Lidyana'ya Alman medya devi Burda Grubu'ndan 12 milyon TL yatırım geldi [Son Dakika]
E-Ticaret

Lidyana'ya Alman medya devi Burda Grubu'ndan 12 milyon TL yatırım geldi [Son Dakika]

Hakan Baş'ın kurucusu olduğu dikey online alışveriş sitesi Lidyana.com, Almanya'nın önemli medya şirketi ve DLD Konferansı'nın da sahibi olan Burda Grubu'ndan yatırım aldı.

Duyumlarımıza göre şu dakikalarda tamamlanan imzalar sonucunda Burda Grubu Lidyana.com'a 12 milyon TL yatırım gerçekleştirmiş ve şirketin %22 hissesine sahip olmuş.

Ortakları arasında Markafoni kurucuları Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Sarı'nın yanı sıra, Yemeksepeti kurucu ortağı Nevzat Aydın ve futbolcu Arda Turan'ın da bulunduğu Lidyana.com ilk kez Aralık 2011'de Webrazzi'ye haber olmuştu.

hakan-bas

Haziran 2012'de Rus arama motoru Yandex'in de yatırımcısı olan ru-Net'ten 6 milyon TL yatırım alan şirket Ağustos 2012'de Wired dergisinin belirlediği Avrupa'nın en dikkat çeken 100 girişimi arasında yer almıştı. Mayıs 2013'te ise Endeavor girişimi seçilen Lidyana.com aldığımız duyumlara göre 2013 yılının ilk 5 ayında 2012 cirosunun tamamını gerçekleştirmiş ve 2014 yılında yurtdışı ofisini açmaya hazırlanıyormuş.

Kuruluşta 1 milyon dolar, ru-Net'ten yaklaşık 3 milyon dolar ve bugün de ikinci tur yatırımında 6 milyon dolar yatırım almış olan Lidyana.com basit bir hesapla bugüne kadar 10 milyon dolar (20 milyon TL) civarında yatırım aldı dersek sanırım yanlış olmaz. Aynı zamanda bu son turda %22 hisseye karşılık 12 milyon TL yatırım aldığını göz önüne alacak olursak şirket değerlemesinin de yaklaşık 55 milyon TL'ye yani yaklaşık 27 milyon dolara yaklaştığını söyleyebiliriz.

Burda Grubu ile gerçekleşen yatırım anlaşmasının Ocak 2013'te gerçekleşen ve Webrazzi'nin resmi medya partneri olduğu DLD Konferansı esnasında başladığı da yine aldığımız duyumlar arasında. İlginizi çekeceğini düşünerek DLD Konferansı'nda Hakan Baş'la yaptığımız video röportajı aşağıda paylaşıyoruz. Sonuçta biz bu röportajı yaptığımız günlerde Hakan Baş Burda Grubu ile yatırım görüşmelerine başlamış ve aslında röportaj anında yatırımcılarla görüşmeler yaptığından da bahsetmişti.

Konuyla ilgili aldığımız ek bir bilgi de Endeavor girişimi olan Lidyana'nın hissedarları arasına Burda Grubu'nun giriş yaptığı bu turda Endeavor Catalyst fonunun da dahil olması. Bu fon geçmişte Peak Games, Yemeksepeti ve Airties'a da yatırım yapmıştı.

Haberin başında da bahsettiğim gibi henüz şu dakikalarda imzalanmış olduğunu tahmin ettiğimiz yatırım anlaşması ile ilgili detay bilgiler olursa güncellemeleri yapacağız.

Güncelleme: Lidyana kurucusu Hakan Baş Burda Grubu'nun yatırımını doğruladı.

Yorumlar (17)
 1. Siteye nazar değdi :) Anasayfaya hata mesajı basmayınız arkadaşlar.

  Warning: SplFileInfo::openFile(/home/lidyana/lidyws/app/tmp/cache/persistent/lidyws_cake_core_file_map) [splfileinfo.openfile]: failed to open stream: Permission denied in /home/lidyana/lidyws/lib/Cake/Cache/Engine/FileEngine.php on line 313

 2. Hüseyin Hüseyin

  Takip ettiğim güzel bir siteydi de bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum :)

 3. Bir ben ortak değilim bir de Arda Kutsal

  :)

  "Şirketin diğer ortakları arasında futbolcu Arda Turan, Markafoni’nin kurucuları Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Sarı, Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın gibi isimlerinin yanı sıra Ulusoy Holding Yönetim Kurulu üyesi Saffet Ulusoy, Öztanık Grubu’ndan İsmet Öztanık, Raiffeisen Investment’ın Türkiye ekibinden Gökçe Kabatepe, Aydın Özol ve Oytun Özer bulunuyor.

  En büyük üç hissedar ise sırasıyla Hakan Baş, Alman Burda Grubu ve Rus Ru-net. "

 4. Mustafa Özek Mustafa Özek

  Aşırı yüksek değerleme :) şirketi büyük şişiriyorlar. kurucular ceplerini doldururken yatırımcının kucağında patlayacak saatli bir bomba :)

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam yatırımcı dediğin birkaç tane köyü olan köy ağası değil.

   Yatırımlar bilanço incelemesinden tut ki yüzlerce incelemeden sonra yapılıyor, bu işleri ne kadar küçümsüyorsunuz Allah aşkına, yatım yapan şirket kaç milyar dolarlık izin verinde bir şeyleri bilsinler de doğru yapsınlar.

 5. Lidyana'da isler yolunda gitmiyor anlasilan.

 6. Beni en çok üzen, bu tip haberlerden gaza gelip her şeyini riske ederek girişimci olan arkadaşlar. Adamlar yapmış , o veya bu şekilde de yatırımı almışlar - şişirme, yatırımcılara patlatma olmuş olmamış önemli değil. Bu haberi konu olmak için, "girişimciliğin kurallarından" çok daha fazlası gerekiyor, umarım bunun farkına varılıyordur.

  1. kesinlikle katılıyorum, hakan beyin medyatik dünyası, çevresi ve ortaklarının kariyerlerini tartışmaya gerek yok, bu kadar kişiyi bi araya topladıktan sonra proje şu anda tutmamış olsa da böyle yatırım alabilmesini takdir ediyorum.

   1. Özgür Kılıç Özgür Kılıç

    Merhabalar

    Tuttuğunu söylemek için erken şu anda,

    ne zamanki kara geçti ve o zaman tuttu demek daha sağlıklı olacak,

    aksi halde tuttuların iflasına daha çok şahit olacaz gibi duruyor.

    Teşekkürler.

 7. Boom boom paa para bitti boom boom paa lidyana gitti.

  Yola çıkarken tasarım sanatsal takılar satıcam, üst sınıfa hitap edicem diye çıkıyorsun. Sonra adwordse reklam ağlarına her ay 100 binlerce TL harcıyorsun. Satış rakamları iyi gitmeyince, iç çamaşırı, telefon kılıfı satmaya başlıyorsun.

  Önce girdiğin pazarı iyi taniyacaksin. Bence bu firsati iyi degerlendirsin. Yeni bir isimle, daha mutevazi boyutlards bir girişime girsin.

 8. Ahmet Kalyoncu Ahmet Kalyoncu

  Ağustos cirosu 470 bin tl olan bir şirkete bu değerleme verilmesi çok komik, türkiye ve balon e-ticaret siteleri!

  1. Eğer Ağustos cirosu sizin yazdığınız gibi bir rakamsa, gereksiz yüksek değerleme yapılmış bir yatırım diyebiliriz. Bugüne kadar 10 milyon dolar yatırım almış ama en az bu kadar ciro yapabildi mi gerçekten merak ediyorum.

   1. Kerim Şahin Kerim Şahin

    Ahmet Kalyoncu ciroyu nerden bildiğinizi açıklar mısınız? bizim aldığımız duyumlar sizin söylediğiniz rakamın Pound cinsinden olduğu yönünde.. Şirketi denetleyen kuruluştan mısınız yoksa Lidyana muhasebecisi misiniz? yoksa medyum mu? :D

 9. Hakan bey'i şahsen tanımasam da biraz size onu anlatayım.Altın madalyalı milli yüzücü birisi,üsküdar amerikan kolejinde okumuş cornell universitesini bitirmiş birisi.Bunları o arkadaşları mı sağladı acaba?A sen ünlüleri tanıyorsun biz seni cornell'e mi alalım dediler.Meyve veren ağaç taşlanırmış.Sadece lidyana'yı kurmada sadece global başarımız mükemmelmoyun şirketi peak games'te de kurucu ortak aynı zamanda krombera'yı da alper özdemir ile kurdu.Gamoba'yı kurdular.Yatırımları da var mavi kep gibi.Daha anlatayım ister misiniz? Şahsen tanışmadım tanışmıyorum ama heyecanlı,dinamik,rol model bir girişimci bence..

 10. Webrazzi'nin "Tu kaka" yorumcuları gelmiş. Hepsine göre balon, hepsine göre batık bu yatırımlar. Çünkü onların dünyasına göre yatırım yapan kişi/kuruluşlar hep MAL, bi onlar anlıyor bu işten. Kara kara ay sonundaki kredi kartı ekstresini nasıl ödeyeceğini hesaplayan, daha kendi küçük dünyasındaki finansmanı kontrol edemeyen ama yatırımcının milyon dolarlarını ondan daha iyi yönetmeyi bildiğini sanan ZEKA pıtırcıkları.

  1. Ahmet Kalyoncu Ahmet Kalyoncu

   :)) Pabbuc.com-Evimister.com-Gurunzi.com-Saklışehir.com-KuponGezgini.com-Estore.com.tr-Sporena.com-Teketek.com-Weblebi.com-Tio.com.tr-balerin.com-Modajenik.com-Zidaya.com-İndragandi.com-Yeterkiiste.com

  2. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

   Ahmet Kalyoncu yüzyılın kapağını yapmış, en kaba tabirle.

   vipdukkan.com 'u da unutmamak lazım.

   Elbette ince eleyip sık dokunarak yatırım yapılıyodur ama parası olan herkesin yaptığı işi doğru sanmayalım arkadaşlar.

   Ronaldo'nun attığı golü beğenmemek için daha iyisini mi atmamız gerekiyor?

   Ayrıca Lidyana.com'a başarılar.