Hasan Aslanoba bu sefer bizzat kendi girişimi ile sahnede: Webnak
Yenilikler

Hasan Aslanoba bu sefer bizzat kendi girişimi ile sahnede: Webnak

Aslanoba Capital bünyesinde yaptığı yatırımlarla Türkiye internet sektöründe oldukça yoğun bir gündem yaratan Hasan Aslanoba, geçtiğimiz dönemlerde kendi internet girişimlerini de hayata geçireceğini açıklamıştı. Hatta detaycı okuyucularımız hatırlayacaklardır; Aslanoba, nakliyat sektöründe önemli bir açık gördüğüne ve bu konuya online bir çözüm yaratacağına da Webrazzi Startup’13 Konferansı'nda değinmişti.

Söz konusu girişim, bu yazıda sizlere tanıtacağımız Webnak. webnak.com.tr adresinden yayın yapan Webnak, "Yükünüze araç bulmanın en hesaplı yolu" sloganı ile dikkat çekiyor. Bu arada Webnak'ın Hakkımızda bölümünde platformun arkasında Hasan Aslanoba ve Aslanoba Gıda'nın olduğu açıkça belirtiliyor.

Webnak'ın iş modeli oldukça net. Webnak özetle yük veren müşterileriyle yük alan nakliyecileri online bir ortamda buluşturuyor. Nakliye hizmeti satın almayı düşünen yük veren müşteriler Webnak üzerinde ihale sistemi ile kendileri için en uygun olan ve Webnak tarafından onaylı nakliyecilerden birini seçiyor. Böylece yük veren kullanıcıların en kaliteli hizmete en ucuz fiyattan ulaşmasını sağlanıyor.

Webnak'ı kullanan yük verenler, yukarıda da belirttiğimiz gibi Webnak tarafından onaylanmış olan nakliyecilerle çalışıyor. Bunun haricinde yük verenler araç takip sistemi ile aracın konumunu internetten kontrol edebileceği gibi platformun profesyonel destek hizmetinden de yararlanabiliyor. Bu arada Webnak platformuna üye olmak hem yük verenler hem de yük alanlar için tamamen ücretsiz.

webnak-ekran-goruntusu

Webrazzi'de ağırlıklı olarak yer verdiğimiz internet girişimleriyle kıyaslayacak olursak oldukça farklı bir kesime hitap eden Webnak'ı değerlendirirken platformun tasarımı, yazılımın kalitesi, üyelik süreçlerinin zorluğu gibi etmenleri ikinci plana atmak daha doğru olabilir. Webnak'ın oldukça geleneksel yöntemlerle ilerlemiş, bugün de yoluna öyle devam eden bir sektöre; performans ve kalite sistemleri, "onaylı nakliyeci" avantajı, çok hızlı yanıt olanağı ve anlık lokasyon bilgisi aktarımı gibi yenilikler getirdiğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu arada geçmişte de siz Webrazzi okuyucularına iş modeli Webnak'a benzer olan Tasitasin.com gibi bir takım örnekler aktarmıştık.

Aslanoba'nın kendisinin de belirttiği gibi nakliye sektörünün bu alanında bir eksiklik olduğu ve online bir çözümün başarılı olma potansiyeli taşıdığı açık. Ancak Webnak'ın başarılı olması için operasyonel olarak oldukça önemli adımlar atması gerekiyor. İnternet ile ilişkisinin çok üst düzeyde olmadığını tahmin edebileceğimiz yük verenlere ulaşmak, onları bu yapıya ikna etmek gibi bazı zorlukların üstesinden gelmesi gereken Webnak, zaman içinde operasyonel başarısına bağlı olarak karlı bir yapıya bürünebilir.

Aslanoba Capital'in yatırımlarının yanı sıra Hasan Aslanoba'nın kendi girişimleriyle ilgili gelişmeleri de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (95)
 1. Sedat Çakır Sedat Çakır

  Site tasarımı gerçekten çok güzel olmuş!

  1. Fatih Bektaş Fatih Bektaş

   Logo siteden daha güzel olmuş!

   1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

    İsim hepsini döver.

   2. Sedat Çakır Sedat Çakır

    PowerPoint clipart 2002 terk!

 2. projenin aynısını 15 gün önce bir arkadaşla konuştuk böyle bir iş yapsak diye. sanırım aslanoba ile aynı kafaları yaşıyormuşuz :)

  yatırım sahibi olmadığımız için ucuz yollu nasıl çözerizi düşünürken şimdi bunu gördüm, hayat çok garip :)

  başarılar..

  1. Saim Herdaimciler Saim Herdaimciler

   Birileri sizden biraz daha önce düşünmüş sanısram.

  2. fikrin hiçbir değerinin olmadığını,

   kapital + girişimcilik ruhunun olayın temeli olduğunu öğrenmişsinizdir umarım;)

 3. Bu iş sanıyorum Aslanoba nın bir sonraki "billion-dollar-business" işine temel olacak dağıtım ağını da kurmasını saglayacak :) mı acaba ;)

 4. Orçun Madran Orçun Madran

  Fikir olarak güzel. İhtiyaç duyulan bir alan için üretilen bir çözüm. Ancak Web tasarımı olarak daha "şık" bir tasarım daha kaliteli ve kurumsal gösterebilirdi verilen hizmeti.

 5. Ahmet Alan Ahmet Alan

  Güzel proje, yıllardır hep dillendirdiğimiz bir proje aslında. Bununla ilgili Amerika'da uygulanan bir sistem var sanıyorum. Çünkü History Channel'da belgesel var, herkes fiyat teklifi vs yapıyor, sonra gidiyor yükü alıyor teslim ediyor vs.

 6. Halil İbrahim Yildiz Halil İbrahim Yildiz

  Bu proje ABD'de ve hatta CNBC-e ve History Channel da aynısı mevcut, yük borsası var. Taşıyıcılar teklif veriyorlar ve saati bittiğinde gidip bunu taşıyorlar. Ancak ülkemiz ve aslanobanın şirketlerinin durumu göz önüne alındığında mantıklı bi girişim olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

 7. Hüseyin Hüseyin

  İşlev ve tasarım olarak daha iyi olmalıydı. Kendilerine yazılım ve tasarım desteği mi sağlasak acaba ?

  1. evet kesinlikle isminizdeki linke benzer bir site yaptırmaları gerek.

   1. Sami Eymur Sami Eymur

    :))) Süper cevap :D

   2. bencede yeterli olurdu, 2 telefon tamam. Biri meşgul çalarsa diğerini ararlar, garantiye almak gerek, müşteri kaçmasın...

   3. Hüseyin Hüseyin

    Yaptığım yada yapabileceğim işlerin yorumu burdan bilmeden yapacağınız yorumlarla size düşmez. İsmimde yazan adresi bir site olarak kullanmadığım zaten açıkca belli.

    Dilerseniz siz bana güvendiğiniz projelerinizi sunun , bende size yaptığım projelerimi sunayım ondan sonra tekrar karşılıklı yorumlayalım.

   4. Hüseyin Hüseyin

    Yaptığım yafa yapabileceğim işleri burda sizinle tartışacak değilim. Adımdaki linki site olarak kullanmadığım zaten açıkca belli. Ama dilerseniz siz bana projelerinizi sunarsınız, sonra ben size yaptığım projeleri sunarım. Ondan sonra oturur yorumlarız.

   5. Huseyin Bey, gerçekten linkini verdiğiniz sayfa yaptığınız yorumla hiç örtüşmüyor.

   6. Hüseyin Hüseyin

    Ali bey yaptığım yoruma örnek açısından paylaştığım bir link değil zaten, yorum yaparken sorduğu için webrazziye yorum yaparken sürekli kullanmış bir adres olduğu için bu seferde onu yazdım. Böyle bir kıyaslama yapmayı düşünseydim zaten oraya yazacak çok daha kaliteli projelerim mevcut.

 8. Hasan bey'in bu girişimine yatırım yapmam. Siz olsaydınız yapar mıydınız?

  1. çok komiksin hüseyin, hasan amcam varken yatırımcı mı lazım?

  2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Yatırım aradıklarını sanmıyorum :-)

  3. Aybars Oruç Aybars Oruç

   Merhaba,

   Profesyonel olarak deniz taşımacılığı ile uğraşıyorum. Ayrıca web geliştirme ile de uzun zamandır ilgileniyorum. Tecrübelerim ışığında iyi bir proje olacağına inanıyorum. Yani ben kesin yatırım yapardım. Bu işin markası pek olmaz. Yükün güvenli, zamanında ve ucuz taşınması gerekli. Kullanıcı değerlendirmeleri, yorumları olabilir. Güvenli ticaret döngüsü uygulanabilir. Başka çözüm ve pazarlama yolları da aklıma geliyor. Şimdi ukalalık olmasın diye yazmayı uygun bulmuyorum.

   Söylediğim gibi değerli bir proje olduğuna inanıyorum.

 9. enakliyat.com.tr nin klonu olmuş.

 10. Nakliyeciler Kralı Nakliyeciler Kralı

  Gerçekten çok başarılı bir proje; Tebrikler.

 11. Herkes yine hohoho bu girişim tutmaz, tasarım çok kötü hohoho ayağına girmiş. Siz gidin adsenseden 1-2 tık alınca sevinin. Aslanobanın tarafını tutmuyorum fakat, internet işin de başarılı mı olmak istiyorsun? 1- Fikir 2- Para şart. Bunu sende bende o da biliyor. E adam fikiri bir şekilde oluşturmuş, kurmuş. Parası var mı? Cevabını vermeye gerek yok. Tasarımı bende sevmedim fakat ilerleyen dönemde yenilerler herhalde. Ahkam kesmemek lazım hemen.

 12. Bu sektördeki yaklaşık 15 senelik tecrübeme dayanarak söyleyebileceğim sektörün şu an için online'a çok yönelmediği.Ancak tahminimce gidişat ister istemez bu yönde olacaktır. Ayrıca 2008'de temellerini attığımız ve 2013'te tasarım ve yazılımını yenilediğimiz, nakliyeciler (daha çok freight forwarderlar) ve dış ticaret firmalarını aynı platformda buluşturan www.navluniste.com sitesini ilgili arkadaşlara (özellikle forwarder) tavsiye ederim.

 13. Para, parayı çeker tutar bu proje :)

  ama tasarım konusunda 2 versionda çok iyileşmeler yapılması lazim...

 14. Çağrı Çağrı

  Hasan Bey tasarım ve kodlamayı da kendisi yapmış sanırım. Neyse başarılar diyelim... :)

  1. Saim Herdaimciler Saim Herdaimciler

   Hasan html-css öğreniyor.

 15. Londener Londener

  Haberdeki ekran görüntüsünü görünce siteye giresim gelmemişti. Stock ikonlar vs... Sonuçta arayüz artık önemli bir seçim noktası son kullanıcı için. Ama farkettim ki sitenin arayüzü daha farklıymış. Belki haberin içeriği güncellenebilir.

  Arayüz dışında, hangi firmalar var, kim ne gibi bir itibara (ranking) sahip, kullanıcıların o firma hakkında yorumları (reviews) gibi karar vermeye yardımcı olacak profil bilgilerine nerden ulaşılıyor bulamadım ya da yok ya da sadece üyelikle ulaşılıyor.

  İhaleleri görüntülemek için direk üyelik istenmesi; "alışveriş merkezine tipini beğenmediklerim girmesin" gibi itici geliyor artık. Sonuçta üye olmadan, siteyle ilişki kurmadan, içerik görüntlemek tercih edilebilir olmalı!

  Bir nakliye firması sahibi olarak anasayfadaki "açıklayıcı?! ve öğretici?!" bannerlar haricinde sitede ne var ne yok, kim ne yapmış öğrenmek biraz zor gibi!

 16. Tasarımın maşallahı var

  1. evet nazar boncuğunu koymayı unutmuşlar!

 17. Güzel analizler yapalım.

  1)İş mantık olarak doğru.

  2)İkinci cümlem yok.

  Şimdi de analizler,

  1)Büyük firmalar bu işe girer mi? Girmez.Çünkü genelde ihale yöntemi ya da başka rabıtalarla çalışırlar.

  2)Küçük firmalar girer mi? Bu olabilir. Neticede irili ufaklı binlerce taşıma firması var.Yarın biri çıkıp da evdenevenakliyat.com gibi birşey de yapabilir.

  3)Ancak buradaki temel sıkıntı,yüklenici firma.Bunların büyük kısmının telefonu bile eskidir, üzerindeki tozdan mahfolmuştur.Santralleri bile yoktur.Bilgisayarları varsa da pentium MMX ise iyi kabul edeceğim.

  Bir VC'nin önüne gelseydi iş,misal Cankut Bey, inceler ve şöyle yazardı, hem de 10 dakikada.(Emek verilen projeleri ve hayalleri kısa sürede okuyup reddebilen birileri oldukları için aynen metni aşağı alıyorum) Hadi kolay gelsin:)

  Merhaba Hasan Bey,

  Sundugunuz bilgiler icin tesekkurler, ancak maalesef su asamada projenize yatirim yapmayi dusunmuyoruz.

  Girisiminizde basarilar dilerim.

  Sevgiler,

  Cankut

  (Benden bu kadar:))

 18. Yakinda yazacaginiz yazi. Aslanboa batti.

  1. Bu siteyi Aslanoba kurmasaydı haber olur muydu ?

   1. Büyük ihtimalle olmazdı. Kurucunun kim olduğu bir etken olmamalı mı?

   2. Sami Eymur Sami Eymur

    Bence olmamalı etken. Magazin dünyasının ünlülerinin her hareketini izleyen paparaziler gibi bizde Aslanobanın hareketlerini mi izleyeceğiz. Yatırımlar tamam fakat yakında "aslanoba şu restaurantta bununla göründü, acaba yeni bir yatırım mı var" gibi magazinvari haberleride göreceğiz sanırım Ali Bey.. Haksız mıyım?

   3. Sami Eymur Sami Eymur

    Aynı projeyi ben hayata geçirsem asla haber olmayan bir proje sırf Aslanona yaptı diye niye haber niteliği taşıyor ki? Güzel, eşsiz kaliteli proje ve haberleri yayınlıyorsunuz sanıyordum.. Trendyolun sahibi olan hanımefendininde haberlerini görmek nasip olur umarım :) Neticede oda ünlü bir firmanın sahibi... ;)

   4. Saim Herdaimciler Saim Herdaimciler

    Bence bi yatırımcıyı anlayabilmek açısından haber değeri olabilir. Ama biraz sırıtıyo tabi.

   5. Elbette projenin sahibi Aslanoba diye haber OLMAMALI. Burası webrazzi. Burada isimler değil, yapılan işler konuşulmalı. Yapılan iş webrazzi'de yayınlanacak kadar başarılı mı? Değil. X kişisi yapsaydı yayınlanır mıydı? Asla. E o zaman?

    Niyetiniz nedir bilmiyorum ama Aslanoba'nın kişisel marka değerinden en az %40 payınız olmalı diye düşünüyorum. Neticede yaptığınız haber eleştirisel olsa bile kişisel kıymetine kıymet katmaya devam ediyorsunuz her hamlenizle. Sonra birileri (ki ben webrazzi'yi bildim bileli böyle eleştiriler var) kalkıp bu haberi para için mi yaptınız, ya da kaç para aldınız deyince gücünüze gidiyor.

    O zaman öyle haberler yapın ki herkes bu işin webrazzi'de olacak kadar kıymetli olduğu konusunda hem fikir olabilsin, kalkıp size abuk subuk sorular sormasın, suçlamalar yapmasın.

  2. Tarik Sucu Tarik Sucu

   sizinkinin haber olmaması, Hasan Aslanoba yaptığı zaman haber olması gayet doğal. siz yapmışsanız amatör bir ruh ve heyecanla yapmış olmanız ve fazla sürmeden kapanacak olması çok çok muhtemel. Hatta pazarlama bütçesi olmadığından açılıp kapandığından dahi kimselerin haberinin olmaması hemen her zaman karşılaşılan bir durum.

   Her gün yatırım haberlerini duyduğumuz bir firma böyle bir projeye giriyorsa, heyecanla değil analizle yapılmıştır. projenin hakkını verecek kalifiye çalışan mevcuttur. proje kar edene, rüştünü ispatlayana kadar gerekli olan finansman kasadadır. pazarlama için bütçe de keza öyle.

   o yüzden bence kıyaslama yapmaya, basit "eşitlik" isteklerine girmemek lazım.

   1. Tüm yorumlara muhalefet olmak neden ? Aslonoba ya mı yaranmaya çalışıyorsun ? Sanıyorsunuz ki internette bir aslanoba birde yabancı firmalar var yada türkiyedeki en büyük yatırım gücü aslanoba da..Hayır aslanoba sadece webrazzi yi önemsiyor webrazzi de aslanoba yı..Bu haberde bu arkadaşlığın bir simgesi sadece.Son 3 ayda Trendyol kaç defa haber olmuş markafoni kaç defa haber olmuş bu siteye Aslonoba kaç defa haber olmuş.

    Neyse zaten webrazzi de yakında alan adını aslonobafanboys.com a yönlendiricek gibi.Sana da bir moderatörlük verirler artık.

   2. Buyuk firmalar batmiyor diyorsun yani ? Her yanlis hamle bilmedigin sektorde zarara ugratir seni batisa surukler. Ben de batirdim sirket ayip birsey degil ve yuzumu de yere egecek degilim. Su anki gidisati onu gosteriyor bu kisinin de.

   3. Tarik Sucu Tarik Sucu

    Sevgili "Yazar"

    Nasıl ki her gün onlarca eticaret sitesinin açılması haber niteliği taşımıyor ama Sabancı gurubunun Kliksa'yı açması doğal olarak haber niteliği taşıyorsa burada olanda budur.

    Kimseye yaranma düşüncemiz, isteğimiz, ihtiyacımız yok çok şükür ama kıskançlığa da gerek yok düşüncesindeyim.

   4. Yani kliksa ile webnak ı eşit tutuyorsun.Kliksa nın içeriğine nasıl çalıştığına bir bak istersen kliksa tabiki haber olacak.Ayrıca Sabancı ile Aslanoba yı da bir tutmuşsun birşey demiyorum.

 19. Güzel bir girişim. Bu girişimi yıllar önce düşünmeme rağmen yapmayıp başka birine projeyi satmıştım ki o kişide büyüyemedi ve kapattı siteyi. Düşünüyorum da normal bir kişi böyle bir projeyi yaparken neden webrazzi yayınlamıyor mail atsak bile ?

  1. Saim Herdaimciler Saim Herdaimciler

   Projeyi kime ne kadara satmıştın? Sattığın adamı nasıl buldun?

  2. Webtakipcisi Webtakipcisi

   Yatırımcı ve yayıncı ilişkisi denen bir kavram vardır.. Herkesinkini yayınlamıyorlar onlara yakın olanlar ön planda herzaman.. Yanlı haberler dizboyu..

  3. Öğretmen Öğretmen

   Webrazzi de yer almak cidden çok zor.Ben benzer yorumları yapmak istemiyorum.Yanılabilirim

 20. Sayın Aslanoba'nın bütün girişimlerini taki petmeye çalışıyorum. Gerçekten net sektöründe onun gibi 300 kişi olsa ışık hızıyla gelişirdi bu sektör. Ne var ki ben Aslanoba'nın girişimi için seçtiği domainde hayal kıırıklığına uğradım malesef. Onun işlerine keyword ya da jenerikler yakışır ve ayrıca Aslanoba'nın domain sektörüne de ciddi yatırımlar yapmasıni bekliyoruz...

 21. Tarik Sucu Tarik Sucu

  Yorumların çoğu her zaman olduğu gibi sektörü bilmeden yapılan yorumlar, dayanaksız varsayımlar.

  (Şirket bağımzsız Tırcıların, kamyoncuların interneti az kullanması, çoğu firmanın pc sinin bile olmaması gibi varsayımlar)

  Emin olun proje çok doğru. bundan 7 sene önce bile, buna benzer bir sistemi kullanan, yıllık 400 TL para verip sadece iş kapmak için internete giren kamyon ve tır sahipleri biliyorum.

  pek çok taşıma firması yine oluşturdukları msn networkünden "x den y ye giden z birim yükü alabilecek aracı olan", "a dan b ye giden boş araç var, yük aranıyor" şeklinde interneti aktif kullanılardı ve bu 7 sene önce idi.

  yine sadece araçlarının rotasını ve yük durumunu, bağlantıda olduğu diğer taşıma firmalarına bildirebilmek için email gönderim hizmetine dünya para ödeyen taşıma firması var.

  sözün özü, doğru sektör için doğru girişim.

 22. Mücahit Yılmaz Mücahit Yılmaz

  Tasarımı kötüleyenlere ufak bir hatırlatma: Servisin hedef kitlesi amiyane tabirle kamyoncular. Ki kendilerinin estetik kaygısını analiz etmek için şehirler arası yolda yarım saat mola vermeniz yeterli. UX iyi olduğu sürece tasarımın çok da önemli olmayacağı bir proje.

  Ayrıca haber niteliği de taşıyor çünkü yatırımcı şapkalı birinin sadece para dağıtmadığını, bir girişimin de içinde bulunduğunu ifade ediyor.

  Umarım başarılı olur da Aslanoba internetlere küsmez, 20 milyon doları sektörden çekmez.

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Hedef kitle kamyoncular mı? Mallarını taşıtmak isteyen firmalar ve örn. evinin eşyasını taşıtmak isteyen son kullanıcı. Diğer bir konuda hedef kitle kamyoncular bile olsa neden bu tarz bir yaklaşımdasınız garip, onlar kaliteyi hak etmiyorlar mı?

  2. Servisin hedef kitlesi kamyoncular değil, kamyoncuların görev aldıkları firmalar. Ki eğer öyle olsa bile UX'i iyi olan bir işin, üstelik Aslanoba imzası taşıyan bir işin tasarımı neden iyi olmasın? Olsa fena mı olur? Aman canım nasılsa kamyoncular nasıl bir kafadır?

   Aslanoba'ya iyi bir iş (UX+gözümüzü okşayan güzel bir görünüm) kaça mal olur? Burada eleştirilen konuyu bence pas geçiyorsunuz. Bahsi geçen kişi Aslanoba. Bu iş yayına girmeden önce herhalde şöyle bir göz atıp olur vermiştir. Şaşırtıcı olan nasıl yapabildiği, nasıl onay verebildiği. Bunun güzel olup olmadığını anlamak için uzman tasarımcı olmaya gerek var mı? İnternete bu kadar yatırım yapan bir insanın en azından ortalamayı yakalayacak bir beğenisi olması gerekmez mi? Hadi yok diyelim, az biraz bu işlere bulaştık bari öğrenelim demesi gerekmez mi? Hadi demedi diyelim, sağında solunda bir adam bulundurmaz mı bunları diyebilecek?

   Bunun yanında internete kamyonla para yatıran bir insanın belli ki pek de ciddi bir ekibi bile yok. Bugün "cillop" gibi bir tasarım+kullanıcı deneyimi yaşatacak bir iş ortaya koymaya aday ekibin toparlanması ne kadar zor olabilir? Kaça mal olur? Kaç kişi lazım olur?

   Aslanoba internete istediği zaman küsebilir, ya da küsmeyebilir. Aman küsmesin, Türkiye'de internet sektörüne daha fazla para basmaya devam etsin diye görmeyelim mi, duymayalım mı? Asıl Türkiye'de internete bu kadar para basan bir adamın bu eleştirilere ihtiyacı var. Eleştirilecek ki daha iyi olacak, daha iyi olacak ki daha çok kazanacak, daha çok kazanacak ki diğer para babalarına örnek olacak. Onlar da yatırım yapacak.

   1. Bu kadar içerleme ya projene yatırım gelmedi diye :) rahat ol yaa

   2. Yatırım beklediğim bir projem yok. Yorumumun içeriği ve aldığı yanıt ortada. Çıtayı yükseltelim, tekrar görüşürüz.

 23. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Iyi de bu site yeni bir proje degil ki? Copy 2011 diyor asagida. Sonra sabit sayfalara girince aslanoba gida dan bahsediyor. Aslanoba capital daha yok yani bu girisim aktif iken.

  2011de acilip yayinlanmis bi projede ( ki o zamanlar bile adwordse parasi yetecek kadar zengin biridir heralde) 41 Yük veren üye 118 arac varsa bence son derece basarisiz bir girisim var ortada :)

  Ux, tasarim, dingil sorusu ve mukemmel logoya hicbisey diyemiyorum zaten..

 24. Eğer organize sanayilere giderseniz, parçalı yük taşıttıran ve bu alanda devamlı kamyon arayon çok fazla şirket var. Bunları çekebilirse, kamyoncular zaten paranın olduğu yere gelecektir.

  Sanayide parçalı bir sevkiyat yapacaksanız hala, ahmet abi'yi, mehmet abi'yi aramanız gerekiyor. Tek tek arayıp nereye gittiklerini öğrenmek zorundasınız.

  Proje ve tasarım yerinde olmuş.

 25. Sadece web üzerinden çalışmayacaklarını düşündüğüm zaman çok akıllı bir yatırım diyorum. (Maddi destek reklamlar ile birleşirse)

  Sadece web üzerinden online iş al - iş ver olarak düşünülmüş ise, aslanoba binlerce tırlık filoları bulunan işletmelere güç geçiremeyeceği için bu iş olmaz diyorum.

  Özellikle tekstil ve gıda ürünleri üzerine yoğunlaşmaları gerekir.

 26. Mert Meric Mert Meric

  yakin zamanda borusan lojistik bu işe girdi, kamyonculara/tırcılara tablet dagittilar, iş olunca lokasyona gore belli kitleye push mesaj yolluyor, arkasinda da guzel bir crm var... tabi onlar kendilerine gelen isleri taşeronlara veriyorlar ve hacimlerini yukseltiyorlar... fiziksel isleri internete vve otomasyona tasimak zaten karli olan isleri daha da buyutecektir.. dogru bir yol izlenmiş...

 27. H. İbrahim Yilmaz H. İbrahim Yilmaz

  Powered by R10.

 28. Halil Aslan Halil Aslan

  Hasan Aslanoba deyince akla yaptığı yatırımlar geliyor. Ve bu yatırımların miktarı belki de bir çoğumuzun ömrü boyunca göremeyeceği paralar. Bu yüzden herkes pür dikkat, Hasan Aslanoba yatırımları ve işlerini takip ediyor.

  Yatırım yaptığı tüm projelerde orjinallik aradığını düşünmüyorum. Çünkü bugüne kadarki yatırımlarının orjinalliği tartışılır. Gereken miktarı harcarsanız, kazanırsınız felsefesiyle hareket ettiğini düşünüyorum. Yadırganacak bir şey değil bu sonuçta. Kendisi klasik ticaretten gelen biri. Para da var zaten. Hemen bir anda sanal piyasaya uyum sağlamasını beklemek doğru değil. Lakin Hasan Aslanoba'nın popülaritesi son kullanıcı düzeyinden ziyade, web işlerinin bir köşesinden tutmuş kişilerce biliniyor. Yani yaptığı işlerin kesin tutacağını düşünmek son kullanıcıyı hesaba katmadan yapılan bir analiz.

  Gelelim Webnak'a, yeterli piyasa araştırması yapıldığını pek zannetmiyorum.

  http://www.nakliyeilani.com/ gibi bir çok benzer site görebilirsiniz. Proje tutar mı sorusu genelde, projesi olan ve parası olmayanlar için kullanılır. Hasan Aslanoba'nın projesi tutar. Rakiplerinin yapamayacağı şeyleri yapabilecek bütçesi var. Lakin projenin tutması bu projeyi orjinal kılmaz.

  Herhalde bu tarz projeleri olan kişiler yatırım talebinde bulunmamış Hasan Bey'den. Yoksa yatırım yapması kendisi açısından daha mantıklı olurdu.

  Beyin bedava olduğu için konuşuyorum, param olduğu için değil. ;)

 29. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Aslanoba düşüne düşüne bu projeyi mi düşünmüş. bence yatırımcı kimliğine yakışmayacak ve başarılı olması bir proje. Ayrıca logo ve isim berbat. site renkleri ve logo oldukça tutarsız.

  Zaten şüphe ve korkuyla baktığımız yatırımlarına bir yenisini eklemiş. Bu tasarım ve logo da vizyonun bir göstergesi bence. Tamam paran var güzel ama en azından tasarımda bir ajansla doğru düzgün yerlerle çalış.

  1. Taygun Alban Taygun Alban

   Suphe ve korku ile bakmak? :)))) Hasan Aslanoba'nin arkasindaki yatirimcinin (varsa tabi)bile kullanmayacagi bir cumle. Ne adamsiniz ya :))))))))))

 30. parası olmayan biri yapsaydı tutmaz der, tasarım kotuu zaten vardı, der yerden yere vururdunuz, neyseki parası var adamın ,

  1. Parası var ama ortaya çıkan UX, tasarım ortada. Biz buna parasıyla rezil olmak diyoruz.

   1. Bu kadar ağır eleştiri yapabildiğinize göre "parasıyla rezil olmak" sizin bulunduğunuz sektörde yönlendirici bir yapınız olmalı. 7,37 sn site incelemek ile nasıl bu yorumlara varıyorsunuz akıl alır gibi değil. Sadece bu site için değil genelde yatırımlarda sert eleştiriler yapılıyor, üzülüyorum gercekten. Facebook ilk çıktığında bu halde miydi ?

   2. Her şey bir kenara... Siteyi 7.37 saniye incelediğimi nasıl tespit ettiniz, ben bunu öğrenmek istiyorum. Sahi siz kimsiniz?

 31. Arkadaşlar garanti veriyorumki bu siteyle ve bu logoyla asla bu iş tutmaz. Sanal bir ortamda iş yapıyorsunuz. Bazı arkadaşlar "kamyonculara" hitap etsin diye basit yapıldığını söylemiş. Ancak site ne basit, nede kullanıcı dostu. Kimseye hitap etmiyor şu haliyle.

  Renkler çok loş durumda. Herşey birbirine benziyor, yazılar okunmuyor, site içimi daralttı. Aslanoba yatırım yapsın fakat proje üretmesin. Kısacası; üzgünüm Hasan, bizimle deyılsin.

 32. Hasan Aslanoba Hasan Aslanoba

  Değerli arkadaşlar,

  Herkese görüşleri için teşekkür ederim. Saha testleri yeni tamamlanan projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Webnak hakkında daha detaylı bilgi vermek isterim:

  Webnak, sadece B2B bir iş modelidir; yük veren firmalarla yük taşıyanları, internet ve mobil teknolojileri kullanarak biraraya getiren bir pazaryeridir.

  Ancak, pazaryerine girebilmenin belli kuralları var; özellikle yük taşıyanlar (tedarikçilerimiz) tarafında tüm kontroller ve bazı eğitimler tamamlandıktan sonra aktif üyelik gerçekleşiyor.

  Tedarikçi geliştirmelerimiz için, ana artel karayolları üzerinde Webnak Hizmet Noktalarımızı kurmaya başlıyoruz.

  Müşteri tarafında ise, yüksek ölçekte çalışamadıkları için; fiyat ve kalite olarak iyi hizmet alamadığını düşündüğümüz KOBİ'ler ana hedefimizdir.

  Aynı zamanda, büyük sanayi kuruluşlarına hizmet veren büyük lojistik şirketlerinin de, müşterimiz olarak, Webnak'ı yük taşıyan bulmak için kullanacağını düşünüyoruz.

  Ancak, müşteri tarafında dahi, arz ve talepte büyük bir dengesizlik yaşanmaması için üye kaydı kontrollü biçimde ve belli rutlardan başlanarak yapılıyor.

  Webnak'ın değer sunumu; müşterisine daha uygun fiyatlı, hızlı ve zahmetsiz biçimde güvenilir tedarikçi bulmasını sağlamaktır.

  Gelir modelimiz; müşterilerimize sunduğumuz aracılık hizmeti komisyonuna dayanıyor; tedarikçilerimizden hiçbir komisyon almıyoruz.

  Tedarikçilerimiz sadece mobil tablet cihaz yatırımı yapıyorlar; GSM firmaları ile işbirliği yaparak biz uygun satın alma ve diğer işlemlerde yardımcı oluyoruz.

  İşleyiş çok kısaca şöyle: kayıtlı müşterimiz, her taşıma işi için, sitemizde kısa süreli bir ihale başlatıyor; açılan ihaleyi sisteme kayıtlı tedarikçilerimizden coğrafi konumu, araç profili ve müsaitliği uygun olanlar görebiliyor ve teklif verebiliyor. Müşterimiz seçimini yaptıktan sonra tedarikçimiz yükleme adresine yönlendiriliyor. Bunun yanında, Webnak sistemi araç izlenebilirlik, tedarikçi değerlendirme gibi pekçok faydalı özelliği de öngörmektedir.

  Webnak iş modeli, 2009 yılında tasarladığım, biraz da mobil teknolojilerin gelişimine paralel olarak, son 2 senede tekrar odaklandığım bir projedir.

  Tamamen özgündür, Türkiye şartlarına göre tasarlanmıştır.

  Yurtdışında bazı benzerlerinin bulunması veya Türkiye'de birilerinin aklına gelmiş olması; "aklın yolu bir" olduğu için olabilir.

  Sevgi ve saygılarımla

  Hasan Aslanoba

  1. Sabri Kaçabilir Sabri Kaçabilir

   Hasan Abi tebrik ediyorum, çok güzel bir proje ama başarı şansı düşük. Başarılar.

  2. Hasan bey merhaba,

   Kısa bir süre sonra beta olarak aktif etmeyi düşündüğümüz proje için ilerleyen zamanlarda yatırım alabilmek için sizinle nasıl iletişime geçebiliriz.

   sevgilerle.

  3. Hasan Bey gerçekten tebrik ediyorum boş pazar iyi bir proje.

   Siteye gelen yorumlar gerçekten çok komik. Bizim tr de hiç iş modeline gelir modeline bakmazlar. Yatırım ve çok iyi planlama ile aslında herşey olur. Nice siteler var çok güzel fakat gelirleri düşük. Nice siteler var siteleri kötü ama geliri çok. Önemli olan yatırım büyüme ile geri dönüş getiriyor mu.

   Bence iyi yazılım ekibi ve ürün geliştirme ekibi ile planlandıktan sonra sonu olmayan bir iş modeli gibi.

   Daha önceden düşündüğüm ve araştırdığım bir proje idi.

   http://www.uship.com gerçekten çok iyi yapıyorlar.

   Eğer know-how yüksek ve tecrübesi çok iyi firmalar ile çalışırsanı bence neden olmasın.

   1. Gokhan Bey merhaba,

    Uship.com anlasildigi uzere bildiginiz bir site.Bunu gorunce belirtmek istedim. Youship.org (ayrica uship.co) alan adinin sahibiyim ve bir site yapmistim 5-6 ay once (sadece deneme amacli,amatorce yapabildigim kadari ile html birseyler yapmistim, herhangi bir yazilim yoktu).Hicbir tanitim yapmadim ve bir anda Amerika'dan gunde 250-300 kisi siteye girip nakliye (evden eve tarzinda) talebinde bulunmaya basladi.Bu talepleri Amerika'da tasiyicilara ulastiracak durumum olmadigi icin ve insanlara zaman kaybi yasatmamak icin siteyi degistirdim.(su an usa carrier arama motoru gibi birsey duruyor) Yani demek istedigim su, bu işi iyi bir domain ve guzel bir site ile eger yatirim imkani mevcut ise usa ve/veya uk'de yapmak daha kazancli olabilir diye dusunuyorum.

    Saygilar,

    Ismet

  4. Yukarıdaki eleştirilerin çok önemli bir kısmı (benimki de dahil) UX, tasarım vb üzerine. Sizden gelen yanıt ise hala projenin ne olduğu ile ilgili. İşte ben de bunu anlamıyorum. Kıymetli webrazzi editörleri de yemeyip içmeyip bu yorumu bile haber yapmış, ona da pes. Bence isminize kattıkları marka değeri için kendilerini tebrik etmeniz lazım. Gerçi belki de etmişsinizdir, bilemiyorum.

 33. Emir Alp Emir Alp

  Tasarım ve altyapı vasat. Yorumlarda okuduğum kadarıyla birçok alternatifi de mevcut. Buradaki haber değeri bence, web girişimlerine yönelmiş ve parası olan bir kişinin yaptığı işin ilgi çekebilecek olması. Önceki yorumlarda söylendiği gibi, bu girişimi parası olmayan birisi yapsaydı altyapı, tasarım veya inovatif yönden öncü olmadığı sürece haber değeri taşıyamazdı.

  Aslanoba bence şu noktada cimriliğe kaçmış. Hem tasarım hemde altyapı 13 yıl öncesinden gelmiş gibi.. Aynı girişimi saha ekibi olmaksızın çok daha başarılı bir şekilde hayata geçirirdim, haberlere de çıkardı belki ama yatırım ve saha ekibi olmadığı içinde söner giderdi. Aslanoba'nın bu güçlere sahip olması ve bunları hayata geçirmemesi girişim sevdalılarını üzüyor ve bence hırslandırıyor.

  Aslanoba'nın burada yapması gereken iyi ekiplerle çalışarak gerçekten dünya standartlarında iş çıkarmak. Ki zaten yorumlara bakılırsa bunun için yeterli maddi gücü bulunmakta. Böylelikle 'para var huzur var' ön yargısını insanların üzerinden kaldırabilir ve girişimlerin niteliğinin konuşulmasını sağlayabilir.

  1. Dogru bir yorum bence de..

 34. Eğer yatırım yaptığı internet markaları tutarsa, sadece kendi paralarını taşımak için bile böyle bir firmaya ihtiyacı olabilir. Unutmayın bu tür insanlar geleceği görür ve ona göre hareket ederler. Bir sonraki yatırımı para sayma makinası olabilir.

  Boştayken alın, yatırım yapabilir.

  http://www.parasaymamakinasi.web.tr

 35. Olumsuz eleştiren arkadaşlar; siz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.

 36. Eylül Devrim Eylül Devrim

  Alt yapısı çok sağlam sanırım arkada SAP çalışıyor. Mobilinde entegre etmişler ve ihale modeli . Tebrikler çok iyi iş çıkarmışlar.

 37. Atnı fikri binlerce kişi düşünür, yüzlercesi harekete geçer, onlarcası hayata geçirir ama sadece birkaç tanesi hayatta kalır daha da azı başarılı olur. Ayakta kalan işlerin çoğu iyi başlamasa da sonradan iyi oldular, işi öğrendiler ve en önemlisi pazarlama yaptılar. Para varsa iyi pazarlama yapmak daha kolay. Aslanobada para var, girdiği sektörü de tanıyor... Nokta!

 38. En Iyi Tasarım En Iyi Tasarım

  Tasarımı bazıları beğenir bazıları beğenmez ,kişiden kişiye değişir ben çok beğendim,sıcak renkler kullanılmış

 39. Alt yapı sağlam.

 40. Bu tip haberlerde ortaya çıkan virüs gibi türeyen uzman arkadaşlar yorum yazarken daha önce yaptıkları örnek alınası projeleri yazsınlarda bizde feyiz alalım. Yani her girişim hakkında gerekli gereksiz magazin yapmayın.memlekette ne kadar internet girişim uzmanı çokmuşta haberimiz yokmuş

 41. Lüzumsuz Adam Lüzumsuz Adam

  Herkes tasarıma laf atmış ama Türkiye'nin sözde en iyi ajanslarından LuckyEye tasarımı yapmış. En az hiç yoksa 20 - 30 bin TL para ödenmiştir. Suçun bir kısmı en azından böyle bir tasarımı parası karşılığı reva gören ajansta olmalı.

 42. Çokbilnebirisi Çokbilnebirisi

  Yoksa sizede şu site ile benzer geldi mi?

  http://www.yukmerkezi.com

  2011 yılında yapıp işletmiştik kendilerini. :)

 43. Sektörü ve oyuncularını bilen biri olarak site tasarım ve yazılımına laf eden arkadaşlara söylüyorum. Bu site çok bile. Gayet sade ve basit bir site. Zaten işin piyasasının özü de bu. Sadece bu iş üzerinden para basmazsa ben bu işi bilmiyorum. İşin en zor halkası kamyoncu abiler. Onların akıllı cihazlarla haşır neşir ettin mi kralsın:))

 44. Tasarım açısından logo dışında neyi kötü anlamadım. Fikir olarak yeni fikir nedir onu tartışmak lazım. Artık araç olarak kullanım kolaylığı hedefleniyor. İnternetin bir kaç site üzerinden gidildiği bir arenadayız. Facebook, Twitter vs...

  Şimdi kabul etmek gerekir ki ilk başta heyecanlı ve çılgın girişli Aslanoba yatırımları ile, aslansın, büyük adamsın, meleğimiz, kurtarıcımız, Neo'muz tavrı oluştu.

  Hepimiz sanki kurtarıcı bulmuştuk, işte bizim Neo'muz. Hepimize yatırım yapacaktı:)

  Zamanla melek yatırımcıdan çok yine webrazzi destekli, zaten olmuş sitelere yatırım yapınca büyük bir hayal kırıklığı oluştu. Bundan sonra Aslanoba'ya sempati biraz düşecektir, yoksa alt tarafı kendi yaptığı site için neden bu kadar eleştiri alsın ki? Yani tasarımı ve fikri çok da kötü değil

  Aslanoba melek yatırımcı değil bunu anlamak lazım. Yeni Musa'lara şimdilik çok var.

  Bir adamın çıkıp parayla siteleri alması,at koşturması ,haber olması, uzun süredir bu piyasada olup hedeflediği yerde olamayan bizleri çıldırtıyor. Hala projem var, yardım istekleri yazılıyor. Eleştiriler, dalga geçmeler çoğalır. O masada neden kuru incir var ki? Aynı masa yahu :)))

  Hoş ben o kadar kötü bakmıyorum:)

  ihateaslanoba.com

 45. Bahadır Bahadır

  Projenin haber değeri taşıyıp taşımadığı ya da başarılı olup olmayacağı tartışılır. Ancak tasarıma neden bu derece ağır eleştirilir yapıldığını anlamak güç. Tasarımı bende çok başarılı bulmuyorum. Ancak tasarım çok iyi değil diye bu proje tutmaz gibi bir görüşte çok saçma sahiden.

  Allah aşkına gittigidiyor, sahibiden gibi şu anda Türkiye'nin en büyük eticaret sitelerinin nasıl tasarımlarla başladığını ne çabuk unuttunuz. Ya da şu anda amazon gibi bir internet devinin tasarımı çok başarılı sanki?

  Küçük detaylara takılmamak büyük resmi görmek lazım.

 46. Yasin Öztürk Yasin Öztürk

  sistem güvenliği baştan kontrol edilmeli, öyle bir bakayım sisteme dedim kendimi araç ruhsat fotokopilerinin içinde buldum.

 47. Benzeri varmış webnakliye.com tasarım olarak biraz örnek alınabilirmiş :)?

 48. Hasan Hasan

  Herkese merhaba. Lafı dolandırmaya gerek yok. Kanımca bu proje çok büyümez. Ufak tefek iş yapabilir ama o kadar. Öncelikle Aslanoba internet girişimlerini bırakmalı bence. Su işi gibi değildir internet işleri.

  İyi gözlem ve tecrübe ister. Emek ister. Sadece para ile yapılan projeler ortada.

  Webnak iyi bir fikrin, kötü şekilde hayata geçirilmiş hâli diyebilirim.

  Öncelikle domaini ve logoyu çöpe atın.

  Sitedeki 'Güncel Yük İhaleleri' bölümüne bakarsanız, bütün ihalelerin aynı olduğunu göreceksiniz.

  Bir diğer gözüme batan nokta, slogan.

  ''Yükünüze Araç Bulmanın En Hesaplı Yolu'' yazmışlar. Yani yüküne araç bulabilirsin ama aracına yük bulamazsın gibi yanlış bir slogan olmuş. Madem ikisine de hizmet ediyorsun, ona göre bir açıklama yaz.

  Sosyal medya yönetimi tam bir rezalet bana göre. Kamyon işine girdiniz diye neden Alyazmalım paylaşıyorsunuz bu hesaplarınızda? Samimiyet ile amatörlük arasındaki o ince çizgiyi geçmişsiniz, bir adım geri gelin derim.

  Daha pek çok eksi yön bulabilirim bu projeyle ilgili ama bu kadarı yeterli sanırım.

  Profesyonel düşünen insanların projelerinde bu tür amatörlükler bulunmaz.

  Saygılar.

 49. Birçok kişi düşünmüş olabilir ama bildiğimiz gibi önemli olan projeyi hayata geçirmek. Sitenin tasarımı böyle bir alanda nekadar önemli onu bilemiyorum ama yeterlidir diye düşünüyorum. Ekonomik imkanlar, ticari bağlantılar vb. konularında sıkıntısı olmadığını düşünürsek, projenin tutmaması için pek bir sebep yok sanırım. İlerleyen yıllarda neticeyi görürüz :)

 50. Nakliyatilan.net Nakliyatilan.net

  Sitenin tasarımını yenilemişler lojistik sektöründe firmaların çalışma mantığını az çok biliyorum online bir sistem içerisinde teklif alma süreçleri için sanırım en az 3 yıla daha ihtiyaç var benimde yapmış olduğum bir proje olan www.nakliyatilan.net var, teklif sürecine girmeden nakliyat borsası boş araç bildirimi, yük ilanı şeklinde yayın yapıyor

  Sayın aslanobaya girişiminde başarılar dilerim.