2014 yılının Etohum 40 girişimi belli oldu!

2014 yılının Etohum 40 girişimi belli oldu!

2008 yılından bu yana faaliyettte olan ve  Türkiye’nin en önemli internet girişim hızlandırıcı programlarından biri olan Etohum, her yıl aldığı başvurular arasından seçtiği Etohum 40 listesini  İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen Etohum Girişimcilik Zirvesi'nde açıkladı.

2014 Etohum 40 listesine baktığımızda geniş bir yelpazede çok çeşitli girşimleri görüyoruz. 2013 yılının en çok konuşulan teknolojilerinden olan 3 boyutlu yazıcı ile hizmet veren girişimden mobil oyuna, tarımsal otomasyon sunan donanım/yazılım bütünleşik bir servisten çeşitli mobil servislere kadar çok çeşitli ve gelecek vaat eden girişimlerin listede olduğunu görüyoruz.

Geçen yıl seçilen Etohum 40 listesine buradan bakabilir, 2014 Etohum 40 şirketlerine ve açıklamalarına aşağıdan bakabilirsiniz.

2014 yılı Etohum 40 girişimleri!

SambaPOS - Kurucular: Mehmet Akyıldız, Emre Eren

SambaPOS,restoranlar için açık kaynak satış istasyonu (POS) yazılımıdır. Personel siparişleri ve ödemeleri alırken SambaPOS arka planda mutfak, masa servisi ve paket servisi arasında anlık iletişim sağlar. Üç yıldan beri SambaPOS 50 ülkeden binlerce restoranda aktif kullanımdadır.SambaPOS topluluğu tarafından 18 dile çevrilmiştir ve birçok ülkenin yerel vergi ve çalışma kurallarına uyumludur.

Pratikchef - Kurucular: Ayhan Çobanlıoğlu, Dilek Çobanlıoğlu, Metin Çobanlıoğlu

PratikChef bir yemeğin tarifini oluşturan tüm malzemeleri taze olarak tedarik eder, yemekte kullanılacağı şekilde işler, gereken miktarda paketler ve evdeki şeflerin yeteneklerini sergileyebilecekleri, farklı bir yemek yapma deneyimi sunan yemek kitleri olarak tüketicilere gönderirir.

SmartCloud.com.tr - Kurucular: Melih Özal, Emre Uzuncakara

Smartcloud restoranların logo ve kimlikleri ile iPhone ve web uygulamalarını bulut bilişim teknolojisi üzerinde tasarlar. Bunun yanısıra Web tarafında restoranların mevcut web sitelerine sadece bir “Sipariş” butonu ekleyerek web sitelerinden sipariş almalarına imkan sağlayan web uygulamalasını sunar.

Giycem.com - Kurucular: Burak Hatipoğlu, Erhan Kaya

Giycem, iç giyim ve tekstil eticaret sitesidir. Giycem.com evden alışveriş yapma rahatlığını geniş ürün yelpazesi, 7/24 müşteri hizmetleri ve hızlı kargo avantajı (siparişlerin %90’ı ortalama ilk 24 saatte kargoya veriliyor) ile birleştiriyor.

LVX - Kurucular: Mehmet Günce Akkoyun ve Vehbi Emiroğlu

LVX çiftçilerimize tam otomasyon tarımsal uygulama sunar. Paket içerisinde tarımsal sulamada kullanılan teknik donanımın güvenliği, bu donanımın tamamının uzaktan kontrol edilebilmesi, oluşabilecek her türlü arızanın takibi ve müdahalesi, enerji kalitesi takibi ve zirai teknik destek verilmesi vardır.

GOVATRA - Kurucular: Erhan Kaya, Erhan Bayraktar, Fırat Fidan

Govatra konaklamak istenen otel için 100’den fazla seyahat acentasını karşılaştırarak en iyi fiyatları sunuyor.

Supportoad - Kurucu: Şükrü Bezen

Şükrü Bezen tarafından kuruluna girişim Supportoad,  kitle fonlama (crowd funding) metodunu kullanarak başarılı ve paraya ihtiyacı olan öğrenciler için burs toplar. Şirketler, spesifik bir özelliğe sahip öğrencileri aratıp onlara burs vermeyi seçebilir ve ağlarını başarılı öğrencilerle genişleterek geleceğin çalışan ağını yaratabilirler. Öğrenciler ise eğitimlerinin sürekliliğini sağladıkları gibi kendilerini destekleyen şirketlerde gelecekte iş bulma şanslarını da yaratırlar.

TazeLezzetler - Kurucu: Özgür Çakmak

Tazelezzetler, restoran, süpermarket gibi profesyonel gıda alıcılarını, toptan üreticeleri/çiftçileri, hem alıcı hem satıcı olan aracı gıda firmalarını ve gıda endüstrisine tedarik sağlayan firmaları bir araya getiren dinamik bir pazaryeridir.

Ideator - Kurucular: Ozal Mehmeti, Can Mehmeti

Ideator, şirketlerin yeni ürünlerinde, servislerinde, ar-gelerinde, satışlarında vs karar vermede yardımcı olan, bunu çalışanlardan veya halktan fikirlerini oyunlaştırma, teşvik ve hediye tekniklerini kullanarak alan bir bir platformdur.

Mobidik.com - Kurucular: Murat Aygüney, Aslıhan Aygüney, Egehan Gürcan

Mobidik.com, amatör ve profesyonel yazarları, yayınevlerini ve kitap okurlarını sosyal bir ağ içinde bir araya getiren bir e-kitap platformudur. Kendi kitaplarını yayınlayan kullanıcılar aynı zamanda diğer kullanıcıları takip edebilir, kütüphanelerindeki rafları paylaşabilir, sevdikleri yazarlara soru sorabilirler.

Guess About me - Kurucular: Mete Fisunoğlu, Zafer Yılmaz, Sercan Altun, Bahadır Varol

Guess About me üyelerinin birbirlerinin fotoğrafına bakarak hobileri hakkında tahminde bulundukları, yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli yolu, lokasyon bazlı sosyal mobil oyundur.

Robosoft.com.tr - Kurucu: Timuçin Çelik

Robosoft Kontrol firması endüstriyel tüm sistemlere uygun raporlama ve IT çözümleri vermek; gıda, arıtma, enerji, vb. tüm üretim süreçlerinin özel yazılımlarımlarla takip edebilirmesini sağlatan sistemler geliştirmektedir.

Magic Book - Kurucular: Tolga Şen, Ümit Boncukçu

MagicBook Etkileşimli Oyun Kitabı, İçerisinde mini oyunlar ve dinamik etkileşimler barındıran dijital kitaplardır. 2B etkileşimli ve 3B pop-up olarak 2 çeşit MagicBook bulunmaktadır.

Smartmate- Artı - Kurucular: Kemal Apaydın, Ömer Can Gökdere

Smartmate, kablosuz bir şekilde tasarlanan, internete bağlı çalışan, yapay zeka entegre edilerek kullanıcının davranışlarını öğrenebilen, kolayca kurulabilen, taşınabilir bir ev otomasyon sistemidir.

Formhane - Kurucular: Alican Vergin, Çağan Seval, Kemal Can Çömez, Uğur Can Ekinci

Formhane internet üzerinden 3D printing hizmeti veren bir girişimdir. Her ne kadar devrimsel bir teknoloji olsa da mevcut düzenin pahalı, keyfi ve yavaş fiyatlandırması, tasarımcıların dahil olabileceği bir pazaryerini yokluğu gibi sebepler 3D printing teknolojisinin kitleselleşmesinde engel oluşturuyor. Girişim bu soruna çözüm getiriyor.

Otekne.com - Kurucu: Muzaffer Selimbeyoğlu

Otekne.com, tekne kiralamak isteyenlerin tüm tekneleri bir arada bulabileceği ve fiyat karşılaştırması yapabileceği online tekne kiralama platformudur.

Tripin.com.tr - Kurucular: Yavuz Çingitaş, Yakup Bayrak

Tripin, seyahatinizi, seyahat boyunca çizdiğiniz rotanızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı, notlarınızı ve karmaşık gerçeklik öğlelerini barındırarak kayıt altına almanızı, böylece kullanıcıların kaydettikleri benzersiz rotaları takipçileri ile paylaşabilmesini veya takip ettiği kişilerin oluşturdukları rotaları kullanmasını sağlar.

Bast-home.com - Kurucular: Evrim Yenier, Özkan Bulut

2013 yılında kurulmuş olan Bast-Home, aylık yayınlanan, mimari, tasarım, dekorasyon, ev elektroniği, sanat ve yaşam stilleri ile ilgili çok zengin bir içeriği barındıran dijital dekorasyon dergisi ve e-ticaret platformudur.

BoutiqPress – Kutuweb - Kurucular: Kılıçhan Kaynak, Arcan Yayıkoğlu, Yıldız Kaynak

BoutiqPress, tasarımcıların müşterilerinin ihtiyacı olan profesyonel websitesi ve mobil uygulamaları, programlama bilmeden ve başka teknik bilgiye sahip olmadan geliştirebilecekleri sistemi sunan bir websitesi ve mobil uygulama geliştirme platformudur.

Tag/ 315 studio - Kurucular: Yener Duran, Mehmet Edebali Şener

Konum Tabanlı Oyunlaştırılmış Mobil Çözümler geliştirmek amacıyla kurulan 315 Studio, 'dijital reklam veren bir marka, reklamı gören potansiyel müşterisini mağazasının kapısından girmeye nasıl ikna eder?” sorusuna çözüm bulmak için, eskimeyen strateji oyunu Risk ile Foursquare’in özelliklerini bir araya getiren konum tabanlı, mobil alternatif gerçeklik oyunu olan TaG'i üretmiştir.

Livitol - Kurucular: Cüneyt Yeşilkaya, Fatih Ercik, Nadir Kırgız

Livitol.com, internet kullanıcılarına sosyal etkileşimli bir alışveriş sitesi olarak hizmet verir.

gizli-e402014-webrazzi

Palwar - Kurucular: Serkan İçer, Ramazan Ayvaz

Palwar, gittiğiniz mekanlarda, mobil cihazınızı kullanarak, hayranlığınızı duyurmanızı sağlayan konum tabanlı bir oyundur. Oyun hayran olduğunuz takımın bayrağını gittiğiniz yerlere dikip, aynı takım taraftarlarının bu bayrağı burada tutma ve diğer takım taraftarlarının bu bayrakları indirme üzerine mücadelesidir.

SahneBurada - Kurucular: Murat Şener, Raci Cihan Şener, Serpil Şener, Ömür Güleç

SahneBurada, özellikle sanat odaklı kurumların insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için, kişilerin fiziksel özelliklerine (görünüm, ses, video) ve yeteneklerine göre arama yapılabilen, sosyal ağ özelliği olan bir kariyer sitesidir.

Giftek - Kurucu: Buğrahan Sabuncu

Giftek, kullanıcılarının yer bildirimleri üzerinden arkadaşlarına hediye göndermesini sağlayan sosyal bir mobil uygulamadır

Bebekform.com - Kurucu: Sinem Kaya

Bebekform.com, ürün yelpazesi, ürünün fiyatından ziyade ürünün sahip olduğu yenilikler ve annelerin hayatını ne kadar kolaylaştırdığı göz önüne alınarak belirlenen, anne, bebek ve hamilelik ürünleri satışı yapılan online tedarikçi ve perakende alışveriş sitesidir.

Sillywalk GamesKurucular: Arman Kayhan, Levon Sebuhyan

Sillywalk Games, özellikle iOS cihazlarını hedef alarak oyun geliştiren bir şirkettir. İlk oyunlarını “Mind Mould” Eylül 2013 tarihinde App Store üzerinden yayınlamış olan ekip, ikinci oyunlarını ise 2014 ortasında yayınlamayı planlamaktadır.

BogazTaksi - Kurucu: Toros Yalkın

2012 yılında kurulan BoğazTaksi, kurumsal firmalara ve tekne kiralama şirketlerine hizmet veren kurumsal tekne kiralama şirketidir.

Faturafinansman.com - Kurucu: Ali Cem Cenker

Faturafinansman.com, faktoring şirketlerinin reel sektör firmaları tarafından listelenen vadeli alacaklarını araştırıp inceleyebilecekleri internet bazlı elektronik bir vitrindir.

Giftme - Kurucular: Gamze Ural, Ferhat Ural, Uğur Korfalı, Metehan Ayfer

Gift.Me, özel günlerde hediye edilmesi veya alınması istenen ürünlerin paylaşıldığı ve takipçiler tarafından arzulanan hediyenin alınmasını sağlayan mobil platformdur.

Hoguma - Kurucu: Hüseyin Oğuztürk

Hoguma, masaüstü oyunlar kurgulayan, bilgisayar ve mobil cihazlar için çevrimiçi ve yüklenebilir oyunlar üreten bir girişimdir.

Oruba - Kurucular: Utku Uluşahin, Ahmet Uludağ

İleri eğitim teknolojileri kullanılarak tıp öğrencileri ve sağlık personeline gerçek hayat tecrübesi sunan Medikal Simülasyon sistemleri, günümüzde hasta güvenliği için etik bir zorunluluk haline gelmiştir. “Ürodinami Medikal Simülasyon Sistemi” sayesinde, artık sağlık çalışanlarının ilk hasta deneyimini gerçek hasta yerine simülatör üzerinde gerçekleştirmeleri mümkün hale geliyor.

Plate.im - Kurucular: Burak Erdoğmuş, Serkan Erdoğmuş, Tuna Akın

Plate.im, araç sahiplerine plaka, marka ve model üzerinden mobil cihazınız üzerinden ulaşmanızı sağlayan ve gidecek olduğunuz yerlerden sosyal çevrenizi haberdar eden bir sosyal ağdır.

Stilkolik.com - Kurucu: Elif Tuğba Aydınlıyurt

Stilkolik.com, sokak modasını konu alan, içeriği üyeler tarafından oluşturulan, modayı takip etmeyi seven bireylerin biraraya geldiği ve birbirleriyle etkileşimlerde bulunduğu bir sosyal paylaşım sitesidir.

Taksi Rehberi - Kurucular: Fatih Bilgin, Doğuş Yıldız

Taksi Rehberi, taksi duraklarını, taksileri ve taksi müşterilerini mobil ve web tabanlı uygulamalar ile buluşturan bir bulut platformdur.

Sharemyfare - Kurucular: Egemen Alpay, Cahit Güvensoy, Ferdi Saldırış, Emre Sertel

Sharemyfare yolculuk ve ulaşım masraflarınızı azaltmak üzere sizinle aynı rotaya giden yolculuk ortağı bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. ShareMyFare; 10 farklı dilde ve 4 farklı platformda (desktop, mobile web, Android, iOS) Nijerya’dan Vietnam’a, Filipinler’den Mısır’a değin çalışan global ölçekte bir uygulamadır.

Volt - Kurucu: Ali Halabi

Volt, aynı yöne giden kişileri bir araya getirerek bu verimsizliği değiştirmeyi planlayan, gerçekzamanlı bir şehir içi araba paylaşım uygulaması. Volt, günümüzün mobil teknolojilerini kullanarak; sosyal medya platformları ve gerçek topluluklar üzerinden, sürücü ve yolcular arasında güveni sağlar.

Whichcontent - Kurucu: Mehmet Ekşi

Whichcontent, Otel misafirlerine “şehirde yaşayan bir lokal gibi” hareket edebilmeleri için gereken çözümleri sunan otel odaklı mobil bir iletişim hizmetidir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.