Elli bin üyeye ulaşan Fit&Color, Eylül'de fiziksel mağazalarını açıyor
E-Ticaret

Elli bin üyeye ulaşan Fit&Color, Eylül'de fiziksel mağazalarını açıyor

Yalnızca erkek modası üzerine odaklanmış bir online marka olan Fit&Color'ı sizlere daha önce tanıtmıştık. Ekim ayında Aslanoba Capital'den 1 milyon TL yatırım alan girişim, hatırlarsanız aynı zamanda Sina Afra'yı da hissedar olarak bünyesine katmıştı.

Bu yazıda ise geride bıraktığımız 5 ayın sonunda Fit&Color'ın ne gibi bir noktaya geldiğini aktarıp, girişime dair gelecek planlarından bahsedeceğiz.

İlk olarak rakamlardan başlamak gerekirse; site trafiğini her ay yaklaşık olarak yüzde 30 oranında arttıran Fit&Color, Ocak ayı'nı 150 bin ziyaretçi ve 50 bin üye rakamlarıyla kapatmış. Platform üzerinde kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği ürün grubu tahmin edebileceğiniz gibi gömlek olurken siparişlerin yüzde 60'lık bir bölümü İstanbul, Ankara ve İzmir'den geliyormuş.

fitandcolor-ekran

Eylül'de Fit&Color Pop-up Shop'lar geliyor

Girişimin kurucu ortaklarından Hüsnü Kılınçoğlu ile konuştuğumuzda kendisinden yaz sonunda İstanbul'daki farklı noktalara Fit&Color Pop-up Shop açılacağını öğrendik. Böylelikle hem marka bilinirliğine katkı sağlanacak hem de kullanıcılar, internet üzerinden alışveriş yapmadan önce ürünleri yakından inceleyebilecek. Şirketin planı; 2014 yılı içinde İstanbul'da 4 adet Pop-up Shop açmak. Bu arada Pop-up Shop'ların, yurtdışındaki örneklerine benzer olarak, tamamen tanıtım amacıyla geçici bir süre için açılan ve stok bulundurmayan alanlar olduğunu da hatırlatalım.

 

Ayrıca Fit&Color; kısa bir süre önce üyelerinin arkadaşlarını Fit&Color'a davet etmesine, ve bu davetle beraber hali hazırdaki üyelerin arkadaşlarının ilk alışverişlerinde yüzde 20 indirim kazanmasına olanak sağlayan yeni bir özellik -davet modülü diyebiliriz- yayına aldı. Bu alışverişin sonunda arkadaşını platforma davet eden üye de söz konusu ilk alışverişin yüzde 20'sini hediye çeki olarak kazanıyor. Üyelerin arkadaşlarına Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar üzerinde ulaşması ya da Gmail ve Hotmail gibi e-posta hesaplarındaki rehberlerini kullanması mümkün.

Kılınçoğlu ayrıca şirket olarak bir diğer hedeflerinin Fit&Color markalı ürün çeşidini artırmak olduğunu da aktardı. Diğer yandan ilk tur yatırımında projeye Hasan Aslanoba ve Sina Afra gibi isimleri dahil eden Fit&Color, ikinci tur yatırım için de görüşmelere başlamış.

Webrazzi okuyucularına yüzde 30 indirim

İlkbahar/Yaz Koleksiyonu kapsamındaki ürünleri de kısa bir süre önce sergilemeye başlayan Fit&Color'dan alışveriş yapacaksanız Webrazzi okuyucularına özel olan 'webrazzi' kupon kodunu kullanabilirsiniz. Bu kodla birlikte, yalnızca Fit&Color markalı ürünleri kapsamak kaydıyla, iki gün (bugün ve yarın) için geçerli yüzde 30 değerinde bir indirime olabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Sezai Yıldırım Sezai Yıldırım

  Rakamlar ve gelinin nokta güzel görünüyor ancak bu sitenin konsepti, kombin satışı üzerine değil miydi?

  1. Orhan S. Orhan S.

   Evet hatta kombin iken bence daha mantıklı gelmişti bana site, şimdi sıradan bir e-ticaret sitesine dönüşmüş gibi.

 2. Sitede:

  "Fit&Color'da sizin ihtiyacınız olmayan AVM kirası çalışan masrafları ve diğer bütün operasyonel giderleri aradan çıkardık."

  diyip dükkan açmak??

  1. Doruk Tekin Doruk Tekin

   Onu niye bağıra bağıra söylerler anlamış da değilim zaten. Bu giderleri "çıkarmak" fit&color'ın getirdiği bir yenilik değil; e-ticaretin sağladığı bir avantaj. Anca tekstilde ilk e-ticaret sitesi olsalar belki o zaman mantığı olurdu.

   Bunu da kurucusunun e-ticaret geçmişi olmamasına bağlıyorum. İyi eğitimli, iyi kariyerli beyaz yakalı bir erkek (Hüsnü Kılınçoğlu) "aa böyle bir site olsa ben kullanırdım, o zaman bir sürü kişi kullanır" deyip girişimciliğe soyunmuş.

   Artık birçok erkek deli gibi sabahtan akşama markafoni, limango kovalıyor. Ha onu yapmayanların da alışverişini zaten hayatlarındaki kadınlar (eş, sevgili, anne) yapıyor. Şu iş modeliyle istedikleri seviyelere ulaşmaları çok zor zaten o yüzden pop-up shop açmaya kalkıyorlardır.

   "Akıllı adam nereye bakacağını bilir" gazına gelmeyen hiçbir mantıklı beyaz yakalı erkeğin de söz konusu fiyatlarda eline ne geçeceğini bilmediği markasız bir gömleği gidip fit&color'dan alacağını düşünmüyorum.

   Sevgili Hüsnü Kılınçoğlu girişimci olmak için keşke donanımını daha iyi kullanabileceği başka bir iş fikri seçseymiş.

  2. Konuyu bilmeden sınava giren öğrenci modeli. Aynısı yatırımcılar için de geçerli tabii.

 3. Doğan Aydemir Doğan Aydemir

  Çoğu kategori 404'e düşüyor.. (Mesela bu: https://www.fitandcolor.com/pantolon/chino )

 4. Gömlekleri güzel, pantolon bedenlerinde standart sıkıntısı var.

 5. Baran Öncel Baran Öncel

  Türkiye'nin ilk online erkek giyim markası diye yola çıkıp fiziksel mağaza açmak garip değil mi?

 6. Mert Meriç Mert Meriç

  e hani siz sadece online olacaktınız :) Ürün fiyatları çok iyi ama kalitesi o kadr da değil. 300TL+ alışveriş yaptım (zaten çok ürün yok nerdeyse çoğunu aldım chino ve gömleklerin), %100 pamuk ama çok ince kumaşlar. Fiyata göre normal ama kaliteli durmuyorlar. Günlük ucuz giyim için ideal. Bir de 2 ürün iade ettim ki evere şenlik. İş yoğunluğumdan dolayı takip edememiştim. Sonra fit&color u aradım kargo fişini de kaybetmiştim aradan 2 ay falan geçmişti. Önce kargo bize gelmemiş emin misiniz dediler, sonra yurtiçi kargoyla kavga dövüş kargo bilgilerini buldum, kendilerine ilettim bilgileri. Teslim aldıkları halde almadık demeleri ilginçti. Operasyonel süreçlerini iyileştirmeleri lazım...

 7. Büyük bir ihtimal fiziksel mağaza sistemine geçiş yapılacaktır ve sitesinde başka markaların ürünleri katılacaktır. Hiç bilmediğiniz bir markanın ürününü üstelik online mecrada dokunmadan, bilmeden kullanmayı düşünmek açıkçası müşteri açısından bile iyi cesaret ister. Zor bir iş ve iyi bir cesaret. Marka ismi zaten yanlış gibi.