Naspers, Markafoni'nin tamamını devralmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu [Son Dakika]

Naspers, Markafoni'nin tamamını devralmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu [Son Dakika]

Naspers'ın sahibi olduğu MIH Allegro B.V. Markafoni'nin kalan %28.8 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumu web sitesinde resmen görüntülenebilen devralma bildirimi ile ilgili detayları haberimizin devamında paylaşıyoruz.

markafoni-naspers-rekabet

Bildiğiniz üzere Markafoni Mayıs 2011'de Naspers ile ortaklığa gitmişti. O dönemlerde kulağımıza gelen ve genelde bu tür anlaşmalarda söz konusu olan, kalan hisselerin devri için 3 yıllık bir sürecin Naspers anlaşmasında da olduğunu biliyor ve tahmin ediyorduk.

Bugün Rekabet Kurumu'nda yayınlanan devir bildirimi ile aslında beklenen oldu diyebiliriz. Markafoni ve Naspers arasındaki 3 yıllık süreç son buldu ve kalan hisselerin devri için ortakların bir karar vermesi bekleniyor.

Kişisel fikrimi sorarsanız Markafoni'nin ortakları Sina Afra, Ahmet Sarı ve Tolga Tatari önümüzdeki birkaç hafta içinde resmi bir açıklama yapacaklardır ve ya tamamen ya da parçalı olarak kalan hisseleri Naspers'a devredeceklerdir.

Bu arada konuyla ilgili araştırma yaparken ilginç bir detay dikkatimizi çekti. Markafoni'nin Temmuz 2013 yılında gerçekleşen sermaye artırımı sonrasında hisse durumu resmi belgelerden derlediğimiz bizim kayıtlarımıza göre; MIH Allegro B.V. %73,21, Sina Afra %10,40, Ahmet Emre Sarı %8.20, Tolga Tatari ise %8.20 şeklinde. Yani 3 kurucu ortağın toplam hisse oranı %26,80 civarında. Özetle, Rekabet Kurumu'na yapılan bildiride neden %28.8 olarak bir devir söz konusu olduğunu bilmiyoruz. Konuyla ilgili resmi açıklamalar geldiğinde bu konu da açıklığa kavuşacaktır.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler olması durumunda haberimizi güncelleyeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.