Facebook reklamın suyunu çıkardı
Yenilikler

Facebook reklamın suyunu çıkardı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada popüler sosyal ağın yeni reklam ürünleri hakkında bilgi verdi. TechCrunch'dan anlık olarak takip ettiğim açıklamalara göre Facebook 3 yeni ürün ile reklamverenlere hizmet sunuyor olacak.

 • Social Ads adı verilen sistem ile kullanıcıların profil bilgilerine göre reklam gösterimi sağlanacak.
 • Beacon adı verilen sistem ile reklamverenlerin hazırladıkları ve kendi sitelerinden sundukları araçları Facebook kullanıcıları beğenilerine göre profil sayfalarından yayınlayabiliyor olacak.
 • Insights adı verilen sistem ile de reklamverenlere reklamlarına hangi tip kullanıcıların tıkladığı bilgisi sunuluyor olacak.

Burada ilginç olan nokta Social Ads servisini Facebook'un geçtiğimiz günlerde tüm uluslararası reklam satış hakkını ve %1,6 hissesini sattığı Microsoft üzerinden gerçekleştirmeyecek olması. Microsoft sadece servisin klasik reklamlarını satıyor olacakmış.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi Facebook bana kalırsa reklamın suyunu çıkardı. Söz konusu yeni reklam modelleri eminim ki kıvamında uygulanacaktır ancak durumdan şikayetçi kullanıcıların olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Nitekim zaten açıklama esnasında söz konusu soru "Facebook'un çok ticari olmasından endişelenmiyor musunuz?" şeklinde gelmiş. Cevap ise çok daha az ticari olacağı yönünde olmuş. Entresan :)

Facebook reklam servislerini Amerika'ya göre bu akşam devreye almış olacakmış. Facebook.com/ads adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Vadi Efe Vadi Efe

  Facebook şu ana kadar web üzerinde gördüğüm en etkili ve fiyat olarak uygun reklam hizmetini sunuyor.

  Şu anda flyerlar üzerinden Türkiye ve Almanya'daki birkaç sitemin reklamını yapıyorum, ve bir hafta kadar bir sürede aldığım klik miktarı ve ödediğim miktarı karşılaştırınca oldukça memnunum.

  Yeni özellikleri henüz incelemedim fakat bir pazarlamacı için en önemli şey hedef kitlesine ulaşıp nokta atış yapabilmesidir. Facebook da bunu kısmen sağlıyordu. (cinsiyet, okul, yaşadığı yere göre gösterim sağlaması sayesinde) . Şimdi profillere göre reklam gösterimi sağlaması, ellerindeki üye sayısını düşünürseniz inanılmaz bir imkan.

  Örneğin bir müzik grubum var, ve yeni albüm çıkardım diyelim. Facebookta benim çaldığım tarzda müzik seven insanlara reklamımı göstererek inanılmaz bir nokta atış yapabilirim sanırım.

 2. Seray Bozkurt Seray Bozkurt

  Facebook ve reklam deyince en büyük rezalet, Türk karşıtı grupların yanında çokan Türk firmaların reklamları. Dün bakıyorum: Criminal Turkey adlı grup sayfasında http://www.facebook.com/group.php?gid=2355513972 solda Miller Music Factory banneri. Finale az kaldı diye bağırıyor Miller. Esas CIA maşası Facebook'un finaline az kaldı - yakında kapatılır bu ABD uşağı site. Hem Türk seçeneklerde başladı Facebook karşısında.

 3. bende 2-3 haftadır "Social Ads" benzeri kullanıcılara reklam gösterebileceğim bir uygulama üzerinde çalışıyordum, bakalım kiminki tutacak Zuckerberg :)

 4. Arda teşekkürler. Artık “rastegele” banner reklam gösterme veya Google AdSense sistemiyle anahtar kelimelere göre reklam gösterme dönemi Facebook'un yaptığı gibi sosyal ağlı reklamlar karşısında yavaş yavaş gücünü yitirmeye başlıyacak.

  Böyle bir dönemde servis sağlayıcı, reklamcı, marka/ürün yöneticisi, ve tüketici (kullanıcı) ne düşünüyor? Düğümküme'de bunu ve Türkiye'de neler olabileceği hakkında yazdık:

  Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı

 5. Vadi Efe Vadi Efe

  seray hanım,

  görüntülediğiniz reklam sizin hangi grubu incelediğinize bağlı olarak orada çıkmıyor. Siz Türkiye network'üne bağlı olduğunuz için Türkiye ile ilgili reklamları görüntülüyorsunuz. bilginize

  bu tür sistemleri yorumlarken, özellikle de kötü eleştiri yaparken, sistemin nasıl çalıştığı konusunda bir ön araştırma yapılması taraftarıyım.

 6. Ahmet Bulent Ahmet Bulent

  Facebook yeni reklam hizmetleri ile Google'ın Open Social hamlesini görüp elindeki kozları ortaya koyuyor. Piyasada yeni hizmetleri adım adım ekleyip her seferinde farklı bir curcuna koparmak trend olmuşken, Facebook'un bir anda 3 farklı servisi ortaya koymalası bu yüzden diye düşünüyorum.

  Beacon bu üç servis içerisinde en ilginç olanı. Sisteme üye olan bir web sitesinden bir HD-DVD player satın aldınız diyelim. Tüm arkadaşlarınız "Bilmemkim kendine yeni bir HD-DVD Player satın aldı" şeklinde bir uyarı ile ne yaptığınızdan haberdar olucak. Böyle bir reklamın yasal mı? değil mi? tartışması başladı bile. Yakın zamanda bilinçsiz kullanıcıların kendi başlarına açtıkları belaları haberlerde görürüz diye düşünüyorum.

 7. Aykut Kuleli Aykut Kuleli

  facebook un ticari olusu neden herkesi rahatsiz ediyor. hepimiz para icin bir seyler yapmiyor muyuz?

  parasiz oldugu dusunulen linux un bile para kazanmak icin bircok uygulamasi var. yoksa kazanilan paranin miktarinin cok olusu mu herkesi yorum yapmaya tesvik eden. o zaman top oynayarak para kazanan, rol yaparak para kazanan, elbise giyip podyumda dolanan, ya da butun gun hesap yapip para kazananlari da tartisalim. sistem bu ne yazik ki.

 8. Ahmet Bulent Ahmet Bulent

  Aykut tartışma yaratan konu Facebook'un para kazanıyor olması değil. Daha önce başkalarının yapmadığı şekilde para kazanmaya çalışmaları.

  Daha işin başında iken bu konunun tartışılması neyin doğru neyin yanlış olduğunun belirlenmesi çok normal.

  Gerçek hayatta araştırma yapan bir pazarlamacıya söylenmeyecek herşeyi, insanlar arkadaşları ile Facebook üzerinden paylaşıyorlar. Bütün bu bilgilerin maddi değeri inanılmaz. İsminiz dışında tüm bilgileriniz reklamverenlerin emrine amede.

  Şu anda Facebook üzerinden bir firma sadece kendisine rakip olan firma çalışanlarının görebileceği özel reklamlar yapabilir. Hiç bir online reklam platformu, belli bir kitleyi bu kadar kesinlikle sunmuyor.

  Ayrıca Facebook yaptığın alışverişleri senin adını kullanarak arkadaşlarına reklam olarak göstermeye başladı. Şu anda bu sistem her ne kadar kullanıcının izni alınarak yapıpılıyor olsa da olasılıkları ve kötü kullanımları tartışmak çok doğal.