Tüm banka ve kredi kartlarını tek kartta bir araya getirerek cüzdanları rahatlatacak girişim: Coin
Teknoloji

Tüm banka ve kredi kartlarını tek kartta bir araya getirerek cüzdanları rahatlatacak girişim: Coin

Pek çoğumuzun şikayeti, cüzdanlarımızda bulunan çok sayıda kartı aynı anda taşımak zorunda kalmamız. Banka kartları, kredi kartları, hediye kartları ve sadakat kartları...

Eminim çoğumuzun taşımaktan pek de haz etmediği ve anlamsız bir ağırlık olarak gördüğü bu kartlarla ilgili geliştirilen fikir ise, doğrudan hayatı kolaylaştıran bir ihtiyaca yönelmiş durumda: Coin adlı girişimin tek amacı, cebinizdeki tüm kartları, tek bir kart altında birleştirmek. 

Coin aslında bir uygulama ve aynı zamanda donanım girişimi. Tıpkı bilindik bir kredi kartı boyutlarında olan Coin'e, farklı kartlarınızı tanımlayarak kullanabiliyorsunuz. Coin kartları üzerindeki ufak ekran ve buton sayesinde ise, istediğiniz kartlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Kısacası bir kez kartlarınızı Coin'e uygulamanız aracılığıyla tanımlamanız yeterli oluyor.

Hemen yukarıdaki videoda da detayları inceleyebileceğiniz Coin'de, güvnelik detayları da düşünülmüş. Bir uygulama aracılığıyla çalışan Coin, telefonunuzla sürekli iletişim halinde. Yeni kartları üzerinden ekleyebileceğiniz Coin uygulaması, Coin kart sizden uzaklaştığında size bildirim göndererek güvenlik konusu ile ilgili sizleri uyarıyor. Yani kısacası kaybederseniz ya da Coin'inizi bir yerde unutursanız, bunu telefonunuz aracılığıyla öğrenebiliyorsunuz. Bununla birlikte Coin'in ilk etapta iOS ve Android versiyonları ile piyasaya çıkmayı planladığını da belirtelim.

Coin'in bedeli ne kadar olacak?

2014 yılının yaz ayında seri üretime başlanması beklenen ve ön siparişlerin şu anda toplanmaya başladığı Coin, şimdilik yüzde 50'lik bir indirimle 50 dolarlık satış etiketi fiyatına sahip. Ürün piyasaya çıktığında ise 100 dolara satılacak. Coin, ATM'ler ve POS cihazı geçen işyerlerinde de kullanılabilecek. Coin, online ödemelerden ziyade biraz daha çok günlük kullanım için tasarlanmış gibi gözüküyor. Şu anda sadece siyah ve beyaz rengi bulunan Coin, ileride farklı renklere de satışa sunulacak.

coin

Uygulama üzerinden sınırsız kartın kaydedilebileceği, ancak Coin kart üzerinde maksimum 8 kartın saklanabileceği Coin girişimi, ileride çok ses getirecek bir girişim olabilir. Eğer regülasyonlar konusunda sıkıntı yaşamazsa, ABD dışında da hızlı bir büyüme gösterebilecek olan girişimi sahiplenmek isteyen dev isimler de olabileceği aşikar. Coin'in akıbetini, 2014 yılı içerisinde daha net bir biçimde göreceğiz.

Yorumlar (24)
 1. Uğur Özer Uğur Özer

  acayip şekilde 2 kere sevindim, 1 böyle bir kartın çıkması, 2 webrazziden önce bu kartı tanıtmam, tabi işin profesyoneli sizsiniz, sizin tanıtımınız çok detaylı.

  Sonuç olarak bu karttan bende de olmalı, on numara bir şey.

  1. TechCrunch'tan önce yazmış olsan sevincine hak verirdim ;-)

 2. Cok güzel hemen klonlamak lazım bunu :)

 3. Online Marketing Online Marketing

  Kimlik, ehliyet, pasaport, kredi kartı bir arada. Yıllardır konuşuluyor, bir olamadı şu teknoloji

 4. Muhteşem... Yatırımcılar sıraya girmişlerdir bile...

 5. Çok güzel bir girişim kesinlikle patlama yapacaktır.

 6. Bu projenin neredeyse aysını 4 yıl önce, Avea ile en üst seviyede, RHEA yatırım ile uzman düzeyinde,TTNET ile Mecidiyeköydeki binalarının alt katındaki salonlarında paylaşmıştım. Neticede, dinleyip dinleyip birşey yapamayan ve proje öldüren insanlar olarak kaldılar.

  Bu memlekette zekanızın ya da fikrinizin olması, o fikrin parlak olması yetmez, neticede yardımcı enstrumanlara ihtiyacınız var ve o enstrumana sahip olanların,ellerindeki değeri kullanabildiklerini sanmıyorum.

  Güzel iş olacak, bunun bir sonraki aşaması mobilde gelecek.Yakında kağıt paranın hiç kullanılmayacağını bilmek için artık dahi olmaya gerek yok.

  Güzel iş, umarım yakında milyar dolara el değiştirmeleri haberini de okuruz.

  1. Hay ağzınıza sağlık... Bu yüzden Türkiyede harcanan binlerce proje vardır daha doğmadan eminim.

  2. Girişimcilikte tüm olay fikri gerçekleştirebilmekte. Ben fikri bulayım birilerine sunayım nasıl olsa sahiplenir yaparlar mantığı ile hiç bir yere varamazsınız.

   Hiç bir memlekette sadece zeka, sadece fikir veya sadece parlak fikir 5 para etmez. Siz kendiniz aklınızda ki fikri kullanmadan (gerçekleştirmeden) başkalarının sizin fikrinizi değerlendirmesini beklemeniz büyük hata.

   Bütün olay execution diye boşuna demiyor herkes.

  3. Bu anlattığınız hikayede bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bilin ki hatanın %100'u sizde.

  4. Mobikasaba uygulamasıyla kredi kartlarını ve sadakat kartlarını telefonda topluyoruz. Ekstra bir maliyeti yok. Ayrıca mekanlardaki canlı instagram resimleriyle sosyal bir tarafımız var.

  5. Ruzzgar Ruzzgar

   Girişim arayan çoğu yatırımcının veya girişimciye destek verecek şirketlerdeki yatırımcıların kafası çok çalışmadığı için genç beyinlerin iş fikirlerini önemsiyorlar.. Fakat ne yazik ki bazen projeleri anlatırken de o kafa çalışmayabiliyor..

 7. Sanırım lean startup böyle birşey. Ürün çıkmadan lansman yap bakalım tepkiler nasıl hesabı :)

 8. Bu sabah haberi bir başka yerden okumuştum. Artık siparişi bile verdim. Kart kaybetme gibi sorumluluklardan da kurtulmuş oluruz gibime geliyor.

 9. Harika bir girişim. Chip&PIN olarak kullanılması da gerekli bence.

 10. Güzel bir uygulama, ama CHIP uygulamasını desteklemeyecek sanırım. Bir zamanlar SIM kartlarımızı kopyalardır böyle... Ona benziyor.

 11. Çetin Yılmaz Çetin Yılmaz

  Bence akıllı telefonlarla uyarlanmalı, telefon zaten yanımda birde coin i taşıyamam, NFC ile konuşturulabilir cihazlar.

 12. Hasan Ozgan Hasan Ozgan

  Bir API yayınladıklarında bir çok cüzdan uygulaması olacak. Belki şimdiden mint.com ile işbirliği halindedirlerdir. Belki mint.com bunu satın almak bile isteyebilir. Merakla bekliyoruz.

 13. Ödeme Sistemleri Org Ödeme Sistemleri Org

  Güzel bir çözüm ancak Swipe/magnetic-stripe tabanlı bir çözüm olduğu için Türkiye'de uygulanan chip&pin'e uyumlu değil malesef.

  #NakitsizHayat vizyonuyla 2023 hedefine koşarken, akıllı mobil cihazların daha da yaygınlaşmasıyla, plastik karta olan talep yerini QR Code, NFC, BLE, iBeacon vb teknoloji uyumlu mobil cüzdanlara bırakacaktır diye tahmin ediyorum.

 14. Muzaffer Muzaffer

  Bu yapı bildiğimiz kart kopyalama olayına dayanıyor.

  Ülkemizde ileri teknoloji kullanıldığı ve chip&pin teknolojisine geçildiği için bu sistem çalışmaz.

  Belki debit kartlar için kullanılabilir ama o durumda da videoda gözüken pilli kartın ATM'lere girip girmeme sorunu olabilir.

 15. Jonathan Jonathan

  Acikcasi Amerika`da bu tarz olusumlari uzun zamandir okuyoruz ama henuz bankacilik sisteminde web sitelerinde ozellikle 4 islem bankaciligini asabildiklerini goremedik.Bu gordugunuz video ve benzerlerini de SF ve LA gibi sehirlerde yapabilen bir kac kurulus disinda genele yayamadiklari icin direkt kuzey Amerika`dan Avrupa`ya hemen ihrac oluyor ve bunu da Avrupa`li Amerika`da sanki biz yillardir kullaniyormusuz gibi dusunuyor.Turkiye`de en azindan boyle bir algi var.Acikcasi Amerikan bankacilik sisteminin icerisini bilseydiniz halimize uzulur,adam gibi bir sistem icin yardim ederdiniz.

 16. Dünyada ABD dışında manyetik şerit kullanan ülke kalmadığı için ABD dışında şansı yok. Kaldı ki kart üzerinde lisansör kuruluşların güvenlik özellikleri için bazı kuralları var, onları karşılamıyor. Visa, MasterCard, Amex vb onaylamadan yaygınlaşması pek mümkün olmaz.

 17. Bu kartları ATMler yutmaz mı?

 18. Videosu bir restoranda çekilmiş. Çok etkileyici. Her ne kadar ABD dışında kullanılması mümkün olmasa da ürün de gayet başarılı. Sanırım iyice yaygınlaşana kadar işletmeciler üzerinde isim, numara, banka logosu falan olmayan bu kartla işlem yaparken tereddüt edeceklerdir. Her seferinde bunun ne olduğunu anlatmak, yasal ya da ticari bir problem olmayacağına ikna etmek gerek. Belki hızla yaygınlaşır ya da uluslar arası bir banka bu işe el atarsa kartı markalayarak projenin önünü açabilir ama şu haliyle çözdüğü sorundan daha fazlasını yaratacak gibi görünüyor.