Facebook'un 10 yılı [infografik]

Şubat ayında 10 yaşına girecek olan Facebook için İrlanda merkezli pazarlama ajansı DPFOC bir infografik hazırlamış. Harvard'da yurt odasında başlayan girişimin geçen süre içerisindeki tasarım değişiminden, yeni özelliklerine ve elde ettiği gelire kadar detaylı hazırlanan infografik başucu kaynağı olmaya aday.

Facebook'un zaman çizelgesi görünümünde günümüzden geçmişe doğru hazırlanan infografik kuruluşuna kadar gidiyor. Girişim kuruluşundan 4 ay sonra Kaliforniya'ya taşınıyor ve aynı yılın sonunda 1 milyon üyeye ulaşıyor. 2005'in sonunda 6 milyon üye 2006'daysa 12 milyon üyeye ulaşıyor. 2007'de üye sayısı 58 milyona ulaşan Facebook aynı yıl Facebook Sayfalar'ı ve reklam platformunu da duyuruyor bununla birlikte reklam gelirleri 3 kat artarak 158 milyon dolara ulaşıyor.

Nisan 2008'de Facebook yeni özelliği olan mesajlaşmayı duyurmanın yanı sıra Dublin ofisini açıyor ve 58 milyon olan kullanıcı sayısı 2 katından fazla artış göstererek 158 milyona ulaşıyor. Günümüz dünyasında en fazla bilinen figürlerden biri olan Facebook Beğen butonun sosyal ağda yerini aldığında tarihler 2009'un Şubat ayını gösteriyor. Yeni sayfa tasarımını da aynı yıl devreye alan Facebook yılın sonunda 360 milyon üyeye ulaşarak büyüme hızını artırarak devam ettiriyordu.

2010 Ağustos ayında yer bildirimi özelliğini tanıtan Facebook, yılın sonunda 608 milyon üyeye ulaşmanın yanında aynı yıl yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde ettiği, infografikte paylaşılan bilgiler arasında. 2011'in Eylül'ünde sayfa tasarımını yenileyerek zaman çizelgesine geçen Facebook'un üye sayısı 845 milyona ulaşıyor gelirleriyse 3 milyar 710 milyon dolara ulaşıyor.

Gelirleri ve üye sayısı her geçen gün artan sosyal ağ 2012'in Şubat ayında 100 milyar dolara yakın değerlemeyle halka açılarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Aynı yıl instagram'ı 1 milyar dolara alan şirket yıl sonundaysa üye sayını 1 milyara ulaştırarak internet dünyasında benzeri görülmemiş bir büyüklüğe imza atıyordu.

Facebook'un geçirdiği süreç haricinde Twitter'la karşılaştırmasından güncel kullanıcı verilerine kadar geniş içeriğe sahip infografikle ilgilenenler buradan ulaşabilirler.FB-Infographic

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.