Vikitap.com: Kitapseverler için sosyal kütüphane
Girişim

Vikitap.com: Kitapseverler için sosyal kütüphane

vikitap logoİnternetin hemen her dikeyde birilerini harekete geçirdiğini görüyoruz. Sosyal etkileşimden beslenen Vikitap.com da biraz kader biraz çaba ile şekillenen dikey bir sosyal ağ. Daha doğrusu sosyal bir çevrimiçi kütüphane.

Vikitap pojesi Gürel Kayak ve Necdet Perçinel'in 2011 sonunda dışarıdan aldıkları bir işe dayanıyor. Kitap satış sitesi olarak üstlendikleri işi tamamlamalarına rağmen para alamayan ikili, Çağdaş Şenol'un da ekibe katılmasıyla yeniden şekillenir ve bugünlü halini alır. Bugünkü halinde neler var derseniz hemen anlatalım.

vikitap

Siteyi kullanıcılar geliştiriyor, kitaplarını takas ediyor

Vikitap'ın en temel özelliği kütüphanenizi internete taşıması. Elinizdeki kitapları (fiziksel-dijital ayrımı yok) okuyup okumadığınızı (yarım bıraktığınızı da) etiketleyerek profilinize ekleyebiliyorsunuz. Okuduğunuz kitaplara puan vererek, bir değerlendirme yazısı veya kendiniz için notlar ekleyebiliyorsunuz. Siteye kitap da ekleyebiliyor ve içerikleri güncelleyebiliyorsunuz.

Sitedeki takas özelliği kitaplarınızı başkalarıyla paylaşmanızı, test (quiz) sayfası okuduğunuz kitapları sindirmenizi, öneri bölümüyse yeni kitaplar keşfetmenizi sağlıyor. Öneri bölümü Amazon kadar iyi çalışır mı bilmiyorum ama ekip bu altyapıyı bir gelir kaynağı olabileceğini dahi düşüyor. Vikitap'ın şu anda reklamlar dışında bir gelir kaynağı bulunmuyor.

Vikitap sosyal kutuphane

Kullanıcıların 300 bin kitabı var

Elbette sitede kütüphanenin diğer sakinlerini takip etmeniz veya iletişim kurmanız mümkün. Kitap listeleri ve gruplar etrafındaki etkileşimi de eklemeden geçmeyelim. Tüm bu sistem dahilinde istatistiklerini açık olarak yayınlayan Vikitap'a göre sitedeki üyeler;

 • Toplam 424.959 kitap okumuş.
 • Kütüphanelerde 305.495 kitap var.
 • 224 testi, 19.144 kez çözmüşler. (Kullanıcılar bir kitaba dair test oluşturabiliyor.)
 • 158 kitap listesi oluşturup, 26.923 kez oy kullanmışlar.
 • 210 gruba, 5676 kez üye olmuşlar.
 • 927 tartışmaya, 5904 mesaj göndermişler.

Okuduğunuz kitapları web sitenize yerleştirmenizi sağlayan bileşenler de içeren Vikitap'ın arayüz ve arama tarafında daha iyi bir hale gelmesi inanıyorum ki yeni kullanıcılar için son derece çekici olacaktır. Zira dünyada bu alanda güzel örnekler var ve her ne kadar çok kitap okuyan bir toplum olmasak da bu tür girişimlere ihtiyacımız var.

Yorumlar (9)
 1. Kemal Kemal

  Türkiye'de kitap okuyan kişi sayısı hep tartışma konusu olmuştur. Bu sebeple kaç aktif kullanıcı sahibi olduklarını neden paylaşmamışlar anlamadım. Gözden kaçmışsa, mümkünse bu bilgiyi de eklemenizi rica edeceğim.

 2. Sukru Sukru

  Böyle sitelerin türk internet ekosisteminde yerini aldığını bilmek çok sevindirici. Hemen kayıt oldum. Kurucu arkadaşlara bir tek şey söylemek istiyorum; sabırlı olsunlar, sabırlı olurken de yemeksepeti.com'un kar etmeye başlamasının 3,5 yıl sürdüğünü unutmasınlar.

 3. Çok güzel bir sistem olmuş. Tasarımın daha iyi hale gelebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bir an önce mobil uygulamaların tamamlanıp, uygulamalara has özelliklerle sunulması gerektiğini düşünüyorum. Şimdiden sürekli bir kullanıcı haline geldim, android uygulamasını bekliyorum :)

 4. Ahmet Akgün Ahmet Akgün

  Bu alanda ki lider site bence okumasitesi.com 50.000 den fazla üyesi var. Fakat site sahipleri pek ilgilenmiyor sanırım. Vikitap ile birleşse çok iyi bir sinerji olur.

 5. Aylinia Aylinia

  Vikitap sunucu yavaşlığı ve kendini yenileyememesi nedeni ile düşüştü. Tabi alternatiflerine yöneltti bizi bu durum. KitapLive.Com'da tercih edilmelidir. Böyle kitap siteleri hep var olmalılar.

 6. Vikitap çok güzel bir site.Bir çok önemli yanı var ancak benim en sevdiğim yanı gruplar. Her üye ilgi alanına göre grup oluşturabiliyor. Benim ilgi alanım şiir.

  Vikitapta çok güzel bir şiir grubu var: Mazeretim Şiirdir bunlardan birisi. Üye arkadaşlarla şiirler, şairler hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz. Şiire ilgili arkadaşlar aşağıda ki linkten ulaşabilir.

  http://www.vikitap.com/grup/Mazeretim-Siirdir-95

 7. ben yeni katıldım :) Sağolsun akadaşlar yardımcı oldu ve kitap önerisinde bulundular... şimdi önerilen kitaplardan birini okuyorum teşşekkürler arkadaşlar ve teşekkürler VİKİTAP ailesi :) :) :)

 8. Vikitap sitesine nazaran 1000kitap daha güzel bir site.

 9. Enegezed Enegezed

  Sanırım pdfkütüphane buranın yerini alacak.