Facebook reklamın suyunu çıkardı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada popüler sosyal ağın yeni reklam ürünleri hakkında bilgi verdi. TechCrunch'dan anlık olarak takip ettiğim açıklamalara göre Facebook 3 yeni ürün ile reklamverenlere hizmet sunuyor olacak.

  • Social Ads adı verilen sistem ile kullanıcıların profil bilgilerine göre reklam gösterimi sağlanacak.
  • Beacon adı verilen sistem ile reklamverenlerin hazırladıkları ve kendi sitelerinden sundukları araçları Facebook kullanıcıları beğenilerine göre profil sayfalarından yayınlayabiliyor olacak.
  • Insights adı verilen sistem ile de reklamverenlere reklamlarına hangi tip kullanıcıların tıkladığı bilgisi sunuluyor olacak.

Burada ilginç olan nokta Social Ads servisini Facebook'un geçtiğimiz günlerde tüm uluslararası reklam satış hakkını ve %1,6 hissesini sattığı Microsoft üzerinden gerçekleştirmeyecek olması. Microsoft sadece servisin klasik reklamlarını satıyor olacakmış.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi Facebook bana kalırsa reklamın suyunu çıkardı. Söz konusu yeni reklam modelleri eminim ki kıvamında uygulanacaktır ancak durumdan şikayetçi kullanıcıların olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Nitekim zaten açıklama esnasında söz konusu soru "Facebook'un çok ticari olmasından endişelenmiyor musunuz?" şeklinde gelmiş. Cevap ise çok daha az ticari olacağı yönünde olmuş. Entresan :)

Facebook reklam servislerini Amerika'ya göre bu akşam devreye almış olacakmış. Facebook.com/ads adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.