Foursquare 35 milyon dolar daha yatırım aldı; hedeflerden biri de Türkiye'de kazanmak

Foursquare 35 milyon dolar daha yatırım aldı; hedeflerden biri de Türkiye'de kazanmak

Lokasyon bazlı mobil sosyal ağ Foursquare, yayınlanan yeni blog yazısı ile 45 milyon üyeye ulaştığını ve Seri D yatırımını aldığını resmi olarak duyurdu. Yatırıma, DFJ Growth ve Capital Group'un sahibi olduğu Smallcap World Fund öncülük etti. Detayları açıklanmamış olsa da bu son yatırımla Foursquare'in değerlemesinin 600 milyon doların az üstünde sabitlendiği belirtiliyor.

Yeni kaynakla ABD'den sonra Foursquare üzerinden en çok 'check-in' yapılan üç ülke olan Türkiye, Rusya ve Brezilya'da pazarlama ağları genişletilip 'para kazanmaya başlanması' hedefleniyor. 

Son olarak 7 ay kadar önce, 41 milyon dolarlık bir borç anlaşması ile kendisine kaynak sağlayan New York merkezli Foursquare üzerinden bugüne kadar tam 5 milyar check-in gerçekleştirilmiş. 40 milyondan fazla tavsiyenin yer aldığı Foursquare, user-generated content konusunda da başlı başına bir örnek.

Medyada da ilk defa AllThingsD sitesinde haberi yer alan yatırımla ilgili konuşan şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Dennis Crowley ve COO'su Evan Cohen, gelen yatırımı satış ağı ve mühendislik ekiplerinin uluslararası olarak büyümesini sürdürmek amaçlı kullanılacak.

Türkiye, Foursquare için önemli

Dennis Crowley, yatırımın ardından verdiği röportajda özellikle Türkiye'de de para kazanmayı hedeflediklerini açıkça vurguluyor. Foursquare'in uluslararası kullanımında, Türkiye, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde kullanımının yüksek olduğuna dikkat çeken Crowley, yapılan yeni yatırımla buralarda bayi/anlaşmalı işyeri ağının genişletilip reklam satış faaliyetlerinin de üzerine gideceğe benziyor. Şu anda 170 çalışanı olan şirketin merkez ofisi New York olmak üzere, Londra ve San Francisco'da toplamda 3 ofisi bulunuyor. Foursquare, reklam satışlarını Türkiye'de ise iş ortağı üzerinden gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanan ve Webrazzi PRO'da da yer verdiğimiz istatistiklere göre Foursquare'de check-in oranları itibarıyla lider yüzde 28 ile ABD. Onu yüzde 15 ile Türkiye izliyor.

Yatırımla birlikte DFJ'den Barry Schuler de Foursquare'in yönetim kuruluna katılıyor. AOL'de CEO ve Başkan olarak görev yapan Schuler, Foursquare'in çok başarılı bir coğrafi hedefleme gücüne sahip olduğunu iletirken, buradaki içeriklerin, gerçek zamanlı ve bölgesel hedefli kampanyaların gücüne vurgu yaptı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.