Tüm banka ve kredi kartlarını tek kartta bir araya getirerek cüzdanları rahatlatacak girişim: Coin
Arama
Girişim

Tüm banka ve kredi kartlarını tek kartta bir araya getirerek cüzdanları rahatlatacak girişim: Coin

coin-cardPek çoğumuzun şikayeti, cüzdanlarımızda bulunan çok sayıda kartı aynı anda taşımak zorunda kalmamız. Banka kartları, kredi kartları, hediye kartları ve sadakat kartları…

Eminim çoğumuzun taşımaktan pek de haz etmediği ve anlamsız bir ağırlık olarak gördüğü bu kartlarla ilgili geliştirilen fikir ise, doğrudan hayatı kolaylaştıran bir ihtiyaca yönelmiş durumda: Coin adlı girişimin tek amacı, cebinizdeki tüm kartları, tek bir kart altında birleştirmek. 

Coin aslında bir uygulama ve aynı zamanda donanım girişimi. Tıpkı bilindik bir kredi kartı boyutlarında olan Coin’e, farklı kartlarınızı tanımlayarak kullanabiliyorsunuz. Coin kartları üzerindeki ufak ekran ve buton sayesinde ise, istediğiniz kartlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Kısacası bir kez kartlarınızı Coin’e uygulamanız aracılığıyla tanımlamanız yeterli oluyor.

Hemen yukarıdaki videoda da detayları inceleyebileceğiniz Coin’de, güvnelik detayları da düşünülmüş. Bir uygulama aracılığıyla çalışan Coin, telefonunuzla sürekli iletişim halinde. Yeni kartları üzerinden ekleyebileceğiniz Coin uygulaması, Coin kart sizden uzaklaştığında size bildirim göndererek güvenlik konusu ile ilgili sizleri uyarıyor. Yani kısacası kaybederseniz ya da Coin’inizi bir yerde unutursanız, bunu telefonunuz aracılığıyla öğrenebiliyorsunuz. Bununla birlikte Coin’in ilk etapta iOS ve Android versiyonları ile piyasaya çıkmayı planladığını da belirtelim.

Coin’in bedeli ne kadar olacak?

2014 yılının yaz ayında seri üretime başlanması beklenen ve ön siparişlerin şu anda toplanmaya başladığı Coin, şimdilik yüzde 50’lik bir indirimle 50 dolarlık satış etiketi fiyatına sahip. Ürün piyasaya çıktığında ise 100 dolara satılacak. Coin, ATM’ler ve POS cihazı geçen işyerlerinde de kullanılabilecek. Coin, online ödemelerden ziyade biraz daha çok günlük kullanım için tasarlanmış gibi gözüküyor. Şu anda sadece siyah ve beyaz rengi bulunan Coin, ileride farklı renklere de satışa sunulacak.

coin

Uygulama üzerinden sınırsız kartın kaydedilebileceği, ancak Coin kart üzerinde maksimum 8 kartın saklanabileceği Coin girişimi, ileride çok ses getirecek bir girişim olabilir. Eğer regülasyonlar konusunda sıkıntı yaşamazsa, ABD dışında da hızlı bir büyüme gösterebilecek olan girişimi sahiplenmek isteyen dev isimler de olabileceği aşikar. Coin’in akıbetini, 2014 yılı içerisinde daha net bir biçimde göreceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
 1. uğur özer dedi ki:

  acayip şekilde 2 kere sevindim, 1 böyle bir kartın çıkması, 2 webrazziden önce bu kartı tanıtmam, tabi işin profesyoneli sizsiniz, sizin tanıtımınız çok detaylı.

  Sonuç olarak bu karttan bende de olmalı, on numara bir şey.

  1. Kys dedi ki:

   TechCrunch’tan önce yazmış olsan sevincine hak verirdim 😉

 2. engin dedi ki:

  Cok güzel hemen klonlamak lazım bunu 🙂

 3. Online Marketing dedi ki:

  Kimlik, ehliyet, pasaport, kredi kartı bir arada. Yıllardır konuşuluyor, bir olamadı şu teknoloji

 4. Onur dedi ki:

  Muhteşem… Yatırımcılar sıraya girmişlerdir bile…

 5. Onur dedi ki:

  Çok güzel bir girişim kesinlikle patlama yapacaktır.

 6. Umut dedi ki:

  Bu projenin neredeyse aysını 4 yıl önce, Avea ile en üst seviyede, RHEA yatırım ile uzman düzeyinde,TTNET ile Mecidiyeköydeki binalarının alt katındaki salonlarında paylaşmıştım. Neticede, dinleyip dinleyip birşey yapamayan ve proje öldüren insanlar olarak kaldılar.

  Bu memlekette zekanızın ya da fikrinizin olması, o fikrin parlak olması yetmez, neticede yardımcı enstrumanlara ihtiyacınız var ve o enstrumana sahip olanların,ellerindeki değeri kullanabildiklerini sanmıyorum.

  Güzel iş olacak, bunun bir sonraki aşaması mobilde gelecek.Yakında kağıt paranın hiç kullanılmayacağını bilmek için artık dahi olmaya gerek yok.

  Güzel iş, umarım yakında milyar dolara el değiştirmeleri haberini de okuruz.

  1. Onur dedi ki:

   Hay ağzınıza sağlık… Bu yüzden Türkiyede harcanan binlerce proje vardır daha doğmadan eminim.

  2. Faruk dedi ki:

   Girişimcilikte tüm olay fikri gerçekleştirebilmekte. Ben fikri bulayım birilerine sunayım nasıl olsa sahiplenir yaparlar mantığı ile hiç bir yere varamazsınız.

   Hiç bir memlekette sadece zeka, sadece fikir veya sadece parlak fikir 5 para etmez. Siz kendiniz aklınızda ki fikri kullanmadan (gerçekleştirmeden) başkalarının sizin fikrinizi değerlendirmesini beklemeniz büyük hata.

   Bütün olay execution diye boşuna demiyor herkes.

  3. Özgün dedi ki:

   Bu anlattığınız hikayede bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bilin ki hatanın %100’u sizde.

  4. Umut A dedi ki:

   Mobikasaba uygulamasıyla kredi kartlarını ve sadakat kartlarını telefonda topluyoruz. Ekstra bir maliyeti yok. Ayrıca mekanlardaki canlı instagram resimleriyle sosyal bir tarafımız var.

  5. ruzzgar dedi ki:

   Girişim arayan çoğu yatırımcının veya girişimciye destek verecek şirketlerdeki yatırımcıların kafası çok çalışmadığı için genç beyinlerin iş fikirlerini önemsiyorlar.. Fakat ne yazik ki bazen projeleri anlatırken de o kafa çalışmayabiliyor..

 7. engin dedi ki:

  Sanırım lean startup böyle birşey. Ürün çıkmadan lansman yap bakalım tepkiler nasıl hesabı 🙂

 8. Ulvi dedi ki:

  Bu sabah haberi bir başka yerden okumuştum. Artık siparişi bile verdim. Kart kaybetme gibi sorumluluklardan da kurtulmuş oluruz gibime geliyor.

 9. Reha dedi ki:

  Harika bir girişim. Chip&PIN olarak kullanılması da gerekli bence.

 10. Serkan Karaduman dedi ki:

  Güzel bir uygulama, ama CHIP uygulamasını desteklemeyecek sanırım. Bir zamanlar SIM kartlarımızı kopyalardır böyle… Ona benziyor.

 11. çetin yılmaz dedi ki:

  Bence akıllı telefonlarla uyarlanmalı, telefon zaten yanımda birde coin i taşıyamam, NFC ile konuşturulabilir cihazlar.

 12. Hasan Ozgan dedi ki:

  Bir API yayınladıklarında bir çok cüzdan uygulaması olacak. Belki şimdiden mint.com ile işbirliği halindedirlerdir. Belki mint.com bunu satın almak bile isteyebilir. Merakla bekliyoruz.

 13. Güzel bir çözüm ancak Swipe/magnetic-stripe tabanlı bir çözüm olduğu için Türkiye’de uygulanan chip&pin’e uyumlu değil malesef.

  #NakitsizHayat vizyonuyla 2023 hedefine koşarken, akıllı mobil cihazların daha da yaygınlaşmasıyla, plastik karta olan talep yerini QR Code, NFC, BLE, iBeacon vb teknoloji uyumlu mobil cüzdanlara bırakacaktır diye tahmin ediyorum.

 14. muzaffer dedi ki:

  Bu yapı bildiğimiz kart kopyalama olayına dayanıyor.

  Ülkemizde ileri teknoloji kullanıldığı ve chip&pin teknolojisine geçildiği için bu sistem çalışmaz.

  Belki debit kartlar için kullanılabilir ama o durumda da videoda gözüken pilli kartın ATM’lere girip girmeme sorunu olabilir.

 15. Jonathan dedi ki:

  Acikcasi Amerika`da bu tarz olusumlari uzun zamandir okuyoruz ama henuz bankacilik sisteminde web sitelerinde ozellikle 4 islem bankaciligini asabildiklerini goremedik.Bu gordugunuz video ve benzerlerini de SF ve LA gibi sehirlerde yapabilen bir kac kurulus disinda genele yayamadiklari icin direkt kuzey Amerika`dan Avrupa`ya hemen ihrac oluyor ve bunu da Avrupa`li Amerika`da sanki biz yillardir kullaniyormusuz gibi dusunuyor.Turkiye`de en azindan boyle bir algi var.Acikcasi Amerikan bankacilik sisteminin icerisini bilseydiniz halimize uzulur,adam gibi bir sistem icin yardim ederdiniz.

 16. Burak dedi ki:

  Dünyada ABD dışında manyetik şerit kullanan ülke kalmadığı için ABD dışında şansı yok. Kaldı ki kart üzerinde lisansör kuruluşların güvenlik özellikleri için bazı kuralları var, onları karşılamıyor. Visa, MasterCard, Amex vb onaylamadan yaygınlaşması pek mümkün olmaz.

 17. OGAN dedi ki:

  Bu kartları ATMler yutmaz mı?

 18. Emre Eren dedi ki:

  Videosu bir restoranda çekilmiş. Çok etkileyici. Her ne kadar ABD dışında kullanılması mümkün olmasa da ürün de gayet başarılı. Sanırım iyice yaygınlaşana kadar işletmeciler üzerinde isim, numara, banka logosu falan olmayan bu kartla işlem yaparken tereddüt edeceklerdir. Her seferinde bunun ne olduğunu anlatmak, yasal ya da ticari bir problem olmayacağına ikna etmek gerek. Belki hızla yaygınlaşır ya da uluslar arası bir banka bu işe el atarsa kartı markalayarak projenin önünü açabilir ama şu haliyle çözdüğü sorundan daha fazlasını yaratacak gibi görünüyor.

Bir Yorum Yazın