Aslanoba Capital'den erkek modası üzerine online bir marka olan Fit&Color'a 1 milyon TL yatırım
E-Ticaret

Aslanoba Capital'den erkek modası üzerine online bir marka olan Fit&Color'a 1 milyon TL yatırım

fitandcolor-logoAslanoba Capital'in gerçekleştirdiği 36. yatırım ile karşınızdayız. Bugüne kadar 10 tanesi e-ticaret üzerine olan 36 girişime yatırım yapan Aslanoba, bugün düzenlenen basın toplantısıyla birlikte Fit&Color yatırımını duyurdu.

Ekonomi üzerine eğitim alarak bugüne kadar bankacılık sektöründe kariyer yapan iki kardeşin, Zeynep Kılınçoğlu ve Hüsnü Kılınçoğlu, kurucusu olduğu proje geçen hafta yayın hayatına başlamış. 6 aydır üzerinde çalışılan Fit&Color, Aslanoba'dan 1 milyon TL değerindeki yatırımı ise Temmuz ayında almış.

Yatırım sonrası Aslanoba'nın girişimdeki hisse oranı yüzde 25. Bu arada Sina Afra'nın da projede küçük bir hissesi bulunuyor ve kendisi danışman olarak projenin içinde yer alıyor.

Fit&Color'ın en büyük özelliği yalnızca online mecrada hizmet veren ve yine yalnızca erkek modasına odaklanmış bir marka olması. Bu noktada giyim konusunda perakende devlerinin offline operasyonlarında çok ciddi harcamalar yapmak zorunda olduklarına değinen Kılınçoğlu kardeşler, online bir marka olarak fiyat rekabetinde çok ciddi bir avantajları olduklarının altına çizdi. Fit&Color'ın bir diğer özelliği de markanın yalnızca erkeklere özel ürünler barındırması. Markanın hedef kitlesi 20-45 yaş arasında olan ve çalışan erkekler.

fitandcolor-1

Hasan Aslanoba'dan 'online only brand' vurgusu

Hasan Aslanoba yatırımla ilgili olarak, online only brand pazarında oldukça büyük fırsatlar gördüğünü dile getirdi. Hasan Bey, Fit&Color'ın yalnızca erkek modasına odaklanmış olmasının da büyük bir avantaj olduğunu belirtti ve projenin gelecekteki başarısına olan inancına vurgu yaptı.

Tamamen Türkiye'de bulunan isimlerin tasarladığı ürünler, yine tekstil sektöründe oldukça güçlü bir ülke olan Türkiye'de üretiliyor. Site üzerinde bulunan tüm giyim ürünleri Fit&Color markası ile kullanıcılara sunulacakken, bazı aksesuar ve çanta benzeri ürünler ise ilk etapta başka markalara ait olacak.

Online pazarlama stratejisi olarak sitelerinin girişine koydukları bir video ile dikkat çeken Fit&Color, Erkek adam nereye bakacağını bilir sloganı ile yola çıkmış. Fit&Color'da ürünlerin fiyat aralığını incelediğimizde orta segment kategorisinde yer aldıklarını söyleyebilmemiz mümkün.

fitandcolor-2
Bugün gerçekleşen basın toplantısından

Yurtdışı vurgusu, ilk hedef ABD

Girişimin kurucu ortakları yurtdışı hedefleri olduklarından da bahsettiler. İsimlerinin de yabancı dillerde anlaşılır ve kolay olduğuna değinen ikili, ilk olarak ABD'de bazı küçük gruplar üzerinden faaliyet göstereceklerini söylediler. Fit&Color'ın ABD açılımı için hedef 2014. Bu arada Fit&Color'ın zaman içinde İngilizce seçeneğine sahip olacağını da belirtelim.

Bünyesinde Sina Afra gibi e-ticaret konusunda değerli bir ismi de bulunduran girişim, iş modelinin yurtdışında sağladığı başarı ile dikkat çekiyor. Ülkemizde de erkek modası noktasında bir açık olduğunu düşünecek olursak yalnızca online'a odaklanan bir marka olarak Fit&Color'ın başarı potansiyeli yüksek.

İş modeli dolayısıyla bir marka yaratmak zorunda olan Fit&Color, dolayısıyla çok hızlı bir büyüme gerçekleştirebilecek bir model değil. Buna rağmen sitenin tasarımı, online pazarlama stratejisi ve kurucu ortaklarının geçmişlerini de düşünecek olursak Fit&Color'ın yakın gelecekte neler yapacağını merakla bekliyoruz.

Yorumlar (34)
 1. Adamın Biri Adamın Biri

  Youtube yorumu gibi olacak ama, ne para varmış adamda yatır yatır bitiremedi. (Yatırsın tabi o ayrı, ekosistem büyüsün.)

  1. Adamın Biri Adamın Biri

   Videoyu da izlememiştim bu arada. Markalar için mecra değişse de "sex sells" kafası değişmemiş. "sadece online" çok cool bir yaklaşım, ama "sex sells" 1980-90 yaklaşımı. Hayırlısı yine de, umarım başarılı olurlar.

 2. Erman Topcuoglu Erman Topcuoglu

  video süper olmus sayfada, galiba aslanoba yi ikna eden o video :)

 3. Bora Yalçın Bora Yalçın

  sade güzel site olmuş, yalnız erkek pazarına hitap etmesi de güzel.

  açılışda headerdaki video hepsinden güzel, izlemeden geçmeyin :)

 4. Ürünleri sergileyen mankenlerden midir anlamadım ama pantolonları, trikoları, gömlekleri çok şık ve fiyat olarak uygun buldum.

  Ama manken gibi fiziğimiz olmadığı için(göbek sağolsun) fiziksel mağazalarda bile 50 tane ürün deneyerek birini satın alabiliyoruz.

  Bence online mağazayı, fiziksel mağaza ile de birleştiren bir model ile daha başarılı olurlar yoksa potansiyel bir sürü müşteri kaçar.

  1. Engin Engin

   internette öyle görünüyor gelince bi bakıyosun üzerinde beğenmiyosun sonra hurra iade edicem diye ugraş :)

 5. Güven Güven

  Tek bir kategoriye odaklanması doğru bir karar artık piyasaya e-ticaret firmasının girmesi hata olur :) Çok fazla e-ticaret firması oldu artık yeni ürün ve hizmetler ortaya çıkmalı...

 6. Erkeklerin cebine giden yolun nereden geçtiğini bulmuşlar bence :)

 7. Fatih Fatih

  bir projem daha kaçtı. domaini satın alın bari :) efendyol.com

 8. o degil de tamamen erkek giyime odaklı girisimde neden sadece 1 erkek var (cankut beyi saymıyorum sirketten olmadıgı icin)? ve basın acıklamasını yapan neden bayan? :)

 9. Yeni bir "ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" sıkıntısı ile karşı kaşıyayız bence. Siteye giriyorsunuz, kendi markamızla ne kadar kaliteli ve ucuza size ulaşacağız diye kendi stratejilerini çizdiklerini söylüyorlar, ama ürün fiyatlarına bakıyoruz avm fiyatlarından pek bir farkı yok. Üstelik henüz ortada marka bile yok, ürün ve kalitesi ise bir muamma. Örnek mi, çorap 20 TL, gömlek 50 TL, vs. Şimdi eğri oturalım, doğru konuşalım. Bu fiyatlara, hatta daha ucuzuna, gidip fiziksel bir mağazadan alabileceğimiz markalı ve ne olduğunu bildiğimiz bir sürü ürün varken, bu siteye neden insanlar gelsin? Sloganının fiyatlarına uyumsuzluğu ayrı bir konu ama siteye girince çıkan tanıtım filmindeki sadece seks vurgusu gerçekten çok ucuz bir yöntem olmuş. Reklamcılar da işin kolayını bulmuş, hedef kitle erkekse "at, avrat, silah", müşteri kadınsa "anne, baba, aile, küçük çocuk", ya da müşteri çocuksa "şeker, çikolata, oyuncak" sömürülecek kavramlar olarak öne çıkıyor. Son bir eleştiri de Aslanoba'ya... Nerede o "taşları yerinden oynatacak projeler?" Anlaşılan çakıl taşlarından sözediliyormuş.

  1. Shopen Shopen

   Sitenin reklamı ile ilgili yorumlarınıza katılıyorum. Sadece erkek reklamını çok daha farklı şekilde sunabilirlerdi. WOM için yapılmış bir video mu bilemiyorum fakat bana anlamsız ve itici geldi.

   Lansman konumlndırmalarını bu şekilde başladıysalar nasıl devamını getirecekler açıkçası merak ediyorum.

  2. Ahmet Çapur Ahmet Çapur

   Aynen katılıyorum.

   Aslanoba başlangıçta disruptive projeler diye tutturmuş fakat sonrasında ne var ne yok e ticaret projelerine yatırmış gözüküyor.

   Burada kızmasın ama bi samimiyetsizlik seziyorum. Aslanoba'nın bu yatırımlarının cash olduğunada inanmıyorum.

   Örn: buldumbuldum'un ofisine bakın aslanoba apartmanı yazıyor:) Belki yanılıyorumdur.

   Kira desteği: 5 k

   ajans desteği:25 k

   lojistik desteği: 6546545k

   Totalde de x k yatırım yaptım diye mi geçiyor anlamadım ki?

   Bilen birisi varsa aydınlatsın bizi.

 10. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  1 milyon ile sokak basina kadar yol alamazlar. Daha cok finans ihtiyaci olacaktir.

 11. Vedat Vedat

  Türkiye'nin ilk online yaşam erkek stil dergisi http://www.erkekmagazin.com 'un sahibiyim ve dolayısıyla bu alanın ne olduğunu az çok biliyorum.

  Kesinlikle Aslanoba'nın en beğendiğim yatırımı oldu.

  Türkiye'de online moda sektörü ve içeriği sadece kadın üzerine ilerliyor ve buna yönelik güzel bir adım olmuş. Erkek modası ve erkeklerin giyimi sorunlu bir alan ve kadınlar kadar olaya hakim değiliz. Ve başvuru noktalarımız yok. İyi ve doğru içerikle beraber bu alanda yapılacak yatırımlar kesin ilgi görecektir.

  Böyle bir çalışma en büyük hayalimdi belli olmaz rakip çıkabilirim. Şimdiden başarılar.

 12. Hasan Bey neden hep 1 milyon yatırıyor bütün girişimlere; bozuğu mu yok?

  1. Orhan Orhan

   Efsane yorum olmuş :)

 13. Rtük Rtük

  RTUK e basvurucam bu siteyi kapatsın.. :)

 14. Kaan Türkoğlu Kaan Türkoğlu

  Aslanoba Capital'in 1 milyon TL lik banknotları olduğunu düşünmeye başladım. Herkese bir bir dağıtıyor.

  Hayırlı olsun. Para başarıyı çağırır.

 15. Nurettin Nurettin

  allah daha çok versin Hasan abi yatırımcılık böyle olur

 16. Dummy Avcısı Dummy Avcısı

  http://www.fitandcolor.com/gomlek-gri dummy içerik kalmış sitede. :)

 17. Uğur Uğur

  İnsanların hiç bilinmeyen bir markanın ürünlerini denemeden etmeden sırf hikayeye inanıp sipariş edebileceğini pek düşünmüyorum. Online only brand dahi olsanız, ilk kez bir gömleğinizi satabilmeniz için bana offline'da ulaşmanız gerekebilir (alışveriş merkezlerinde stand vs gibi). Yine bilinmedik bir marka olmasından ötürü, ilk müşteriyi edinme maliyetlerinin yüksek olacağını düşünüyorum. Umarım video'ya harcadıkları parayı ileride aramazlar :)

  İkinci olarak, bence anlatılan değer teklifi sunulan değer ile çelişiyor. Bildiğin markaların üreticelerine daha uygun bir fiyatla ürettiriyoruz ve bu sayede aynı ürünleri çok daha ucuza alıyorum diye anlatılınca gözümde beni ikna eden müthiş bir hikaye canlanıyor ama altta aksesuar bölümünde iPhone kılıfı satıldığını da görünce, hikayenin pek inandırıcılığı ve ikna ediciliği kalmıyor. Gelir kalemini arttırmak için farklı kategorilere yönelmek, bence daha sonra uygulanması gereken bir strateji. Hazır (bu model için az da olsa) bir yatırım almışken ve bu şekilde hikayeyi bulanıklaştıracak kararlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum.

  Eyyorlamam bu kadar :) Arkadaşları bu yenilikçi iş modelleri için kutluyorum. Umarım yolları açık olur ve umarım bana o ilk gömleği sipariş ettirebilirler :)

 18. Öncelikle başarılar diliyorum.

  1. Ürünler hem pahalı hemde seri üretim merter ürünlerinden tamamen farksız. Kumaşı konusunda yorum yapamam ama gerçekten tasarımcıya ihtiyacınız var. Sadece girişimci olarak değil bir müşteri gözüyle de inceledim ürünleri üzgünüm olmamış.

  2. Video hoş güzel ama hani viral pazarlama ? + 18 video yu paylaşmamı düşünmüyorsunuzdur umarım.

  Son günlerde absurt projelere gelen yatırımları şaşkınlıkla izliyorum. Hayırlısı.

 19. Webrazzi Hayranı Webrazzi Hayranı

  http://www.fitandcolor.com/gomlek-gri Bu sayfayı sabah bildirmiştim hala aktif duruyor. Yatırımı alıp yatışa geçtiler sanırım :)

 20. Keşke lansman öncesi ürün stokları güncellenmiş olsaydı. Bugün kombinlerden bir tanesini sipariş vermek istedim bir türlü verilmedi. Ardından pantolon sayfasına geçtiğimde o kombinde ki ürünün tükendiğini gördüm.

  Bir tane pantolon alarak çıkıyım düşüncesi ile tüm pantolonları gezmeme rağmen sitede yalnızca 2 3 tane pantolon dışında gerisi tükenmişti.

 21. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Hüseyin Çelik görse kesin bu tanıtım videosu içinde yorum yapardı. Muhtemelen sitede şuan kapalı olurdu :)

 22. Valla helal olsun...birinden Sina Bey ile akraba olduklarini duymuslugum var ama her turlu tebrik etmek lazm. Artik sirtlari yere gelmez, is kar etmekten cikip degerleme isine donuyor bir sure sonra. Hasan Baba da biliyordur isini:)

 23. Ahmet Ahmet

  Videosu ile ürün fiyatları ve ürünlerin tasarımı vb çelişiyor. O yarı çıplak ablalar, Ducati motorsiklet vb görünce dedim hah fiyatlar en az 100 liralar civarında. ilk branding ile bu fiyatlara wannabe'ler gelir diye düşünüyorum. Bu fiyatlarla hedefledikleri kitleye uygun bir video olsaydı keşke. hala anlayabilmiş değilim premium line mı yoksa farklı mı? ayrıca everlane ile bazı tasarımlar ve ikonlar aynı site özelinde.

  neyse, yolları açık olsun. içinde sina afra varsa illaki bir yerden fırlarlar.

 24. Yatır Baba Para Çok Yatır Baba Para Çok

  Bir çok kişi yazacaklarıma kızabilir ancak ben bu yatırımların gerçek olduğuna inanmıyorum. Hedef seçilen balon bir projeye 1 milyon yatırdım, tuttu şimdi 2 milyona satarım hissemi hesabı az biraz göz boyama ile adam kandırmaca gibi geliyor.. Bu tür Yatırım olan haberlerde Para transferinin dekontunu yada satın alınma hisse devri resmi gazetesinin konması gerekiyor..

  Resmi gazetede aratılan Aslanoba hiçte yatırım yapıyor gibi görünmüyor ? Bunları kim denetliyor, maliye ye şikayet dilekçesi yazmayı düşünüyorum. Şişirme haber değilse bile kanıt istiyorum..

  1. Haklısın.

   Ben mesela dün Facebook'a 1 milyar dolar yatırdım. Aksini iddia eden, inanmayan varsa kanıtlasın!

  2. Maydonoz Maydonoz

   benim bir arkadaşımın çalıştığı şirket de aslanoba yatırımı aldı, ondan duyana kadar ben de pek emin değildim. Webrazziye güvenin biraz

 25. Nihan Nihan

  şimdi eğer dedikleri gibi online bir marka olarak üretim faaliyetleri yapacaklarsa, aslanoba gerçekten akıllı bir yatırım yapmış büyütebilirler. ben gelecek dönem elektronik ticaretin al sat olayından ziyade, kendi marka operasyonlarını yürütecek işletmelere kayacağını düşünüyorum. ama o çanta, iphone kılıfı falan gördüm sitede, olmamış bu iş de.

  aslanoba lilakutu yatırımı yaptığında çok şaşırmıştım, o firmaya o kadar para verilir mi diye, ama demek ki arkadaşların dediği gibi bozuk parası yok milyon milyon dağıtıyor. bir akademisyen olarak sürdürülebilir elektronik ticaret uygulamalarının artık kendi mal ve hizmet operasyonunu pazarlayan firmalar cephesinden döneceğini düşünüyorum ki trend bu yönde, bir çok marka bayilerinin fiyatının online pazarlarda kırılmasına artık izin vermiyor, devasa stok fazlaları da eridiğine göre artık özel alışveriş klüpleri de yavaş yavaş fırsat sitelerine benzeyip yok olacaklar.

  dediğim gibi marka online dünyada iyi tasarımlar ve uygun fiyatlarla ilerlerse bu yatırım çok karlı olur, ötesi hüsran olur. bu noktada en ilgimi çeken çalışma son dönem markalaşan doakozmetik.com adresinde faaliyet gösteren doa markası. bu ve bunun gibi yeni operasyonlar ilerleyen dönemlerde var olurlar gibime geliyor. bu tarz çalışmalar harici pazarda aşırı bir doygunluk ve hacim kaybı var gibime geliyor.

  online ticaretin en büyük avantajının fiyat olduğunu unutmayın arkadaşlar. mal veya hizmetinizde fiyat anlamında mevcudiyetiniz yoksa hiç heveslenmeyin, tam 30 a yakın siteyi takip ediyorum, üstelik bu işin kurtları tarafından kurulmuş büyük çoğunluğu, arkalarında kocaman veriler olan devasa online siteler var ancak operasyonda kar ettiklerini düşünmüyorum.

 26. Muhammet Muhammet

  Zaman "ben bunu daha önce düşünmüştüm" zamanı.... bay.moda domain ini alırken hayalim buna benzer bir projeydi... Zaman, para ve iyi bir takım çalışması lazım... Oda bizde yok... Yolları açık olsun...

 27. Ev Tekstili Ev Tekstili

  Bu tarz yatırımlar ev tekstili ve bu tarz moda konularına yönelik olarak gerçekten faydalı oluyor. Özellikle Türkiye'de bu tarz yatırımları görebilirsek gerçektne daha umutla yaklaşabiliriz. Özellikle tekstil konusunda Aslanoba ailesinden daha fazla yatırım bekliyoruz