İyiBilir artık EgitimOnline.com markasıyla örgün eğitim pazarına odaklanıyor
Yenilikler

İyiBilir artık EgitimOnline.com markasıyla örgün eğitim pazarına odaklanıyor

Yaklaşık bir buçuk yıl önce çevrimiçi eğitim pazarına adım atan İyibilir.com, artık yoluna EgitimOnline.com adıyla ve daha dikey bir şekilde devam ediyor. Eğitim Online, K12 olarak bilinen 12 yıllık örgün eğitimdeki öğrencilere hizmet sunuyor.

İyibilir'in kurucusu Faruk Erdoğan'dan aldığımız bilgiye göre şirket yapılanması İyibilir Eğitim ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. olarak yenilenerek Türkiye'de 16 milyon öğrencinin olduğu örgün eğitim pazarı hedef kitle olarak seçilmiş. Ürün tarafında daha isabetli olması açısından zaten sahip olunan EgitimOnline.com markası tercih edilmiş.

egitimonline.com online egitim dersler

İyibilir'in Doğa Bilişim Holding'den yatırım aldığını hatırlarsak bu yönelimin kullanıcı kitlesi kazanmak konusunda avantajlı bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. İyibilir, şu anda yetişkin eğitimi tarafından çıkarak tamamen bu alana yönelmiş ve canlı eğitim sistemini ön plana almış.

Kadrolu öğretmenler

İyibilir A.Ş. Kurucusu Faruk Erdoğan
İyibilir A.Ş. Kurucusu Faruk Erdoğan

Eski sistemdeki gibi bir komisyon oranı olmadığı gibi ders anlatan öğretmenler de İyibilir'in kadrolu çalışanı olarak girişimin bir parçası olmuş. Pedegojik formasyon almış öğretmenlerin ders anlattığı Eğitim Online, şu anda kadrolu ve grup çalışanlarıyla 40 kişi olarak yoluna devam ediyor.

Ailelere de rehberlik eğitimleri sunan Eğitim Online, ücretlendirme tarafında şimdilik kredi ve yıllık ücretlendirme sistemini kullanıyor ama önümüzdeki dönemde aylık sabit bir ücret karşılığında öğrencilerin sistemde açık olan genel derslere girebilmesi sağlanacak.

2000 aktif öğrenci, 50 bin saat eğitim

Şuan aktif olarak sistemi kullanan 2000 civarı öğrenci olduğunu öğrendik. Nisan ayında test sürümüyle açılan Egitimonline.com, 50.000 öğrenciye eğitim vermiş. Bu sayının okulların açılmasıyla birlikte daha da yukarılara çekilmesi planlanıyor.

Çevrimiçi eğitim konusunda tecrübeli bir isim olan Faruk Erdoğan, Türkiye'de 10 yıllık geçmişi olan bu işin önemli ve açık bir pazar olduğunu bu alanda hızlı büyümek istediklerini ve rakiplerin pazarı büyüteceğini düşünüyor.

Daha önce sizlerle tanıttığımız HerYerdeEgitim.com ve BeyazPano.com gibi girişimlerin de bu alanda çalıştığını düşünürsek 2013-2014 eğitim döneminde dolaylı yoldan da olsa çevrimiçi eğitimin milyonlarca öğrenciye ulaşacağını söyleyebiliriz. Bu alana yeni yatırımların gelip gelmeyeceğini de merakla takip edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Engin Murat Engin Murat

  İnternetin gelecekte parlayacak yıldızlarından birisi online eğitim olacaktır.Ücretli online eğitim sitelerinin

  iyi bir yatırım ve gelir modeli ile çok başarılı olacaklarını tahmin ediyorum.

 2. Herşeyin digitalleştiği bir ortamda en rahat adapte olacak alanlardan biri de eğitim olacak kanaatimce.

  Buradaki temel sıkıntı, eğitimin getirisini, insana kattığını anlatabilmekten çok anlayabilmek.Sınav başarısı, iyi bir okulda okuyabilme ve bir nebze kendini eşit hissettirebilme bu getirilerden birkaçı olabilir.

  Ancak hala ülkemizde ve bi tabi dünyada ciddi sıkıntılar var.En son ne zaman kitap okuduğumuzdan tutun da,en son ne zaman bir eğitim programı izlediğimize kadar çok soru. Oyun çağı çocuklarının bunu anlaması zor ancak şu anda 10 yaşlarında olan çocuklar olmasa bile 6 yaşında okula yeni başlayanların bu mecralar için birer "doğru" aday olduğu tartışmasız.

  Bizim de bir online eğitim işimiz var ve hedef kitlemiz hekimler.Odaklandığımız kesim aslında iyi bir eğitim almış,kitap-tez-literatür takibine alışmış olsa bile size çok zorlandığımızı anlatmalıyım.Bilgisayar kullanma becerisinden tutun da(ki en basit biçimde kurguladık),ekranda eğitim olur mu'ya kadar yığınla zorluk ile karşılaştık ve devam ediyor.

  Oysa,eğitim her yerde ve her şekilde olur.Misal, ben bir hekim olarak, bugün finansal piyasa takip edecek düzeyde isem,siyaset okuyup anlayabiliyorsam,yorumlayabiliyorsam bazı şeyleri, fikir üretebiliyor, felsefik yaklaşabiliyorsam, bunu okulda öğrendiklerimden çok, okuduğum gazetelere,köşe yazarlarına,CNBC'ye,Bloomberg'e,tartışma programlarına, tarihin arka odası gibi adını sayamayacağım programlara borçluyum.Evet, bunlar ilk bakışta,gazete,dergi,tv gibi mecralar ancak biraz derinine indiğinizde size artı değer katan eğitimler bütününün görürsünüz.

  Dikkat ederseniz, uzaktan öğrenme demedim,özellikle de kullanmadım. Çünkü öğrenme yerinde olur. Bir öğretmen size temel öğretileri verir.Bir usta, temel becerilerinizi kazandırır, sonrası ise hayat boyu eğitimdir.

  Ben bu sektöre uzak duran çok sayıda klasik okul ve grup görüyorum.Bir gün, ki çok uzak değil, bir sabah uyanacağız ve klasik herşeyin bittiğini göreceğiz.

  Nasıl ki, şu an akıllı telefonsuz bir hayat düşünemiyorsanız, öyle olacak. Elinizdeki telefonlardan e-postaları, anlık mesajlaşmayı alsak, kendinizi önemsiz, facebook twitteri alsak, yalnız hissedersiniz. Dahası bunlar olmadan hiçbir telefon işinize yaramaz değil mi? Oysa telefon dediğin şey, iletişmek içindir, bilişim için değil.

  Eğitimin, kendinize kattığınız her değerin bir geri dönüşü olduğunu anlamamız ve anlatmamız gerekiyor. Ne kadar çok bilirsen o kadar önde olursun,ne kadar önde olursan fırsatlara o kadar çabuk erişirsin.O fırsatlar hayatını değiştirir.

  Bu bağlamda Doğa Okullarını ve Faruk Bey'i tebrik ederim. Güzel bir alanda ilerliyor yalnız kalmak zorunda da değil.Sektör çok oyuncuyu -kaliteli olmak şartı- ile kaldırır. Edebiyat gibi düşünün, tek yazarla ne kadar iyi yazarsa yazsın edebiyat olmaz,tek kitapla ömür geçmez. Müzik gibi, 7 notadır ama her tınısı farklıdır ve ihtiyaçtır.

  Biraz uzun oldu ancak, umarım faydalı olmuştur.

  Kolaylıklar diliyorum.

 3. Kullanış olarak çok fazla sıkıyor ve neden ders örnekleri yok. Madem internetten alacağım ders örneklerini görmem lazım.

  Tamam öğretmenler formasyonu almış ama yeni mi mezun yoksa deneyimleri var mı.

  Ben TR de hala eğitimin handikap olduğunu düşünüyorum. Umarım başarılı olurlar

 4. Ofisboy Ofisboy

  Eğitim online ama fiyatlar ne öyle nerdeyse bir dershane ücreti gibi... Sürümden nasıl para kazanılır bilmiyorlar galiba :)

  1. Sevgili Arkadaşım

   Online olması ucuz olacağı manasına gelmez,makul olacağı manasına gelir.

   Online üretilen değerlerin bir maliyeti yok mu sanıyorsunuz? Dersane ücreti diyorsunuz,bu arkadaşların verdiği fiyata kaliteli dersane, günde 2-3 vasıta gidiş geliş,bir tost bir çay,sabahın köründe kalkıp yollara düşmeyi de hesap ediniz lütfen.

   Bu bakış açısı yanlış. Size Raffaello-network.com incelemenizi öneririm,bakınız hem online hem bir ayakkabı 4000 TL... Bu fiyata 400 ayakkabı da alabilirsiniz isterseniz.

   Naçizane fikirlerimi belirtmek istedim,kolay gelsin.

 5. Mehmet Sayar Mehmet Sayar

  Yıllık uyelik lise için 1500 TL. Çevrimiçi bir servis için çok yüksek bir fiyat seviyesi. Bu kadar yüksek rakamlarla kitlelere ulaşmaları bence çok zor.Hatta imkansız. Fiziksel dershanelerde bile 2500 TL ye kayıt yapabiliyorsunuz.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri