Neokur.com: Kitap odaklı sosyal paylaşım sitesi

Neokur.com: Kitap odaklı sosyal paylaşım sitesi

Amazon'un sosyal kitap değerlendirme girişimi Goodreads'i satın almasının etkisi mi bilmiyorum ama ülkemizde Goodreads alternatifi girişimlerin sayısı artıyor. Haziran ayında açılan Neokur.com'da bu girişimlerden biri.

2013 başlarında Enis Çoban, Erkin Çoban ve Mehtap Güven tarafından kurulan Neokur, yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın sonunda 25 Haziran'da test sürümüyle kapılarını açmış. Girişimin amacı bir sanal kütüphane olmanın yanında "kitapları ve okuma alışkanlığını temel olarak benimsemiş bir sosyal paylaşım platformu" olmak.

neokur.com

Neokur.com kurucuları Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının düşük olmasına aldırmıyor. 4 milyon üniversite öğrencisinin olduğu ülkemizde yılda sadece 1 kitap bitiren kişileri de hedef tahtasına koyan Neokur.com, sosyal platform olarak sadece okurları değil; yazarları, çevirmenleri ve yazar adaylarını da aynı çatı altında buluşturmak istiyor.

Kişisel kütüphanenizi oluşturun

Siteye üye olduğunuzda firat.neokur.com gibi alt alan adı üzerinde kişisel bir sayfaya sahip oluyorsunuz ve bu sayfada kendi kütüphanenizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Kütüphanenize okuduğunuz, yarım bıraktığınız veya okumak istediğiniz kitapları ekleyebiliyorsunuz. Kitaplarla ilgili oy verebiliyor, inceleme ve alıntı paylaşabiliyorsunuz. Tam bir sosyal ağ yapılanmasıyla inşa edilen sitede # ile etiketler de kullanılıyor.

neokur.com kitap inceleme

Günlük 3500 tekil kullanıcı

2.5 ay gibi bir sürede 150 binden fazla (farklı basımlar dahil) kitabı, 60.000 yazarı ve çevirmeni, 6.000 de yayınevini kayıt altına alan Neokur.com'un aktif kullanıcı sayısı 7.000’e ulaşmış. Bu kullancılar 4.500 kitap incelemesi, 2.400 de alıntı eklemiş. Paylaşım sayısı ise 100 bin civarında.

Bu büyümeyle Neokur.com'u her gün ortalama 3.500 tekil kullanıcı ziyaret eder olmuş. Hedefi bir yıl içinde 100.000 aktif kullanıcıya ulaşmak olan girişimcilerimiz sayıları 30'un üzerinde olan ve yetkileri "kütüphaneci" olarak genişletilmiş gönüllü ekibe de güveniyor.

neokur.com goodreads kitap degerlendirme

Ürün satışı ve özel hizmetler

Şu anda herhangi bir gelir kanalı olmayan Neokur.com, büyümesine paralel olarak kitap ve aksesuarları satış hizmeti sunmanın yanısıra reklam ve edebiyat sektörüne yönelik hizmetler sunmayı da düşülünüyor. Kitap takas sistemi de planlar arasında ama bunun ücretli bir hizmet olmamasını temenni ediyorum.

Tekrar başa dönecek olursak daha önce Türkiye'de Goodreads alternatifi olarak Vikitap ve Kitabyte'ı tanıtmıştık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.