Twitter'a erişim engeli kalktı [Son Dakika]

Twitter'a erişim engeli kalktı [Son Dakika]

Twitter_logo_blueTürkiye'de 20 Mart'tan beri erişime kapalı olan Twitter'a uygulanan erişim yasağı biraz önce TİB'in sorgulama sayfasından kaldırıldı. Güncelleme: TİB'in sayfalarından kalkmasından biraz sonra ise Twitter'a erişim engeli kalktı.

Dün Anayasa Mahkemesi'nin kararı ve öncesinde Ankara 15. İdare Mahlemesi verdiği bir kararla Twitter'a erişim engelinin ilgili internet yasasının hükümleriyle uyumlu olmadığı ve Anayasa'ya aykırı olabileceği şeklinde kararlar alınmıştı.

Yasağı uygulayan TİB ise İdare Mahkmesi'nin kararı sonrasında konunun idare mahkemelerinin yetkisinde olmadığını, sulh ve ceza mahkemelerini ilgilendirdiğini savunarak yasağı kaldırmayacağını duyurmuştu.

Dün alınan Anayasa Mahkemesi kararının bugün Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından TİB'in sorgu sayfasından Twitter'a yönelik koruma tedbirlerinin kaldırılması, Twitter'ın kısa süre sonra tamamen açılacağını gösteriyor. Şu anda bizim testlerimiz Superonline ve Turkcell'de Twitter'a erişimin hızla normale döndüğü şeklinde. Diğer ISS'lerin de kısa süre içerisinde erişimi normale çevireceğini tahmin ediyoruz.

Güncelleme: Şu anda Webrazzi Ofiinde Twitter engeli kalktı. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.