Mynet, online video eğitimleri sunan Vidobu.com’u satın aldı
Arama
Yatırım

Mynet, online video eğitimleri sunan Vidobu.com’u satın aldı

vidobu mynetTürkiye’nin en büyük web portalı Mynet, sizlere 2012 sonunda tanıttığımız online video eğitimleri sunan Vidobu.com‘u satın aldı.

Biraz önce imzaların atıldığını öğrendiğimiz satın almada tarafların hangi değerlemeyle anlaştığı paylaşılmadı. Ancak Vidobu.com’un yayın hayatına ayrı olarak devam edeceği yani kapatılmayacağını öğrendik.

Diğer yandan kuruculardan Hakan Çamoğlu‘nun bir süre önce Vidobu’nun tüm hisselerini üzerine aldığını biliyoruz. Yani bunu bir yetenek satın alması gibi de kabul edebiliriz.

Vidobu’yu sizlere tanıttığmız dönemde uzman sayısını 10′a çıkarmış, sitede 2300 video ve 22 bin üye sayısına ulaşmıştı. Vidobu’nun son durumuna dair bilgi henüz elimize ulaşmadı ama Mynet’in Nisan 2012’de Sebastiyan markasıyla profesyonel video yayıncılığına ciddi bir adım attığını ve Ocak 2013’te Nasil.Tv’yi de satın aldığını da hatırlamak gerekiyor.

Profesyonel video yayıncılığına dair yatırımların arttığını heyecanla takip ediyoruz. Öğreneceğimiz yeni bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

GÜNCELLEME: Aldığımız bilgiye göre şu anda Vidobu.com’da 3 bin 800’ün üzerinde video ve 24 bin’e yakın üye bulunuyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (31)
 1. Videodeveloper dedi ki:

  Vidobu gibi online eğitim servisi sunan platforma sahip olmak bir Adobe’ye birde Mynet’e yakışırdı.
  Son dönemdeki satın almalarıyla Mynet, Türkiye’nin en popüleri..

  Ayrıca Vidobu’da uzman kadro ve geniş eğitim içeriğiyle Türkiye’nin bir numarası… alınmakla çok iyi bir işe adım atılmış. Özellikle Hakan Çamoğlu, Cemil Bayram, Ogün Demir, Arman Kara, Ali Arslan, gibi yetenekleri kazanmak hiç kolay değil..

  Saygılarımla Hayırlı olsun.

 2. fatih çetin dedi ki:

  ne kadara satılmış bir bilgi var mı?

 3. leyla dedi ki:

  hayırlı olsun umarım guzel seyler bızı bekler

 4. Mehmet Ağaç dedi ki:

  Artık hakan bey vidobuyu satığına göre vidobuya eğitim setleri hazırlamıycakmı yani ?

 5. özge dedi ki:

  kaça satın aldı ?

 6. Abdulkerim dedi ki:

  Hakan kardeşimiz başarılı bir webmaster, hayırlı olsun.

 7. ali gür dedi ki:

  ne kadara satın aldı peki ?

 8. bilal dedi ki:

  vidobu baya iyi girişim gibi duruyor

 9. Batuhan dedi ki:

  Görende Lynda gibi geniş kapsamlı bir site sanır Vidobu’yu. Eğer bilgisayarlarla arası biraz iyi olan biri o sitede eğitim alacağına, lynda da eğitim veyahut kitap gibi önemli bir kaynağı alır. Mynet’in böyle bir siteyi neden aldığını anlamadım.

  1. Batuhan Bey, cevabı çok basit.
   Herkes İngilizce bilmiyor.

   Bir de Linda’nın anlatımlarını yıllardır dinlerim her öğretmenin anlatım tarzı aynı değil. Bizim yerel video beklentilerimiz de her zaman uymuyor. Mesela saatlerce teknik detay anlatabilir bir yabancı video hazırlayıcı. Araya moral verici cümleler eklemeden. Ağzını şapırdatır komik sesler çıkarır hatta bazı tutoriallarda “Nerede bu *** menü? Nereden yapıyorduk bunu?” dediklerini duyarsınız gülersiniz.

   Bizim ülkemizde daha didaktiktir online eğitim videolarımız. Bazen bazı ayrıntıları da atlar. Çoğu zaman İngilizce terimleri yanlış telaffuzda duyarız.

   Ama tekrar söylüyorum. Özellikle İngilizce teknik bir videoyu izleyebilmek herkes için mümkün değil.

   Türkçe hazırlanmış bir video anlamlı çoğu kullanıcı için. Sizin söylediğiniz düzeyde bizler içinse çok anlamlı değil. Aradığımız teknik ayrıntıya erişmek veya kendi kendine çözmek pek zor olmuyor bizler için.

   İngilizce bilenlerin sayısı artana dek de bu sistemler ekmek yiyecektir.

   1. Hasan Karabulak dedi ki:

    Türkçe ise mesele, Lynda.com ile sunulan bir şeyi Süleyman Bey gibilerin arzularına göre düzenlemek ve onu görsel eğitime dönüştürmek işi çok daha ucuza yapılabilirdi. Vidobu iyi bir sitedir çünkü sürekli güncel kalmaya ve bağımlılığını devam ettirmeye gayret eder. Aksi hâller değerlendirilince bu ülkede çok daha başarılı gruplar vardır bana göre.

 10. isa koç dedi ki:

  yani sebastiyan markasını neden kullanır anlamış değilim. vidivodo vardı gayette iş görüyordu.

 11. Fatih dedi ki:

  Herkes ne kadara satın alınmış diye soruyor. Okuma yazmanız yok mu kardeşim? Fiyat bilgisi yok yazıda. Okumadan yorum mu yapıyorsunuz anlamıyorum ki…

  1. ali gür dedi ki:

   arkadaşım fiyat bilgisi olmadığı için soruyoruz zaten.

  2. Nurettin Bacanak dedi ki:

   Yazıda olmadığı için soruluyor olabilir mi? Malum, soru; bilinmeyen, merak edilen konularda yöneltilir “kardeşim”.

  3. Mert dedi ki:

   Fiyat bilgisi yok diye kendiniz yazmışsınız. İnsanlar da yazıda göremediği için sorarak öğrenmeye çalışıyor. Ne bu şiddet bu celal (ile ceren:)

 12. Bulut dedi ki:

  Vidobu hak ettiği değeri görür artık…

 13. Online Eğitimci dedi ki:

  Vidobu’un başından beri bu kadar abartılmasını anlayabilmiş değilim. Sanırım kurucularının kişisel network’lerini doğru kullanması da diyebiliriz.

  Mynet’in vidobuyu alması bir şey ifade etmiyor. Çünkü Mynet ne eğitim ne de online eğitimin ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle yazımın geneli vidobu için olacak.

  – Video sayısı kasmak için 1 dk’lık videolar oluştur.
  – 1 saatlik videoyu 50 parçaya bölerek 1 küsür dakikalık videolar halinde 50 videoluk eğitim seti diye kaktır.
  – Eğitimlerde tuhaf konuşma ve seslendirme standartdı kullan. Global herhangi bir eğitim sisteminde bu konuşma tarzını duyan var mı? Nedense sadece bizdeki bir kaç ufak tefek sistemde oluyor. Özentilik midir nedir..
  – Yazılımdan ve gerçek teknolojiden anlamayanlara yönelik çalış ki daha çok rağbet olsun. Mouse kullanmayı öğrenen ücretli üye olur.

  Yazılım eğitimleri verecek kapasiteye sahip olmasa da yanlışlıkla bu işe girerlerse olabilecekler beni korkutuyor.

  – Değişken tanımlama videosu
  – Değişkene değer atama videosu
  – Değişkenden değer alma videosu

  şeklinde 5-6 saatlik videoyu böle parçalaya 500 video çıkarırlar.

  İşinizi düzgün yapın alkış tutalım.

  1. Mehmet dedi ki:

   Merak ettim, Hazırlamış olduğunuz bir eğitim videosu varmı. Yoksa eğer bence bir tane yapmalısınız!. Mesela bir tane çekip bir yerlere upload edermisiniz?

   1. emir Sivis dedi ki:

    Adam dogru söylüyor. Her isi hile hurda ile yapiyor bizim türkler…

   2. Online Eğitimci dedi ki:

    400 civarında ileri seviye yazılım eğitimim mevcut. Bir yazılım kitabı yazdım ve 2. si üzerinde çalışıyorum. Webrazzi’de duyacağınız ve global bir online eğitim projesini de kısa sürede yayına vereceğim.

    Sadece laf üreten değil bir şeyler değiştirmeye, düzeltmeye çalışanlardanım. Eğitim bilimi üzerine araştırma yapmak benim hobim ve işim.

    Ancak isim olarak burada yorum yapmayı gerekli görmüyorum.

    Başarılar.

   3. Mert dedi ki:

    Her sinema eleştirmeni yönetmeni oyuncu veya yapımcı mı? Eleştiriye karşı “çok biliyosan sen yap” tarzı cevaplar çok sıktı artık.

 14. Onur dedi ki:

  Açıklanmadığına göre birkaç yüz bin lira düzeyinde bir para verilip şirket bünyesine alınmıştır. Avrupa, Amerika’da herşey şeffaf, Türkiye’de ne hikmetse herşey gizli. Ha bu arada konferanslarda sahneye çıkıp atıp tutmak serbest…

 15. burak aydın dedi ki:

  Video eğitim sektörünün en profesyonel üyesi için sevindim. Kendi yolunda da gayet iyi ilerliyordu. Tüm kalbimle bu gelişmenin vidobu’yu daha ileti götürmesini diliyorum

 16. Emre Çolak dedi ki:

  Türkiye’de ki firmaların da gelişim gösteren daha net bir şekilde gelecek için potansiyeli olan bu tarz projelere yatırım yapması gayet güzel bir olay. Umarım farklı şirketlerinde bu tarz yatırım ve projelerini görürüz.

 17. Sinan dedi ki:

  Herkes ulaşamadığı ete murdar deyiyor nedense. Serdar Kuzuloğu Ferrari anısı videosu bu durumu çok iyi özetliyor, taviseye ederim, kesinlikle youtube da izlenmesi gereken bir videodur kendisi…

 18. Cafer Alkan dedi ki:

  Konu: Fotoğrafın zoom oranını %100 ve tam gözükmesini sağlamak
  Video süresi: 00:20 (saniye)

Bir Yorum Yazın