Beyazpano.com: 1 yılda 100 bin üyeye ulaşmak isteyen ücretsiz eğitim platformu
Girişim

Beyazpano.com: 1 yılda 100 bin üyeye ulaşmak isteyen ücretsiz eğitim platformu

Eğitim sektörü de en az ticaret kadar internette uygulanmaya müsait bir ve çevrimiçi eğitim alanındaki platformların sayısı gün geçtikçe artıyor. Beyazpano.com da kısa süre önce ücretsiz eğitim yönetim sistemi olarak Türkiye girişim ekosistemindeki yerini aldı.

Burak Erdem Sitrava ve Melikşah Topbaş tarafından kurulan Beyazpano.com, 2012 Ocak ayında geliştirilmeye başlanmış ve 1 sene gibi bir kapılarını kullanıcılara açmış. Fiziksel bir sınıfın tüm faaliyetlerini internete taşımak isteyen Beyaz Pano'ya eğitmen veya öğrenci profilleriyle kayıt olup şimdilik tamamen ücretsiz ve reklamsız bir ortamda hizmet almak mümkün.

Beyaz Pano'da eğitmenler farklı sınıflar altında özel dersler açabiliyor, dosya paylaşıp öğrencilere ödev verebiliyor. Sınıf panolarında eğitmenler ve öğrenciler birlikte tartışmalar konuları etrafında fikir alışverişinde bulunabiliyor. Notlandırma sisteminin de yer aldığı Beyaz Pano'da ödev teslimatı gibi tarihe bağlı aktiviteleri takip edebileceğiniz bir takvim de yer alıyor.

Hedef bölgesel bir platform olmak

İki ay içinde 20 bin kayıtlı üyeye ulaşan girişimin hedefi hem reklamlarla hem de eğitim kurumlarındaki tanıtımlarla 2013 sonuna kadar 100.000 üyeye ulaşmak.

Şu anda Türkçe ve İngilizce olarak kullanılabilen platform, yakında diğer Avrupa dillerini, Rusça ve Arapça’yı da sisteme dahil ederek bölgesel bir eğitim platformu olmak istiyor. Bu durumda üye sayısının daha da yukarılara çıkması pekala mümkün.

beyazpano

Burak Sitrava'dan aldığımız bilgiye göre Beyaz Pano tamamen kurucularının sermayesiyle geliştirilmiş bir girişim ve yeterli üye sayısına ve eğitim kurumuna ulaşıldıktan sonra sektörel reklamlarla kazanç kapısı aralanacak.

Çevrimiçi eğitimin giderek daha verimli hale geldiğini aktaran Sitrava'nın Coursekit gibi yabancı rakiplerini de takip ettiğini biliyoruz ki bu nedenle rekabetçi bir platformun geliştirilmekte olduğunu düşünebiliriz.

Eğer herhangi bir alanda belli kitleye, eğitim içerikleri veya bilgi birikiminizi sistemli şekilde sunmak istiyorsanız hemen Beyazpano.com'da bir hesap açmanızı tavsiye ederim. Platformda görmek istediğiniz yenilikleri de yorum kısmında paylaşmanızı dilerim.

Yorumlar (10)
 1. Bilgist Bilgist

  Emeğe saygısızlık etmek istemem ama bana fazlasıyla schoology'yi anımsattı.

  1. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

   Başarılı bir girişim ve desteği hak ediyor. google da yahoo ya çok benziyordu. bir çok girişim bir birine çok benziyor.

 2. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  Başarılı bir proje olacağına eminim.Türkiye'de böyle bir sistemi öğretmenlerin yavaş yavaş kullanması gerekiyor.

 3. Bu habere sevindim ancak fikir hiç de yeni bir şey değil. Keşke mevzuat izin verseydi de bunu çok önceden arkadaşlarımızla birlikte hayata geçirebilseydik. Acaba beyazpano.com girişimcileri Türkiey'de yasal engelleri nasıl aştılar veya aşmayı düşünüyorlar? Yoksa hiç farkında mı değiller. Ben hemen kısaca ifade edeyim; İl Eğitim Müdürlüğü ve dolayısıyla eğitim bakanlığı yasal düzenlemesi ve mevzuatına göre eğitim veren ve eğitim alanı biraraya getiren ve bu işten komisyon alan veya simsarlık yapan her türlü online ve offline oluşumlar uzun ve zorlu bir izin alma sürecine tabiidirler. İzin, hem eğitim kurumu hem de herbir kurs içeriği için alınmalıdır.

  1. Burak Burak

   Alp Bey merhaba. Bilgiler icin tesekkurler, ama isin hukuki tarafi tabiki arastirilip projeye baslandi. Beyazpano sadece bir bilgi, dosya ve icerik paylasim platformu. Hicbir icerik beyazpano tarafindan yayinlamiyor; o yuzden de MEB tarafindan herhangi bir izne tabi degil. Hatta, "Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği"nin 43 üncü maddesine gore beyazpano gibi platformlari ve egitim araclarini kullanmak tamamen ogretmenlerin insiyatifine birakilmis durumda. Son olarak da, komisyon almak yada simsarlik yapmak da zaten sitede gerceklesen aktiviteler degil.

  2. adam haklı.

   bakın çizgi tagem mahkeme kararıyla kapatılmak üzere, onun yaptığı da basitçe video ve döküman ile sanal sınıflar ile ve sınıfsız ülkenin heryerindeki katılımcılara ücretsiz eğitim dökümanı sunmak. Üstelik türkçe içeriğini kendisi yaratıyor ve meslek liselerinde öğretmenler bunları kullanarak ders anlatıyordu. Fatih projesine de içeriğini bağışlamıştı ama para ile eğitim veren tüccar beyinliler şikayet edip kapatma aşamasına getirdi.

   1. Burak Burak

    Mahkeme kararina gore, cizgi tagem icerikler yayinlayip egitim veriyordu ve eğitim sonunda verilen sertifikalar için ücret istenmesi nedeniyle kapatildi.

    Beyazpano.com'da Beyazpano A.S. tarafindan herhangi bir icerik yada video herhangi bir sinif altinda yayinlanmiyor. Diger bir deyisle, Beyazpano A.S.'nin herhangi bir egitim vermesi soz konusu degil. www.beyazpano.com ogretmenlerin ogrencileri ile baska platformlarda da yapabilecekleri (fb, twitter, email gruplari gibi) paylasimlarin daha organize bir sekilde olmasini sagliyor ve ekstra bir takim faydalari da beraberinde getiriyor (sosyal network, takvim, odev teslim etme, online not defteri, gelecek donem acilacak olan online quiz/sinav ozelligi vs).

    Son olarak da, Yenilik ve Egitim Teknolojileri Genel Mudurlugu tarafindan site incelendi ve hicbir sorun gorulmedi.

 4. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

  Site eğitim kurumlarındaki eğitmenleri ve öğrencilerini hedef almış.Üniversiteler, liseler vs hazır bir liste olsa güzel olur.

  Eğitimciler listesen seçse.

  1. Sitede profil duzenle tusuyla Turkiyedeki butun universite, lise, ortaokul ve ilkokullari secebilmek mumkun. Butun kurumlar sisteme girilmis belli.

 5. Selim Sina Kurşun Selim Sina Kurşun

  ben bunu ödevlerim öğretmenin dediği için yapıyorum