Müzisyenlerin GitHub'ı olmayı amaçlayan Splice, 2.75 milyon dolar yatırım aldı

Müzisyenlerin GitHub'ı olmayı amaçlayan Splice, 2.75 milyon dolar yatırım aldı

Müzisyenler için GitHub olmak üzere yola çıkan Splice, 2.75 milyon dolar yatırım aldı.

Yazılımcıların aynı proje üzerinde birbirinden farklı lokasyonlarda çalışmasına olanak tanıyan GitHub; aynı zamanda versiyonlama, hata yönetimi ve yedekleme gibi işlevleri de yerine getiriyor. Bir konser esnasında gerçekleşen sohbetten ortaya çıkan Splice da benzer bir şekilde müzisyenlerin şarkı yaparken versiyonlama yapmasını, başka müzisyenlerin de aynı şarkı üzerinde çalışmasına ve müzisyenlerin birbirlerine yorum yapabilmesine izin veriyor.

NYC/ABD merkezli girişim, geçtiğimiz günlerde kapalı beta versiyonunu duyururken aynı zamanda 2.75 milyon dolar değerindeki tohum yatırımını da açıkladı. Söz konusu yatırımda Union Square Ventures, True Ventures ve First Round Capital gibi isimler bulunuyor.

Steve Martocci ve Matt Aimonetti tarafından kurulan girişim, aynı zamanda kurucu ortaklarının geçmiş tecrübeleriyle de dikkat çekiyor. Örneğin melek yatırımcılık tecrübesi de bulunan Steve daha önce grup mesajlaşma servisi GroupMe'nin kurucu ortağıydı, Matt ise geçmişte LivingSocial ve PlayStation gibi şirketlerde çalışmış.

Müzisyenler için bulutta çalışan teknoloji çözümü olmanın ötesinde bir platform görevi de gören Splice; müzisyenlerin eserleriyle ilgili yorumlar almasına ve başka müzisyenleri keşfetmesine olanak tanıyor. Müzisyenlerin yaptıkları şarkı ya da şarkı parçalarını farklı farklı versiyonlar halinde bulutta yedekleyen, bu eserleri diğer müzisyen ve hayranlarıyla paylaşmasına izin veren ve müzisyenlerin aynı eser üzerinde çalışmasına olanak sağlayan şirketin şu an Los Angeles ve New York City'de ofisleri bulunuyor.

splice-ekran-goruntusu

Şu an dileyen herkes Splice.com üzerinde üyelik formunu doldurarak üyelik davetiye talep edebilir. Üyelik süreci esnasında SoundCloud hesabınız ile entegrasyon olanağı da sunan Splice, aynı zamanda çeşitli sorular da soruyor. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar ve SoundCloud hesabınızın aktifliliği platforma daha erken üye olabilme konusunda önemli birer etken olsa gerek.

Oldukça başarılı bir girişim olan GitHub, kendi alanı olan yazılım haricinde çok sayıda girişimin iş modelinde de önemli izler bıraktı. Splice'ı da rahatlıkla bu girişimlerden biri olarak değerlendirebiliriz. Özellikle bilgisayar ile çalışan müzisyenlerin gerçek hayatta yaşadıkları bir probleme oldukça işlevsel, sosyal ve açık kaynak bir çözüm olmak isteyen Splice, aldığı yatırımla beraber gelecek için umut vaadediyor. Splice ile ilgili gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.