Neokur.com: Kitap odaklı sosyal paylaşım sitesi
Yeni Girişimler

Neokur.com: Kitap odaklı sosyal paylaşım sitesi

Amazon'un sosyal kitap değerlendirme girişimi Goodreads'i satın almasının etkisi mi bilmiyorum ama ülkemizde Goodreads alternatifi girişimlerin sayısı artıyor. Haziran ayında açılan Neokur.com'da bu girişimlerden biri.

2013 başlarında Enis Çoban, Erkin Çoban ve Mehtap Güven tarafından kurulan Neokur, yaklaşık 6 aylık bir çalışmanın sonunda 25 Haziran'da test sürümüyle kapılarını açmış. Girişimin amacı bir sanal kütüphane olmanın yanında "kitapları ve okuma alışkanlığını temel olarak benimsemiş bir sosyal paylaşım platformu" olmak.

neokur.com

Neokur.com kurucuları Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının düşük olmasına aldırmıyor. 4 milyon üniversite öğrencisinin olduğu ülkemizde yılda sadece 1 kitap bitiren kişileri de hedef tahtasına koyan Neokur.com, sosyal platform olarak sadece okurları değil; yazarları, çevirmenleri ve yazar adaylarını da aynı çatı altında buluşturmak istiyor.

Kişisel kütüphanenizi oluşturun

Siteye üye olduğunuzda firat.neokur.com gibi alt alan adı üzerinde kişisel bir sayfaya sahip oluyorsunuz ve bu sayfada kendi kütüphanenizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Kütüphanenize okuduğunuz, yarım bıraktığınız veya okumak istediğiniz kitapları ekleyebiliyorsunuz. Kitaplarla ilgili oy verebiliyor, inceleme ve alıntı paylaşabiliyorsunuz. Tam bir sosyal ağ yapılanmasıyla inşa edilen sitede # ile etiketler de kullanılıyor.

neokur.com kitap inceleme

Günlük 3500 tekil kullanıcı

2.5 ay gibi bir sürede 150 binden fazla (farklı basımlar dahil) kitabı, 60.000 yazarı ve çevirmeni, 6.000 de yayınevini kayıt altına alan Neokur.com'un aktif kullanıcı sayısı 7.000’e ulaşmış. Bu kullancılar 4.500 kitap incelemesi, 2.400 de alıntı eklemiş. Paylaşım sayısı ise 100 bin civarında.

Bu büyümeyle Neokur.com'u her gün ortalama 3.500 tekil kullanıcı ziyaret eder olmuş. Hedefi bir yıl içinde 100.000 aktif kullanıcıya ulaşmak olan girişimcilerimiz sayıları 30'un üzerinde olan ve yetkileri "kütüphaneci" olarak genişletilmiş gönüllü ekibe de güveniyor.

neokur.com goodreads kitap degerlendirme

Ürün satışı ve özel hizmetler

Şu anda herhangi bir gelir kanalı olmayan Neokur.com, büyümesine paralel olarak kitap ve aksesuarları satış hizmeti sunmanın yanısıra reklam ve edebiyat sektörüne yönelik hizmetler sunmayı da düşülünüyor. Kitap takas sistemi de planlar arasında ama bunun ücretli bir hizmet olmamasını temenni ediyorum.

Tekrar başa dönecek olursak daha önce Türkiye'de Goodreads alternatifi olarak Vikitap ve Kitabyte'ı tanıtmıştık.

Yorumlar (9)
 1. Remzi Ayan Remzi Ayan

  Siteyi inceledim. Beklentilerimden iyi bir sonuç çıkmış ortaya.

  Diğer türkçe alternatiflerinin ötesinde olduğu da ortada. Umarım gerekli ilgiyi görür kullanıcılar tarafından.

 2. Çınar Kaya Çınar Kaya

  güzel içerik toplanmış gerçekten. ama domain ismi daha güzel seçilebilirdi.

  gerçi eleştirmek yerine destek olmak lazım. umarım idefix in yakın zamanda alınması gibi bir olay olmuşken kolay şekilde yatırımcı bulup işi büyütürler.

 3. Fatih Çetin Fatih Çetin

  siteyi bende beğendim yakın zamandabir yatırım alabilir

 4. Siteyi çok beğendim. Umarım hak ettiği yerlere gelir...

 5. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  işin sosyal kısmı açık tutulunca (entellektüel arkadaşlıklar edinin.) başarı daha muhtemel oluyor. güzel bir site olmuş, tebrik ederim.

 6. vikitap kullandığım için hiç üye olmaya gerek duymamıştım, vikitap beklenilenden çok daha fazlasını sunuyor zira. İncelemeyi görünce üye olup denemeye karar verdim. Üye oldum, bilgilerim iverdim, kitaplığımı oluşturmaya başladım falan derken ne göreyim? MySpace'teki Tom gibi burada da Mesut Serdar ve JobetevraG isimli iki kullanıcı doğrudan arkadaşım olarak gelmiş. Haydi buna lafım yok, aman efendim biz kimiz bilsinler, ulaşmak kolay olsun bahanelerini kabul etsem bile ansayfadaki akışımda tamamen siyasi, dini taraflı "kişisel" paylaşımlarını görünce sisteme ısınamamışken (bkz: aradığım çoğu kitabı bulamamam) anında soğudum. Özellikle Mesut Serdar isimli kullanıcı (ki sanıyorum sahip, yönetici vd) siyasi ve dini olarak tarafını belli etmek, reklam yapabilmek adına paylaşımlarda bulunmuştu. Bu bir kullanıcı olarak beni çok rahatsız etti. Hesabımın tamamen silinmesi yönünde istekte bulunacağım.

 7. Orçun Orçun

  son derece değişik bir solukta okuyacağınız bir kitap. alttaki link sayfasında kitabın ilk üç bölümü sizlere sunulmuştur.

  http://www.kitabin.com/entry.php?8239-babasiz-melekler

 8. Murat Bozdoğan Murat Bozdoğan

  Merhaba. Biz de kendi çocuklarımızın Kur'an eğitimi için özgün tekniklerle hazırladığımız dokümanları OKUL ÖNCESİ ELİF BE seti ismiyle kitaplaştırdık. Görmek isterseniz: http://misalgenclik.com/okuloncesi_elifbe.html

  1. Ahmet Ahmet

   Kendi halimce kitap okuyup guzel yerlerin altini cizip paylasan kitap yorumlari ve onerileri yapan bir insanim takip ederseniz sevinirim. http://instagram.com/kitapcihemsire