2014 yılının Etohum 15 girişimi açıklandı!
Etkinlikler

2014 yılının Etohum 15 girişimi açıklandı!

etohum-15-225x2252008 yılından bu yana faaliyettte olan ve  Türkiye’nin en önemli internet girişim hızlandırıcı programlarından biri olan Etohum, her yıl aldığı başvurular arasından seçtiği Etohum 15 girişimini  İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen Etohum Girişimcilik Zirvesi'nde açıklandı.

Sizlere Etohum 40 girişimini ve İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen Etohum Girişimcilik Zirvesi'ni canlı yayın ile aktarmıştık. Etohum'un bu yıl aldığı başvurular sonucunda 40 listesi içinden seçilen  Etohum 15 girişimcilik zirvesinde kendilerini ve girişimlerini tanıma fırsatını buldu.

Geçen yıl seçilen Etohum 15 listesine buradan bakabilir, 2014 Etohum 15 şirketlerine ve açıklamalarına aşağıdan bakabilirsiniz.

2014 yılında Etohum 15′e kalan girişimlerin tam listesi

SambaPOS - Kurucular: Mehmet Akyıldız, Emre Eren

SambaPOS,restoranlar için açık kaynak satış istasyonu (POS) yazılımıdır. Personel siparişleri ve ödemeleri alırken SambaPOS arka planda mutfak, masa servisi ve paket servisi arasında anlık iletişim sağlar. Üç yıldan beri SambaPOS 50 ülkeden binlerce restoranda aktif kullanımdadır.SambaPOS topluluğu tarafından 18 dile çevrilmiştir ve birçok ülkenin yerel vergi ve çalışma kurallarına uyumludur.

SmartCloud.com.tr - Kurucular: Melih Özal, Emre Uzuncakara

Smartcloud restoranların logo ve kimlikleri ile iPhone ve web uygulamalarını bulut bilişim teknolojisi üzerinde tasarlar. Bunun yanısıra Web tarafında restoranların mevcut web sitelerine sadece bir “Sipariş” butonu ekleyerek web sitelerinden sipariş almalarına imkan sağlayan web uygulamalasını sunar.

Pratikchef - Kurucular: Ayhan Çobanlıoğlu, Dilek Çobanlıoğlu, Metin Çobanlıoğlu

PratikChef bir yemeğin tarifini oluşturan tüm malzemeleri taze olarak tedarik eder, yemekte kullanılacağı şekilde işler, gereken miktarda paketler ve evdeki şeflerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, farklı bir yemek yapma deneyimi sunan yemek kitleri olarak tüketicilere gönderirir.

Giycem.com - Kurucular: Burak Hatipoğlu, Erhan Kaya

Giycem, iç giyim ve tekstil eticaret sitesidir. Giycem.com evden alışveriş yapma rahatlığını geniş ürün yelpazesi, 7/24 müşteri hizmetleri ve hızlı kargo avantajı (siparişlerin %90’ı ortalama ilk 24 saatte kargoya veriliyor) ile birleştiriyor.

TazeLezzetler - Kurucu: Özgür Çakmak

Tazelezzetler, restoran, süpermarket gibi profesyonel gıda alıcılarını, toptan üreticeleri/çiftçileri, hem alıcı hem satıcı olan aracı gıda firmalarını ve gıda endüstrisine tedarik sağlayan firmaları bir araya getiren dinamik bir pazaryeridir.

GOVATRA - Kurucular: Erhan Kaya, Erhan Bayraktar, Fırat Fidan

Govatra konaklamak istenen otel için 100’den fazla seyahat acentasını karşılaştırarak en iyi fiyatları sunuyor.

Supportoad - Kurucu: Şükrü Bezen

Şükrü Bezen tarafından kuruluna girişim Supportoad,  kitle fonlama (crowd funding) metodunu kullanarak başarılı ve paraya ihtiyacı olan öğrenciler için burs toplar. Şirketler, spesifik bir özelliğe sahip öğrencileri aratıp onlara burs vermeyi seçebilir ve ağlarını başarılı öğrencilerle genişleterek geleceğin çalışan ağını yaratabilirler. Öğrenciler ise eğitimlerinin sürekliliğini sağladıkları gibi kendilerini destekleyen şirketlerde gelecekte iş bulma şanslarını da yaratırlar.

etohum 15

LVX - Kurucular: Mehmet Günce Akkoyun ve Vehbi Emiroğlu

LVX çiftçilerimize tam otomasyon tarımsal uygulama sunar. Paket içerisinde tarımsal sulamada kullanılan teknik donanımın güvenliği, bu donanımın tamamının uzaktan kontrol edilebilmesi, oluşabilecek her türlü arızanın takibi ve müdahalesi, enerji kalitesi takibi ve zirai teknik destek verilmesi vardır.

Oruba - Kurucular: Utku Uluşahin, Ahmet Uludağ

İleri eğitim teknolojileri kullanılarak tıp öğrencileri ve sağlık personeline gerçek hayat tecrübesi sunan Medikal Simülasyon sistemleri, günümüzde hasta güvenliği için etik bir zorunluluk haline gelmiştir. “Ürodinami Medikal Simülasyon Sistemi” sayesinde, artık sağlık çalışanlarının ilk hasta deneyimini gerçek hasta yerine simülatör üzerinde gerçekleştirmeleri mümkün hale geliyor.

Mobidik.com - Kurucular: Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney, Egehan Gürcan

Mobidik.com, amatör ve profesyonel yazarları, yayınevlerini ve kitap okurlarını sosyal bir ağ içinde bir araya getiren bir e-kitap platformudur. Kendi kitaplarını yayınlayan kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcıları takip edebilir, kütüphanelerindeki rafları paylaşabilir, sevdikleri yazarlara soru sorabilirler.

Guess About me - Kurucular: Mete Fisunoğlu, Zafer Yılmaz, Sercan Altun, Bahadır Varol

Guess About me üyelerinin birbirlerinin fotoğrafına bakarak hobileri hakkında tahminde bulundukları, yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli yolu, lokasyon bazlı sosyal mobil oyundur.

Magic Book - Kurucular: Tolga Şen, Ümit Boncukçu

MagicBook Etkileşimli Oyun Kitabı, İçerisinde mini oyunlar ve dinamik etkileşimler barındıran dijital kitaplardır. 2B etkileşimli ve 3B pop-up olarak 2 çeşit MagicBook bulunmaktadır.

Sharemyfare Kurucular: Egemen Alpay, Cahit Güvensoy, Ferdi Saldırış, Emre Sertel

Sharemyfare yolculuk ve ulaşım masraflarınızı azaltmak üzere sizinle aynı rotaya giden yolculuk ortağı bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. ShareMyFare; 10 farklı dilde ve 4 farklı platformda (desktop, mobile web, Android, iOS) Nijerya’dan Vietnam’a, Filipinler’den Mısır’a değin çalışan global ölçekte bir uygulamadır.

Formhane - Kurucular: Alican Vergin, Çağan Seval, Kemal Can Çömez, Uğur Can Ekinci

Formhane internet üzerinden 3D printing hizmeti veren bir girişimdir. Her ne kadar devrimsel bir teknoloji olsa da mevcut düzenin pahalı, keyfi ve yavaş fiyatlandırması, tasarımcıların dahil olabileceği bir pazaryerini yokluğu gibi sebepler 3D printing teknolojisinin kitleselleşmesinde engel oluşturuyor. Girişim bu soruna çözüm getiriyor.

Volt - Kurucu: Ali Halabi

Volt, aynı yöne giden kişileri bir araya getirerek bu verimsizliği değiştirmeyi planlayan, gerçekzamanlı bir şehir içi araba paylaşım uygulaması. Volt, günümüzün mobil teknolojilerini kullanarak; sosyal medya platformları ve gerçek topluluklar üzerinden, sürücü ve yolcular arasında güveni sağlar.

Yorumlar (26)
 1. Kemal Kemal

  Govatra, TazeLezzetler, Giycem bu 3 yatırım nedir, e-tohum ne için 15 giriş içine soktu anlamıyorum ve başka hiç birşey demiyorum. Herkes yatırımcı kimliğine bürünür ise olacağı budur.

  1. Deniz Deniz

   Seçilen bu girişimler aylarca yapılan görüşmeler, değerlendirmeler ve eğitimler sonucunda, Hasan Aslanoba, Nevzat Aydın gibi profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından değerlendirildikten sonra seçiliyorlar. Tabi hepsi başarılı olacak diye birşey yok ama bu kadar da basite indirgemek dogru degil. Mesela giycem.com kurucusu burak eski grupfıni kurucularından ve internet sektorunde 20 yıldır var. Bu proje bu 15 girisim arasında gelecek vaad eden nadir girişimlerden biri.

   Seçilen tüm arkadaşları tebrikediyorum ve basarılar diliyorum

  2. Crazy Guy Crazy Guy

   Valla haklisin Kemal. Sacma sapan fikirleri teknoloji girisimciligi diye lanse ediyorlar. Hala insanlara yemek ve giyim satmayi girisimcilik gibi goruyorlar. Bir de savunuyorlar gelecek vaad ediyorlar filan diye.

   1. Elon Musk Elon Musk

    Hayır çok komik sanki ülkeden her gün spacex, tesla car gibi girişimler çıkıyor da girişimciler mi beğenmiyor el insaf! ben de etohumu savunmuyorum, eleştiriyorum ancak böylesi yorumlar yüzünden eleştiriler saygınlığı da kaybediyor.

 2. Murat Murat

  Gerçekten güzel girişimler .. Her zaman dediğim gibi girişimcilik zor bir iş.. herkese başarılar diliyorum..

 3. Bahceperim Bahceperim

  Benim favorilerim:

  Sharemyfare: Şu ana kadar -yazılanlara göre- işleyen bir sistemi oturtmuşlar. İnteraktif bir uygulama. Yatırım alacaktır.

  Pratikchef: İnsanlar, yemek yapma veya farklı bir lezzeti deneme amaçlı 'Pratikchef'e uğrayacaktır. İlk defa yemek yapanlar üzerine bir platform oluştururlarsa; onları sahalarında öncü yapabilir.

  Oruba: Tıp her zaman ki gibi hayatımızda önemli yeri olacak. Sağlık çalışanı eğitimleri -simülasyon- yönüne kayacağından önü açık görünüyor.

  Bakalım, kimler ilk üçte olacak?

 4. Tüm girişimlere emeklerinin karşılığını almasını dilerim. Not edilmesi gereken de şu. Tüm Etohum 15 girişimlerinin %25'ten fazlası yemek alanında.

 5. Emre66 Emre66

  Formhane güzelmiş ücreti fazla mıdır ?

 6. B. Devrim Atmaca B. Devrim Atmaca

  Etohum 40'a baktığımda en inovatif ve rakibi olmayan girişimi plate.im olarak görüyorum.

  Organizasyon harika, girişimler güzel ama neredeyse hepsi yemek ve eticaret.

  Yatırımcılar biraz olsun risk almalı ve denenmemiş, klon olmayan projelere yatırım yapmalı. Sonra Türkiye'den neden bir "Next Big Thing" çıkmıyor diye hayıflanır durur, olduğumuz yerde sayarız.

 7. Bu seneki girisimler sanki daha bi iyi gibi .. en azindan eticaret sitelerini secerek AVM ye cevirmemisler ortaligi...

 8. Govatra, Hotelscombined whitelabelını entegre etmiş nasıl E15 oldu hala anlamış değilim.

  1. Erhan Kaya Erhan Kaya

   Merhaba Gokhan,

   Ben govatranın kurucu ortagı Erhan, dun aslında telefondada konustugumuz gibi bizim web sitesinin alt yapısını, hotels combined, expedia dolayısıyla hotels.com, venere.com, elong.com cunku hepsi aynı sirket aynı yerden databasi cekiyor ve booking.com olusturuyor. Eger işler dusundugumuz gibi giderse birebir otellerle kontrat da yapmak istiyoruz. Aslında seyahat sektorunde affiliate kullanımı çok yaygın bir model, ornegin dohop.com, skyscanner.com bunlarda aynı sekilde hotelscombined affiliate'i, ve dunyadaki travel site' ların nerdeyse % 70 i affiliate, aslında marka zannettiğimiz bir çok firma affiliate zaten sen traveli iyi biliyorsun bu isimleride biliyorsundur.. Onemli olan bu degil, bakış açısı ve pazara konumlanma... Biz ekip olarak Turkiye hakkında daha iyi içerik sunup( yakında istanbul basta olmak uzere bir cok il hakkında çok özel içerikleri girdiğimiz kısmı yayına verecegiz, aynı şekilde Uncle ERFI' yide yayına verecegiz burdada insanların Turkiye hakkındaki sorularını yayınlayacagız) buraya bir trafik çekip bu buyuk oyuncuların gelirlerine ortak oluyoruz. Çünkü onlarda olmayan local knowledge bizde var ve bu travel da çok onemli, bu şirketler localisation için milyon dolarlar harcıyorlar. Şimdiye kadar conversion' ımız % 16, fena değil. Ama doğru bir marketing ve içerikle çok iyi paralar kazanılabilir. Bizim zaten yatırımcılara dediğimizde bu, boyle bir altyapıyı kurmak ve bunu maintain etmek yerine pazarda marketinge odaklanıp daha fazla kazanalım. Zaten belli bir volume yakaladıkmı yeni otelleri kontratlayarak kar marjlarını transaction bazlıya dondurup daha fazla kazanabiliriz. Sonuç olarak bunu yatırım yapılamaz ayıp, yada eleştirilecek birşey gibi görmeyelim, dunyada birçok insan bundan ekmek yiyor, aksine travel cılar olarak birbirimizi destekleyip hep beraber dunyadaki bu büyük pastadan daha çok pay alalım, sevgiler bugun gorusmek dilegiyle....

   1. Erhan arkadasimiza birinin Turkce konusmayi ogretmesi lazim. Plaza dili konusmak moda oldu. Duzgun bir Turkce kullanin siz once bakalim gerisi gelir.

  2. Ahmet Ahmet

   aynen bende katılıyorum:))

 9. Deniz Deniz

  Benim, favorilerim govatra, magic book ve mobidick. Bu 3 yatırımın hızlı bir şekilde yatırım alacagını dusunuyorum. Eventi dun netten takip ettik, e- tohum her sene daha iyi iş çıkarıyor, Burak Büyükdemir ve ekibini tebrik ediyorum.

 10. Ciddi anlamda birbirinden kötü girişimler gibi duruyorlar. 40 tane girişimin içinde insanın gözlerini parlatacak bir tane dahi girişimin olmaması Türk internet girişimciliği için sözün bittiği yerdir.. Yurt dışındaki girişimlerle bizimkinleri karşılaştırınca insan ister-istemez üzülüyor..

 11. Ilkay Ilkay

  Merhaba,

  Govatra'nın listede olması beni gerçekten çok şaşırttı. Bu alt yapıyı sağlayan HotelsCombined.com sitesidir. Affilliate olarak siz de aynı sistemi kurabilirsiniz ki benim zaten bu alt yapıda 1.5 yıldır olan bir sitem mevcut. Lukoda.net

  Böyle bir siteye yatırım yapılması gerçekten düşündürücü ve şaşırtıcı. Affilliatelik ilk defa ciddiye mi alınıyor diyelim yoksa arkadaşlar bunu iyi süsleyip püsleyip pazarlamışlar mı diyelim bilemiyorum. Bu alt yapıdaki siteyi oluşturmak inanın sadece 5 dakika. Lukoda ile android uygulama bile yaptık biz. Hakikaten lobi yapmak gerek çevre edinmek gerekmiş bunu anladık bir kez daha. Arkadaşlara başarılar diliyoruz. Saygılarımla

  1. Erhan Kaya Erhan Kaya

   Merhaba Ilkay, ben Erhan govatranın kurucu ortagı, konuyla ilgili detaylı bir açıklamayı Gokhan için yaptım. Senin projeninde daha başarılı olması için istersen karşılıklı oturup neler yaptık nasıl ilerledik konusabiliriz. Dilersen bana govatradaki support ve feedback kısmından ulaşabilirsin

 12. Mehmet Mehmet

  Gayet güzel girişimler seçilmiş.bizim cocukların vadidekilerden neyi eksik.hatta bana göre çok daha fazla değer katan iş çıkarmışlar.bu ekosistemimiz gelecekte güzel iş çıkarırlar

 13. Emrah Emrah

  Pratikchef ve sambapos haric diger seçilen girisimler bi sure sonra yok olacaklardır. Sambapos icinde e15 secilmek bir basari midir bilmem zaten kendini kanıtlamış bir girişim. Sonuç olarak pratikchef bu etkinligin yildizidir. Malasef diger seçimler hayalkirikligi yaratmıştır, ister nevzat aydin secsin ister aslanboga gerçek bu.

 14. Seçkin Seçkin

  Kazanan arkadaşları tebrik ederim. Dünyadaki diğer ülkelere kıyasla sayıları bir avuç olan Türk girişimcileri arasında yer aldıkları, riske girdikleri ve düşlerinin peşinde koştukları için takdir edilmeyi hak ediyorlar. Bu noktada Sezar'ın hakkı Sezar'a.

  Değerlendirmemi bi tık mikro düzeye indirgersem Oruba dışındaki iş fikirlerinin beni heyecanlandırdığını söyleyemeceğim. Elbette bu işlerin kurucularının beni heyecanlandırmaktan daha önemli işleri var. Umarım başarıya da ulaşırlar. E-tohum da her VC ya da melek yatırımcı gibi girişimciliğin olmazsa olmazını yapıyor: Kumar oynuyor. Oyunun özü bu! İsterse dünyanın en önemli girişimcilerinden oluşan bir değerlendirme kurulu kursun, herhangi bir kurul herhangi bir girişimin başarılı olacağına dair garanti veremez. Verilere bakarak hesaplar, matematik yapar. Veriler nedir? Girişimin sektörü, kurucuları, fikrin geldiği yer, kurucuların heyecanı ve ikna düzeyi gibi bazı verilere bakar, üzerine bir tutam his, bir tutam da gerçekçilik ekler ve seçim yapar. Yani, eğer bu listede adınız yoksa üzülmeyin. Bir gün başka bir listede olur.

  Hiçbir girişimcilik destek programı bir projenin %100 başarılı olacağına garanti veremez. Öyle olsaydı E-tohum’un seçtiği her fikrin piyasada tutunması, harikalar yaratması gerekirdi. Önceki seçimlerde ipi göğüsleyen adayların bugün önemli noktalarda olmaları gerekirdi. O nedenle bu projelerin doğru ya da yanlış projeler olduğunu söylemek için henüz erken bir noktadayız. Sadece başta söylediğim gibi konseptlerinin bizleri heyecanlandırıp heyecanlandıramadığını söyleyebiliriz.

  Cümlemi biraz şahsi bir yorumla bitirmek istiyorum. Peşine düştüğünüz, uykularınızı kaçıran bir fikriniz, projeniz varsa; onun geleceğine herhangi bir kurumun, grubun yorumlarına, seçimlerine bakarak karar vermeyin. Yorumları elbette dikkate alın, zihninizin bir köşesine bırakın ama yolunuza devam edin. Bunları birer pit stop süreci olarak görün. Eleştirilerle ince ayar yapın, ufak değişimler gerçekleştirin, gerekirse sürücüleri değiştirin ve sonra yarışa devam edin. Mutlaka devam edin...

 15. Supeluta Supeluta

  Tüm girişimcileri tebrik ederim.

  Yalnız giycem.com tarzı girişimlerin nasıl seçildiklerine anlam veremiyorum bir türlü? Yani benim desteklenen bir girişimden beklentim evvela ulusal bir kazanım sağlaması, bir değer yaratmasıdır. Yani afedersiniz ama atlet külot satan, tabir yerindeyse internet tuhafiyecilerinde ne bulunuyor anlamış değilim.

  Saygılarımla.

 16. Merhaba öncelikle girişimci arkadaşlarımın hepsine başarılar dilerim.

  Dile getirmek istediğim konu tüm girişimci firmaların sitelerine baktım. Burada konu olmuş ve başarmış firmlarımızın siteleri hala ya yok ya yapım aşamasında yada ingilizce.. Öncelikler burada yer almanız bir reklam, düşünün benim gibi kaç kişi sizi merak etti ve araştımak istedi ama ya yok ya yapım aşamasında bu çok kötü bir durum... Etotumun da burada yanlışı var gibi sitesi olmayan yapım aşamasında olan firmaları ve ya girişimcileri uyarmalı ve en azından tanıtıcı, hakkında kısımlarının olduğu bir taslağı koymalarını zorunlu koymalı, 2. si güzel insanlar önce yerel sonra dünyada yer almak lazım şimdiden ingilizce sitelerinizin olması sizlere bir yarar değil zarar sağlar ben ing bir sitede eğer türkçe kısmı yoksa direk geçiyorum ve beni önemsemiyorlar diyerek bende onları önemsemiyorum diyerek çıkıyor ve kötü reklamınız yapıyorum sizce yanlışmıyım ? Daha iyi daha güzel girişimci günler dileği ile iyi çalışmalar...

 17. Anonymous Anonymous

  keske bunun yaninda gecen seneler de secilen girisimlerin, bu sene ne yaptigi, ne kadar basarili oldugu ile ilgili haberler de ciksa. mesela 2013 yili icin http://www.etohum.com/etohum-15-girisimi-aciklandi secilen girisimlerin bazilarinin sayfasi acilmiyor, ama bazilari da belki karlilik oranini yakaladi, tam belli olmuyor uzaktan.

  etohumun performansiyla ilgili bir detayli yazi olsa cok sevinirdik, mesela 2010 daki 15 girisimde grupanya var http://www.etohum.com/iste-2010-etohum-15-internet-girisimi ama digerlerinin ne durumda olduklari uzaktan anlasilmiyor. o zaman belki elestiriler de daha ayaklari yere basar duruma gelirdi.

 18. Atillaoguzhan Atillaoguzhan

  Seçilen ve seçilmeyen tüm girişimcilere, bu ve bunun gibi organizasyonları planlayıp, düşünen, ileriyi gören ve bu ülke için girişimcilik değerinin herşeye rağmen artmasına sebep olan, bundan haberdar olmamızı sağlayan tüm ekiplere emeklerinden dolayı ellerine sağlık. Tebrikler. Emeklerine sağlık. Bana, en azından, bunları takip eden, takip etmekten hoşlanan ve heyecanlanan bir insan olarak tebrik etmek ve takdir etmek görevinin düştüğüne inanıyorum. Zor işler gerçekten çok zor işler, kolay olsa herkes etohum gibi, webrazzi gibi, vs., vs. gibi oluşumların sahibi olurdu. Değerini bilmek lazım.

 19. Mecnun Mecnun

  Aslanoba'nın e-tohum'a etkisi büyük olmuş.