Facebook'un 10 yılı [infografik]
İnfografik

Facebook'un 10 yılı [infografik]

Şubat ayında 10 yaşına girecek olan Facebook için İrlanda merkezli pazarlama ajansı DPFOC bir infografik hazırlamış. Harvard'da yurt odasında başlayan girişimin geçen süre içerisindeki tasarım değişiminden, yeni özelliklerine ve elde ettiği gelire kadar detaylı hazırlanan infografik başucu kaynağı olmaya aday.

Facebook'un zaman çizelgesi görünümünde günümüzden geçmişe doğru hazırlanan infografik kuruluşuna kadar gidiyor. Girişim kuruluşundan 4 ay sonra Kaliforniya'ya taşınıyor ve aynı yılın sonunda 1 milyon üyeye ulaşıyor. 2005'in sonunda 6 milyon üye 2006'daysa 12 milyon üyeye ulaşıyor. 2007'de üye sayısı 58 milyona ulaşan Facebook aynı yıl Facebook Sayfalar'ı ve reklam platformunu da duyuruyor bununla birlikte reklam gelirleri 3 kat artarak 158 milyon dolara ulaşıyor.

Nisan 2008'de Facebook yeni özelliği olan mesajlaşmayı duyurmanın yanı sıra Dublin ofisini açıyor ve 58 milyon olan kullanıcı sayısı 2 katından fazla artış göstererek 158 milyona ulaşıyor. Günümüz dünyasında en fazla bilinen figürlerden biri olan Facebook Beğen butonun sosyal ağda yerini aldığında tarihler 2009'un Şubat ayını gösteriyor. Yeni sayfa tasarımını da aynı yıl devreye alan Facebook yılın sonunda 360 milyon üyeye ulaşarak büyüme hızını artırarak devam ettiriyordu.

2010 Ağustos ayında yer bildirimi özelliğini tanıtan Facebook, yılın sonunda 608 milyon üyeye ulaşmanın yanında aynı yıl yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde ettiği, infografikte paylaşılan bilgiler arasında. 2011'in Eylül'ünde sayfa tasarımını yenileyerek zaman çizelgesine geçen Facebook'un üye sayısı 845 milyona ulaşıyor gelirleriyse 3 milyar 710 milyon dolara ulaşıyor.

Gelirleri ve üye sayısı her geçen gün artan sosyal ağ 2012'in Şubat ayında 100 milyar dolara yakın değerlemeyle halka açılarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Aynı yıl instagram'ı 1 milyar dolara alan şirket yıl sonundaysa üye sayını 1 milyara ulaştırarak internet dünyasında benzeri görülmemiş bir büyüklüğe imza atıyordu.

Facebook'un geçirdiği süreç haricinde Twitter'la karşılaştırmasından güncel kullanıcı verilerine kadar geniş içeriğe sahip infografikle ilgilenenler buradan ulaşabilirler.FB-Infographic

Yorumlar (7)
 1. En aktif 10 bölgede İstanbulun yarısı yok :)

 2. Buradaki kullanıcı verileri bile facebook'un sahip olduğu dehşet bilgiyi gösteriyor

 3. Bahceperim Bahceperim

  Dinamikleri verilseydi: Nerede hangi aylarda özellike ne yapmış da büyümüş, sanki biraz daha bilgilendirici olurmuş.

  Şu anki yapısıyla gerçekten, bir yatırımcı için göz kamaştırıyor. Elindeki datalar muhteşem. Yine de %10 gibi fake hesap olması da ilginç.

  Bir de, en son gençlerin facebook'u terkettiğine dair söylemler var.

  İzlemeye devam edeceğiz.

 4. Umut Mavi Umut Mavi

  İlginç bilgiler yer alıyor. Teşekkürler.

 5. Isa Koç Isa Koç

  En çok üyesi olan 10 ülke kısmında İngilterenin istatistiği yanlış. Adamların nüfus 51 milyon, nasıl 71 milyon üye olabilir. 35 küsürat falan olması lazım.

  1. Büyük Britanya olarak vermişler rakamı ancak bu şekilde okunsa bile rakam yine çok yüksek görünüyor.

 6. Facebook kullanıcı kaybı yaşasa da uzun bir süre internet dünyasının zirvesinde kalacağı kesindir. Yazıda da görüldüğü üzere gerçekten büyük bir başarı çizgisi var.