Amazon Goodreads'e ne kadar ödedi?

Sosyal ağ değerlemesinde en bilinen hesap kullanıcı başına değerlemedir. Elbette bu durum farklı değişkenlerle desteklenir ancak kaba bir hesap yapmanın kimseye zararı olmaz. Goodreads'in Amazon'a kaça malolduğunu tahmin etmek isteyen Bloomberg de bu yöntemle eldeki verilerden bir sonuç çıkarmış.

Bloomberg, hepsi Amerikan menşeli sosyal ağlar olan Linkedin, Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter'ın kullanıcı sayıları ve piyasa değerleri üzerinden yaptığı hesaba göre ortalama 55 dolarlık bir kullanıcı başına ortalama fiyat çıkarmış. Bu hesap üzerinden de Goodreads'i değerini 16 milyonluk kullanıcı sayısına karşılık 880 milyon dolar olarak tahmin etmiş.

Söz konusu verileri bir araya getirdiğimizde şu tablo karşımıza çıkıyor;

Kullanici basina sosyal ag degerleme

En değerlisi Linkedin kullanıcıları

Facebook ve Linkedin'in borsada halka açık bir piyasa değeri olmasına rağmen kullanıcı başına kesin bir sonuç çıkaramayacağımızı bir kez daha aktaralım. Pinterest, Linkedin, Instagram ve Twitter içinse piyasa değerleri yine öngörüler üzerinden yürütülüyor.

Bu kıyaslamayı yapan Kyle Stock, kullanıcı başına değerlemede Linkedin'in önde olmasını kullanıcıların şirket gelirlerini direkt olarak etkileyen profesyoneller olmasına bağlıyor.

Twitter veya Instagram kullanıcılarını ise bu açıdan daha sıradan kabul ediyor. Stock'un haklı olduğunu pekala kabul edebiliriz çünkü Facebook'un borsada umulmadık (kimilerine göre) bir düşüş yaşamasında yatırımcıların gözünde benzer bir kabulün olduğunu göstermişti.

Goodreads'in değerine dönecek olursak, elbette en doğrusunu Otis & Elizabeth Chandler ve Jeff Bezos bilir ama gerçek değerlemede şirketin elindeki teknolojinin, pazardaki konumun, gelirlerinin ve potansiyel büyümesinin de hesaba katıldığını söyleyebiliriz.

Biraz geriye dönüp baktığımızda Cember.net satın almasında da benzer bir hesapla yaklaşık 20 dolarlık kullanıcı başı değere ulaşıldığını ekleyeyim.

Güncelleme: Amazon'un Goodreads'e ödediği para 150-200 milyon dolar olarak konuşuluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.