Yemeksepeti'nden bir başka yeni girişim: Papyon.com
E-Ticaret

Yemeksepeti'nden bir başka yeni girişim: Papyon.com

Yemeksepeti, General Atlantic'ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırım sonrasında karşımıza yöresel lezzetlere yönelik Lokum.com ve restoranların gereksinimlerine cevap veren İrmik.com ile karşımıza çıkmıştı.

Yemeksepeti aldığı bu yatırım sonrasında üçüncü yan markası Papyon.com'u yayına açtı. Papyon, yemek içme mekanları ile ilgili bir veritabanı oluşturacak. Restoranların tarzına, menülerine, müşteri yorumlarına, puanlamalara ve diğer pek çok önemli restoran bilgisine restroran sayfalarından erişebiliyorsunuz. Yine bu restoranlara online rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

Restoran seçim konusu bazen gerçekten de sıkıntılı bir süreç olabiliyor. Papyon.com da bu ihtiyacı görmüş ve buna cevap veren bir sistem oluşturmuş. Papyon'un gördüğüm kadarıyla en iyi yanı filtreleme özelliğinin iyi çalışması. Geniş mutfak tiplerinin yanı sıra, semte göre de seçim yapabiliyorsunuz.

Papyon

Şu anda Ankara, Antalya, Bodrum, İstanbul ve İzmir'i kapsayan Papyon.com'da, erkek erkeğe/kız kıza gidilebilecek restoran tavsiyeleri ya da evlilik teklifi için en iyi restoranlar bile listeleniyor. Restoran bilgileri bir hayli geniş tutulmuş, sadece müşteri yorumları değil, mekanların fotoğraflarına, güncel bilgilerine, menülere da erişebiliyorsunuz. Şu anda 600'den fazla seçilmiş mekan Papyon.com'da listeleniyor.

Örneğin yurtdışından gelen misafirlerinizi götüreceğiniz iş yemeğinin restoran seçiminde de, eşinizle çıkacağınız bir akşam yemeğinin restoran seçiminde de seçeneklere Papyon'dan bakabileceksiniz. Bununla birlikte önemli bir konu olan "Kaça çıkarız?" sorusunun cevabı da Papyon.com'da ilgili restoranların sayfasında bulunabilecek. :)

Papyon.com böylece yeni mekan keşfetme konusunda da kullanıcılarına yardımda bulunacak. Aynı zamanda Papyon organizasyon konusunda da size yardım edecek. Kalabalık grupların katıldığı doğum günü, kutlama gibi organizasyonlar için etkinlik oluşturabiliyor ve katılmasını istediğiniz arkadaşları e-posta ile davet edebiliyorsunuz.

Papyon.com size özel tavsiyelerin yanı sıra, gurme yazar Mehmet Yaşin'in restoran ve yemek önerilerini de bünyesine ekleyerek ciddi bir içerik desteği de sağlamış. Papyon.com'un ilerleyen vadede daha çok şehirde aktif olmasının yanı sıra, bu içerik konusunda da kendini geliştireceğini düşünüyorum.

GSM operatörlerinden Vodafone da lansmanla beraber Papyon.com ile yaptığı işbirliği sonucunda Vodafone Red üyelerine yüzde 25'lik bir indirim sunmaya başladı. Yani Vodafone'un ayrıcalıklı müşterileri de Yemeksepeti'nin yeni projesi Papyon.com'daki restoranlarından indirim kazanacak.

Papyon.com hepimize restoran seçimi konusunda yardımcı olacağa benziyor.

Yorumlar (15)
 1. Mekanistin farklı versiyonu gibi

 2. güzel olmuş yerli yelp gibi :)

  benim aklıma gelmişti dicem ama bu herkesin aklına zaten gelmiştir önemli olan ymksepeti elit gibi hazırda iletişimde olduğu restoranlar olması

 3. Ceyhun Ceyhun

  Mekanist'in yapmadığı bir işi online rezervasyon işini ve menü fiyatlarını mekanların detaylı fotoğraflarını koyarlarsa kesinlikle mekanisti rakip olarak görmelerine gerek dahi kalmaz tutulur ama zaten çok popüler mekanlara dair 10 fotoğraf koyulurken hiç bilinmeyenlere 1 fotoğrafla geçiştirilir menü fiyatları hakkında bilgi verilmezse mekanist kadar bile tutulmayabilir çünkü ne kadar arkasındaki ekip güçlü olsa dahi internet işi köşe kapma işi mekanist uzun zamandır yapıyor bu işi..

 4. Yelp ve Papyon'dan sonra Mekanist zor durumda kalır mı bilemem ama artık Mekanist bir şeyleri yenilemeye başlasa iyi olur.

 5. Tüketimbey Tüketimbey

  En kısa zamanda Antalya'yı dahil etmeleri temennisiyle başarılar dilerim.

  1. Biraz küçük ama Antalya da var aslında :)

   http://www.papyon.com/tr-TR/Sayfalar/stellas_manzara.aspx

 6. Nurettin Nurettin

  Diğer girişimlerinde olduğu gibi bu girişimini de yemek ve restorantlar etrafında topladı.Tecrübelerinin ve iş ortaklarının olduğu alanlarda girişimler olduğu için başarılı olacağını düşünüyorum.

 7. Yemeksepeti.com baya ataklar yapıyor sürekli alan adları alıp yemek ile ilgili kategorisini genişletiyor merak ediyorum bundan sonra napcak.

 8. Sinan Ülgen Sinan Ülgen

  En başta Yemeksepetine özenen bir site zannettim halbuki Yemeksepeti girişimiymiş :)

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   44 milyon dolar yatırıp alıp hala içeriğe yatırım yapıyorsa ben daha birşey demiyorum.

 9. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Güzel bir projeye imza atmış Yemeksepeti.com, kendi alanından bir proje olduğu için başarılı olacağına eminim.

 10. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Yemek sepeti Türkiye'de değil de ABD'de olsaydı bu işe girmeden Mekanist'i satın alırdı. Mekanist'i küçümsediklerine adım gibi eminim, ama bu işler böyle olmuyor işte.

  1. İbrahim Akgün İbrahim Akgün

   Çok kıyak bir yorum olmuş Nurettin. Aynen katılıyorum sana.

   1. Murat Murat

    Lakin şöyle bir durum var. Yurt dışından bu işe girecek olan firma TR deki restoran kültürünü , iletişimi bilemez .Satın alıp hazıra konayım der. Yemek sepeti zaten bu işin içinde kültür ve iletişimi biliyor neden alsın ki :)

 11. aslıda bakarsanız bu papyon girişimine benzerliği nedeniyle arkadaşların değindiği yelp ve mekanist i ilgi alanım dışında olduğu için incelememiştim. Zira ben bi işhanımızdaki tostçuyu bide kuru fasulyeci Nuri abiyi tanırım :D

  İnternetten sipariş vermemize gerek yok,akşam da gitsek yemek bitmişse hemen bişeyler hazırlayıverir Nuri abimiz :D

  ama bu vesileyle incelediğim üç girişimden restorant ve yemek mekanıseçme konusunda fikir verici ve daha keyifli olması nedeniyle mekanist i daha çok beğendim açıkcası.