Kim Dotcom'un yeni projesi Mega'dan ilk detaylar
Bulut Bilişim

Kim Dotcom'un yeni projesi Mega'dan ilk detaylar

MegaUpload.com ile internet kullanıcılarının gönlüne taht kuran, ancak internet korsanlığı suçlamasıyla 2012 yılı başında göz altına alınan Megaupload’un sahibi Kim Dotcom yeni projesiyle sahalara geri döndü.

Kim Dotcom aylar öncesinden “dünyayı değiştireceğiz” sloganıyla Me.ga adlı projeyi duyurmuştu. Fakat Kim Dotcom için işler pek de yolunda gitmedi. ABD'nin yetkili mercileri, Me.ga alan adını Kim Dotcom'un elinden alarak, projenin hayata geçmesini durdurmaya çalışmıştı.

Kim Dotcom, ABD'nin bu çabalara rağmen proje için belirttiği tarihte yani 20 Ocak'ta Mega projesini kullanıma açacağını duyurdu. Siteyi Yeni Zelanda alan adı olan Mega.co.nz adresine taşınan Mega, Kim Dotcom'un Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre 50 GB ücretsiz depolama alanına sahip olacak.

Bir bulut bilişim platformu olan Mega, kullanıcılara sunduğu ücretsiz depolama alanı bakımından rakiplerine büyük fark atacağa benziyor. Örneğin, Dropbox 2 GB, Google Drive 7 GB ve Microsoft’un SkyDrive ise 7 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor.

mega-kim-dotcom-ekran-goruntusu

Ücret ödeyen Megaupload kullanıcılarını mağdur etmeyecek

Öte yandan Kim Dotcom, ücretli hesaba sahip olan Megaupload kullanıcılarını mağdur etmemek için çalışmalara devam ediyor. Mağdur olan Megaupload kullanıcıları, Mega'daki ücretli hesapları kullanmaya devam edebilecek.

Kim Dotcom'un hikayesini bilmeyenler veya unutanlar için kısaca hatırlatalım. Megaupload’ın sahibi ve kurucusu olan Kim Dotcom, internet korsanlığı suçlamasıyla 2012 yılı başında Yeni Zelanda’daki evinde tutuklandı. Ancak ülkedeki yasal boşluklardan dolayı şu anda tutuksuz olarak yargılanan Kim Dotcom, özellikle milyonlarca dolarlık servetiyle dikkat çekiyor.

Megaupload kullanıma açıkken günlük 50 milyon ziyaret alıyordu ve internet kullanıcıları için oldukça önemli bir yere sahipti. 50 GB'lık ücretsiz veri depolama servisi sunan Mega'nın, kullanıcılar arasında yeniden popüler olacağını düşünüyoruz.

*Görsel kaynak: The Next Web

Yorumlar (12)
 1. Şenol Şenol

  nevzat aydın fotoğrafını kim dotcom olarak kullanmanıza çok kızar bence

 2. Merhaba; güzel makale ancak,

  disk.yandex.com.tr unutmuşsunuz. Üstelik kullanıcılar facebook gibi sosyal ağlarda disk.yandex.com durumunu profillerinde paylaşarak 10 GB 'a kadar ve e-maillerinden arkadaşlarını davet ederek arkadaş başına 0,5 MB ve daha fazlasına kadar ücretsiz olarak yandex disk kapasitelerini arttırabiliyorlar.

  Yandex.Disk'e arkadaşlarınızı davet edin ve 10 GB ek alana ücretsiz sahip olun

  Davet ettiğiniz her arkadaşınız için ek 0,5 GB alana sahip olacaksınız.

  Arkadaşınız ise 1 GB*.

  Yandex Disk, internete bağlanabilen tüm cihazlarda

  dosyalarınıza ulaşabileceğiniz ve onları saklayabileceğiniz

  ücretsiz bir servistir.

  http://disk.yandex.com.tr/

  1. Ilker Ilker

   neden reklam yapma ihtiyaci hissettin? Bu tarz servisler oldugu zaten bilinen bir gercek

   1. Merhaba İlker Bey;

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

    Örneklerde adı geçen hizmetlerden, daha fazla alan veren bir hizmetin, örneklere dahil olmayışı dikkatimi çekti sadece. Belkide yazar gözden kaçırmıştır bilemeyiz. Ben sadece not düşeyim dedim. Anlayışınız için tekrar teşekkür ederim.

    Saygılarımla

  2. Şaşırdım! Şaşırdım!

   Para mı alıyorsun onlardan?

   1. üzgünüm, ilgi kuramadım.

 3. Canlıizletv Canlıizletv

  MegaUpload.com Yazınızdada belirtildiği gibi isim yapmış bir site.Bence yeni projeside çok hızlı bir şekilde tutacak gibi.Sonuçta tanınan bilinen birinden çıkması hızlı yayılmasında büyük rol oynuyacaktır.

 4. Dinçer Başdemir Dinçer Başdemir

  Bir ara Box.Net de 50 GB alan vermişti, gerçi hala var mı bilmiyorum ama güzel olmuştu.

 5. Wime77 Wime77

  Anlamakta zorlandığım konuda bu işte. 50 gb kullanıcı başına alan veriyor herif. 50 milyon kişilik bir trafiği kaldırıyor ve bu HERGÜN.

  Türkiye de böyle bir servis sağlayıcısı YOK. Bakın . TTNET' i bu adama tahsis etsek bu band genişiğine çıkamaz. Bu iş TİVİBU ' gibi 1 milyon kullanıcıya video göstermeye benzemez.

  Kaldıki HOSTİNG firması kullanacak olsak BORUSAN, TÜRKNET, TTNET, Turkcell Superonline ve Vodafone' nun satın aldığı Koç Sistemi yan yana koyun sunucularının fişleri elektrik prizine yapışır.

  Bu 50 milyon kişilik ziyaretçi web sayfası gezmiyor. DOSYA İNDİRİYOR, YÜKLÜYOR.

  Kısaca zenginin internet gücü züğürdün çenesini yorar.

  1. Daim Kekillie Daim Kekillie

   güzel anlatmışsın bro.

 6. Serhat Atik Serhat Atik

  Neden bilmiyorum ama bu adamı ve yaptıklarını seviyorum. Bu projenin de çok hızlı bir şekilde tutacağına eminim.

 7. Birgünbelkihayattan Birgünbelkihayattan

  Megaupload benim bildiğim diğerleri gibi bir upload sitesi değil mi? Nasıl bu kadar ünlü olabildi ya. 50 milyon nedir arkadaş..