Revo Capital'dan buluta yatırım: skyatlas
Yatırım

Revo Capital'dan buluta yatırım: skyatlas

 • Bugüne kadar yaptığı 8digits ve Edefter.com gibi yatırımlarla yazılım ve teknoloji konularına gösterdiği özeni ortaya koyan Revo Capital, bugün de skyatlas isimli bulut bilişim şirketine yatırım yaptığını açıkladı.

skyatlas-com-logoBugüne kadar yaptığı 8digits ve Edefter.com gibi yatırımlarla yazılım ve teknoloji konularına gösterdiği özeni ortaya koyan Revo Capital, bugün de skyatlas isimli bulut bilişim şirketine yatırım yaptığını açıkladı.

skyatlas.com'a girdiğinizde henüz ortada kullanıma açık bir ürün göremeseniz de bugüne kadar Turkcell ile önemli projeler geliştirmiş Kartaca bünyesinden çıkan ve yaklaşık olarak 6 ay önce şirketleşen platformun arka tarafta teknolojisinin hazır olduğunu öğrendik. Hatta Amazon Web Services ya da Windows Azure gibi IaaS (Infrastructure as a Service) kategorisine giren skyatlas, şimdiden Turkcell (Turkcell Müzik) ve Genpa gibi şirketler tarafından kullanılmaya başlanmış bile.

Revo Capital'in skyatlas'a ne kadar yatırım yaptığı henüz açıklanmazken şirketin ilk etapta yüzde 17,5, eğer belirli hedefler tutturulursa da yüzde 25'ine ortak olduğunu söyleyebiliriz. Yatırım miktarını öğrendiğimizde sizlerle paylaşacağız, ancak şimdilik Revo Capital'ın geçmiş yatırımlarına bakarak skyatlas'ın Revo için 'büyük bir yatırım' olduğunu belirtebiliriz.

Cenk Bayraktar'dan aldığımız bilgiye göre skyatlas'ın 'internetten satış yapabilir' versiyonu 1 ay içinde hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayına girecek. Platformun satış odağı ise yalnızca Türkiye'yle sınırlı değil.

skyatlas-com-ekran-goruntusu

Patent başvurusu yapılan 'otomatik kapasite yönetimi' teknolojisi

Skyatlas'ın en çok öne çıkan özelliğiyse şimdiden patent başvurusu yapılan 'otomatik kapasite yönetimi' yani uygulama üzerindeki yükü kendiliğinden anlayan ve gerekli dağılımı yapan algoritma.

Cenk Bayraktar'ın aktardığına göre yurtdışındaki şirket ve kişilerin de ölçeklenebilirlik anlamında oldukça etkinlendiği bu teknoloji sayesinde skyatlas barındırdığı uygulamaların aldığı yükü/trafiği anlık olarak analiz ediyor ve gereken donanımı bu uygulamalara aktarıyor. Özetle diğer IaaS platformlarından aşina olabileceğiniz bu yapı, skyatlas'ın patentli teknolojisi ile daha da anlam kazanmış durumda.

Skyatlas'ın gelir modeli ise tahmin edebileceğiniz gibi müşterilerinin aldıkları trafik doğrultusunda tükettikleri donamım ile orantılı olacak ve müşteriler, kullandıkları donanım kadar ödeme yapacak. Bayraktar'dan öğrendiğimize göre skyatlas hem kurumsal düzeydeki büyük projeleri hem de şu an dünya üzerinde büyük oyuncular tarafından işgal edilen bireysel kullanım seviyesini kendisine hedef olarak seçmiş durumda. Yine Bayraktar'dan öğrendiğimize göre yukarıda bahsettiğimiz kapasite yönetimi ve skyatlas'ın sahip olsuğu diğer kendine has teknolojiler, fiyat rekabeti noktasında şirketi öne çıkartıyor.

Bu arada BTK'nın aldığı ya da bundan sonraki süreçte alabileceği çeşitli kararlar, örneğin Türkiye'deki sitelerin kullanıcı bilgilerini belirli kriterlere göre saklama esasına dayalı bir zorunluluk, skyatlas'ın çok sayıda rakibinin de Türkiye piyasasında devre dışı kalma ihtimalini ortaya çıkartıyor.

6 ay önce şirketleşen skyatlas, Kartaca bünyesinde 3,5 yıldır hayatta olan bir proje. Şu an 10 kişinin üzerinde bir ekibi ile Davutpaşa'daki Teknokent'te ikamet eden şirketin başında da Murat Avcı bulunuyor. skyatlas'ın sahip olduğu teknoloji ve yatırım sonrası gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiremeye devam edeceğiz.

Yorumlar (5)
 1. Beytullah Beytullah

  Tamamen pr amaçlı bir haber sanki..

 2. Serkan Ö. Serkan Ö.

  "Bu arada BTK’nın aldığı ya da bundan sonraki süreçte alabileceği çeşitli kararlar, örneğin Türkiye’deki sitelerin kullanıcı bilgilerini belirli kriterlere göre saklama esasına dayalı bir zorunluluk, skyatlas’ın çok sayıda rakibinin de Türkiye piyasasında devre dışı kalma ihtimalini ortaya çıkartıyor."

  Neden devre dışı kalacağını anlamadım. Logları saklamak ve istenildiğinde yasal makamlara vermek çok ta zor bir şey değil. + Bu yeni çıkan bir şey değil. Eskidende log saklamak zorunluydu yeni yasa ile birlikte sadece saklama süresi uzatıldı. İlave olarak yine hosting sağlayıcıları 2008 yılından beri barındırdığı web siteleri ve gerekli bilgileri aylık düzenli olarak Tib' e göndermektedir.

  Sonuç olarak her şirketin ve ürünün bir alıcısı vardır, olmayada devam edecektir. Yeni bir şirketin çıkması çok fazla önemli değil.

  Saygılar,

 3. "Otomatik Kapasite Yönetimi" turkiye pazarinda bir algi olusturmak icin efsane bir terim.

  Muhtemelen OpenStack Heat benzeri bir teknoloji ile sanal makinalarda olusan network traffic, concurrent user, disk / memory usage'lara gore otomatik buyume saglaniyor.

  Isin garip tarafi bu isin patentlenmesi. Dunyada bu kadar yapilan ornek varken patentlenme kismi garip geliyor. Diger yandan Turkiye'de Kartaca gibi basarili bir yazilim firmasindan bu denli guzel bir uygulamanın da cikmasi gayet basarili.

  Umarim ayni performans OpenStack tarafinin turkiye'de promote edilmesinde de gecerli olur.

  Simdiden tebrikler.

  1. Saygın Burak Sevinç Saygın Burak Sevinç

   skyatlas sadece horizantal değil vertical olarak da scaling yapabiliyor. yani sadece var olan donanımın kapasitesinin arttırılması değil duruma göre yeni donanım eklenmesi de söz konusu

 4. Deneyeyim dedim ama sürekli hata alıyorum. halbuki cok sevinmiştim. Bari İletişim adresi bir mail olaydı Nasip :)