x

Toplu taşıma için gerçek zamanlı trafik bilgisi sunan TRAFI Türkiye’ye adım attı

Trafi (1)Ekim ayında 500 bin dolar tohum yatırım aldığını sizlerle paylaştığımız TRAFI, Türkiye pazarına adım attı. Kullanıcılarına gerçek zamanlı trafik verileri ile kapıdan kapıya destek veren bir yer tarifi uygulaması olan Trafi, geçtiğimiz yılın başında kurularak Litvanya’da hizmet vermeye başlamıştı.

Kullanıcılara toplu taşıma, taksi, bisiklet ve yaya yoluyla gerçekleştirilen ulaşım türlerinde, gerçek zamanlı trafik verilerini de göz önüne alarak rota önerileri sunan Trafi’yi kısaca toplu taşıma için trafik durumu diye özetleyebiliriz. 300 binden fazla kullanıcıya sahip 1 yaşındaki  girişimin neden İstanbul’a adım attığı konusunda cevapsa CEO ve Kurucu Ortaklarından Martynas Gudonavicius‘tan geldi.

Martynas Gudonavicius’un sözlerinden İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir’de yaşanan trafik problemiyle birlikte nüfus yoğunluğunun Türkiye’ye adım atma konusunda önemli etken olduğu söylemek mümkün. Türkiye’yi önemli bir geri bildirim alanı olarak gören girişim, uygulamayı kullananların istekleri doğrultusu yönünde geliştirmelerin yapılacağını paylaşıyor.trafi-uygulama-ekran-goruntusu

Gerçek zamanlı trafik verileri ile kapıdan kapıya destek veren bir yer tarifi uygulaması olan TRAFI, kullanıcılarına toplu taşıma yoluyla gerçekleştirilen ulaşım türlerinde gerçek zamanlı trafik verilerini de göz önüne alarak güzergah ve toplu taşıt önerileri sunuyor. Ülkemizde kullanımı yüksek olan Foursquare’in API’ı üzerinden çalışan uygulama, adres bilgilerini buradan elde ettiği için sorgu sonuçlarını kolaylıkla çıkarıyor.

Kullanıcıya yaptığı sorgudan sonra Trafi’nin ana odak noktası olan  metrobüs, otobüs, vapur, tramvay ve metro olmak üzere toplu taşıma taşıtlarına ait bilgiler ekranda isimleri, ortalama seyahat süreleriyle sunuluyor. Haritada bulunduğu yeri göstermenin yanından kaç durak kaldığını ve ne kadar yürümek gerektiğini de gösteren Trafi’nin toplu taşımayı yoğun şekilde kullananlar için önemli bir yardımcı olacağını düşünüyorum.

Ev ve iş yeri için favori duraklar oluşturarak hızlı erişimin de mümkün olduğu uygulamada dikkat çeken önemli özelliklerden birisi de gerçek zamanlı bilgi paylaşımı. Diğer kullanıcıların trafikte geçirdiği sürenin sürekli kayıt altına alınmasıyla gerçek zamanlı trafik bilgisi paylaşan uygulama özellikle zaman kaybetmemek için toplu taşımayı kullananlar için önemli bir fayda sağlıyor.

Uygulamayla ilgilenen iOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları buradan ulaşarak uygulamayı kullanabilirler.

Yorumlar (10)

 1. Uygulamayı hemen yükledim İstanbul için gayet güzel olmuş çift vasıta kullanarak gidebileceğiniz noktalar için bile araç sıralaması yaparak sizin için bir kaç seçenek sunuyor gayet başarılı buldum övgüyü hak eden bir uygulama kendilerine teşekkür ederim en büyük sorunumu çözdüler.

  Cevapla
 2. Çok yararlı buldum, ayrıca çok da kullanışlı ama neden deniz otobüsleri yok? IDO eklemesi de yapılırsa benim için vaz geçilmez bir uygulama olur.

  Cevapla
 3. Sonunda! İstanbul için böyle uygulamalara kesinlikle ihtiyacımız vardı. Önce Google’dan bekledim, sonra da Yandex yapar diye düşündüm fakat ikisi de fos çıktı. Beklemediğim bir yerden geldi doğrusu.

  Cevapla
 4. Arkadaşlar İstanbulda bu ay içerisinde aynı sistem açılacak büyük ihtimalle ve aynı uygulama Bursa için burulaş sitesinde bulunmakta ayrıca %100 Türk yerli bir sitem ve algoritma ile çalışmakta.

  Cevapla
 5. unutulan birşey var dolmuşlar 🙂

  Cevapla
 6. Mustafa Ata |

  Evet, Bursa için Burulaş sitesinde yayında olan sistemi biliyorum. Bursaya gittiğimde kullanmıştım, doğru sonuçlar üretmişti. Yalnız bu sistemin yerli yazılım olduğunu bilmiyordum. Yabancı yazılım kullanmak yerine, Türk yazılımını tercih ederim.. Beni Türk mühendislerine emanet edin, onlar beni götürür 🙂

  Cevapla
 7. Henüz mantığı pek sağlam değil, aslında mevzuyu çok iyi ayarlıyor mesela bulunduğun yerden duraya yürüme mesafesini hesaplıyor ve durağa ne zaman varacağını ve varmana en yakın hangi otobüs o durakta olacağını saat kaçta olacağını anlatıyor ama bir kaç aktarmalı bir tarif istediğinde bana 2,5 saatten 7 küsürat saate varan bir yol tarifi çıkarttı. Örneğin İstanbul Sultanbeyliden Maltepe merkeze nasıl giderim dedim. Beni önce kavacığa yönlendirdi oradan aktarma ile karşıya geçirtti oradan zincirlikuyu metroya gönderdi oradan 1. köprüden anadolu yakası oradan ora ora derken tam 7 küsürat saaten sonra maltepeye vardırttı. Ama bana Sultanbeyliden kartal köprüsü yada kartal merkez diyip oradanda maltepeyi tarif etmesi gerekirdi. Diğer bir tarifte ise genel üsküdar altunizade oradan kadıköy kadıköyden maltepe yaptırdı.

  Kısacası tam nerelerden gidebilir henüz onu iyi algılayamıyor. Onun dışında iyi.

  Cevapla
 8. özellikle bu konjukturde Türk mühendislerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Cevapla
 9. zekeriya aslan |

  Eğer aynı işlevde ise, kesinlikle bende milli yazılımı tercih ederim. ayrıca uygulamanın daha fazla seçenek sunması gerekli. zamanın her sorgulamada tekrar girilecek olması eksik noktası.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın