Türk Telekom girişimcileri uçuracak hızlandırma programı PiLOTT'u duyurdu
Etkinlikler

Türk Telekom girişimcileri uçuracak hızlandırma programı PiLOTT'u duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Stanford Üniversitesinin kendi öğrencilerinin girişimciliğini desteklemek için tohum fonlama şirketi StartX'e yaptığı yatırımdan bahsetmiştik. ABD'de girişimcinin fikri için destek bulmasındaki çeşitlilik başarılı girişimlerinin doğmasının temel faktörü olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde de her geçen gün girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilmeleri için seçenekleri artıyor. Hızlandırma programı hayata geçiren şirketler arasına Türk Telekom da katılıyor. PİLOTT ismi verilen program ile girişimciler 100.000 TL'ye kadar sermaye desteğinde bulunuyor. Projelere destek verecek mentorler arasında internet ekosisteminin yakından tanıdığı isimler de bulunuyor: Arda Kutsal, Emre Kurttepeli, Hasan Aslanoba ve Sina Afra bunlardan bazıları.

Yılda 3 kere çağrı yaparak başvuruları toplayacak olan PİLOTT'ta girişimcilerin fikirleri Türk Telekom jurisi tarafından değerlendirilecek. İki fazdan oluşan yarışmada 1. faza kalan projelere PİLOTT için tasarlanmış özel ofis alanı, yönetim desteği, teknik altyapı imkanı ve mentorlük hizmetleri sunuluyor. Yapılacak eleme ile 2. faza kalmaya hak kazanan projeler ilk sermayeleri olan 10.000 TL'lik çekirdek sermayeyi kazanmış oluyor ve son aşamada projelerinin ana fonksiyonlarını çalışır hale getirmesi bekleniyor.

Girişimcilik ekosistemini güçlendirecek olan PİLOTT ile yenilikçi ürün ve servislerin de önü açılmış olacak. Girişimcilere senede 3 kez çağrıda bulunacak olan PİLOTT'un ilk başvuruları bugün başladı. 9 Eylül - 20 Ekim 2013 tarihleri arasında PİLOTT web sitesi üzerinden siz de başvuru yapabilirsiniz.

Başvurular ile ilgili belirtilen öncelikli konu alanlarında, Sabit İletişim Uygulama ve Servisleri, İnternet Uygulamaları, size daha önce TVYO ile bahsettiğimiz OTT ve İçerik Servisleri, Bulut Bilişim Teknolojileri'nin de aralarında bulunduğu 8 konu başlığı bulunuyor. Jüri programa katılmaya hak kazanan girişimleri; Türk Telekom ile işbirliği potansiyeli, fikrin yenilikçiliği, büyüme potansiyeli, gelir modeli kriterlerine göre değerlendirecek.

İki fazdan oluşan 3 aylık programın 2 hafta süren 1. fazında seçilen girişimler sundukları yenilikçi ürün veya servis fikirlerini doğrulamak ve gerekirse pivot etmek üzerine odaklanacaklar. Bu fazın sonunda mock-up’larını jüriye sunacaklar. 1. faza seçilen tüm girişimcilere İstanbul Etiler’de PİLOTT için tasarlanmış özel ofis alanı, yönetim desteği, teknik altyapı imkanı, yalın girişim eğitimlerin yanında mentorluk alma imkanları sunulacak.

ofis-1

Programın 10 hafta süren 2. fazına kalmaya hak kazanan ekiplere ise bu imkanlara ek olarak 10.000 TL çekirdek sermayesi sağlanıyor. Bu 10 hafta boyunca ekipleri, Ocak 2014 sonunda jüriye sunulacak olan ana fonksiyonları çalışır ürün veya servisleri üzerinde çalışacakları yoğun bir çalışma ortamı bekliyor olacak.

3 aylık program sonunda jüri, bu çalışmalar arasından en başarılı olanları seçecek. Başarılı girişimler Türk Telekom ile işbirliği yapma fırsatı yakalarken, en başarılı girişim 100.000 TL’lik girişim sermayesinin sahibi olacak. Ayrıca en başarılı ilk 3 girişimci ise Silikon Vadisi seyahatine hak kazanacak.

PİLOTT ile ilgili Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz yaptığı açıklamada “Türkiye, genç nüfusu ile yüksek girişimcilik potansiyeline sahip ülkelerin başında geliyor. 2012 Küresel Girişimcilik Raporu’na göre ülkemizde her 100 yetişkinden 12’si erken dönem girişimcilik faaliyetlerinde bulunuyor. Türk Telekom olarak biz de üzerimize düşeni yapıyor, değer yaratacak girişimleri destekliyoruz. ” dedi.

Ekim ayı sonunda programa katılmaya hak kazanan ilk girişimcilerin açıklanacağı PİLOTT programı hakkında gelişmeleri sizlerle Webrazzi üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  Yeni bir girişim başlatıyoruz

  Türkiyenin 81 ilindeki ve çeşitli ülkelerdeki kişilerden yer kiralayın.

  http://www.yerkirala.com

  1. PILOTT sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

   1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

    Değerli yardımlarınız için teşekkürler...

 2. Ömer Asım Ömer Asım

  Öncelikle bu tür bir proje ile girişimleri mentörlük ve hızlandırma programları ile desteklemeleri çok güzel. Fakat girişimcilerin en önemli konusu ne yazık ki mentörlük veya hızlandırma değil. Ben Türk Telekom'un daha olayın özüne yönelik adımlar atmasını beklerdim.

  Türk Telekom için en azından tanıtımda kıyasladığı girişimlere göre 100.000 TL çok küçük bir tutar. Ben bu tutarların yeterli olmadığını ve küçük tutarlar ile güzel işler çıkarmanın en azından dünya ile rekabet edebilecek işler çıkarmanın zor olduğunu düşünüyorum. Bence bu büyük firmalar karlarının 100'delik kısmından bir pay ayırmalı. Bu ölçekte firmaların bu miktarlarla olaya yaklaşmaları bana samimi gelmiyor. Zaten "Türk Telekom ile işbirliği potansiyeli" tabiri ile aslında ne yapılmak istendiğini ortaya koyuyor gibi.

  1. Emrah Öztürk Emrah Öztürk

   Bu bedel her kazanan proje için. 10 proje kazansa 1 trilyon eder ki bu da iyi bir rakam. Zaten firma belirli bir yüzdelik olarak bunu düşünüp 2013 yılı için karar vermiştir. 2014 yılında bu rakam yükselebilir.

   1. Ömer Asım Ömer Asım

    Emrah bey, bu toplam tutar Türk Telekom için yüzde olarak değil onbinde olarak tabir edilebilecek bir tutar. Ayrıca ben tek bir yatırım için 100.000 TL'nin az olduğunu söylüyorum. 10 projeye vermesi miktarın az olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir proje gerçekten aradıkları özellikleri barındırabiliyor ise bu miktarlara ortaya çıkması hele operasyonel olarak varlığını devam ettirmesi mümkün değil. Ne yazık ki bu miktarlar normal bir iş için bile düşük rakamlar. Kaldı ki yenilikçi teknoloji girişimleri için kurulum sürecini bile çıkarması çok zor.

   2. Girişimci İş Kadını Girişimci İş Kadını

    "en başarılı girişim 100.000 TL’lik girişim sermayesinin sahibi olacak." yazılmış yani ayrı ayrı her başarılı projeye destek vermiyorlar.

    Ancak yorumlar çok olumsuz olmuş. Bence bunu bir projeyi hayata geçirmek için fırsat olarak nitelendirebiliriz. Juride sektörün tanınan isimleri var. Bir fırsat için bence güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

   3. Ömer Asım Ömer Asım

    Sayın Girişimci İş Kadını, eğer normal bir girişimden bahsediyorsak tamam haklı olabilirsiniz. Ama belirtikleri alanlarda istedikleri özellikleri sağlayan güzel bir fikir varsa ve 100.000 TL ile hayata geçirilebiliyorsa zaten istediği yerden bu miktarı ve daha iyi desteği çok kolay bir şekilde bulabilir. Bence sektöründe lider ve Türkiye'nin güçlü şirketleri bu olaya biraz daha vizyoner yaklaşmalılar.

 3. Harika bir proje varda aklımda önümde sınav engelim var hele bir 2014 yazına ulaşayım o zaman görürsünüz girişimi projeyi

 4. Diyelim ki benim bir fikrim var ama tek başımayım. Ekibim yok yani. Ama bulduğum fikir çok iyi. Bu durumda eleniyor muyum?

  1. Amaç Dizayn Amaç Dizayn

   Fikrin ile ilgili soruları mantıklı bir şekilde yanıtlarsan tek başına da destek alabilirsin.

  2. Deniz Kumtepe Deniz Kumtepe

   venturro.com 'da ekip arkadaşları bulabilirsin.

 5. Isa Akpınar Isa Akpınar

  TTkom yetenege destek yaratici ekonomiye destek programi vardi bir ara gazetelerde televizyonlarda tanitimlarini yaptilar ama sonuç ne oldu koca bir 0. Düşünmeniz için bu ornek yeterlidir sanirim. Başvuracak kişiler bunu dikkate alsınlar kararlarini ona göre versinler ama kötü niyetli de algilamamak gerek.

  1. O proje Türk Telekom'un değil TTNET'indi sanırım. Yani farklı bir ekip yapıyordu.

  2. Merhaba,

   Ben bahsettiğiniz projeye katılan biriyim. O proje ile bu proje çok farklı. Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesinde katılımcılara sadece eğitimler verildi. Herhangi bir yatırım yapılacağı söz konusu değildi zaten. Genç girişimcilere vizyon kazandırmak adına yapılan bir projeydi. Ve evet TTNET' e ait projeydi. Ama haklılık payınız da olabilir. TTNET projenin sonunu getirmeden bitirdi. Sebebi de Tahsin Yılmaz' ın Türk Telekom' un başına geçmesiydi sanırım. Eğitimlerin sürdüğü 1 hafta benim için çok verimliydi.

 6. 10 bin ben TT'ye veriym benim projeyi yapsınlar. Şaka mısınız siz ya?

  1. Cok guzel cevap :))) bu tip destek programlari guzel ama eksik ve ytersiz.

   calisan kisileri cekemiyorsunuz. aklimda bir proje var diyelim. 10000 TL icin 3 ay izin almak lazim kimse vermez, isi birakmal lazim... ya 3 ay sonra birinci olmazsak. destek projesine bak

 7. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  Çok güzel bir girişim olmuş. Özellikle de TTNet üzerinden olması daha da anlamlı olmuş

 8. Kaan Emir Kaan Emir

  kesinlikle muhteşem bir girişim olmuş, bayıldım doğrusu