Kim Dotcom'un yeni projesi Mega'dan ilk detaylar

Kim Dotcom'un yeni projesi Mega'dan ilk detaylar

MegaUpload.com ile internet kullanıcılarının gönlüne taht kuran, ancak internet korsanlığı suçlamasıyla 2012 yılı başında göz altına alınan Megaupload’un sahibi Kim Dotcom yeni projesiyle sahalara geri döndü.

Kim Dotcom aylar öncesinden “dünyayı değiştireceğiz” sloganıyla Me.ga adlı projeyi duyurmuştu. Fakat Kim Dotcom için işler pek de yolunda gitmedi. ABD'nin yetkili mercileri, Me.ga alan adını Kim Dotcom'un elinden alarak, projenin hayata geçmesini durdurmaya çalışmıştı.

Kim Dotcom, ABD'nin bu çabalara rağmen proje için belirttiği tarihte yani 20 Ocak'ta Mega projesini kullanıma açacağını duyurdu. Siteyi Yeni Zelanda alan adı olan Mega.co.nz adresine taşınan Mega, Kim Dotcom'un Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre 50 GB ücretsiz depolama alanına sahip olacak.

Bir bulut bilişim platformu olan Mega, kullanıcılara sunduğu ücretsiz depolama alanı bakımından rakiplerine büyük fark atacağa benziyor. Örneğin, Dropbox 2 GB, Google Drive 7 GB ve Microsoft’un SkyDrive ise 7 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor.

mega-kim-dotcom-ekran-goruntusu

Ücret ödeyen Megaupload kullanıcılarını mağdur etmeyecek

Öte yandan Kim Dotcom, ücretli hesaba sahip olan Megaupload kullanıcılarını mağdur etmemek için çalışmalara devam ediyor. Mağdur olan Megaupload kullanıcıları, Mega'daki ücretli hesapları kullanmaya devam edebilecek.

Kim Dotcom'un hikayesini bilmeyenler veya unutanlar için kısaca hatırlatalım. Megaupload’ın sahibi ve kurucusu olan Kim Dotcom, internet korsanlığı suçlamasıyla 2012 yılı başında Yeni Zelanda’daki evinde tutuklandı. Ancak ülkedeki yasal boşluklardan dolayı şu anda tutuksuz olarak yargılanan Kim Dotcom, özellikle milyonlarca dolarlık servetiyle dikkat çekiyor.

Megaupload kullanıma açıkken günlük 50 milyon ziyaret alıyordu ve internet kullanıcıları için oldukça önemli bir yere sahipti. 50 GB'lık ücretsiz veri depolama servisi sunan Mega'nın, kullanıcılar arasında yeniden popüler olacağını düşünüyoruz.

*Görsel kaynak: The Next Web

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.