Facebook, WhatsApp'ı neden satın aldı?
Yatırım

Facebook, WhatsApp'ı neden satın aldı?

WhatsApp'ı kuran ve 19 milyar dolarlık rekor bir anlaşmayla Facebook'a satan Jon Koum asi bir yönetici. WhatsApp'ın resmi blogunda 'Neden reklam satmıyoruz' başlığıyla 2012 yılında yayınladığı yazı Fight Club filminin fenomen karakteri Tyler Durden alıntısıyla başlıyor ve şöyle devam ediyor: 'Reklam sadece estetiğin baltalanması değil, aynı zamanda zekanıza bir aşağılama ve düşünme sıranızın kesintiye uğratılmasıdır. Reklam satan her şirketin mühendisleri günün önemli bir kısmını sizin kişisel bilgilerinizi toplayacak daha iyi bir kod yazmakla geçirirler… Unutmayın reklam  işin içine girdiğinde, siz kullanıcılar bir ürün haline gelirsiniz. '

Koum, reklam karşıtı duruşunun, bugüne kadar pazarlama için tek kuruş harcamayan WhatsApp'in başarısı için en önemli faktör olduğuna inanıyor. Hal böyle olunca akla gelen ilk soru, dünyanın en büyük ikinci mobil reklam şirketi Facebook'un WhatsApp'i neden satın aldığı oluyor.

Bu sorunun elbette tek bir cevabı yok, 19 milyar dolarlık bir anlaşma yapıyorsanız, büyüme hedeflerinizi destekleyecek ve bunun yanında risklerinizi bertaraf edebilecek cinsten bir yatırım yapıyor olmalısınız. Ancak konuya reklam açısından yaklaştığımızda anlaşma mobil reklamların geleceğine iliişkin belki herkesin aklına gelen ama dillendirmekten çekindiği bir noktaya parmak basıyor. Ya Koum haklıysa? Facebook, mobil reklam gelirlerini artırıyor ama kullanıcılar Facebook'un mobil deneyimlerine reklamlarla en çok müdahale eden şirket olmasından şikayetçi. Facebook'un adeta kendi antidotu olan WhatsApp'i satın alması da bu yönden oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Anlaşmayla Facebook, mobil taraftaki varlığını güçlendirmiş oldu. Ama şirket yatırdığı milyarların karşılığını en çok gelişmekte olan ülkelerden alacak gibi görünüyor. Global araştırma şirketi Jana'nın dün yayınladığı bir rapor da bu görüşü destekliyor. Buna göre, WhatsApp Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde pazarın yüzde 50'den fazlasını domine ediyor. Facebook'un bu kritik pazarlarda kazanan WhatsApp'le rekabet etmek yerine, önündeki engeli bu şekilde kaldırdığı yorumları da bu nedenle oldukça anlamlı. Konuya bu açıdan yaklaşan TechCrunch haberine buradan ulaşabilirsiniz.

jana whatsapp report

Facebook'un bu denli büyük bir satın almayla inorganik büyüme yoluna gitmesi ise anlaşmanın tartışılan diğer bir yönü. Hatta bu, şirketin WhatsApp'i aldığı haberini duyurmasıyla hisselerinin yüzde 5 oranında düşmesine gerekçe olarak gösteriliyordu. Bir süre sonra bu dalgalanmanın geçici olduğu anlaşılsa da, şirketin Instagram ve ardından WhatsApp'le büyümesi finansal olarak reel performansını ölçmeyi güçleştiriyor. Kaba bir özetle şirketin gelecek değerlemesiyle ilgili bazı riskler getiriyor.

Anlaşmayla birlikte Facebook ve WhatsApp birbirlerine zıt felsefeleriyle yanyana çalışmaya devam edecek. Bu farklı iki yaklaşımdan hangisinin geleceği kazanacağını kestirmek zor ama sonuç ne olursa olsun Facebook'un kendini güvenceye aldığı bir gerçek.

Yorumlar (8)
 1. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Aşağıdaki yazıda Whatsapp'ın resmi web sitesinden alıntıdır...

  "Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we dont need. - Tyler Durden, Fight Club "

  Bu durumda whatsapp ruhunu satmış oldu. Ha 19 milyar dolara ruhumuzu hangimiz satmayız? Aslında eninden sonunda herşey meta dersek, satılan da bir şirket...

  Güle güle harcasınlar. Nakit 4 milyar dolar verilmiş...

 2. Peki burada sormak istediğim reklam almayan bir whatsapp o kadar çalışanının ve sunucularının ücretini nereden , nasıl karşılıyordu?

  1. Whatsapp'in iki kurucusu sirketin %65ini elinde tutuyor (%45 + %20).

   Kalan %35ini de yatirimcilara satmis olduklarini tahmin ediyorum.

   Bunun disinda sanirim ilk ciktigi donemde ya Android ya da IOS versiyonu icin $0.99 ucret aliyorlardi.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Zamanında 8 milyon$ yatırım almıştı diye hatırlıyorum. Belki bu rakam biraz daha fazla da olabilir. Şunuda unutmayalım Twitter'da uzun bir süre reklam vb. yayınlanmıyordu.

 3. Adnan Engin Adnan Engin

  Ne kadar bu söylenenler doğru da olsa app indirmek için daha önce arkadaşın da dediği gibi 0.99$ ücret alınıyordu iphone özellikle ücretli olduğunu hatırlıyorum. Bu durumda zaten yeteri kadar para kazanmış sunucu ve çalışan ücretleri de burdan karşılamış olabilirler diye düşünüyorum. Şuan da Türkiye den de böyle bir girişim olduğunu okudum haberlerde freelyshout.com du galiba. Bu konu da ne kadar dayanabilirler bilemem ama takip yerinde birkaç büyük firma üyeliği bile gördüm. Eğer ayakta kalırlarsa belki facebookta birgün ülkemize uğrayabilir :) neden olmasın ki :)

 4. Erdal Kaya Erdal Kaya

  İlk yil ucretsiz, sonraki yillar icin 1$ ucret aliyor kullanicilardan. Bu da gelirini olusturuyor, tabi yatirimlarda var.

 5. Ibrahim Ibrahim

  herkesin bir fiyatı vardır mı desek :)

  19 milyar USD

  42 milyar TL

  Turkcell'in webrazzide açıklanan 2013 gelirleri 11.4 milyar TL

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bu satın almalar bizim gibi gelişmekte olan ürkütecek seviyede. tüm girişimlerimizi toplasak, teknoloji firmalarımızı da eklesek bu paralara ulaşmamız münkün değil. Üstelik sadece 1 satın almadan bahsediyoruz. Yani bizler bir kaç milyon dolar ile yazılım üssü kurmayı planlıyoruz. Bu şaka değil bursa veya gebzede kurulacak yazılım üssü için sadece startupların bile kolayca alabileceği yatırımlar seviyesinde sermaya ayırabiliyoruz. gerisi siz düşünün artık.

  Tabi biz apple kapısına gidip bize 8 milyar dolara fatih projesi yapın demeyi iyi biliriz.