrazzi haberinin takipçisi olur da Naspers'ın finansal tabloları açıklanınca Markafoni'nin kaça el değiştirdiğine burada yer verir. İlk roundda Sina bey 200'ün üzerinde bir değerlemeden bahsederken Naspers tablolarında 85 gibi bir rakam çıkmıştı ama 3 senede herhalde bu değerlemenin üzerine çıkılmıştır.

  Ayrıca son bir ekleme yapmak gerekirse kanımca Türk eticaretine kattığı vizyona rağmen Sina Afra'ya ayıp edilmiş; Naspers'ın herşeye rağmen yönetici olarak hedefini tutturamamış olsa bile Sina beye en azından sembolik bir koltuk vermesi gerekirdi. Kurucuların işlerine bir anda son verilmesi yakışıksız olmuş.

  1. Amazondan Bir Dost Amazondan Bir Dost

   Yaptığı çıkıştan aldığı pay onu, tüm ekosisteme yaptığı katkı bizi ilgilendirir. Öyle veya böyle Sina bey Türkiye'deki ekosisteme en çok katkı veren kişilerden... Markafoni hikayesinde yazdığı başarı da küçümsenemez.

   Lakin, yorumunuza istinaden merak ettim, Markafoni'nin Trendyol'un altında kaldığı yorumunuzu dayandırdığınız bir veri var mı, yoksa nasılsa adımı kullanmıyorum, oldu olacak bunu da sallayayım mı dediniz.

  2. Mert Bulan Mert Bulan

   Arkadaşın diğer yorumları hakkında bir şey diyemem ancak değerlendirme olayının Webrazzi'nin yanlış paylaşması bir gerçek. Yabancı bir kaynakta Markafoni'nin %68.2'sinin 86 milyon dolara alındığı yazıyor. Bu durumda Markafoni'nin değeri 126 milyon dolar ediyor. Ancak buna rağmen Webrazzi, Markafoni'nin değerinin 200 milyon dolar olduğunu paylaştı. Neden böyle bir girişimde bulundular açıkçası anlam veremedim.

   Diyelim ki ilk zamanlarda değeri tam olarak öğrenemediler peki neden daha sonra bu yanlışı düzeltmediler? Ya da devralma süreci ile ilgili diğer haberlerde neden hiç fiyat konusunu açmadılar?

   Yabancı kaynak: http://blog.quintura.com/2011/07/11/sale-of-markafoni-to-naspers-mih-allegro-to-profit-klaus-hommels-and-oliver-jung/

   Webrazzi'nin 200 milyon dolar değerden bahsettiği yazı: https://webrazzi.com/2011/05/18/markafoni-yatirim/

   1. Webrazzi'nin değerlemesi 100 milyon dolar desem doğruluğunu kabul edersiniz di mi? Sonuçta ben söyledim, yalan söyleyecek halim yok herhalde...

    Markafoni'nin değerlemesi de bu şekilde 200 milyon dolar olarak o dönemlerde bizim haberimizde yer aldı. Hatta sonradan Deloitte'un raporu ile biz de değerlemenin 86 milyon dolar olduğunu öğrendik, ilgili haberde de bu detaya yer verdik. Şu şekilde yazmıştık haberin içinde:

    Markafoni’nin çoğunluk hissesini satın alan Naspers’ın yatırımıysa Deollite listesinde 86 milyon dolar olarak geçiyor. Satın alınan hisse oranı yüzde 68.

    Özetle, burada Webrazzi'nin art niyetini aramaya gerek yok. Ayrıca fazla polemik yapmaya da gerek yok, sonuçta Naspers halka açık bir şirket ve kalan hisselerin de ne kadara alındığı büyük olasılıkla tahmin ediyorum ki gelecek çeyrek raporlarında su yüzüne çıkacaktır.

  3. Yıldız Uslu Yıldız Uslu

   Şu anda maaşlı çalışan bir kadın olarak şu gözle bakıyorum.

   Markafoninin yönetiminin bu şekilde bir operasyonla değişmesi, Sina Bey ve ortaklarının susakalması ve trend yolun geriden gelerek Markafoni'yi geçmesini göz önüne aldığımda, diyorum ki bravo Demet Mutluya. Türkiyede tek başına yola çıkmış bir kadın olarak, üstelik geriden gelerek 3 erkeğin yönettiği markafoniyi bileğinin hakkıyla tek başına yendi.. tüm kadın girişimci ve girişimcilere örnek olmasını dilerim.

   1. Seçkin Seçkin

    Pardon ama Markafoni'nin Trendyol'un gerisinde kaldığını da nereden çıkardınız allah aşkına? Birileri, birilerini geride bırakıyorsa olsa olsa bir Morhipo yükselişinden bahsedebiliriz. Markafoni ne durumdaysa Trendyol da benzer süreçlerden geçiyor. Çok fazla maaşlı çalışan bir kadın gözüyle bakmışsınız. Ha, "ben Trendyol'u seviyorum, hep oradan alışveriş yapıyorum" diyorsanız orası ayrı zira konumuz lovemark'lar değil...

   2. Yıldız Uslu Yıldız Uslu

    Niye trendyolu markafoniden çok seveyim, ikisindede aynı markalar var, hangisinde ucuzsa oradan alırım. Alt tarafı kutuya koyup gönderiyor ikisi de. Lovemarkım benim satın aldığım markadır, onu kutulayan şirket değil.

    Markafoni'nin Trendyol'un gerisinde kaldığını şuradan çıkardım, ikisindede bilgiişlem departmanında arkadaşlarım var, onlardan öğrendim, oldu mu

  4. Hepsiburadan Bir Dost Hepsiburadan Bir Dost

   Naspers memnun olmadığı bir şirketi neden alsınki? Basın açıklamasında Markafoni'nin gelişmesinden ne kadar memnun olduğunu belirtmiş.

   Trendyol 2013'te küçüldü. Markafoni büyümüş ve lider. Morhipo bu sene Trendyol'u geçer. Demet hanımın son aylarda heryerde yatırım aradığı bilinen birşey.

   Markafoni değerlemesi aşağıda yazıldığı gibi 126 m olması lazım. Arda beyin hesabı doğru değil : %68ine 85 milyon dolar ödendiyse, bu değerleme 126 ediyor. Rapora göre bu sadece Türkiye. Birde diğer ülkeler var, onların da değerlemeleri eklenmeli.

   Sina beyin bir konuşmasını dinlemiştim. Vizyonu ve bakış açısına hayran kaldım. Ve mütevaziliğine. Onun için hisselerini sattıktan sonra detay vermiyorsa, hiç şaşmam. Sessiz kaldığını da düşünmüyorum. Geçen gün bu konu hakkında tvitleri vardı

   İlker bey Hepsi buradan neden ayrıldı? Umarızki Markafoni ona daha çok heyecan verdiği içindir. Bu yakışır. Kendisiyle tanışmıştım, konusuna çok hakimdi.

   Sonuç olarak Markafoni çok kısa bir zamanda bir yabancı medya devine satıldı (=basarı). Kurucular paraya boğuldu (=basarı). Şirket en büyük rakibinin deneyimli CEO'sunu transfer etti (=akıllı hamle). Türkiye için bir örnek teşkil etti (=gurur duyduk). Daha ne olsunki???

   Türkiye'de örneği çok az olan bir basarı hikayesi. Yabancı yatırım alan Trendyol, ciceksepeti veya lidyanada böyle birşey görülmedi.

   1. Seçkin Seçkin

    Ne güzel yapmışsınız da öğrenmişsiniz Yıldız Hanım. Tabi, bilgi işlem departmanları her şeyi bilir. Nasıl aklıma gelmedi?

 2. Sina bey şuan ne yapıyor bilgisi olan var mı? Yeni bir girişim mi yoksa başka bir yere mi transfer oldu?

 3. Kaan1982 Kaan1982

  İlklerin adamları bizlere markafoni ile çok değerler kattınız e-ticaret konusunda bizleri yurtdışında temsil ettiniz hepinizi saygıyla selamlıyoruz üstadlar Sina Afra sende bu ülkenin ender yetişen e-ticaret konusunda bilgili çok şeyler öğreten bir üstadsın teşekkürler hepinize

 4. webrazzi deki habere göre en son Sina Afra Nasılkolay.com için yatırım yapmıştı.

 5. Bu Da Bir Dost Bu Da Bir Dost

  Hepsiburada'dan gonderilen adami havada kapmislar. Keske daha fazla arastirsalarmis...

 6. Alessandro Alessandro

  Naspers tamam parayı verdi, onlar da sattı ne istersem yaparım diyebilir belki ama Sina Bey, ortakları ve ekibi kalsa bence en azından çalışanlar için çok iyi olurdu. Çünkü Markafoni özellikle Sina Afra ile özdeşleşmiş bir marka. Özellikle Sina Bey bunca başarılı yükselişine rağmen mütevazi ötesi ve samimi bir insan.

 7. Marmara politika mezunu imiş İlker Bey. Marketing önemli arkadaşlar. ;)

 8. Ahmet Baradan Ahmet Baradan

  İlker Baydar yanlış seçim. E-Ticaret'in ruhundan anlamayan bir adam. Üstüne üstlük HB'den hedefleri tutturamadığı için gönderildi.

  1. Seçkin Seçkin

   Herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı vardır:)

   1. Supertivo1 Supertivo1

    Gördük ikinci şansı haha

 9. Joe Black Joe Black

  :) Profesyonellik bu olsa gerek, son 5 senede kaç pozisyon ve şirket değişikliği oldu.. İstikrarlı devam ediyor..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri