Türkiye'de dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla oranla yüzde 30 büyüdü [Rapor]
İstatistik

Türkiye'de dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla oranla yüzde 30 büyüdü [Rapor]

Ülkemizin de aralarında bulunduğu toplam 33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye'nin dijital reklam harcamalarına ilişkin önemli bir rapor paylaştı.

AdEx-2012 Raporu’na göre, Türkiye'de dijital reklam yatırımları 2012’de geçen yıla göre yüzde 30 artışla 943 milyon TL oldu.

Bu internet reklam yatırımlarının toplamı, display, arama raporu, mobil reklam, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam gibi harcamaların toplamından oluşuyor.

İnternet reklam harcamalarındaki 'aslan payını' ise arama motoru reklam yatırımları alıyor. Raporda yer alan bilgilere göre arama motorlarında ücretli olarak sıralama ve görüntülü reklam ağında yer almak için 448 milyon TL harcanıyor.

Bunun ardından gelen en büyük kalem ise display reklam yatırımları. Gösterim ya da tıklama bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarına harcanan tutar 374 milyon TL.

İlan sayfalarında reklam yatırımları ise 76 milyon TL. Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS'e harcanan mobil reklam yatırımları 36 milyon TL.

Son olarak e-posta ve oyun içi reklam yatırımları toplamı da 9 milyon TL'lik kalem ile Türkiye'de 1 milyar TL sınırına dayanan dijital reklam harcamalarının bir kalemini oluşturuyor.

adex-2012-tablosu

IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura'nın paylaştığı verileri biraz da kişisel olarak yorumlamam gerekirse, tahmini çok da güç olmayan bir şekilde dijital reklam yatırımlarının çoğunu 'arama faaliyetine' yönelik olarak yapıldığını söyleyebiliriz. Mobil gösterim reklam yatırımlarının ülkemiz için ilerleyen yıllarda çok daha artacağını tahmin ediyorum. Aynı şekilde oyun içi reklam yatırımlarının da markalar tarafından hala keşfedilmemiş olduğunu düşünüyorum. Oyun içi reklam yatırımlarının da dahil olduğu 4 milyon TL'lik kalemin ilerleyen yıllarda katlanarak artmasını da bekliyorum.

Yorumlar (4)
  1. Zafer Baydere Zafer Baydere

    Önümüzdeki sene bu rakamlara bakın Mobil Reklam Yatırımları diğer reklam alanlarına göre açık ara artış sağlayacaktır...

  2. Kenan Kenan

    4-5 yıldır aynı şey söylenip duruyor ama Mobil Reklam sektörü yerinde saymaya devam ediyor. Korkarım 10 yıl daha böyle devam eder :)

  3. M.kemal M.kemal

    Mobil mecra reklam fiyatları bu şekilde devam ettiği sürece ne kadar büyürse büyüsün reklamveren bütçesini daha ucuz kanallara yönlendirecektir.

  4. Son teklif aldığımda mobil reklamlarının maliyetleri çok yüksekti. Üstelik mobilin conversion oranlarının daha düşük olacağını da tahmin etmek yanlış olmaz. Mobili büyüten nedir?

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri