Yerel Seçim Sonuçlarını takip edebileceğiniz portaller

30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ya da bilinen adıyla 2014 Yerel Seçimler'ine az bir süre kaldı. Seçim gününe doğru geri sayım sürerken, seçimin internetteki yüzü de son şeklini alıyor. 
Yerel Seçim Sonuçlarını takip edebileceğiniz portaller

2014-yerel-seçim-sonuclari-online

30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ya da bilinen adıyla 2014 Yerel Seçimler'ine az bir süre kaldı. Seçim gününe doğru geri sayım sürerken, seçimin internetteki yüzü de son şeklini alıyor. Seçim günü, sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren, muhtemelen en az iki ekrana birden bakıyor olacağız. TV'deki sunucu "Açılan sandık sayısı…" diye başlayan cümlesini kurarken, PC'mizden ya da akıllı telefonumuzdan seçim sayfalarını ve bilimum sosyal medyayı geziyor olacağız :)

Biraz işimizi kolaylaştırmak için, bir de elbette "nasıl olmuş acaba?" merakımızdan, seçimler öncesinde, internette gözümüze çarpan yerel seçim sayfalarını incelemeye koyulduk. Analizimize daha önce Google Yerel Seçimler 2014 incelememizle kısa bir giriş yapmıştık. Bir devam filmi niteliğindeki seçim sayfaları incelememizin seçim gününe kadar süreceğini de belirtelim. Ve işte, sayfa sayfa Yerel Seçim incelemesinin ilk sonuçları…

Al Jazeera Türk

Bir süre önce Türkiye'de online sayfasını hayata geçiren Al Jazeera Türk de yerel seçimler için özel bir sayfa hazırladı.  Al Jazeera'nin sayfası, seçimlere tam bir ' saha habercisi' perspektifiyle yaklaşıyor. Al Jazeera Ekipleri, İl il Seçim Haritası, İstanbul, Ankara ve İzmir başlıklarıyla ayrılan sayfalarda adaylardan çok seçmenler ön planda. Al Jazeera Ekipleri sayfasında, 15 ilde, Türkiye'nin son dönemde gündemini belirleyen 3 konu ekseninde seçmenin nabzını tutan Al Jazeera Türk muhabirleri saha haberciliğiyle seçim yayınını destekliyor. Burada seçmen röportajlarına doğrudan erişmek mümkün.

2014-yerel-seçim-sonuclari-online-portaller

İl İl SeçimHaritası'nda ise üç büyük il yanına "Çekişmeli İller" gibi illerin siyasi tansiyonunu yansıtan gruplandırmaların yapıldığı eklemeler de yapılmış. Harita üzerinden illerin 2014 adayları ve 2009 yerel seçim sonuçları grafiklerine erişebiliyorsunuz.

Yerel seçim konulu haberlerin de yer aldığı Al Jazeera Türk sayfasında İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçeleri de dahil olmak üzere adayları görüntüleyebildiğiniz haritaları da hazırlanmış. Ama bunun için sayfanın sağ alt tarafındaki "İstanbul'u alan Türkiye!yi alır" gibi 2014 Yerel Seçim başlığı altındaki haberlerin dikkatinizi çekmesi gerekiyor.

Al Jazeera Türk'ün seçimlere yaklaşımı  farklı ve konuları ele alışıyla daha derin. Yapılmak isteneni görüyorsunuz ama sonuç sizi pek tatmin etmeyebiliyor. Sayfanın biraz daha kullanıcı dostu hale getirilmesi Al Jazeera Türk'ün sayfasına gerçekten ciddi katkı yapabilir.

Al Jazeera Türk'ün aylık olarak yayımladığı dijital dergisi de bu ay seçimlere ayrılmış. Derginin iOS uygulamasına buradan erişebilirsiniz.

Anadolu Ajansı

aa seçim

Seçimleri, kesin sonuçlar açıklanıncaya kadar, AAsecim.com adresinden yayınlayacak olan Anadolu Ajansı, küçük ölçekli internet sitelerini koruyan bir prensiple hareket ediyor. Ajans, seçim sonuçlarını bütün küçük internet sitelerine ücretsiz olarak dağıtmayı planlıyor. Yayın yapmak isteyen websitelerinin aasecim.com'da belirtilen adreslere bilgilerini e-mail yoluyla göndermeleri gerekiyor.

AA, seçim sonuç biligilerini GSM şirketleriyle işbirliği içinde de duyuruyor olacak. Seçmenler hizmet aldığı GSM şirketinden SMS yoluyla, kendi bölgeleri veya Türkiye geneliyle ilgili bilgi alabilecek.

CNN Türk

CNN Türk seçim ekranı

CNN Türk'ün 2014 Seçim Merkezi, detaylı ve derli toplu bir seçim yayını sağlıyor. Seçim Ekranı'yla açılan sayfada Türkiye geneli seçim sonuçlarının yanında Favori Ekranlarım seçeneği, sayfanın kişileştirilebilmesine imkan veriyor. Sayfayı aşağıya doğru sürüklediğinizde, Türkiye haritasından il il seçim sonuçlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Tıkladığınız ilin üzerindeki + simgesine tıklayarak, ilgili şehri Favori Ekranlarım menüsüne taşımak mümkün. Sayfasan CNN Türk'ün seçim haberleri, son dakika gelişmeleri ve CNN Türk canlı yayınına erişmenizi sağlayan bağlantılar da mevcut.

Google

google-yerel-secimler

Google'ın yerel seçim portalı Sohbetler, Trendler, Seçim Haberleri ve Sonuçlar başlıklarıyla hizmet veriyor. Buna ek olarak ana sayfada seçim sonuçlarını internetten canlı izleyebileceğiniz YouTube kanallarına da doğrudan bağlanabiliyorsunuz. Google'ın adaylar ve seçmenleri bir araya getirdiği canlı yayın sohbetleri Google+ etkinlik sayfası veya YouTube kanalı üzerinden izlenebiliyor. (Bu sohbetler için Dipnot.tv'nin YouTube kanalı kullanılıyor.) Google'ın sohbet takvimi, 28 Mart'a kadar dolu görünüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yarışan, belki en güçlü olarak görülen adaylar da 24-26 Mart tarihleri arasında Hangout'a katılıyorlar.

NTV - Yandex

Yandex_NTV_Secim_4

Yerel ve genel seçim yayınları konusunda deneyimli NTV online seçim sayfası için Yandex'le işbirliği yaptı. Secim.ntv.com.tr adresi üzerinden yayınlanan seçim sayfasında lokasyon ön planda. Yandex Haritalar'le desteklenen özellikle birlikte illerle birlikte ilçeler detayına erişmek kolaylaştırılmış. Seçtiğiniz il/ilçe adaylarını listeleyen portaldan, adaylarla ilgili detaylı bilgi almanızı sağlayan sayfalara yönlendiriliyorsunuz. Aday sayfaları ise Yandex Arama ile destekleniyor. 

Oy ve Ötesi

Oy ve Ötesi ana sayfa

2014 Yerel Seçimleri evvelinde dikkatimizi çeken bir diğer online seçim portalı da Oy ve Ötesi. Aralık ayında yayına başlayan Oy ve Ötesi online bir sivil toplum girişimi olarak tanımlanabilir. Kuruluşundan bir süre sonra Ortak Nokta Derneği ile birlikte çalışmaya başlayan platformun üç hedefi var: İstanbullu vatandaşları oy kullanmaya teşvik etmek, adaylarla ilgili bilgilendirmek ve oy sayımı işini eğitimli gönüllülerle yaygınlaştırmak.Oy ve Ötesi bilgilendirme işlevini, seçimlerle ilgili "Seçim yapma işlemi saat kaçta başlar?" gibi temel soruları Facebook sayfasından  veya YouTube kanalı üzerinden yanıtlayarak yapıyor. Bununla birlikte sayfalarda adaylarla röportajlar yayınlayarak bu sürece katkıda bulunuyor. Oy ve Ötesi seçimlere dört hafta kala sandık gönüllüleri eğitiminlerini de başlatmış.

Başladığında 33 bin sandık gönüllüsü arayan Oy ve Ötesi'nin Sözcüsü Sercan Çelebi, bugün 13 binin üzerinde gönüllüye ulaştıklarını söylüyor ve platformun herhangi bir politik görüşten tamamen bağımsız olduğunun altını çiziyor.

Oy ve Ötesi'nin "Oy Ver" çağrısını aralarında Güven Kıraç, Meltem Cumbul, Ceyda Düvenci, Pelin Karahan, Seda Bakan, Selim Bayraktar, İrem Sak, Okan Çabalar ve Buğra Gülsoy gibi ünlülerin ağzından yaptığı videosuyla izlemiştik. İlgilenenler için videoyu da buraya ekledik:

Radikal

radikal seçim 2014

Radikal'in Yerel Seçim özel sayfası baştan sona mavi. Seçim öncesi bilgiler ve seçim günü sonuçlarsa, Radikal'in sayfa merkezine oturtulan Türkiye haritasından takip ediliyor. Sayfada üç büyük şehir, İzmir, İstanbul ve Ankara için ilçe bazlı detaylar da sunuluyor.2011 Genel Seçim ve 2009 Yerel seçim sonuçlarının doğrudan erişilebildiği sayfada Radikal'in 2014 Yerel Seçim haberleri ön planda tutuluyor. Al Jazeera'den farklı olarak Radikal, haberleri sayfada göstermiyor, böylleikle sade bir görünüm sağlıyor. Bağlantılı sayfayı ziyaret ettiğinizde, görsellerin önceliklendirildiği iyi tasarlanmış haber sayfasıyla karşılaşıyorsunuz. Kronoloji çizgisiyle haberler arasında dolaşmanız mümkün ancak daha iyi bir sınıflandırma belki kullanıcıya daha çok yardım edebilir.( Al Jazeera'nin konsept yaklaşımı gibi).

YSK

Bunlara ek olarak, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim sonuçlarını paylaştığı SEÇSİS sayfasına ulaşmak ve seçim sonuçlarını gerçek zamanlı takip etmek mümkün.

Sözcü

sözcü seçim 2014 Sözcü'nün Seçim 2014 sayfasında sizi gri bir Türkiye iller haritası karşılıyor ve pek de detaya girmiyor. Harita, seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla, aşağısında gösterilen siyasi parti renk kodlarına dönüşecek şekilde hazırlanmış. Türkiye genelinden daha özel sonuçlara ulaşmak isterseniz, sayfanın tepesinde Yaşadığınız İli Seçin seçeneğinden seçiminizle ilgili detaylı sonuçları görebiliyorsunuz. Sayfada Türkiye genelinde il genel meclisi, hangi parti kaç belediye kazandı? gibi seçim sonuçlarına göre şekillenecek olan grafikler için de yer ayrılmış. Sayfanın tepesindeki Siyasi Partiler seçeneğinde ise, yalnızca seçime girecek partilerin genel başkanlarının listesi mevcut.

İncelememize yorumlarınız ya da sayfa önerililerinizle katkıda bulunabileceğinizi hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.