Telefon faturanızın yüzde 10’u bağışlansa operatörünüzü değiştirir miydiniz?
Arama
Genel

Telefon faturanızın yüzde 10’u bağışlansa operatörünüzü değiştirir miydiniz?

Screen Shot 2014-01-20 at 14.00.27Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, dün attığı bir tweet ile DLD‘deki sunumunda önemli bir yenilik duyuracağını açıklamıştı. Bugünki sunumunda Wales, Wikipedia’nın durumundan ve hedeflerinden bahsettikten sonra 1 milyar dolarlık bağış yapmak istediğini söyledi. 🙂

Sözlerine böyle bir parası olmadığıyla devam eden Wales, ansiklopedi de yazamayacağını ancak bunu bir şekilde başardığını söyleyerek yeni hedefinin de ulaşılmaz olmadığı düşündüğünü aktardı.

Halihazırda İngiltere’de çalışan The People’s Operatör ismindeki mobil operatörün eş başkanı olduğunu açıklayan Jimmy Wales, bu operatörün telefon faturanızdaki kârının yüzde 10’unu bağış kampanyalarına aktardığını paylaştı. Yani telefon faturanıza ekstra bir ücret eklenmeden düzenli olarak dünyaynın bir bölgesine maddi yardım edebileceksiniz.

Güncelleme: Jimmy Wales’in oturumunun tamamını yazının sonunda izleyebilirsiniz.

jimmy-wales-peoplesoperator

The People’s Operator’un dünyada yer edinmesini ve çok farklı ülkelerde yerleşmesine destek olacağını belirten Wales, kullanıcıların sahip olacağı bağış motivasyonunun televizyon reklamlarından çok daha etkili olacağını iddia etti.

Dünya üzerinde 3.5 milyardan fazla mobil hattın olduğunu paylaşan Wales, ortalama olarak bu kullanıcıların ayda 13 dolar ödediğini Amerika’da ise bu rakamın 50 dolar civarında olduğunu aktardı. Birkaç yıl içerisinde amacına ulaşacağını düşünen Wales’e göre 14 ay önce açılan mobil operatörün dünyaya yayıldıkça bağışların katlanarak artacak.

Reklamlara para harcamak yerine viral yayılımın çok daha hızlı olacağını düşünen Wales, mobil pazarda böyle bir farklılıkla birlikte diğer şirketlerin de bağışlara ağırlık vereceğini varsayıyor olmalı. Kullanıcıların faturalarından aktarılacak olan yüzde 10’u istedikleri kuruluşa bağışlanabileceğini belirten Wales, planından oldukça emin görünüyor.

The People’s Operatör‘un Jimmy Wales ile birlikte ne kadar başaılı olacağını hep beraber göreceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. saim daim dedi ki:

  Jimmy Wales’in acı dolu yüzünü şimdi de telefon faturalarında mı görmeye başlıycaz tam anlamadım. Herkes 1 lira verse 1 saatte biter…

 2. Elif E. dedi ki:

  Haksız rekabet ve konumun suistimal edilmesine güzel bir örnek.
  Kar amacı gütmeyen bir organizasyon Wikipedia’nın prestijini sarsacağını ve gönüllü bağışverenleri soğutacağını düşünüyorum. Wikipedia düşünüldüğünde Karın (gelirin değil.) %10 komik bir rakam.

 3. Suleyman Gokmen dedi ki:

  Simdi anlamadığım neden bu ticari projeyle öne çıkmak istedikleri. Madem çok yardım seversin o zaman tüm net kazancını bağışla o zaman. Yani şimdi bu reklam işinden ekmek yiyenler ne yapacaklar? Medya reklam almasın mı? Hem iyi insan yaptığı yardımı söylemez. Bence bu adam gitsin siyaset yapsın. Demagog olsun. Makarna falan dağıtsın afrikada. Wikipedia güzel de bir meydan larousse değil nihayetinde.

 4. Enver Gökmen dedi ki:

  Döner sermaye dediğimiz bu olsa gerek. Bence bu kadar boşuna kasıyor. bir kaç banner reklamı ile tarafsızlığını yitireceğini düşünmüyorum. Sonunda kapitalist bir dünyada onun kuralları ile oynan bir oyun.

  Kimse operatörünü değiştirmez. boşuna bu çabalar.

Bir Yorum Yazın