Hurriyet.com.tr'nin seçim gecesi rakamları ve yaşadığı dijital dönüşüm

Hurriyet.com.tr'nin seçim gecesi rakamları ve yaşadığı dijital dönüşüm

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yeni arayüzünü yayına alışını haberleştirdiğimiz Hurriyet.com.tr; bu sefer de 30 Mart Yerel Seçimleri gecesi yakaladığı rakamlar ve içinde bulunduğu 'dijital dönüşüm' ile Webrazzi'ye konuk oluyor.

Öncelikle Hurriyet.com.tr'nin 30 Mart gecesi ulaştığı rakamlarla başlayalım. Seçim günü 3,6 milyon tekil ziyaretçi rakamını yakalayan Hurriyet.com.tr, anlık olarak 200 bin kullanıcı sayısının üzerine çıkmayı başarmış. Toplamda gerçekleşen sayfa görüntülenme ise 100 milyon seviyesinde. Diğer yandan seçim sayfalarına en çok ilgi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'den gelmiş. Yurtdışından en çok ziyaretçi getiren şehirler ise New York ve Londra.

Genele bakacak olursak da Hürriyet grubunun ortalama olarak günlük 2, aylık olarak da 17 milyon tekil ziyaretçisi olduğunu görüyoruz. Platformun aylık sayfa gösterimiyse 1,6 milyar düzeyinde.

Dönüşümün temelinde daha iyi deneyim, içerik ve servis sunma isteği yatıyor

Ve gelelim Hurriyet.com.tr'nin dünya üzerindeki neredeyse tüm medya grupları gibi yaşadığı değişime. Konuyla ilgili sohbet ettiğimiz IT Direktörü Reha Argaç, sürecin temel olarak 2013'ün ortasında başladığından bahsetti. Öncelikli amaçlarının okuyucularına daha iyi deneyim, içerik ve servis sunmak olduğuna deyinen Argaç, ilk olarak kullanıcı deneyimini arttıkmak adına çok kanallı bir CRM ve single sing-on yapısı kurduklarını söyledi.

reha-argac-foto
Reha Argaç

Big data konusunda da önemli işler yaptıklarının altını çizen Argaç, sahip oldukları içerik, trafik ve müşteri üçlüsüyle birlikte kullandıkları teknolojilerle fark yaratmak istediklerini anlattı. Argaç'ın bahsettiği dönüşümün bir parçası olarak okuyuculara daha önce ziyaret ettikleri -ya da kendilerine benzer diğer okuyucuların ziyaret ettikleri- haberlere göre haber önerme gibi özellikleri örnek gösterebiliriz. Tabii kişiye özel içerik örneğinin dışında kullanıcılarla interaktivitenin arttığını/artacağını da rahatlıkla ekleyebiliriz.

Hurriyet.com.tr ve diğer dikey portallar için 10-15 kişilik bir yazılım ekiplerinin bulunduğunu belirten Argaç, mobil ve big data gibi farklı uzmanlık alanlarında hazır yazılımlar kullanmaktan ya da projeleri çeşitli iş birlikleri dahilinde başka şirketlerle beraber geliştirmekten kaçınmadıklarını da paylaştı.

Hatta Argaç, dijital dünyada büyümek adına başarılı uygulama ve şirketleri satın almaktan ya da onlarla bazı iş ortaklıklarına gitmekten kaçınmayacaklarını da söyledi. Bu anlamda Hurriyet Garage'ı da Hurriyet.com.tr'nin sektöre katkı sağlamak adına attığı adımlardan biri olarak gösterebiliriz.

Diğer yandan Hurriyet.com.tr'nin grup içinde kullandığı teknolojilere de yer vermek gerekirse Hadoop, MongoDB, Redis, RabbitMQ, Solr ve çok sayıda Microsoft teknolojisini örnek gösterebiliriz.

Gelecek planları

Hurriyet.com.tr'nin gelecek planlarını sorduğumuz Argaç, yakın zamanda mobilde bazı dikey uygulamalar ile okuyucularının karşısına çıkacaklarını ve yukarıda detaylıca bahsettiğimiz değişim sürecine tüm hızıyla devam edeceklerini aktardı.

Tüm bunların dışında yeni nesil içerik siteleri (örnek olarak; Onedio) hakkındaki düşüncelerini de sorduğumuz Argaç, içeriklerini bizzat kendilerinin üretmesinin büyük bir avantaj olduğunu söyledi ve Hurriyet.com.tr'yi daha akıllı ve sosyal hale getirmeye devam etmek dışında bu gibi platformlara cevap niteliğinde bir ürün sunmayacaklarından aktardı. Argaç ile konuştuğumuz konu başlıklarından bir diğeriyse video oldu. Hurriyet.com.tr olarak videoya da fazlasıyla önem verdiklerini söyleyen Argaç, Hurriyet Webtv olarak gün geçtikçe büyüdüklerini açıkladı.

hurriyet-dunyasi-ofis-2 Hurriyet.com.tr'nin de ofisinin bulunduğu Hürriyet Dünyası

Mobil uygulamalar toplamda 1 milyonun üzerinde indirildi

Her geçen gün mobil trafiği de artan Hurriyet.com.tr, hem mobil site hem de mobil uygulamalar üzerinde okuyucularına ulaşıyor. Yalnızca iPhone'da 700 binin üzerinde okuyucusuna ulaşan Hurriyet.com.tr, Android ve diğer mobil platformları da katacak olursak 1 milyonun üzerinde tekil mobil kullanıcınn cebine girmiş -mobil uygulama indirilme sayısı olarak- durumda.

Mobil ile ilgili paylaşabileceğimiz bir diğer istatistik ise Hurriyet.com.tr'nin sosyal medya kanalları üzerinden gelen ziyaretçilerinin son dönemde yüzde 20 seviyesinde artmış olması.

hurriyet-dunyasi-ofis-1
Hurriyet.com.tr'nin de ofisinin bulunduğu Hürriyet Dünyası -2

Hurriyet.com.tr'deki son durumu aktarmaya çalıştığımız röportajımıza son verirken Hurriyet.com.tr'nin kapılarının hem görev almak isteyenler hem de iş ortaklıkları için açık olduğunu da aktaralım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.