Elektronik dövme ile vücudunuzdaki değişimler sürekli kontrol altında olacak
Teknoloji

Elektronik dövme ile vücudunuzdaki değişimler sürekli kontrol altında olacak

Giyilebilir teknolojiler ile ilgili araştırmalara ve ürünlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Google’ın konuşan ayakkabısı ve Glass‘ı, Nike’ın Fuelband‘ı, Samsung’un Gear‘ı Nissan'ın Nismo'su derken Tim Cook bu alana ilgisini dile getirmiş ve yeni M7 hareket işlemcisi ile iPhone 5S'te ilk adımı atmıştı.

Giyilebilir teknolojiler üzerine çalışmalar devam ederken, bir haber İllionois Üniversitesi akademisyenleri arasında olan John Rogers'tan geldi. Takımı ile birlikte deri üzerine yapılan elektronik dövme ile kişinin vücut sıcaklığını ölçebildiklerine dair makaleyi yayınlayan John Rogers, The Verge'e açıklamada bulundu.

Elektronik dövme ile ölçülen vücut sıcaklığı, termometrelerden daha hassas olduğu için kişinin sağlık ve psikolojik durumu hakkında yardımcı olacak bilgiler sunuyor. John Rogers'ın ekibi ile yaptığı hassas termometre, 250.000 dolar değerindeki termal kızılötesi kamerayla aynı görevi yapıyor ama elektronik dövmenin maliyetinin sadece kuruşlarla ifade ediliyor.

elektronik dövme devreler

Vücut sıcaklığındaki 2000'de 1'lik değişimi bile ölçebilen elektronik dövme, özellikle vücut sıcaklığını kontrol edememe hastalığı bulunan kişilerin anlık değişimlerini gözlem altında tutulabilecek. Elektronik dövme bu hastalığa sahip insanlar dışında kan akışı, damar genişlemesi ve daralması gibi hastalıklarla yaşayan insanların da sağlık durularını sürekli izleyebilecek.

Rogers'ın üzerinde durduğu konulardan birisi de ameliyat olan kullanıcının bu dövmeyi yaptırması ile yaranın kapanma hızını ve durumunu doktorun anlık olarak takip edebilecek olması. Elektronik dövme şu an için dikkatleri üzerine çekse de bu sadece başlangıç. Daha sonrasında her bir organ için ayrı sensörler oluşturulması gerekiyor ama iç organlara da kademeli uygulanabilecek.

Dövme yaptıracaklar için elektronik dövme ne kadar tercih sebebi olur bilmiyorum ama bilim kurgu filmlerinde senaryolanan hayata yavaş yavaş yaklaştığımızı düşünüyorum.

Yorumlar (9)
 1. Wireless'te varmış. Hepimiz en kısa zamanda ölürüz artık. Telefon sinyali, o sinyali, bu sinyali, her yerimiz oldu sinyal, deri altına da işledik mi tamamdır.

 2. Halis Hakyemezoğlu Halis Hakyemezoğlu

  Anladığım kadarıyla metal bileşimlerden meydana gelen bir dövme olacak. Peki bu dövmenin uzun süre vücutta kalması kansorejen maddelerin vücuda yayılması gibi bir sonuç çıkarmaz mı? Sağlık kontrolü için geliştirilmiş bu teknolojinin, yan etkileriyle ilgili de çalışma yapmışlardır sanıyorum.

 3. Yavaş yavaş "beyinlerimize çip takacaklarmış yahu, hepimizi kontrol edeceklermiş" düşünceli insanların arasına karışıyorum sanırım böyle haberlerle.

  1. Serocan Serocan

   android dünyasına oş geldiniz:)

 4. Resimden gördüğüm kadarıyla dövme EKG, EMG, EEG, sıcaklık, ışık ve gerilme sensörleri içeriyor. Enerji kaynağı olarak elektromanyetik bir alana ihtiyaç duyacaktır. Oldukça basit düşünülmüş çok güzel bir uygulama. Önemli olan bu üretilen verilerin toplanacağı cihaz, onu merak ediyorum.

 5. Teknoloji bazen ürkütüyor.

 6. Mehmet Nergiz Mehmet Nergiz

  Araştırma görevlisi John Rogers görünce "research assistant" sanıp merak ettim baktım. Sanırım kendisi profesör ve kendi adına bir araştırma merkezi olan başarılı bir bilim adamı ve çalışmanın kanserojenliği vs gibi detayları ile ilgili bilgi aşağıdaki sitenin multimedia kısmındaki sunum videolarında anlatılıyor:

  http://rogers.matse.illinois.edu/

  1. Evet, kendisi cok iyi bir profesordur. 18 yildir Chicago DePaul universitesinde Bilgisayar bolumunde.

   Ilgilenenler buradan detay gorebilir:

   http://www.cdm.depaul.edu/people/pages/facultyinfo.aspx?fid=800

   Teknoloji hayatimizin her alanina girdi ve hizla daha pek cok yeniliklere sahit olacagiz. Estetik anlamda tercih edilmezse bile saglik acisindan cok yakin gelecekte genis kitleler tarafindan kullanilacak bir teknoloji oldugunu dusunuyorum.

   Birde tansiyon olcse super olurdu ki henuz olcmuyorsa da eminim pek yakinda onu da bu sekilde olcen giyinilebilir bir teknoloji cikacaktir. Umidim bizim Profesorlerimizden birilerinin bu sistemleri gelistirmesi ve adimizi duyurmasi.

   1. Mehmet Nergiz Mehmet Nergiz

    Sanırım aynı Rogers'tan bahsetmiyoruz.