Mobilya dikeyinde yer alan Vivense.com aldığı yatırımla e-ticarete hızlı bir başlangıç yaptı
E-Ticaret

Mobilya dikeyinde yer alan Vivense.com aldığı yatırımla e-ticarete hızlı bir başlangıç yaptı

Mobilya kategorisinde yer alan ve mobilya üreticileriyle tüketicileri buluşturan e-ticaret sitesi Vivense.com, Türkiye internet sektörünün yakından tanıdığı isimlerden yatırım alarak, sektöre hızlı bir giriş yaptı. Alp SaulAyçan AvcıCem SertoğluEvren Üçok ve Serhat Karahan yatırım yapan isimler arasında yer alıyor.

İşin aslına bakacak olursak Vivense.com, yeni açılan bir e-ticaret sitesi. Girişimin kurucu ismiyse daha önce Rocket Internet ile Türkiye pazarına giren, ancak daha sonra Pera Bulvarı bünyesine dahil olan WestWing'in kurucusu ve CEO'su Kemal Erol.

Yatırım detaylarına geçmeden önce Vivense.com hakkında bilgiler paylaşalım. Oturma odası, yemek odası, yatak odası, mutfak ve antre gibi kategoriler bulunan site indirimli fiyatlara mobilya satışı gerçekleştiren klasik bir e-ticaret sitesi. Ancak sitenin aynı kategoride bulunan rakiplerinden en büyük farkı üreticinin doğrudan müşteriye teslimat gerçekleştiriyor olması. Büyük mobilyaların teslimatı ve kurulumunun ise randevuyla gerçekleştiğini belirtelim.

vivense-ana-sayfa

İç mimar ve tasarımcılar rehberlik ediyor

Vivense.com'da yer alan 'hikayeler' adını taşıyan bölümünde iç mimarlar, mimarlar, tasarımcılar seçtikleri ürünlerle müşterilere stil rehberliği yapılıyor. Öte yandan sitedeki 'butikler' kategorisiyle kendi tasarımlarını satmak isteyen iç mimar, mimar ve tasarımcılara butik açma şansı veriliyor.

Vivense.com'un tasarım konusunda yerli sitelerden bir adım öne çıktığını söyleyelim. Kategorilere girildiğinde yer alan filtreleme özelliğiyle renk, teslimat süresi ve mobilyanın üretildiği şehir gibi detaylara ulaşmak mümkün.

vivense-yatirim-tablo-webrazzi

Vivense.com'un yatırımı yukarıda da paylaştığımız gibi Evren Üçok, Cem Sertoğlu, Alp Saul, Ayçan Avcı ve Serhat Karahan tarafından yapılmış durumda. 1 milyon dolar değerlemeyle yatırım yapılan şirketin hisse paylaşımları şu şekilde gerçekleşti; Kemal Erol yüzde 49.75, Evren Üçok yüzde 20.875, Cem Sertoğlu yüzde 20.875, Alp Saul yüzde 4, Ayçan Avcı yüzde 2 ve Serhat Karahan yüzde 2.5. Yatırım miktarı bilgisi ise şu ana kadar paylaşılmadı.

"Mobilya sektörünün lideri olacak"

Yatırımcılar, Vivense.com'un geleceği için umutlu konuşuyor. Sorularımızı yanıtlayan Evren Üçok, Vivense.com'un kısa zamanda mobilya sektörünün lideri olmasını beklediklerini belirtiyor. Şirketin kurucusu Kemal Erol ise temel olarak üç alanda yatırımlarını yoğunlaştıracaklarını söyleyerek, tedarik zinciri yönetimi, lojistik altyapı ve müşterilerin kararlarına yardımcı olacak teknolojiler üzerine yatırım yapacaklarını belirtiyor.

Mobilya kategorisinde yer alan e-ticaret siteleri geçen dönemlerde olduğu gibi şimdi de yatırımcı ve girişimcilerin dikkati çekmeye devam ediyor. Her ne kadar bu kategorideki girişimlerin sayısı artsa da Vivense.com gibi kullanıcılara yenilikler sunan e-ticaret sitelerinin başarılı olabileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar (38)
 1. Cemil Cem Cemil Cem

  Abicim dikey mikey iyi de dikey alışveriş sitesi ne demek? Bir şeyler öğrenelim diyoruz da bilmediğimiz terimler çıkıyor. Dikey ne demek? Yatayı var mıdır bunun? Ya da paralel olanı ne bileyim işte öyle bir şeyler var mıdır? Hangi girişime ne ad veriliyor? Girişim çeşidi midir bu yoksa alışveriş sitesi çeşidi midir? Cevaplarsanız sabırla okurum.

 2. Ibrahim Ibrahim

  bir joomla sitesiyle neyin lideri olacak merak ettim .fikir işler ama böyle bi site için şirket paylaşımı komik olmuş :)

  1. Yapın da siz de joomla ile yapın ve yatırım alın. Ayakta alkışlarız sizi o zaman.

  2. hakkat joomla. şaşkınım.

  3. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Site gayet nesi varmış. Şuanda yazdığınız blok da Türkiye'de bu alanda lider o da wordpress ne olmuş yani? Bence tebrik etmek lazım. Umarım başarılı olurlar.

  4. Repla Repla

   önemli olan altyapı mı yapılan iş mi. gayet güzel bir site

 3. Ibrahim Özkan Ibrahim Özkan

  bir mobilyayi almadan önce mağazada sağına soluna bakarız inceleriz koltuk vb. ise rahatligina bakariz. Yani mobilyanin sadece resimlerine bakip birşeyler almak gerçekten cesaret ister. siteye baktigimda bildigim birkac urune diger sitelerw baktigimda vivense.com da 3100 tl ye satılan koltuk takimini baska bir sitede 2600 tl gibi rakamlara cok rahat bulabiliyorum. yani hem fiyatlar cok uygun değil hem yukarıda saydığım sebepleri alt alta siraladigimda bu siteden alisveris yapmanin hiç bir cazibesi kalmiyor

 4. Murat Murat

  sitede ben pek bir farlilik bulamadim, haberi cok iddali buluyorum.

 5. Beytullah Beytullah

  Tasarımı bari biraz düzenleseydiniz :)

 6. Başarılı olacak fikir, çoğu zaman ne kodlamaya ne tasarıma bakıyor. Joomla'da zaten alacağı ziyaretçiyi kaldıracaktır.

  Doğruyu söylemek gerekirse, şahsi fikrim, mobilyalar, Türkiye 'deki en zor dikey alışveriş konusu. Herkez evine bir şey alırken en az 4-5 yer gezer. Eliyle dokunabilirken bile acaba nasıl durur gibi uzaktan bakar, eliyle yerini değiştirir. Çok "tactile" bir süreç.

  Bundan dolayı, hem fiyat avantajı, hemde kullanıcıların alışkanlığına karşı gidecekleri için bol şans diliyorum.

  1. Bulent Bulent

   Tactile yazmadan önce "herkes" yazmayı öğrensen iyi olurdu genç.

  2. Isimsiz Isimsiz

   https://webrazzi.com/2011/10/07/misspera-yayinda/#comment-202069

   Vivense Joomla olunca tasarım ve kodlama önemsiz, bir şey yok, MissPera olunca tasarımda bir kaç done eksik diye hemen auuuuw.

   (bkz http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/27397/hasan-sas039in-isyani-aauuvvv)

 7. Hasan Hasan

  Webrazzi'de tanıtım yazısı fiyatlarında indirim olmuş belli.

  1. Webrazzi de tanıtım yazısı diye bişey yoktur. Ayrıca yazıyı okumuş olsaydınız yatırım yapan isimlerin sektörün bilinen isimler olduğunu görürdünüz.

   1. Hasan Hasan

    reklam yazısı diyelim o zaman

   2. Reklam yazısı diye bir modelimiz de yok. Webrazzi'nin reklam alanları sitede gördüklerinizle sınırlı.

    Advertorial olarak yazı alan çok medya kuruluşu var. Televizyon programları dahil birçok yerde bu model kullanılıyor. Ancak bizim böyle bir modelimiz yok. Tercih meselesidir biz tercih etmiyoruz.

    Eğer birgün bu modeli kullanırsak merak etmeyin açık açık belirtiriz.

 8. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Sipariş verdim ama havale bilgilerini bulana kadar baya uğraştım sıkça sorulara koymuşlar? Bir de zaten havale seçtim tekrar özet sayfasına dönüyor. Bir daha ödemeye geçiyorsunuz.

  birde sitede email adresi neden büyük harfle yazılır ya :) tekrar hayırlı olsun ama kullanıcı deneyimi düşündüğümden daha kötü çıktı. Biraz daha çalışmaları gerek.

 9. Muhammed Muhammed

  Bizde e-tcaret site kuran yeni bir firmayız. Bizimki çok çok farklı birşey dünyada bir ilk. Adındanda anlaşılabileceği gibi onlinepodyum fakat çok büyük bir proje olduğu için finansman sıkıntısı çekiyoruz. Bizde yatırımcılara hangi kanallar üzerinden ulaşabiliriz?

 10. Alper Alper

  Mobilya ürünleri neredeyse bütün sitelerde üreticiden gidiyor zaten?

  İnegöl'deki tedarikçinin mobilyalarını İstanbul'a getirip tekrar İzmir'e yollayan yok ki :)

  1. Orhan Orhan

   Vivense de bu alanda tek olduğunu belirtmemiş sitesinde zaten..

   1. Göktuğ Göktuğ

    "Ancak sitenin aynı kategoride bulunan rakiplerinden en büyük farkı üreticinin doğrudan müşteriye teslimat gerçekleştiriyor olması."

    Yazı içinde geçen yukarıdaki cümleden diğerleri yapmıyor ama vivense yapıyor anlamı çıkıyor bence.

 11. Mobdizayn Mobdizayn

  Evet piyasaya iyi giriş olmuş ancak online mobilyacılık alanında "perakende mağazacı mobilyacılar" da aktif rol alıyorlar. Vivensenin bu kökleşmiş aktörler karşısında işi bir hayli zor çünkü perakende mobilya firmaları webmaster ve seo uzmanlarından "bu konuda" yardım almaktalar. Neyse biz yine de başarılar diyelim web sitesi sade ve hoş olmuş, başarılar.

 12. Bulent Bulent

  Arkadaş benim anlamadığım birşey var, yazıyı yazan arkadaş yorumlar bölümünde de yazmış benzer düşünceleri ama sanırım algı konusunda yanlış bir yönlendirme oluyor. Bu siteyi kimin kurduğunun veya kimin yatırım yaptığının çok da fazla bir önemi var mı? Sonuçta oldukça genel ve her zaman oluşturulabilecek bir site, (n+1). kez yapılmış, burada da yatırım aldı diye haberi yapılıyor. Belli ki siteyi kuran kişi, eski şirketi vazgeçip herşeyi kapatınca kendisi bir site açmaya karar vermiş, cebinde para olan birileri de ona destek vermiş. Olay bununla sınırlı, daha fazlası yok. Evren Üçok denen kişilik de para koyduğu için olsa gerek, kısa zamanda mobilya sektöründe lider olacaklarını ümit ettiklerini söylemiş (beklemek tabi üfürme bir duygu, bu nedenle ümit ettiklerini yazıyorum. Buradan eleştirim webrazzi'ye: Bazı kişilikler var, sürekli onların PR'ı yapılıyor bu sitede. Gerçi haberin sahibi arkadaş bizde tanıtım yazısı yapılmaz diyor ama o zaman yazılanları biraz da habere benzetmekte fayda var. Bana haber ve yorumlar gereğinden fazla taraflı ve kişiye özel gibi gelmeye başladı son zamanlarda.

  1. Şenol Şenol

   spor gazetesinde şöyle haberler de yer alıyor: berkay falanca bisiklet turunu trabzonda sonlandırdı.

   sen sadece futbolla ilgileniyor olabilirsin ama diğerinden de haberdar olmak isteyen birileri vardır.

   Örneğin ben çoğunlukla yerel girişimleri, gelişmeleri okuyorum. samsung şunu yapmış, merkezi los anglesdaki şu bu kadar yatırım almış haberlerini de başkası ilgiyle okuyordur.

   Ben böyle bir haber almaktan memnunun açıkçası. reklamsa da sorun değil, dediğim gibi yeni bir girişim var ise bilmek isterim.

   1. Bulent Bulent

    Tam tersine, ne yazdığımı anlamadığınızı görüyorum. Sizin örneğinizden gidersek, almış olduğum spor gazetesinde fenerbahçe, galatasaray ve beşiktaş'ın futbol haberlerinden başka şeyler okumak istiyorum. Ama gel gör ki, ne zaman gazeteyi açsam karşıma hep aynı şeyler çıkıyor. Size tavsiyem, yazılanı tam olarak okuyup anladıktan sonra cevap vermenizdir.

 13. Mustafa Mustafa

  E ticaret sitelerini takip edenlerin ve bu işleri yapanların takip ettiği bir yer burası veya kısaca uzmanları diyelim, bu site nasıl 1 milyon dolar değerlemeyle işlem görmüş benimde mobilya ve ev aksesuar dikeyinde hazırladığım ( 1 nisana yetiştirmeyi hedefliyorum) sitem var "www.entrend.com.tr" ve benim üretimimde var, üretici gücümde mevcut, rekabetli ürünler sunabilirim, ayrıca İnegöl'ün ve Türkiye'nin önde gelen mobilya üreticilerinin ürünlerini sürekli ekliyorum bu değer nasıl oluşuyor veya oluşturuluyor bir bilen anlatsa sevinirim..

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Dostum alınma ama site tasarım olarak biraz geriden geliyor. Bu dekor ev işinde tasarım ve sunum de çok önemli. Dekora meraklı kişiler bunun farkında ürün yelpazini oluşturken de tasarım yönüyle ve diğer ürünlerden öne çıkabilen ürünlere yönelmelisin çünkü sitede ürün grubu bir çok yerde bulunabilen ve temel ihtiyaca yönelik olursa insanlar için cezbedici bir noktası kalmaz. bu tarz siteler genelde ihtiyaç zevkli ürünlerle talep oluşturuyor. bahsedilen sitede üçlü bir kanepe bile bulamadım insanların siteden oturma grubu mu almasını bekliyorsun anlamadım? Burada amaç güzel ürünleri biraz ucuza sunup talep yaratmak olmalı.

   Yok hiç mi ev sitesi incelemeden tasarladınız bu siteyi? westwing, altincicadde, evmanya, perabulvari bir çok güzel örneği var.

   1 milyon değerleme kısmında hak veriyorum sana ama ortaklardan oluşan bir site gibi bir venture firması yatırım yapmamış sonuçta biraz parası olanlar bir araya gelmiş. Ama ben olsam 1 milyon lira koyduğum siteyi joomla üzerine kurmazdım. Ki yazılım bu işin en kilit noktası olduğunu düşünürsek riskli bir karar.

 14. Yeni Dekorasyon sitesi acilinca heyecanlaniyorum ama hala istenilen duzeyde bir site yok. Evmanya en duzgunu, yanina yaklasabilen hala yok. Evimister vardi o da kapandi.

  Ben mi gormuyorum yoksa hakikaten mobilyalarin teknik detayi yok mu? http://vivense.com/oturma-odasi-mobilyalari/oturma-gruplari-takimlari/tekli-ikili-uclu-koltuk-kanepeler/ventura-kahve-3-lu-koltuk-modeli.html

  Duzgun olcu yazin, teknik pdf ekleyin, kumasa zoom resim koyun vs...

  Yeni acilan bir siteye cok cin bir fikir degilse yatirim olayi bana cok dogru gelmiyor.

  Ne diyelim hayirli olsun, umarim basarili olurlar.

  1. Mustafa Mustafa

   Merhabalar, sitemizi (entrend.com.tr) açmak için çalışıyoruz öncelikle sitemizi ziyaret eder ve [email protected] ye tüketici ve bu işleri takip eden olarak eksikler ve tüketici olarak beklentilerinizi yazarsanız gelişimimiz için çok sevinirim. Saygılarımla

 15. Izzet Dudakman Izzet Dudakman

  kemal erol daha önce westwings Ceo su idi.Şirket kapandığı zaman alacağimızı istemek için aradığımızda

  bizi dava edin,yapacak başka birşey yok demişti.

  Bu sitede de zora girerse herhalde aynı bahane ile sıyrılır

  1. Nevzat Aydın Nevzat Aydın

   Türkiye operasyonlarını ana merkezden durduran bir şirketin sadece tek bir sitesinin co-founder'i başka nasıl cevap verebilir ki? O da çaresiz durumdaydı muhakkak. Yeni girişiminde başarılar. Kemal düzgün insandır.

 16. Fuat Ustun Fuat Ustun

  @nevzat bey, herkesin takdir ettiği bir girişimcisiniz ama elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin. Dunya capında bu firma operasyonlarını durdururken yerel ufak ureticilerimize borçlarını ödemek zorunda değil midir? Bunu nasıl normal karsılarsınız?

  Bugün Ford, Turkiye operasyonlarını durdursa taseron firmalarına borçlarını ödemeden mi ulkeyi terkedecek?

  Bu işi yapan firmanın da başındaki insan ister CEO ister Co-Founder olsun profesyonel ve etik açıdan bu borcun ödenmesini sağlamak ile yukumludur.

  Yoksa birisi de bir firma kurup yemeksepeti'nin parasını alıp sonra işi teslim etmeden biz şirketi kapatıyoruz mu desin?

  1. Alihan Mutlu Alihan Mutlu

   Site açılırken zorlanıyor. Yatırımın birazıyla yeni makine vs alin ya

  2. Furkan Furkan

   Fuat Bey,

   Yaşanmış olan durum tabii ki üzücü ancak malesef firmanın çalışanlarının elinde olan bir durum değildi. Kemal Erol global olarak karar alınarak kapatılan bir şirketin Türkiye'deki yöneticisi konumundaydı, firmanın sahibi değil. Bu konumunun gereği olarak ödemelerin yapılması için tüm çabayı sarfetti, ancak kendi hatası olmayan bir konu için onu suçlamak yanlış olur. Bahsettiğiniz örneği ele almak gerekirse örneğinizdeki durum şuna benziyor:

   Ford eğer borçlarını ödemeden iflas ilan ederek Türkiye pazarından çıkmaya karar verirse, sizin talebiniz Ford Türkiye kadrosundaki yöneticileri suçlamak ile eşdeğer.

   Yaşanan durumdan dolayı birçok çalışan da tedarikçi firmalar gibi zor durumda kaldı.

   Kemal Erol çok çalışkan ve dürüst bir insandır. Bu alandaki tecrübesi de zaten tartışılmaz. Sitenin eksiklerini en hızlı şekilde tamamlayıp başarıya ulaşacaklarını düşünüyorum. Herkese hayırlı olsun.

   1. arkadaslar bos muhabbeti geçelim benim begendigim bi kactane var sitede ve kararsız kaldım iyimi yada alanlar varmı bunları yazsınlar ki bizde bilelim alalım mı? almayalım mı? nasıl firma diye.....

 17. Seyfi Bascil Seyfi Bascil

  Bir mobilyacı olarak şunu diyebilirim ki; vivense gayet başarılı bir site yapmış ve mobilyacıların aksine, reklama yüksek yatırımlar yaparak kendi adını konuşulur hale getirmiştir. Site tasarımını beğenmeyenler olmuş ancak bir web sitesi kurulurken ki özellikle bir e-ticaret sitesi kurulurken tasarım bilgisayar bilgisi az olan kişinin bile kullanabileceği kadar basit olmalıdır. Bu sebeple bu yolu seçtiklerine inanıyorum. Biz de internet üzerinden mobilya satıyoruz, bizim de görüşümüz bu yönde sade ve basit tasarım yeterlidir. Mobilyaları gerçekten üreticiden direk tüketiciyle buluşturuyor ancak kar marjı inanılmaz yüksek geldi bana, ancak site gayet başarılı, ama biz de rakibiz o ayrı :)

 18. Kutay Yılmaz Kutay Yılmaz

  Bir iş adamı olarak, milyon usd yatırım yapılmış bir sitenin https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-domain-hosting-yazilim-vivense.net-domain-isim-hakki-satiliktir-433310117/detay tarafından satılık olmasına ne diyeceksiniz?