Petarkadas.com'un satışını tamamlayan Akyol Kardeşler, MenuBurada.com'a odaklanacak
E-Ticaret

Petarkadas.com'un satışını tamamlayan Akyol Kardeşler, MenuBurada.com'a odaklanacak

Daha önce Gaxxi.com'u Beriltech'e, Nedirnedemek.com'u ise Alanadlari.com üzerinden satan Umut Akyol ve Şafak Akyol kurucusu oldukları Petarkadas.com'dan da çıkış yaptı.

Bugün aldığımız bilgiye göre 2005'ten bu yana yayında olan Pet Arkadaş, Cikolatasepeti.com, Petburada.com (evcil hayvanlara dönük e-ticaret sitesi) gibi girişimler, Özgür Gür tarafından satın alınmış. Tahminimize göre satış 500 bin TL civarında bir tutarda gerçekleşirken, 25 bin TL'lik Çikolata Sepeti çekinin de anlaşmaya dahil edildiği yönünde ilginç bir bilgi de öğrendik. :)

petarkadas.com

Yaklaşık 3 ay önce yapılan anlaşmanın ardından sitenin devri ve ödeme de tamamlanmış. 220 binden fazla üyesi olan sitenin aylık tekil ziyaretçi sayısı 1 milyonun üzerinde ve devirden sonra sosyal ağ tarafında yapılan çalışmaların da katkısıyla günlük yeni üye kaydı yüzde 50 artmış.

Evcil hayvan sahipleri için sosyal ağ ve forum sitesi olan Pet Arkadaş, PETBUL bölümüyle şu ana kadar 10 binden fazla sokak hayvanına yuva bulunmasını sağlamış. Yani hayvanseverler için değerli bir sosyal ağ olarak büyümeye devam ediyor.

Yeni hedef Menuburada.com

Akyol Kardeşler bu satışla 3. kez başarılı bir çıkış yaptı diyebiliriz. İki kardeşin yeni hedefi Mayıs ayında açtıkları MenuBurada.com'u büyütmek. Muhtemelen zamanı geldiğinde de çıkış yapmak.

Hatırlatmak gerekirse bir restoran tavsiye servisi olan Menü Burada, binlerce restoranın güncel menü, kampanya, mekan vb. bilgilerini ücretsiz olarak ekleyip güncellediği bir ağ ve üye restoranlar fırsat ve indirimlerini yayınlayabiliyor.

Sitedeki bilgilere göre sitede 719'u İstanbul'da olmak üzere toplam 1085 üye restoran var. Tahmini hesaplamaya göre site üzerinden yönlendirilen sipariş sayısı ise 60 bini geçmiş ki hesaplamadaki 1/10 oranına göre Menü Burada'da şimdiye kadar 600 bin restoran sayfası görüntülediği hesaplayabiliyoruz.

Benzer girişimler için bu rakam ne kadar ilgi çekici bilmiyorum ama önümüzdeki dönemde Akyol Kardeşler'in bu rakamı çok daha yukarılara çekeceğine eminim. Diğer yandan bu alanda Mekanist.net, Yelp hatta Foursquare ve Yemeksepeti'nin de birer rakip olduğunun altını çizmek gerek...

Yorumlar (9)
 1. Selim Can Selim Can

  Petarkadaş'ın 4-5 senelik üyesiyim, bir dönem yönetici kadrosunda da bulundum. Girişimcileri az da olsa tanıyorum. Umut Akyol, Petarkadaş'ta başka bir şirketin milyon lira harcayarak kurabileceği bir yapıyı sadece gönüllüleri kullanarak yaptı. 10-15 kişilik gönüllü bir yönetici kadrosu vardır. Öyle böyle değil, günde 8-10 saat siteden çıkmazdım. Fiyat yazıdaki gibiyse ucuza gitmiş geliyor. Tebrik ederim, yılların emeği var, içim buruk. Hayırlısı olsun inşallah.

 2. Cocukluk hayalimi mi gercekletirdiler. 25 bin liralik bedava cikolata ne demek ya... Kilosu 10 TL'den hesap yapayım, 2.5 ton çikolata eder. Bak bi daha yazıyorum, 2.5 ton! Afiyet, bal, seker olsun.

 3. Mustafa Kendircioğlu Mustafa Kendircioğlu

  Şimdi ben yazim üç başarılı çıkış dile kolay. Birileri ucuz dicek laf geçircek, birileri alanlara cok pahalı kazıklanmış dicek. Onu sallada, ben dahil çoğumuz bir tane çıkış yapsak Allah deriz. Menü Burada ayrı değerlendirilmeli, menüler güncel değil, fikir veriyor o kadar, diğer bilgiler iyi. Kafagöz yemek sepeti rakibi, yemek sepeti'ni sevmeyip, telefonla ararım, bunlara komisyon kazandırmam diyenler için menü var telefon var. Gideri olabilir.

 4. ben petarkadaşın 8 yıldır üyesiyim . yanibu 8. yılım . emekliyöneticiler arasındayım . umut ve şafak ile ok iyi arkadaştım ... siteyi satmaları beni biraz kırdı . ne diyebilirimki keşke satmasalardı .

 5. Petarkadaş'ı satmanız asrın hatası oldu. Belki size hayırlı oldu ama, olan bize oldu inanın. Konuşmaya dahi korkuyoruz artık.

 6. Ücretli üyelik dediler, artık fotoğraf eklemek için gibi yıllık paralı üyelik ödememiz lazım geliyor. Eskiden her şey ücretsiz, kullan dur. Paralı olsun yine olsun ama parasızlar da siteyi kullanabilsin.

 7. Ucuzpet Ucuzpet

  Akyol kardeşlere başarılar dilerim.

 8. Girişimolog Girişimolog

  Akyol Kardeşler kısa ve uzun vadeli projelerde ciddi gelecek vaad ediyorlar. Kısıtlı imkanlarla bu kadar güzel çalışmalar çıkarmaları takdire değer. Yatırımcıların kaçırmamaları gereken bir ekip olduklarını düşünüyorum.

 9. Pet Shop Pet Shop

  Petarkadaş gerçekten çok sağlam bir projeydi özgür hocamızda sağlam bir yatırımla bu girişime can vermiş. Teşekkürler