Avustralya posta teşkilatından video gönderimi de yapabilen QR kodlu pul
Uygulamalar

Avustralya posta teşkilatından video gönderimi de yapabilen QR kodlu pul

Avustralya posta teşkilatı Australia Post, yaptığı yeni çalışma ile QR kodlu pul özelliğini devreye aldı. Tam da yılbaşı öncesinde artan hediye trafiğinde ortaya çıkan özellik sayesinde alıcıya fiziksel gönderimin yanı sıra QR kodla bir video da iletebiliyorsunuz.

Sistem oldukça basit. Fiziki kargonun üzerine yapıştıracağınız QR kodlu pulu, iOS ve Android platformları için geliştirilen Australia Post uygulaması üzerinden okutuyorsunuz. Daha sonra videoyu çekerek, kargonun karşı tarafa ulaşmasını ve QR kodu okutarak videoyu izlemesini bekliyorsunuz.

Australia Post ile yapılan gönderimlerde QR kod pul kullandığınız ve kargonun üzerine yapıştırdığınız QR pulu okuttuktan sonra, videoyu uygulama üzerinden kaydetmek için 12 saatlik bir süreniz var. Videoyu uygulama üstünden kolayca kaydediyorsunuz, belki paketin içeriği, paketin içeriğindekiyle ilgili bilgileri alıcıyla paylaşabiliyor, ya da kutlama ve tebrik mesajlarınızı da videoda dillendirebiliyorsunuz.

QR kodlu video pulları kullanmak kesinlikle yaratıcı bir iş. Posta teşkilatlarının ve mektuplaşmaların eskisi kadar aktif olmadığını düşünürsek, bugüne ayak uydurmaya çalışan bu tarz kurumların teknolojiye yakınlaşması da oldukça önemli. Örneğin, Hırvatistan posta teşkilatı Hrvatska Pošta da artık gönderimlerin nerede olduğu QR kodla izliyor. Bakalım ülkemizde de bu tarz yenilikçi uygulamalar görebilecek miyiz?

Yorumlar (5)
 1. Ülkemizde geliştirilen bundan daha yenilikçi bir uygulama var aslında :) şu anda beta aşamasında ve AppStore'da. Cardino'da pul yerine zarfın içinde gelen bir kart ve üzerine basılı bir resim var, QR code yerine de Augmented Reality teknolojisi var. https://itunes.apple.com/tr/app/cardino-cards-with-video/id672348070?mt=8 http://sharecardino.com

  1. Yusuf Dursun Yusuf Dursun

   Bir öneri, müşterisini gönderdiği ürün hakkında detaylı bilgilendirmek için firmalara özel bir modül de olursa güzel bir gelir modeli oluşturabilir. belkide düşünmüşsünüzdür :)

   1. Evet B2B çözümler için de çalışmalarımız var. Tavsiye için teşekkürler! :)

 2. Harika bir uygulama. Ben çok sevdim.

  Sevdiğim insanlara el yazımla gönderidğim kartlara bunu ekleyeceğim.

  Damla' nın yazdığı uygulama da güzel yalnız gerçek bir el yazısı ya da kargo gönderimi yapamaması bu uygulamadan ayrılıyor.

  1. Gerçek el yazısı konusunda haklısın, ama gönderim yapıyoruz. Sipariş oluşturulduğunda biz sizin adınıza girdiğiniz adrese gönderiyoruz :) Gerçek el yazısına önem veriyorsanız, bu özelliği sunan bildiğim bir iPad uygulaması Felt. http://feltapp.com