Amazon sezgisel teslimat ile sipariş gelmeden gönderim yapmaya başlayacak
E-Ticaret

Amazon sezgisel teslimat ile sipariş gelmeden gönderim yapmaya başlayacak

Uçan robotlarla ürün teslimatı yapma fikrinden sonra Amazon’dan en azından bir süre sıra dışı bir yenilik gelmez diye düşündüyseniz yanıldınız. Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden biri olan Amazon, şimdi de müşteriler henüz siparişlerini vermeden ürünlerin kargolanarak gönderileceği, sezgisel sipariş dönemini başlatmaya hazırlanıyor.

Amazon, patent başvurusunu tamamladığı bu sistem ile müşterilerinin ne sipariş edeceğini önceden tahmin ederek gönderim sürelerini kısaltmayı hedefliyor. Amazon’un 2012 yılında başvurusunu gerçekleştirdiği ve artık resmen sahip olduğu patent, firmanın müşterilerinin bir sonraki ihtiyaçlarını önceden tahmin etmesini gerektiriyor ve teslimat süreci esnasında gerçekleşebilecek sipariş ile özelleştirilebiliyor.

WSJ’ın haberine göre Amazon’un müşterilerine dair çeşitli verileri analiz ederek elde edeceği bilgiler sayesinde hangi bölgedeki müşterilerin hangi ürünleri ne zaman sipariş edebileceğini tahmin edebilmesi kesinlikle teslimat zamanlarını hızlandırabilir. Fakat ilk akla gelen sipariş gerçekleşmezse gönderilmiş olan ürünlere ne olacağı. Amazon’un bu soruya da bir yanıtı var...

Amazon sezgisel teslimat ile sipariş gelmeden gönderim yapmaya başlayacak

Amazon, elde edeceği veriler ile er ya da geç belli bir bölgede söz konusu ürünlerin sipariş edileceğini tahmin edebileceğine o kadar güveniyor ki, sipariş zamanı gecikse bile ürünler teslim zamanlarını araç içerisinde bekleyecekler. Eğer Amazon belirli bir ürün ile ilgili tahminlerinde tamamen yanılacak olursa ve kabul edilebilir süre boyunca söz konusu ürüne o bölgeden sipariş gelmezse, Amazon’un B planı ürünün ilgilenebilecek bir müşteriye yine de teslim edilmesi.

Amazon ürünün lojistik merkezine iade masrafını hesaplayıp, eğer o maliyete değmiyorsa ürünle gerçekten ilgilenebilecek en yakındaki müşterinisi tespit edip ona hediye etmeyi düşünüyor. Bu Amazon’un o üründen zarar etmesi ama müşteri memnuniyeti ve sadakati konusunda ciddi bir fark yaratacağı nokta olacak gibi görünüyor.

Nereden bakarsanız bakın bir e-ticaret firması için henüz gerçekleşmemiş siparişlerin gönderimi yapılması pek çok farklı risk içeriyor. Ayrıca Amazon’un bu patente sahip olması yakın gelecekte bu planı hayata geçireceği anlamına da gelmiyor. Eğer Amazon bu riskleri göze alarak sezgisel ürün teslimatına başlayacak ve daha da önemlisi bunu başarabilecek olursa e-ticarette son dönemlerin en büyük gelişmesi olması mümkün.

Sizce sezgisel ürün teslimatı pratikte uygulanabilecek bir yöntem mi?

Yorumlar (10)
 1. Meraklı Okuyucu Meraklı Okuyucu

  "Sizce sezgisel ürün teslimatı pratikte uygulanabilecek bir yöntem mi?"

  Evet, pratikte uygulanabileceğine inanıyorum ama zaman konusunda bir tahminde bulunmak kolay değil. Fakat şu var ki; bu alana yönelik son 2-3 sene (özellikle 2013) Big Datayla neler yapılabileceği konusunda çalışmalarla geçti. Sağlık, Perakende, Telekomünikasyon,Çevre-Şehir vs. vs bu uygulama alanlarından sadece birkaçıydı ve de katma değerlerin üretildiği ciddi sektörler. Asıl sorulması gereken ve Sezgisel Teslimatın altında yatan Tahmin-Öngörü Analizlemenin (Predictive Analytics) ne kadar geliştirebileceği, sonrasında ise verimlileştirebileceğidir.

  Bunun için SAP, çözümlerini HANA platformuna entegre edebilmek için ciddi satın almalar gerçekleştirdi. Milyar dolarlık bu satın almaların altında yatan ana fikir "Öngörüleme" ve "Korelasyon Tanımlama" idi.

  Bakalım, şu an için pek olmasa da önümüzdeki 5 sene için bu çözümler hayatımızı ne derecede etkileyecek.

 2. Volkan Volkan

  Sezgisel olarak Amazon'un göndereceği hediyeleri sezebilen müşteriler, ücretsiz olması için sipariş vermeden önce bir durup bekleyecektir herhalde :))

 3. Bu iş amazondan önce yıllardır Türkiye'de bohçacı kadın mantığıyla yürüyor zaten :) Onlar da herhangi bir sipariş olmadan kapınızı çalıp ürünleri size gösterir, birşeyler satarak gider. Şaka bir yana, burada, e-ticaret kapsamında, bu mantıkla teslimat zamanını kısaltmak için bir optimizasyon yapmak çok akılcı görünmüyor. Ürün zaten deponuzda varsa, bunu sipariş anından sonra müşteriye ulaştırmak 1-2 gün içerisinde gerçekleştirilirken, daha hızlı olmasını gerektirecek bir neden görünmüyor bence. Olmayan siparişleri kamyona yükleyip 3-5 gün gezdirdikten sonra müşteri memnuniyeti yaparız deyip hediye etmek de yeteneksiz olduğu için proje üretemeyen pazarlamacının patlamış projesinin giderini halının altına süpürme mantığı olsa gerek.

 4. Hakan Y Hakan Y

  Sezgisel ticaretin vakif, yardim kuruluslari dernekler catisinda tuteceginden eminim. Ama (zon) hayatta kalmaya calisan insanlarin ihtiyaclarina da sezgisel yaklasiyorsa, sezgilerinden kimse suphe etmeyecektir.

 5. Sinan Uyanık Sinan Uyanık

  Yazıda bahsedilen sezgisel teslimat güzel bir fikir olsada uygulanabilir değil.

  Bölgesel alışkanlıklara göre rapor üretip ana stok merkezindeki ürünleri bölgelere gönderebilirler, bunu yapmaları bile ticari risk ama Amazon isen bu pek de sorun olmayacaktır.

 6. Onur Polat Onur Polat

  Amazon Yesterday Shipping gibi olmuş :)

  http://www.youtube.com/watch?v=HA_gwzx39LQ

 7. Amazonun sıkı kullanıcısı ve takipçisi olarak bur her ürün için geçerli olacağını düşümüyorum. Belirli başlı ürünler olacaktır. Dolayısı ile ellerindeki datalar ile yapılacak analizler doğrultusunda. Ve müşteriden alinacak arama bilgileri ile müşterinin ne istediğini ve ne aradığıni neye ihtiyaci olduğunu kestirmek güç değil. Coğrafi olarak Yüzölçümü büyük olan Amerika da kimi zaman kargo süreleri uzun olmakta. Bu durumda önceden tahmin edebilip ürün müşteri ye yaklaştırmak çok mantıklı. Amerika pazarinda amazon büyüklüğünu ve yuksek oranda ki ucuzlugu da hesaba katilirsa. Çok olumlu bir müşteri memnuniyeti olacaktır.

 8. İrsaliye ve Fatura'sını kime kesicekler? :)

 9. Evet pratikte uygulanabilir. Bir eyaletten her ay ortalama 50 kez sipariş edilen bir ürünün sipariş edilmesini beklemek yerine ay başında 40 ürünü eyalete kargolamak çok daha büyük getiri sağlar.

  1. Sana katılıyorum..Bunnu dışında bir kitap serisinin son kitabı çıktığında ve o bölgede daha önce bu seriyi okuyan 1000 kişi olduğunda oraya önden 500 kitap göndermek hiçte aptalca değil..Bunun gibi senin dediğin gibi düşünüldüğünde bir çok uygulama alanı olacaktır.Ve sipariş edilen ürünlerin 1 saatte elinde olduğunu gören kullanıcıların sanıyorum ki ağızı açık kalacaktır..