Google'ın giyilebilir teknolojilere yönelik Android SDK'sı iki hafta içinde yayınlanacak
Teknoloji

Google'ın giyilebilir teknolojilere yönelik Android SDK'sı iki hafta içinde yayınlanacak

Google, önümüzdeki iki hafta içinde, üçüncü parti geliştiricilerin, giyilebilir teknolojilerde kullanılacak Android platformuna uygulamalar geliştirmelerini sağlayacak bir yazılım SDK'yi piyasaya sürecek.

Açıklama Google'ın Andorid, Uygulamalar ve Chrome'dan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai'den geldi. Pazar günü SXSW'da John Battelle  ile birlikte katıldığı bir panelde Pichai: "Önümüzdeki iki hafta içinde Android için ilk geliştirici SDK'sını piyasaya süreceğiz" dedi.

Giyilebilir teknolojilerin evrimini akıllı telefon devrimine benzeten Pichai, amaçlarının Android'i akıllı telefon ve tabletlerin ötesinde çok ekranlı dünyaya taşımak olduğunu da ekledi.

Pichai, panelde Chromecast'le ilgili de bir haber verdi. Pichai'nin açıklamasına göre, Chromecast önümüzdeki birkaç hafta içinde Amerika dışındaki pazarlarda satışa sunulacak.

Giyilebilir teknolojiler bir süredir teknoloji etkinliklerinin en gözde konuları arasında, SXSW de istisna değil. Yeni teknolojiler geliştiriciler için yeni fırsatlar getiriyor, en son bu tip bir dönüşümü mobil uygulamalarda yaşamıştık. Zira, Pichai de özellikle giyilebilir aygıtlardaki güçlü ve küçük sensörlerin Android'e sağlayacağı potansiyelin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Bununla birlkte Pichai, panelin soru cevap kısmında, yeni SDK'nın sadece akıllı saatler için olmadığını da belirtti. 

Google'ın akıllı saatler için  işletim sistemini bu ay sonunda piyasaya sürmesi bekleniyor. Söylentilere göre şirket LG ile bir akıllı saat üretimine girişti ve cihazın Haziran ayındaki Google I/O Conference'ta lansmanı yapılması bekleniyor.

Pichai, panelde Google'ın Chromecast'iyle ilgili planlarına da değindi. Chromecast, önümüzdeki haftalar içinde Amerika dışındaki birçok ülkeye geliyor. Böylelikle Chromecast'in Birleşik Krallık ve Avustralya'da satışa sunulacağı söylentileri de doğrulanmış oldu. Buna karşın Pichai, birçok yeni ülkenin tam olarak nereleri kapsadığını açıklamadı.

Yorumlar (1)
  1. Merhaba arkadaslar teknoloji sirketi kuruyorum ve vatanina milletini seven bir katkida bulunmak isteyen sirketi kendi sirketiymis gibi gorebilen kendini bir aile ortami icinde gormek isteyen temiz ahlakli sabirli isinin ehli en basit guzel bi internet sitesi tasarlaya bilen Bir yazılımcı, bir kullanıcı ara yüzü tasarımcısı, bir görsel tasarımcı, bir pazarlama sorumlusu ve bir finans sorumlusu aramaktayim bu kisilser hem belli bir ucrer hemde yaptigimiz projeler den gunlerce verdigimiz caba sonrasinda kazanctan kendi paylarinida alicaklardir isinin ehli ve kendini daha iyi gelistirmek isteyen kisiler projeme dahil olmak istiyorlarsa bana ozelden ulasabilirsiniz ( dar goruslu olmayin biraz acik sozlu ve genis fikirli olun