Vikitap.com: Kitapseverler için sosyal kütüphane

Vikitap.com: Kitapseverler için sosyal kütüphane

vikitap  logoİnternetin hemen her dikeyde birilerini harekete geçirdiğini görüyoruz. Sosyal etkileşimden beslenen Vikitap.com da biraz kader biraz çaba ile şekillenen dikey bir sosyal ağ. Daha doğrusu sosyal bir çevrimiçi kütüphane.

Vikitap pojesi Gürel Kayak ve Necdet Perçinel'in 2011 sonunda dışarıdan aldıkları bir işe dayanıyor. Kitap satış sitesi olarak üstlendikleri işi tamamlamalarına rağmen para alamayan ikili, Çağdaş Şenol'un da ekibe katılmasıyla yeniden şekillenir ve bugünlü halini alır. Bugünkü halinde neler var derseniz hemen anlatalım.

vikitap

Siteyi kullanıcılar geliştiriyor, kitaplarını takas ediyor

Vikitap'ın en temel özelliği kütüphanenizi internete taşıması. Elinizdeki kitapları (fiziksel-dijital ayrımı yok) okuyup okumadığınızı (yarım bıraktığınızı da) etiketleyerek profilinize ekleyebiliyorsunuz. Okuduğunuz kitaplara puan vererek, bir değerlendirme yazısı veya kendiniz için notlar ekleyebiliyorsunuz. Siteye kitap da ekleyebiliyor ve içerikleri güncelleyebiliyorsunuz.

Sitedeki takas özelliği kitaplarınızı başkalarıyla paylaşmanızı, test (quiz) sayfası okuduğunuz kitapları sindirmenizi, öneri bölümüyse yeni kitaplar keşfetmenizi sağlıyor. Öneri bölümü Amazon kadar iyi çalışır mı bilmiyorum ama ekip bu altyapıyı bir gelir kaynağı olabileceğini dahi düşüyor. Vikitap'ın şu anda reklamlar dışında bir gelir kaynağı bulunmuyor.

Vikitap sosyal kutuphane

Kullanıcıların 300 bin kitabı var

Elbette sitede kütüphanenin diğer sakinlerini takip etmeniz veya iletişim kurmanız mümkün. Kitap listeleri ve gruplar etrafındaki etkileşimi de eklemeden geçmeyelim. Tüm bu sistem dahilinde istatistiklerini açık olarak yayınlayan Vikitap'a göre sitedeki üyeler;

  • Toplam 424.959 kitap okumuş.
  • Kütüphanelerde 305.495 kitap var.
  • 224 testi, 19.144 kez çözmüşler. (Kullanıcılar bir kitaba dair test oluşturabiliyor.)
  • 158 kitap listesi oluşturup, 26.923 kez oy kullanmışlar.
  • 210 gruba, 5676 kez üye olmuşlar.
  • 927 tartışmaya, 5904 mesaj göndermişler.

Okuduğunuz kitapları web sitenize yerleştirmenizi sağlayan bileşenler de içeren Vikitap'ın arayüz ve arama tarafında daha iyi bir hale gelmesi inanıyorum ki yeni kullanıcılar için son derece çekici olacaktır. Zira dünyada bu alanda güzel örnekler var ve her ne kadar çok kitap okuyan bir toplum olmasak da bu tür girişimlere ihtiyacımız var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.