Dünyanın nakit zenginleri: Apple, Malezya ve Türkiye!
Teknoloji

Dünyanın nakit zenginleri: Apple, Malezya ve Türkiye!

2008 yılında Amerika'da patlak veren ve kısa sürede küresel bir krize dönüşen finansal çöküşten şirketlerin çıkardığı belki  yegane ders "back to the basics" yani finansın en temel kurallarının asla unutulmaması gerektiğiydi. O günden bugüne de Amerika'nın en büyük şirketleri, nakit stoklarındaki artışla dikkat çekiyor.

Moody's verilerini derleyen Business Insider haberine göre Amerikan şirketleri 2013 yılını toplam 1,6 trilyon nakit sermayeyle tamamladılar. Yani şirketlerin toplam sermayeleri 2008'dekinin iki katı büyüklüğe ulaştı.

2013 sonunda Apple, Microsoft, Google, Verizon Communications ve Pfizer'ın toplam sermayesi ise 404 milyar dolardı. Bunlar arasında Amerika'nın en büyük şirketlerinden Apple'ın sahip olduğu nakit, dünyanın birçok büyük ekonomisinin nakit rezervinden daha fazla.

Bu verilerden yola çıkarak  şirketler ve ülkelerin nakit/rezerv büyüklüklerini kıyaslayan listede, Apple birinci sıraya oturuyor. Apple'ın 159 milyar dolarlık nakit rezervini, 2'inci sırada 130 milyar dolarla Malezya ve 109 milyar dolarla Türkiye 3'üncü sıradan takip ediyor.

nakit stok teknoloji şirketleri

Listenin ikinci büyük teknoloji şirketi Microsoft, 84 milyar dolarlık nakitle 6'ıncı sırada, Danimarka ve İsrail'in önünde. Bir diğer teknoloji devi Google ise listede 14'üncü sırada. Google'ın 59 milyar dolarlık nakit rezervi var ve bu Kanada, Amerika gibi ülkeleri geride bırakmaya yetiyor. Listenin 21'inci sırasındaki ABD'nin nakiti 48 milyar dolar var ve onu 47 milyar dolarla Cisco izliyor.

31'inci sıradaki Oracle'ın 37 milyar dolar, 35'inci sıradaki Qualcomm'un 32 milyar dolar nakitleri bulunuyor. EMC ise 18 milyar dolarla  listede 50'inci sırada.

Yorumlar (14)
 1. Necmi Kayıkcı Necmi Kayıkcı

  Amerika listede 48 milyar dolarla 21. sırada. Bu ne kadar doğrudur?

  1. 48 milyar + Apple 159 Milyar + Microsoft 84 milyar + Google 59 Milyar = ABD seklinde dusun

   1. Necmi Kayıkcı Necmi Kayıkcı

    Devletin kasası ile şirketlerin kasalarını birleştirerek genel bir ekonomi çıkarımı yapmak doğru olmaz. Burada devletlerin ve şirketlerin nakit miktarları kıyas edilmiş.

    Ben açıkçası ABD gibi bir para basma makinesinin bu kadar az bir nakitinin olduğuna inanmıyorum.

   2. Merkez Bankası ve devletin kasasını da karıştırmamak lazım. Parayı basan ve politikasını uygulayan Merkez bankasıdır. Yani ABD devleti yada diğer ülkeler yeri geldiğinde ülkenin kendi merkez bankasından bile borç almaktadır ve bunlar elektronik paralardır zaten.

    Ayrıca bu işin daha altın rezervleri de var !

    Bu verilere merkez bankaları dahil mi değil mi önemli olan bence o?

    Sonuç olarak asla Merkez Bankaları 100% devlete ait değildir.

  2. 1Hsyn1 1Hsyn1

   bi kaç ay öncesini hatırlarsak amerika nakit sıkıntısı ve bütçeyi onaylatmama yüzünden resmi kurumları bi hafta kapatmıştı. Aslında ekonomik olarak o kadar kötü durumda değiliz çok fazla gereksiz yaygara var bu konuda

  3. Huseyin Huseyin

   Komik bu kadar nakiti olan Türkiye nakit borç alırken.

   http://www.hazine.gov.tr/File/?path=ROOT%2FDocuments%2FD%C4%B1%C5%9F+Ekonomik+%C4%B0li%C5%9Fkiler+Bas%C4%B1n+Duyurusu%2FDEI_20140123_tahvil_ihraci_sonucu.pdf

   Asıl komik olan Listede Çin yok derken yazı içinde şuna denk geldim.

   $1.2 trillion," said Quinlan. "Only China has more cash in the safe—almost $4 trillion."

   Bazı finans çevrelerinde ABD'den sonra en çok nakit dolar rezervinin olduğu düşünülen Çin. Kendi paralarını ve Euro saymıyoruz bile.

 2. Sinan Uyanık Sinan Uyanık

  Türkiye için güzel bir tablo gibi gözüküyor, para krizlerinde elimizde kozumuz var, bu iyi birşey.

  Ama borsamızın %65 i yabancı sermayenin elinde, buradaki oranı düşürüp aynı stoğu korumamız lazım ancak bu şekilde büyük olabiliriz.

  1. Sercan Sercan

   ustam yanlıs anlama ama ekonomide yuksek nakıt rezervi yuksek ekonomık acıgı vermek anlamıda gelir ekonomisi iyi olmayan kırılgan olan ülkeler tutar rezervi..abd de durum bu degıl malesef tuketıme dayalı olan bu abd de para pıyasada döner bu da krız olsada gorunmez.. para döndüğü için işşizlik yukselmez.. fakat para piyasada dönmüyorsa en ufak krızde ışşizlik fırlar ekonomi kaldıramayacagı bir yukun altına girmiş olur

   1. Sinan Uyanık Sinan Uyanık

    hocam haklısınız kırılgan bir ekonomiye sahibiz buna katılıyorum ama kırılgan ekonomi ile rezervi olmayan bir türkiye düşündüğünde durum çok vahim olurdu, oldu da. siyasi olarak nasıl okuyorsun bilemiyorum ama ülkemizin konumu gereği üzerimizde çok oyunlar oynanıyor ekonomik olarak bu oyunlarda para rezervi çok önemli. ben bu paranın yerine dünyaya ürettiği enerjiyi, arabayı, telefonu satan bir ülke olmayı tercih ederim. ama bu üretim gücüne ve bu ürünü satacak pazarlara erişene kadar bu rakamları korumalıyız.

    abd dünyadaki üretilen her şeyi tüketen bir ülke bir nevi dünyayı ayakta tutan pazar, burada kriz olması demek dünyada olması demektir bunu zamanı gelene kadar kimse istemez!. yalnız burada üretilen reel bir değer yok sadece kağıt var. tüm dünyada stok edilmiş para abd nin karşılıksız aldığı hizmet/ürün demektir.

    biz abd değiliz, krizlerden etkilenmemek ve paranın piyasada dönmesini istiyorsak uzun soluklu bir politika izlemeliyiz. çok üretmeliyiz, pazar bulmalıyız, ürettiğimizden çok yememeliyiz fazla kazanıyorsak da yatırım yapmalıyız, paylaşmalıyız ihtiyacı olana yardım etmeliyiz. bunun için devlete de vatandaşa da çeşitli görevler düşünüyor herkes üzerine düşeni yapmalı.

 3. Buğrahan Buğrahan

  us 48m de almanya 39m uk 70 ırak 74m bu tablo tam bir afet :)) qualcomm bile 32m bandında bunlar düpe düz havadan rakamlar :)) inanıp ciddiye almamak gerek :))

 4. bence ülkelerle açıktan dalga geçilmiş bizim bir şirketimiz sizi alır şeklinde

 5. Isa Koç Isa Koç

  Listeye çini eklememişler. Çinin en son bir kaç sene önce 1trilyon dolar rezervi olduğuna dair haberler okudum diye hatırlıyorum.

  Buda geçen senenin haberi: Çin Merkez Bankası'nın verilerine göre döviz rezervleri Eylül'de 3.66 trilyon dolardan rekor seviyeye tırmandı.

  http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1442497-cinin-doviz-rezervleri-rekor-seviyeye-tirmandi

  Yani ya çin istisna diye liste dışı kaldı, yada liste uydurma.

 6. Liste uydurma falan değil arkadaşlar, zaten En büyük abd şirketleri ve ülkeler bazında yapılmış.

  Bizim şu şu şirketlerimizin hacmi sizin ülkelerinizin hacminden yüksek diye şov yapıyorlar...

 7. arkadaslar selam . Malezyadan bir hesaba havale yolu ile para gecirmek istedik . malezya bankasi paramiza stop koydu bunun sebebi nedir.

  bilen varsa lutfen bizi bilgilen dirsin