Twitter’a erişim engeli kalktı [Son Dakika]

twitter-erisim-engeli

Twitter_logo_blueTürkiye’de 20 Mart’tan beri erişime kapalı olan Twitter’a uygulanan erişim yasağı biraz önce TİB’in sorgulama sayfasından kaldırıldı. Güncelleme: TİB’in sayfalarından kalkmasından biraz sonra ise Twitter’a erişim engeli kalktı.

Dün Anayasa Mahkemesi’nin kararı ve öncesinde Ankara 15. İdare Mahlemesi verdiği bir kararla Twitter’a erişim engelinin ilgili internet yasasının hükümleriyle uyumlu olmadığı ve Anayasa’ya aykırı olabileceği şeklinde kararlar alınmıştı.

Yasağı uygulayan TİB ise İdare Mahkmesi’nin kararı sonrasında konunun idare mahkemelerinin yetkisinde olmadığını, sulh ve ceza mahkemelerini ilgilendirdiğini savunarak yasağı kaldırmayacağını duyurmuştu.

Dün alınan Anayasa Mahkemesi kararının bugün Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından TİB’in sorgu sayfasından Twitter’a yönelik koruma tedbirlerinin kaldırılması, Twitter’ın kısa süre sonra tamamen açılacağını gösteriyor. Şu anda bizim testlerimiz Superonline ve Turkcell’de Twitter’a erişimin hızla normale döndüğü şeklinde. Diğer ISS’lerin de kısa süre içerisinde erişimi normale çevireceğini tahmin ediyoruz.

Güncelleme: Şu anda Webrazzi Ofiinde Twitter engeli kalktı. 🙂

Yorumlar (6)

 1. Youtube’da kaldırılsın artık.. Olması gerekende buydu

  Cevapla
 2. Sonunda… Youtube’da açılmalı, bu ikisini ticari amaçla kullanan bir çok insan var.

  Cevapla
 3. Sağol twitter’in açılması çok iyi oldu 😀

  Cevapla
 4. Güncelleme 2:
  Twitter konu ile ilgili @policy hesabından Türkiye’de twitter yasağının kaldırılmasından memnun olduklarına dair mesajlar yayınladı…

  https://twitter.com/policy/status/451753089855664128

  https://twitter.com/policy/status/451767265948889088

  Cevapla
 5. Twitter’in açılması çok iyi oldu, neden niçin kapandığını bile düzgün açıklayamıyorlar..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın