Zuckerberg: WhatsApp tek başına 19 milyar dolar eder

Zuckerberg: WhatsApp tek başına 19 milyar dolar eder

Webrazzi’de Mobile World Congress‘ten Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberlere, wbrz.in/mwc2014 adresinden ulaşabilirsiniz.

zuckerbergMobile World Congress'te sahne alan önemli isimlerden biri de Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'di. David Kirkpatrick'in yönettiği oturumda Zuckerberg, WhatsApp satın alması sonrasında ilk kez sahneye çıkmış oldu. Ve Kirkpatrick'in ilk sorusu tabii ki WhatsApp satın alması oldu. 19 milyar dolarlık satın almayı iki şirketin birbirine uyan amaçlarına bağlayan Zuckerberg, insanları birbirine bağlamak misyonunu iki şirketin de benimsediğini paylaştı.

WhatsApp'ın sağladığı hizmet sayesinde tek başına 19 milyar dolar edeceğini söyleyen Zuckerberg, şirketin iş modelinin Facebook'un sahip olduğu dünyayı birleştirme misyonuna çok uygun olduğunu belirtti. Bugünkü konuşmasının internet.org merkezinde olacağını paylaşan Zuckerberg, tüm insanlığın internete ulaşımının ana amaçları olduğunu belirtti.

Basit veri erişiminin bile olmadığı ülkeler olduğunu belirten Zuckerberg, 911 gibi acil erişim noktasının bu projede sağlanılmak istenen temel hizmetlerden biri olduğunu belirtti. Bu serviste kullanıcının ücretsiz veya çok ucuz bir şekilde yavaş hızda internete bağlanmasını sağlamak istediklerini dile getiren Zuckerberg, hava durumunu öğrenmeyi, Wikipedia'da bir sayfaya ulaşmayı, basit bir arama yapmayı veya sosyal ağlara bağlanmayı sağlamak istediklerini belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerin bazılarında ISP'lerle çeşitli anlaşmalar yaptıklarını belirten Zuckerberg, mobil operatörlerden temel veri erişimini ücretsiz olarak sunmak istediklerini belirterek, birçok operatörle özel ortaklıklar yaptıklarını ama bunların arasında birkaç tane dahil etmek istediklerini açıkladı.

Bildiğiniz gibi ülkemizde de operatörler bir dönem sosyal ağlara erişimi ücretsiz hale getirmişti, hatta bazılarının anlaşmaları halen devam ediyor olabilir. Buna göre mobil erişimde sosyal ağlarda harcanan veri miktarı kullanıcıların kotalarından düşülmüyor.

Bir milyar kişiyi birleştirdiklerini belirten Zuckerberg, önümüzdeki yıllarda 1.1 - 1.2 milyar gibi ufak büyümeler yerine daha hızlı büyüme rakamlarına ulaşmak istediklerini ve ekosistemi tüm dünyaya yaymanın ekonomi için çok faydalı olacağının altını çizdi. Zuckerberg, model başarılı şekilde çalışır ve operatörlerle ortaklıkları başarılı şekilde yürütülürse, 10 yıl gibi vadede 2.5 - 3 milyar kullanıcıya ulaşılabileceklerini ve bunun tüm internet şirketleri için iyi geri dönüşleri olacağını öne sürdü.

Daha önce MWC'de yer almayan Zuckerberg, neredeyse tüm konuşmasında mobil operatörlere ve yapabilecekleri ortaklıklara yönelik olarak konuştu. Buradaki konuşmayla belli bir kitleye ulaşmaya çalıştığı belli olan Zuckerberg'in önümüzdeki günlerde bunun sonuçlarını alıp farklı ortaklıklar yapabileceğini tahmin ediyoruz.

Konuşmanın bitmesinin ardından birkaç soruya cevap veren Zuckerberg, Snapchat tarafından reddedilen Facebook teklifi  ve tekrar deneyip denemeyeceği sorulduğunda; "16 milyar dolara bir şirket alınca biraz beklersin değil mi?" diyerek cevap verdi ve salonda keyifli anlara sebep oldu.

Canlı yayın biraz önce sonra erdi, kayıtları yayınlandığında bu yazının altına ekleyeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.