Google, yerel seçimlere özel portalını hayata geçirdi
Arama
Genel

Google, yerel seçimlere özel portalını hayata geçirdi

google-yerel-secimler-2014Siyasi etkisi uzun zamandır hissedilen 30 Mart yerel seçimleriyle ilgili Google bilgi portalını açtı. Google 2014 Yerel Seçim portalı şirketin ülkemizdeki yerelleştirme çalışmaları adına önemli bir adım.

2011 genel seçimlerinde de benzer bir pojeyi hayata geçiren Google için seçimlerde gündemin merkezinde yer almak istiyor. Siyasi otoritenin ne kadar ilgisini çekecek şimdiden söylemek mümkün olmasa da yapılan hazırlığa bakarsak Google’ın çoğu servisi portale entegre olmuş.

google-yerel-secimlerHaberler, sohbetler ve trendler olmak üzere 3 ana başlıkta hizmet veren Google 2014 Yerel Seçim portalında Hangout ile aday ve seçmen sohbetleri, seçim haberleri, arama trendleri ve canlı seçim sonuçlarınında aralarında bulunduğu bilgiler kullanıcıyla paylaşılıyor. Haberler ve trendler servisleri bir yana en çok dikkat çeken servis seçim sohbetleri görünüyor.

Seçim sohbetleriyle adaylar ve seçmenler Google Hangouts’ta bir araya gelerek karşılıklı iletişim kurabilecekler. Daha önce Barack Obama’nın da kullandığı serviste, canlı yayında sorular ilgili kişi tarafından cevaplanıyor.  Seçim sohbetleri için takvim şimdiden hazırlanmış ilgilenenler buradan ulaşabilirler.

Google 2014 yerel seçim portalının diğer servislerine de değinelim; haberlerde il bazında güncel haberleri takip etmek mümkün. Trendlerdeyse İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına yönelik yükselen aramaların gösterilmesi planlanıyor. Dijitalde yapılan aramanın seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağını seçim sonrasında hep birlikte görebiliriz.

Yerel Seçimlerle ilgili güncel bilgileri takip etmek için Google 2014 Yerel Seçimler portaline buradan veya g.co/yerelsecimler kısa urlinden ulaşabilir, hazırlanan videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Serhan Yazar dedi ki:

  Kodda ufak bir hata var sanirim. Parti secmeden istedigim il ve ilceyi secince sadece AK Parti adaylarini gosteriyor. O da AK en ustte oldugundan sanirim.

  1. Aslıhan dedi ki:

   Merhaba Kerem,

   Kod kaynaklı değil sadece şu anda tüm adayların sistemde olmamasından kaynaklanıyor. Parti merkezlerinden gelen bilgi akışı doğrultusunda sayfa devamlı güncellenmektedir.

 2. Kerem SOLMAZ dedi ki:

  sanırım Bayrağı paintten yapmışlar hilal in etrafındaki bozukluğa bakın bilerek mi yapıyorlar anlamıyorum okadar görsel var pürüz yok ama bayrakta hata dolu…

 3. serhan dedi ki:

  Google internet üzerindeki bütün hiti kendine çekmeyi planlıyor. Videolar, sinemalar, wiki bilgileri vs.. şimdide seçim işi.

 4. Burak dedi ki:

  Ülkedeki tüm sandıklara bir satır açsanızda karşısına insanlar sonuç tutanaklarını, varsa usulsüzlük videolarını ve o sandıkla ilgili seçim günü yorumlarını koysalar. Süper bir oto denetim olmaz mı

Bir Yorum Yazın