Devlet kurumları da GitHub'a davetli: GitHub and Government

Devlet kurumları da GitHub'a davetli: GitHub and Government

Yazılım geliştiricilerin yazdığı kodları projeler halinde saklamasını ve başka projeler için geliştirme yapabilmesini sağlayan sosyal kodlama platformu GitHub; yaklaşık 1 sene önce 100 milyon dolar değerinde bir yatırım almıştı.

Bu yatırım ile 1 milyar dolara yakın bir değerlemeye sahip olan GitHub, aynı zamanda 4 milyonu aşkın üyeyi bünyesinde barındırıyor. Şirket son olarak 15 Ekim tarihinde resmi blog'unda yaptığı açıklamada ise government.github.com'u duyurdu. GitHub and Government ile GitHub; resmi kurumları, hükümetleri ve belediyeleri halk ile daha iyi iletişim kurmak ve daha efektif belgeler/dokümanlar yaratmak için GitHub'a davet ediyor.

Konuyu daha iyi anlamanız adına bir örnek vermek gerekirse; belediyelerin bisiklet yollarını ya da apartman numaralarını da içeren haritaları GitHub üzerinden halkın kullanımına açtığını düşünebilirsiniz. Chicago örneğinden gidecek olursak; oluşturulan belgeler halkın ekleme,düzenleme ve silme yapmasına açık oluyor. Gelen bu içerik taleplerini değerlendiren belediye; söz konusu belgelerin en güncel ve doğru olarak tutulmasını, aynı zamanda da halk ile paylaşılmasını sağlamış oluyor.

government.github.com'da devlet kurumlarının bugüne kadar GitHub'ı nasıl kullandığı ile ilgili örneklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu an sayfa üzerinde GitHub'ı kullanan devlet kurumlarının bir listesi de bulunuyor.

github-government-kullananlar

Finlandiya kanun değişiklikleri için benzer bir method kullanıyor

Sizlere daha önce Finlandiya'da hükümetin kanun değişikliklerini GitHub ile olmasa da benzer bir yöntemle halka açtığını paylaşmıştık. Dolayısıyla GitHub'ın attığı bu adım dikkat çekici ve sansasyonel olmasının ötesinde aslında işe de yarayacak bir çözüm.

Şirketin; aldığı 100 milyon dolarlık yatırımın ardından yazılım geliştiriciler haricinde başka kitlelerin de anlayabildiği ve aynı zamanda kullandığı bir ürün haline gelmesi en büyük amaçlarından bir tanesi. GitHub and Government'ı da bu doğrultuda güzel bir başlangıç olarak değerlendirebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.