Evden eve taşımada nakliyat şirketlerini toplayan pazaryeri: Enakliyat
Arama
Yeni Girişimler

Evden eve taşımada nakliyat şirketlerini toplayan pazaryeri: Enakliyat

enakliyat logoİnternette artan seçenekler ile hayat kolaylaşıyor. Yemek siparişi, otel rezervasyonun da aralarında bulunduğu kullanıcı ile ticaret yapanı buluşturan pazar yerleri ile kullanıcılar geniş seçenek aralığından en uygun hizmeti seçiyorlar, satıcılar  ve hizmet sağlayıcılar ise yeni müşterilere ulaşabiliyor.

Pazar yerleri özellikle yemek ve turizmde sıklıkla kullanılırken birkaç örneği bulunsa da TÜİK verilerinde ülkemizin %40’ına yakını kiracı olduğunu düşündüğümüzde, kullanıcı ile nakliyat firmasını buluşturacak pazar yerlerinin yer almasının geciktiğini söylemek mümkün. Bu pazar yerlerinden birisi de Enakliyat. Evden eve taşınmak isteyen kişiler ile nakliyat şirketlerini buluşturan platform kullanıcıların kendi ihalelerini oluşturarak hizmet için fiyat toplamasını sağlıyor.

İskender Yılmaz ve Muhammed Yusuf Yılmaz tarafından kurulan Enakliyat, 10 binden fazla üyesi ve onaylı 331 evden eve nakliyat firması ile hizmet veriyor. Kullanıcıların ücretsiz üye olarak faydalanabilidiği girişimin gelir kaynağı ise nakliyat şirketlerinden alınan komisyon.

enakliyat-ekran-goruntusu

2012 Ocak ayında yayına başlayan Enakliyat girişiminde kullanıcılar taşınacak eşyal tipini, tarih aralığını seçerek dairenin kaçıncı katta olduğu ve asansör durumu ile ile ilgili detaylı adres bilgisi girerek ihaleyi açıyorlar. Nakliyat şirketlerinden gelen teklifler sonrasında kullanıcı daha önceki müşterilerin yorumlarını da göz önünde bulundurarak uygun bulduğu şirket üzerinden nakliyat işlemini gerçekleştiriyor.

Kullanıcının taşıma ihalesi formunu doldurması ile başlayan süreç nakliyat firmaları tarafındanda basit bir akış içerisinde ilerliyor. Kullanıcının açtığı ihaleye ilgili konuma uygun teklif verebilecek firmalar Enakliyat tarafından bilgilendiriliyor. Nakliyat firmasının verdiği teklif müşteri tarafından onaylanırsa firma müşteri bilgilerini ulaşabiliyor. Süreç boyunca Enakliyat taşınma sözleşmesi, eşya listesi, taşınma planının da aralarında bulunduğu ilgili evrakları hazırlayarak platform hizmetini sürdüyor.

Girişim 1 yılda 1500’den fazla müşteriye hizmet ettiğini belirtiyor. Kullanıcılar ücretsiz üyelik ile tüm hizmetlerden faydalanırken nakliyet şirketleri yeni müşteri bulmalarına karşılık nakliyat bedelinden komisyon ödüyor. Yeterli talebi yaratana kadar yeni girişimler için performansa dayalı gelir modeli sürdürülebilirlik için önemli. Enakliyat’ın gelir modeli şehiriçi nakliyattan %5 şehirlerarası nakliyattan %10 olarak belirlenmiş.

Geçtiğimiz günlerde Hasan Aslanoba’nın girişimi nakliyat platformu Webnak yoğun ilgi çekmişti. Enakliyat‘ın da aralarında bulunduğu belirli bir alana odaklı platformlar ile birlikte yeni bir pazarın oluşacağını söylemek mümkün. Özellikle bu alanda bilinen en iyi örneklerinden ABD’de Kleiner Perkins Caufield & Byers’ın da yatırımcıları arasında bulunduğu toplamda 41.3 milyon dolar yatırım almış uShip‘i baz aldığımızda proje güçlü bir pazar potansiyelini gözler önüne seriyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
 1. sefer dedi ki:

  çok başa bela bu nakliyeciler. bir defa kayıt yaptımı 50 defa telefon ediyorlar.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Aslanoba’ nın projesi de bu değil miydi ? Bu projeye yatırım yapması daha mantıklı olurmuş aslında 🙂

  1. Anıl dedi ki:

   Yorum yapmadan önce iki projeyi de incelemenin faydalı olduğunu düşünüyorum. İki proje arasında iş planından, temel fonksiyonlara kadar çok büyük farklar var. Aynı sektör içerisinde iş yapıyor olmaları, aynı işi yaptıkları anlamına gelmiyor.

  2. SHOPEN dedi ki:

   Nakliyat ile Nakliye arasında fark vardır. Genel olarak
   nakliyat evden eve taşımalar için kullanılır. Webnak ise bildiğimiz
   kadarı ile B2B iş modelini sunmakta. Enakliyat’a da başarılar. İyi
   bir platform, ileride armut.com veya ehil.com gibi sitelerinde bu
   alanlarda alt kategorilerinin daha güçlü olacağı kesin.

 3. Mehmet Karlıdağ dedi ki:

  enakliyat’ ı geçenlerde bir taşınma ihtiyacım için kullandım, ve tahmin ettiğim üzere anlaşmış olduğum fiyata taşıma gerçekleştirilmedi, neredeyse iki kat fiyat istediler eve geldiklerinde.
  dolayısıyla evden eve taşıma konusunda bu modelin pek de uygulanabilir olmadığını bizzat denedim, gördüm..

  1. yusuf dedi ki:

   nelerin taşınması gerektiği gibi ucu açık bir konuyu ihalenizde net belirtmezseniz sorun yaşamanız doğal.
   bir ay önce bu sistem üzerinden hizmet aldım ve bu modelin uygulanabilir olduğunu bizat denedim gördüm..ki bir hafta sonra aslanobanın webnak yatırımını hepimiz burdan okuduk.

 4. Serhat SAPCI dedi ki:

  Turklerin aşağılanmasında rol alan bir proje tasarımı daha
  !!! http://www.gavick.com ait olan tasarımı çalarak büyük bir proje olmaya
  çalışmak rezalet bence. Webrazzinin bu tür projeleri desteklemmesi
  ve reklamlarını yapmaması gerekir aslında. Bu tür çalıntı tasarım /
  projeler yüzünden Türklerin yaratıcılığının aslında bir nebze de
  olsa kısıtlı olduğunu görüyoruz.

  1. the sft dedi ki:

   ne çalması hazır template

 5. e nakliyat dedi ki:

  nakliye zor iş e-nakliyat ise çok daha zor iş yüz yüze bile anlaşamadığınız adamlarla yüzünü bile görmeden anlaşmak daha daha zor bir iş.

 6. Güven dedi ki:

  Çok yanlış sistem bizim nakliyeciler arasında insana benzemeyenler var, sen ne kadar yavaş taşıyın kırılcak desende koliyi fırlatarak atarlar. Böyle bir sistem kurcaksan kendi nakliye şirketini kurcaksın 20-30 tane kamyon veya tır olcak kendi araçlarınla taşiyacaksın.

 7. SHOPEN dedi ki:

  Haber güzel fakat yazıyı yazan arkadaşlarında pek işi
  bilmeden yazdığı, sırf popüler olduğu için Hasan Aslanoba ve
  yatırımlarına atıfta bulunduğu bu haber ile gayet net
  anlaşılıyor… Muhtemelen 2 seneye yakın süredir aktif olan bir
  siteyi daha öncesinde duymuşlardır.. Umarım yorumda
  paylaşılabilirdir, sonuçta yazarlarda eleştirilebilir. Dediğim gibi
  haber çok güzel, biraz daha araştırılarak (armut.com, ehil.com
  içerisinde) daha güzel örnekler verilebilirdi.

  1. A. Buğra Ferah dedi ki:

   Merhaba Shopen,

   İlgin için teşekkür ederim. Armut.com ve Ehil.com’u biliyorum bahsettiğin iki web sitesinin kendi arasında kıyaslanabilir ama yazıda kullanıcının genel hizmet almasından ziyade bu yazı ABD’de uShip örneği ile nakliyat segmentinin önemini belirten bir yazı oldu.

 8. Yakup Sezer dedi ki:

  Bence nakliyatın e-hali, önemli bir iş kolu, henüz
  keşfedilmemiş ve üzerine ciddi iş modelleri geliştirilebilir.
  Buradaki işlerin regüle edilmesi şart! Bu nakliyecilerin eğitilmesi
  şart! Müşterinin kral olduğu bir devirde, sözün müşteriye geçmeye
  başladığı bir alan ve Enakliyat bunu sağlayabilir.
  Tebrikler.

 9. yazarBK dedi ki:

  Arkadaş daha geçen gün böyle bir proje yapmayı düşündüm. Maddi ve zamansal imkansızlıklar nedeniyle aklımıza gelen projeleri hep başkalarının gerçekleştirdiğini görüyoruz 🙁

 10. Sosyal dedi ki:

  Bence Hasan Aslanoba’nın Webnak’a yaptığı yatırım taşları yerinden oynatacak ve unla tuz edecek bir yatırım.

 11. Yusuf dedi ki:

  Nakliyat işleri için pazaryeri tarzında işleyen web siteleri oldukça fazla ve bu siteler maalesef firmalardan para aldıkları için iyi veya kötü firma ayrımı yok, firmalar için eklenen yorumların ise objektif olduğu tartışılır bu nedenle bir kere firmayla anlaştığınız zaman gerisi firmanın vicdanına kalıyor pazaryeri size sadece teklif ekleme ve teklif alma hizmeti sunuyor sonrasına karışmıyor.

 12. nakliyat dedi ki:

  başarılarınızın devamını dileriz nakliyatilan.net olarak

 13. sistem güzel ama daha çok kurumsal firmaların yer alması gerektiği kanaatindeyim. Hiçbir belgesi olmayan dahi üye olabiliyor, doğal olarak diğer firmalar ve müşteriler için olumsuz durum teşkil edebiliyor

 14. ofis taşıma dedi ki:

  belgesi olmayan ve ev taşımasıyla lakası olmayanlarım cok oldugu bir site haline gelmiş malesef….

 15. her şeyi çok güzel yazmışsınız kendinizi harika tanıtmışsınız ama gel gelelim işin icraat kısmına maalesef bu sistemde hem müşteri mağdur oluyor hemde kurumsal firmalar mağdur oluyor. çünkü sisteminizde kayıtlı yaklaşık 1000 tane firma var ve bu firmaların %98 i yetki belgesi olamayan firmalar. keşke kurumsal firmalar ile çalışsaydınız en azından müşterileriniz de mağdur olmaz

 16. depolama dedi ki:

  Enakliyat platformunu bizzat kullanan bir hizmet veren olarak burada yapılan bir çok yoruma katılıyorum. Türkiye genelinde bile 1000 tane k3 belgeli nakliyatçı yoktur belki de. Gelin görün ki e nakliyatta sadece istanbulda hizmet veren yüzlerce firma var. Bu belgesiz firmaların sistemden temizlenmesi çok iyi olurdu. Diğer taraftan da müşteriler için bulunmaz fırsat 2 dakikada 30 nakliyeciden teklif alıyorlar. yorumları okuyup karar verebiliyorlar. Fakat kurumsal firmalar için kötü tarafı fiyatların oldukça aşağıya çekilmesi. 1000 lira fiyat verdiğiniz bir işe başkası çıkıp 500 lira veriyor. Bunun sonunda mağdur olan gene müşteri oluyor. çünkü taşıma günü geldiğinde bu iş 500 liraya yapılmaz diyip fiyat arttırıyorlar.

 17. Ali dedi ki:

  her ne olursa olsun başarılı bence acaba istanbul için http://www.ikincielesyapiri.istanbul gibi uzantılı alan adıyla gidilse daha iyi olabilirdi sanki..

 18. nakliyat dedi ki:

  Sadece İstanbula hizmet vermiyor bence başarılı olmuş getirisi doğru kullanan için var ben kullanıyorum bugüne kadar herhangi problem yaşamadım.

Bir Yorum Yazın