NOAH Konferansı'nda Nevzat Aydın, Yemeksepeti'nin hızlı büyümesini anlattı
E-Ticaret

NOAH Konferansı'nda Nevzat Aydın, Yemeksepeti'nin hızlı büyümesini anlattı

 • NOAH Konferansı’nda sahneye çıkan Türk girişimlerden ikincisi Yemeksepeti oldu. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Nevzat Aydın’ın sunumuyla tanıtılan Yemeksepeti’nin istatistiklerinin katılımcıları oldukça etkilediğini söyleyebiliriz.

noah-conference-yemeksepetiNOAH Konferansı’nda sahneye çıkan Türk girişimlerden ikincisi Yemeksepeti oldu. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Nevzat Aydın’ın sunumuyla tanıtılan Yemeksepeti’nin istatistiklerinin katılımcıları oldukça etkilediğini söyleyebiliriz. Sunuma Yemeksepeti’nin istatistikleriyle başlayan Aydın, 2.2 milyon kayıtlı üye, 10 binin üzerinde kayıtlı restoran, günde 60 bin sipariş ve 165 bin yemek servis edildiği bilgilerini paylaştı. Nevzat Aydın, Yemeksepeti'nin büyümesindeki üç temel yolu aktardı. Birinci yol ana işlerine odaklanmak ve pazarı da büyüterek daha yüksek sayılara ulaşmak. İkinci olarak yeni pazarlara açılmak, üçüncü yol ise farklı ürün ve servislerle benzer iş alanlarına yayılmak.

noah-conference-yemeksepeti-2Bu üç yolu da uyguladıklarını belirten Aydın, yıldan yıla halen yüzde 50 büyüdüklerini ancak yemek siparişi pazarında online siparişin halen yüzde 7-8 oranında olduğunu, bu payın 2016’da yüzde 16’ya ulaşacağını tahmin ettiklerini aktardı. Mobil dönüşüm konusuna da değinen Aydın, 2013’te siparişlerin yüzde 30 oranında mobilden verildiğini paylaşırken 2015’te bu oranın yüzde 50’ye ulaşacaklarını düşündüklerini paylaştı.

İkinci büyüme yolu olarak gördükleri başka pazarlara açılmayı hızla gerçekleştirdiklerini söyleyen Aydın, son altı ayda üç yeni ülkeye açıldıklarını belirtti. Yemeksepeti, toplamda ise Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Lübnan ve Yunanistan pazarlarında yer alıyor. Yeni ürünler ve servisler tarafında ise Lokum.com, Papyon.com ve irmik.com’u açtıklarını belirten Aydın, bu şekilde kendi konularına yakın alanlara açılmayı tercih ettiklerini paylaştı.

noah-conference-yemeksepeti-3

Türkiye e-ticaretinin hızla büyüdüğünden bahseden Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, büyüyen pazarın önemli fırsatlar barındırdığını aktararak sözlerini tamamladı.

Yorumlar (3)
 1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Bu başarılar çok güzel hepsini tebrik ediyorum. Ancak yaptıkları bazı yatırımları kapattılar fakat siz onları hiç haber yapmıyorsunuz. Burada tamamen taraflı görüyorum sizi.

 2. Bahceperim Bahceperim

  Doğrusu,hükümetin yerel tohumları yasaklama ile başlayan bazı süreçlerin sonunda evde yemek yapmayı kaldırmayı amaçladığına dair yazıyı okuduğumda ;bu tarz işletmelere sıcak bakamamaya başladım.

  Elbette:Yurtdışında Türk yemek tarzını yansıttığını düşündüğümde destekliyorum.

  Hüseyin Özer'in :Sofra'sı -klasik Türk mutfağına yakın- gibi ilginç,sağlıklı bir Türk FastFoodu geliştirirlerse ,bunun Türk Üreticisine -tarım,turizm- katkıları olacağını düşünüyorum.

 3. Bahadır Bahadır

  Nevzat Bey gerçekten mükemmel bir girişimci. Türk internet tarihine baktığımızda fevkalade önemli bir kilometre taşıdır.

  Yemeksepeti son 14 yılında birçok genç girişimcimiz için yol gösterici bir fener olmuştur.

  Her gecen yıl büyümekte ve bu büyümesi bizlere ışık tutmaktadır.

  Açıkçası bu tür konferanslarda, seminerler de sıklıkla göremiyoruz kendisini.

  Tecrübelerinden, bilgi-birikiminden daha çok istifade edebilmemiz lazım. Şahsım adına kendisini bu tür organizasyonlarda daha fazla görmek istediğimi belirtiyorum.

  Ülkemizin genç girişimlere, genç girişimcilerimizin de Nevzat Bey gibi internet dünyasının duayenlerine ihtiyacı var.

  Webrazzi platformuna da bu tür inovatif paylaşımlarından, organizasyonlarından ötürü teşekkür ederim.