Restoran tavsiye servisi Menuburada.com kullanıma açıldı
Girişim

Restoran tavsiye servisi Menuburada.com kullanıma açıldı

Mekan tavsiye servisleri kullanıcıların günlük yaşamlarında sık sık kullandıkları servisler arasında yer alıyor. Yerel mekanları daha iyi tanıyabilme adına yerli girişimleri daha şanslı gördüğümüz bu alanda yeni bir girişim tanıtmak istiyoruz. Menuburada.com, kullanıcılara restoran tavsiyesinde bulunuyor.

Geçen Mart kullanıma açılan Menuburada.com, Umut Akyol tarafından kurulurken, işin yazılım tarafında Şafak Akyol görev aldı. Umut Akyol'un daha önce Petarkadas.comGaxxi.com ve Nedirnedemek.com gibi girişimlerinin olduğunu paylaşalım.

Menuburada.com, restoranların ücretsiz bir şekilde menülerini yayınlama fırsatı veriyor. Restoranlar siteden kendi menülerini ve restoran bilgilerini yönetebilmesinin yanı sıra kendi menülerini web sitelerinde veya sosyal ağlarda paylaşabiliyor.

İşin son kullanıcı tarafındaysa Menuburada.com, restoranların menü ve bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra siteye üye restoranların fırsat ve indirimler düzenleyerek kullanıcılara sunabildiğini paylaşalım.

menuburada-com-ana-sayfa

Üç şehirde kullanıma açıldı

Site şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde mekan bilgisine sahip. Sitenin ana sayfasının sol tarafından 12 farklı yemek kategorisi bulunuyor. Şehir seçiminin ardından yemek kategorisini belirleyen kullanıcılar, restoranlara ve menülerine ulaşabiliyor. Kullanıcıların, mekan tavsiye sitelerinin ruhuna uygun olarak restoran sayfalarına yorum yapabildiğini ve puan verebildiğini belirtelim.

Sitenin kurucu Umut Akyol'dan aldığımız bilgilere göre Menuburada.com'da bulunan restoranlar tamamen site ekibi tarafından yönetiliyor. Siteye giriş yapan restoranlar onay sürecinden geçtikten sonra Menuburada.com'da yer alabiliyor. Umut Akyol, "Türkiye'de özellikle konum bilgileri, adres yazımları ve standartların olmaması sıkıntılı. Veriyi hazır satın almamız durumunda mobil tarafta konum çok önemli olduğundan dolayı ciddi sıkıntı oluşturacaktır" diye konuşuyor.

Her hafta 100'den fazla restoran ekleniyor

Şu anda siteye bin 45 restoran kayıtlı durumda ve aldığımız bilgilere göre her hafta 100-200 arasında yeni restoran ekleniyor. Ziyaretçi rakamlarına baktığımızdaysa aylık 30 bin civarında olduğunu görüyoruz.

Sitenin gelir modelinin sadece reklam üzerine kurulu olduğunu paylaşalım. Yukarıda da paylaştığımız gibi restoran veya kullanıcılar ücret alınmadığını hatırlatalım. Öte yandan sitenin gelecek planları arasında mobil uygulamalar bulunuyor.

Menuburada.com, sitenin sol alt kısmında 'öküz' ibaresiyle belirtildiği gibi şu anda Alfa sürümünde :) Bu yüzden bazı hataların olduğunun kurucu tarafından belirtildiğini paylaşalım. Eleştirilerimize gelince mekan tavsiyesi konusunda yabancı ve yerli şirketlerin Türkiye'deki etki alanlarını yarattığı bir dönemde Menuburada.com'un mobil uygulamalarını kısa bir zaman içinde yayınlaması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorumlar (13)
 1. Erkan Cicek Erkan Cicek

  Basarilar :)

 2. Hasan Tan Hasan Tan

  Petarkadaş üyesiyim çok sevindim destekliyorum. Tüm menuburada.com ekibine başarılar dilerim.

 3. Özgür Turanlı Özgür Turanlı

  Umut Akyol ve ekibini tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

 4. Üstü kaval altı şişhane. [Her gün] mü [her hafta] mı 100-200 ekleme oluyor?

 5. Bugüne kadar yemeksepeti.com'a birçok rakip çıktı ancak birçoğu ortadan kayboldu. Bu girişimin Yemeksepeti.com'dan farkı nedir pek anlayamadım?

  1. Barış Özcan Barış Özcan

   Yemeksepeti.com'un rakipleri için son hep hüsran, adamlar resmen rakiplerini yiyor, çok başarılılar. Bunların da sonu aynı olur. Yemeksepeti.com %10 komisyon alıyor, bunlar almıyor. Farkı bir tek o, fiyatla rekabet etmeye çalışan kaybeder.

  2. Mehmet Öztürk Mehmet Öztürk

   Yemeksepeti kaç restoranla çalışabilir ki, bir sürü restoran komisyon vermez. Menuburadada sallıyorum 20 bin olsa Yemeksepetinden daha büyük olur.

   1. Yemeksepeti bizim annemiz yerinde köşedeki lahmacuncu yok diye vazgeçmem, her fani bir gün Yemeksepeti'ni tadacak. :>

 6. Selim Dereli Selim Dereli

  Bence çok çalışması lazım arkadaşların.Şu an gereksiz ve atıl bir proje.Arkadaşların sabırla geliştirmesi gerek.

 7. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Akıllı bir site :) Girişimde bulunan kişileri tebrik ediyorum gerçekten insanların yararına olan bir site :)

 8. Mert K. Mert K.

  Ofisçe aradık, yorum yapmayı bulamadık, sitede sadece puan verilebiliyor.

  1. Yorum bile yapılamıyor, ne kadar amatör bir şey, hangi devirdeyiz?

 9. Girişimcilerin önemi bu projede daha ön planda olacaktır. Petarkadas'daki topluluk, nedirnedemek'deki büyük veri yönetimi, gaxxi'deki ücretli servis deneyimlerini düşününce ortaya nasıl bir ürün çıkacağı belli. Başarılar dilerim