Trendyol kurucusu Demet Mutlu, Türkiye ve MENA bölgesinin barındırdığı fırsatları anlattı

NOAH Konferansı'nın ikinci günü yine internet şirketlerinin sunumlarıyla başladı. Açılış oturumunda sunum yapan şirketlerden biri de Trendyol'du.
Trendyol kurucusu Demet Mutlu, Türkiye ve MENA bölgesinin barındırdığı fırsatları anlattı

NOAH Konferansı'nın ikinci günü yine internet şirketlerinin sunumlarıyla başladı. Açılış oturumunda sunum yapan şirketlerden biri de Trendyol'du. Şirketin kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu, yaptığı sunumda Trendyol kadar neden Türkiye ve MENA'nın e-ticaret alanında potansiyel taşıdığını anlattı.

Sunumunun ilk bölümünde Trendyol'u anlatan Mutlu, 3 yıl önce kurulduklarını ve şu anda moda alanında Türkiye'deki en büyük eticaret girişimi olduklarını söyledi. Trendyol'u ve Modagram'ı kısaca anlattıktan sonra nasıl bu kadar hızlı büyüdüklerini anlatmaya başlayan Mutlu, 3 temel etmenden bahsetti. Büyüme etmenlerini; genç nüfusla birlikte büyüyen ekonomi, teknolojiye kolay ulaşım ve zengin kaynaklara kolay ulaşım olarak sıraladı.

noah-conference-demet-mutlu-3

Bu üç etmeni detaylandıran Trendyol CEO'su Demet Mutlu, büyümelerinin ana noktasını Türkiye ve MENA'nın büyüyen ekonomisine ve genç nüfusa bağladı. Türkiye ve MENA'nın toplam nüfusunun 487 milyon olduğunu ve bu sayının önümüzdeki 10 yıl içerisinde 600 milyona ulaşacağını paylaşan Mutlu, bölgenin nüfusunun yarısının 25 yaşının altında olduğunu aktardı.

noah-conference-demet-mutlu-4

Büyümelerinin ikinci sebebini teknolojiye kolay ulaşım olduğunu söyleyen Mutlu, hızlı büyüyen internet nüfusunu öne çıkardı. Mobildeki büyümeyi de aktaran Mutlu, hali hazırda Trendyol'un satışlarının %20 oranında mobil sayfa ve uygulamalarından geldiğini paylaştı.

noah-conference-demet-mutlu-6

Demet Mutlu, Trendyol'un büyümesindeki üçüncü önemli noktanın tekstil ürünlerine kolay ve hızlı ulaşım olduğunu paylaştı. Yüksek kaliteli ürünlere hızlı üretim süreleriyle ulaşabildiklerini paylaşan Mutlu, esnek ürün teslim süreleriyle daha iyi envanter yönetimi sağladıklarını paylaştı.

noah-conference-demet-mutlu-8

Türkiye ve MENA bölgesinde yapılacak moda merkezli e-ticaretin birkaç milyar dolarlık bir iş olduğunu paylaşan Mutlu, Türkiye'den bu büyüklüğe ulaşabilecek çok fazla girişim olduğunu paylaşarak sözlerine son verdi. Trendyol kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu'nun oturumunun videosunu yukarıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.